varna sanacija

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Oči, uprte v nebo, zaklenjene šole, vrnitev Melanie in poletna vročina
13. 04. 2024 07.00Temperature, kot bi bili sredi poletja, dan, ki se spremeni v noč, šole z zaklenjenimi vrati. Zdi se, da je minuli teden vse stvari nekoliko postavil na glavo. Temperaturni rekordi, ki smo jih zabeležili pred dnevi, kažejo, kako pomembno je skrbeti za naše okolje, pa tudi za našo prihodnost in prihodnost tistih, ki pridejo za nami. Ta bi morala biti varna ne le pred podnebnimi spremembami, temveč tudi pred nami samimi. Poleg okolja je namreč ta teden zagotovo zaznamovala tudi beseda "varnost".

Prebivalci Jesenic ogorčeni, ker ostajajo brez vode: 'To je škandal!'
09. 01. 2024 08.12Določeni deli Jesenic se že več dni soočajo z motnjami pri oskrbi s pitno vodo, po soboti so jih danes iz podjetja Jeko obvestili o novih težavah. Ker se to dogaja prepogosto in ker je prekuhavanje vode že skoraj postalo stalnica, imajo občani vsega dovolj. Zanima jih, kdo bo pokril izpad prihodka gostincem ali jim povrnil stroške nakupa ustekleničene vode. Vsaj položnico bi lahko prilagodili, predlagajo. Razlog je okvara na distribucijskem vodovodu Peričnik, a tudi po sanaciji obeti niso dobri. Glede na stanje in staranje vodovodnega omrežja ter neinvestiranje v obnovo in razvoj, težavam namreč ni videti konca.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?
11. 10. 2023 06.00"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Šefic: Sanacija vodotokov po vodni ujmi je prioriteta
27. 08. 2023 13.56Sanacija vodotokov po vodni ujmi je prioriteta, saj so nekatera območja še vedno ogrožena, je po pogovoru z zgornjesavinjskimi župani v Braslovčah zatrdil državni sekretar za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Vlada bo pozornost namenila tudi čimprejšnji sanaciji državnih cest.

Kakšna usoda čaka tiste, ki so zaradi poplav ostali brez strehe nad glavo?
26. 08. 2023 07.00Bodo morali zapustiti svoje kraje in za seboj pustiti življenje, ki so si ga tam ustvarili? Okoli 500 stanovanjskih objektov je neprimernih za bivanje, 34 je povsem porušenih in sploh še ni jasno, koliko jih potrebuje sanacijo. Konec tedna je župan Braslovč družine in domačine, skupaj 150 hiš, postavil pred dejstvo – treba se bo odseliti. Medtem ko so ponekod na Koroškem še vedno brez pitne vode, z uničeno infrastrukturo, grozijo tudi novi plazovi, je v ljubljanskih Sneberjah že na terenu ekipa novega sveta za vode.

Med čiščenjem po poplavah poskrbite za lastno varnost, počitek in hidracijo
11. 08. 2023 12.59Obsežne poplave, ki so prizadele našo državo, so za seboj pustile nepredstavljivo škodo in prizadetost. V tem težkem trenutku smo priča izjemnemu pogumu in solidarnosti, saj številni prostovoljci iz vse Slovenije stopajo skupaj, da bi pomagali čistiti posledice poplav. Vendar pa je v tem času izredno pomembno, da ohranimo tudi svojo lastno varnost in zdravje, so sporočili z Inšpektorata Republike Slovenije za delo. Inšpekcija nadzora varnosti in zdravja pri delu zato poudarja nekaj ključnih točk, ki nam bodo pomagale, da ostanemo varni in zdravi med čiščenjem po poplavah.

Trgovinska zbornica o prostem ponedeljku: Stroške podjetij naj prevzame vlada
09. 08. 2023 14.18Trgovinska zbornica Slovenije (TZS) je že pred sprejetjem novele izrazila nasprotovanje vladnemu predlogu, da bi bil 14. avgust zaradi nedavnih poplav dela prost dan. To po njihovo ni smiselno, saj podjetja zaposlenim s prizadetih območij že omogočajo odsotnost z dela, so navedli. Vladi predlagajo, naj pokrije stroške s tega naslova ali se odpove vsaj dajatvam. Tudi v Obrtno-podjetniški zbornici podpirajo izredni dopust za delavce in samozaposlene, ki bodo pomagali pri obnovi škode zaradi poplav.

Vojaki hitijo z montažnim mostom čez Mežo, v Tabu zahtevajo cesto
09. 08. 2023 10.32Poleg mostu, ki ga je čez Mežo na Prevaljah postavil lokalni podjetnik, bregove med naselji povezuje tudi Slovenska vojska. V Mežico so prepeljali prvi montažni most, ki ga zdaj postavljajo s pomočjo nemškega transportnega helikopterja za težke tovore. Tudi v podjetju Tab Mežica, ki je v ujmi utrpelo nekajmilijonsko, če ne desetmilijonsko škodo, od vlade zahtevajo vzpostavitev ceste. Situacijo ocenjujejo kot zelo resno, kritično, škoda v okoljsko občutljivi proizvodnji pa po oceni podjetja večjega vpliva na okolje ni imela.

Zaščitite se pred nevarnostmi poplavljenih prostorov: plesni, mikroorganizmi ...
07. 08. 2023 08.30Na NIJZ so pripravili navodila, kako po poplavah poskrbeti za svoje zdravje med čiščenjem poplavljenih prostorov. Preverite, kako morate očistiti prostore, da preprečite okužbe in nastanek plesni. Zaščitite se in upoštevajte nasvete za bolj varno čiščenje posledic poplav.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?
14. 03. 2023 06.09Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Dostop do Osilnice še vedno le prek Hrvaške
18. 09. 2022 12.42Razmere v Osilnici in Kostelu se po dveh dnevih padavin, ki so povzročile obilne poplave, umirjajo, saj se Kolpa z okoliškimi pritoki počasi vrača nazaj v strugo. Dostop do Osilnice je še vedno mogoč le prek Hrvaške, dostop prek Strme rebri ostaja zaprt. V obeh občinah je treba prekuhavati vodo. Ukrep prekuhavanja vode velja tudi za Črnomelj.

Nas čakajo strožje sankcioniranje alkohola, nadzor hitrosti in sanacija črnih odsekov?
01. 04. 2022 06.00Kako varne so slovenske ceste? Najnovejša ocena varnosti cest v državah Evropske unije za zadnje triletno obdobje, ki jo je pravkar objavila Evropska komisija, je za Slovenijo porazna. Zakaj je bilo lani pri nas kar 114 mrtvih v prometu, 34 več kot leto pred tem, zakaj narašča tudi število huje poškodovanih (lani jih je bilo 765)? Kaj delamo narobe? In kaj bi morali narediti, da bi naše ceste postale varnejše?

Vozišče na severni obvoznici se je zaradi vode ponekod dvignilo za kar 12 centimetrov
01. 10. 2021 12.16Med sredinim rekordnim nalivom se je asfaltno vozišče na severni obvoznici pri priključku Celovška cesta ponekod dvignilo tudi za 12 centimetrov, so sporočili z Darsa. Poškodovano plast so že v celoti odstranili in pričeli asfaltiranje. Do nedelje bo sproščen promet po obeh pasovih.

Hrvaška zaradi ogromne škode v dveh županijah razglasila katastrofo
04. 01. 2021 08.20Tla na sosednjem Hrvaškem sta tudi danes zatresla dva nova potresna sunka. Ti se sicer vrstijo že nekaj dni, a tokratna sta bila močnejša, čutili pa so ju tudi v osrednjem delu države. Obnova najbolj prizadete Petrinje bo trajala več let, znesek, ki ji ga je hrvaška vlada namenila za obnovo, pa je po mnenju župana Dumbovića smešno nizek. Premier Plenković je medtem na seji vlade razglasil katastrofo.

Kakšne posledice bi imel tako močan potres v Ljubljani?
29. 12. 2020 14.06V Sloveniji zaradi današnjega potresa ni bilo hujših posledic. Strokovnjaki opozarjajo, da sta gradnja protipotresno varnih stavb in sanacija starejših ključnega pomena. Potres takšne intenzitete, kot je danes prizadel Hrvaško, bi v slovenski prestolnici namreč povzročil rušenje dimnikov, morda bi razpokale ali se delno porušile najslabše grajene stavbe.

Civilna iniciativa: Občina ne sme biti odvisna od Salonita
16. 10. 2020 13.16Pogodba med občino Kanal ob Soči in Salonitom Anhovo o opravljanju storitev na vodarni Močila je po oceni civilne iniciative Danes sporna, saj občini ne omogoča infrastrukturne neodvisnosti od Salonita. V civilni iniciativi namreč menijo, da bi morala biti oskrba pitne vode neodvisna od zasebnih podjetij. Člani matičnega odbora DZ pa so vlado medtem pozvali, naj preveri razpoložljiva evropska sredstva za zagotovitev pitne vode v Kanalu ob Soči.

Pri sanaciji slikovite ceste pomagajo delavci alpinisti
04. 10. 2020 18.43Dober mesec že poteka sanacija dela pred več kot sto leti zgrajene ceste, ki se iz Ajdovščine vzpenja po planoti Gora do Predmeje. Zaradi zahtevnih del na strmih in visokih brežinah pri sanaciji sodelujejo delavci alpinisti, ki so usposobljeni za izvajanje višinskih del. In če že to ni dovolj težko, morajo pri delu paziti tudi na prav posebno rožico, zaradi varstva nočno aktivnih varovanih živali pa morajo dela potekati le čez dan.

Podoba Zagreba dva meseca po potresu, ki je ljudi prestrašil in povezal
31. 05. 2020 07.00Dva meseca je že, odkar smo se zbudili, ko so se stresla tla. Sredi epidemije covid-19 je potres z epicentrom v bližini Zagreba poskrbel za nemalo strahu, čutili smo ga tudi v Sloveniji. V hrvaški prestolnici so se ljudje v paniki razbežali na prosto, ne da bi se ozirali na zapovedano distanco. Kakšen je Zagreb danes? Več kot 2000 objektov še vedno ostaja nepregledanih, znameniti tramvaj skozi mestno središče ne vozi več, več kot 500 ljudi pa še vedno ne živi doma.

Narava in elektrika: 'odreči se bomo morali ugodnostim, kot so klime in avtomobili'
27. 07. 2019 08.00EK si razogljičenja družbe ne predstavlja brez jedrske energije, medtem ko okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da ta s seboj prinaša mnoga tveganja. Rešitev vidijo predvsem v zmanjšanju porabe električne energije. A čemu bi se morali odreči, da bi nam uspelo drastično zmanjšati porabo električne energije, ki narašča, in kako narava vpliva na možnosti proizvodnje električne energije z obnovljivimi viri?

Pešpot med Piranom in Fieso bo znova odprta avgusta
17. 07. 2019 13.01Z avgustom bo znova odprta pešpot pod klifom med Piranom in Fieso, ki so jo zaprli zaradi močnega krušenja kamnov in skal po februarskem obilnem deževju. Po odprtju bo pot veliko varnejša tako za sprehajalce kot kopalce.

Če bi kerozin prišel do pitne vode, se ga zazna s čutili
28. 06. 2019 15.31Pristojne službe se po iztirjenju tovornega vlaka na železniški progi med Koprom in Divačo, ki je prevažal kerozin, trudijo, da ta ne bi odtekel v podtalnico in vodovodno zajetje. Če bi kerozin vendarle prišel do pitne vode, bi to uporabniki takoj opazili. Prisotnost kerozina vodi namreč očitno spremeni vonj, okus in videz, je pojasnila Ana Hojs z NIJZ.

Odtekanje kerozina v podtalnico neizogibno, potreben bo monitoring
26. 06. 2019 16.14V nesreči tovornega vlaka pri Hrastovljah je izteklo okoli 10.000 litrov kerozina. Odtekanje tega naftnega derivata v podtalnico je neizogibno. V Rižanskem vodovodu zagotavljajo, da je voda pitna in varna, a se pripravljajo tudi na izločitev vodnega vira. Odjemalce prosijo za varčno uporabo in poudarjajo, da ima sanacija območja prednost pred ponovnim odprtjem prometa.

'Sina tlačijo more, tistega trenutka groze se ne da kar izbrisati'
07. 01. 2019 07.33Dva meseca po eksploziji plina, ki je domala povsem razdejala stanovanjski blok na mariborskem Pobrežju, se življenje stanovalcev počasi vrača v ustaljene tirnice. Vrata in okna so zamenjali, stanovanja obnavljajo. A neprijeten občutek preteče nevarnosti ostaja. "Štiriletnega sina vsako noč tlači mora," pripoveduje eden od stanovalcev, drugi pa dodaja, da se bodo le stežka – če sploh kdaj – otresli strahu, ki jim ga je 'vcepila' tragedija.

Okoli 200 prebivalcev v Jelendolu še vedno odrezanih od sveta
31. 10. 2018 08.19Po državi potekajo intenzivne sanacije po vremenski ujmi, na terenu pa so tudi že zavarovalničarji. Z deli hitijo predvsem v občini Tržič, saj želijo čim prej vzpostaviti prometno povezavo do vasi Jelendol, ki je še vedno odrezana od sveta. Po prvih ocenah je v Tržiču nastalo za vsaj 10 milijonov evrov škode.

Cilji novega vodstva UKC Ljubljana: varnost, kakovost, motiviranje in zadovoljstvo zaposlenih
15. 02. 2018 06.51Novoimenovani generalni direktor UKC Ljubljana Aleš Šabeder vidi sanacijo in uravnoteženo poslovanje UKC kot ključni izziv tega vodstva. Poleg tega so prioritete graditev zaupanja bolnikov, ureditev področja informatike ter učinkovitejša in boljša organizacija dela v UKC. Skupaj s predsednikom sveta je opravil tudi sestanek na računskem sodišču glede poročila o nabavi materiala.

Bo Slovenija dobila avtocestno policijo?
09. 11. 2016 12.04Varnost cestnega prometa se je letos poslabšala. Je pa spodbudno, da je število mrtvih v prometu v zadnjih dveh mesecih najnižje v zadnjih 20 letih, so izpostavili na agenciji za varnost prometa. Ob tem so dodali, da bo kljub temu napredku potrebnega še veliko dela. Med rešitvami vidijo tudi vzpostavitev avtocestne policije.

V enoti vrtca v koprskem naselju Šmarje se je porušil del stropa
16. 09. 2016 12.47V enoti vrtca v naselju Šmarje v Kopru je na tla zgrmel del ometa s stropa. K sreči se je to zgodilo na hodniku, medtem ko so bili otroci v igralnici. Otroke so zaradi varnosti preselili v drugo stavbo. Občina pa je takoj začela s sanacijo stropa.

VIDEO: V Kokri se je sprožil plaz, blato skozi okno 'vdrlo' v hišo
15. 09. 2015 06.51Deževje je povzročilo kar nekaj preglavic, še posebej v zgornjem Posočju in na širšem območju Bohinja. Vremenska napoved kaže, da bodo temperature v prihodnjih dneh precej visoke.