valvasor

Kraški ovčarji – slovensko kinološko zlato
30. 06. 2024 08.07Kraški ovčarji oziroma kraševci – slovenska naravna dediščina, čuvaji črede. So ena najstarejših in ena prvih mednarodno priznanih pasem psov, edina slovenska avtohtona pasma, še zadnje kinološko zlato. Večkrat so bili na robu obstoja, a so jih kinološki zanesenjaki vedno nekako uspeli rešiti. Kakšni pa pravzaprav so kraški ovčarji, kakšna je njihova zgodovina, koliko jih je danes in zakaj so tako posebni? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

5 stvari, ki jih moraš vedeti o teku na smučeh
26. 01. 2024 09.03Tek na smučeh je šport, ki je primeren za vsakogar. Ko tečemo na smučeh uporabljamo večino naših mišic in s tem pozitivno vplivamo tako na srčno žilni in mišični sistem, hkrati pa izboljšamo tudi naše počutje.

Tradicionalni blagoslov konj, v Šentjanžu prejeli tudi spominske medalje
26. 12. 2022 18.30Kot pravi legenda, je svetemu Štefanu uspelo ukrotiti divjega konja, zato se 26. decembra, ko goduje Štefan, tradicionalno po številnih slovenskih krajih odvijajo blagoslovi konj. Zgodovina sicer pravi, da so prvič konje žegnali že v desetem stoletju, pri nas pa to prvič omenja Janez Vajkard Valvasor. V Sloveniji je sicer kopica krajev, kjer so se k maši zjutraj opravili konjeniki na konjih, mi pa smo tokrat obiskali Šentjanž, kjer so po dveh letih blagoslov lahko znova opravili tako, kot se na svetega Štefana spodobi.

Zaradi suše je nenavadno hitro presahnilo Cerkniško jezero
18. 07. 2022 15.04Tudi na Notranjskem vztraja huda suša, kar je opaziti na površinskem sloju tal, vodotokih in podzemnih vodah. Glede na običajno stanje za ta čas v letu v površinskem sloju tal primanjkuje približno 120 milimetrov vode. Zaradi pomanjkanja padavin in vročine je tako nenavadno hitro presahnilo tudi Cerkniško jezero.

Na god zavetnika konj in živine po državi tradicionalen blagoslov konj
26. 12. 2021 11.47Ob prazniku zavetnika konj, konjarjev in kočijažev, sv. Štefana, se bo po državi zvrstila vrsta blagoslov konj. Ta tradicija je znova zaživela tudi v Kobilarni Lipica, kjer je potekala praznična predstava lipiške šole klasičnega jahanja. Najmnožičnejši tradicionalni zbor Štefanovo sicer prirejajo v Dolenji Stari vasi pri Šentjerneju, kjer se običajno zbere več kot 150 konjenikov, a letos bo dogodek zaradi epidemije nekoliko okrnjen. Živali so medtem že blagoslovili v Hrašah.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'
28. 11. 2021 17.40Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

Žiga Gombač izdal 'lumparije', ki jih je počel v otroštvu
28. 11. 2020 08.00Vsestranski Žiga Gombač, ki je televizijski preboj doživel kot komentator v kuharskem šovu Gostilna išče šefa, je priljubljen mladinski pisatelj. Spisal je že veliko pravljic, pesmic in stripov za otroke, v teh dneh pa je izšel nov roman Lumpsterji.

Čudež narave, ki privablja vedno več obiskovalcev
29. 08. 2020 10.03Legenda o njegovem nastanku močno spominja na tragično ljubezensko zgodbo o Romeu in Juliji. Dva sprta graščaka, prepovedana ljubezen, iznajdljivi Jezerko in ljubosumni tekmec. Čeprav se za glavna akterja konča tragično, Cerkniško jezero priča o srčni ljubezni, ki se je spletla med lepo graščakinjo in mladim vitezom. Morda te tudi zato pogled na jezero v jutranji meglici ali ojezerjena polja z ene od na novo zgrajenih opazovalnic 'zadene' kot ljubezen na prvi pogled. Letos si je lepote Notranjskega regionalnega parka ogledalo veliko več turistov kot prejšnja leta, nekaj na račun koronakrize in vavčerjev, nekaj pa tudi zaradi številnih novostih, ki jih ponujajo obiskovalcem.

Obilno deževje na površje za hišo v Kočevju naplavilo človeško ribico
24. 11. 2019 14.50Naš bralec nam je posredoval fotografije človeške ribice, ki jo je našel v okolici Kočevja ob visoki vodi – ob obilnem deževju je podtalna voda iz kraškega sveta s seboj prinesla tudi tega jamskega vretenčarja. Jamskega biologa Gregorja Aljančiča smo vprašali, kako pravilno ukrepati ob tovrstni najdbi.

Boj za mesto v polfinalu napet kot še nikoli
18. 04. 2019 14.59Še zadnja dva para čaka boj za vstopnico za neposredno uvrstitev v polfinale kuharskega šova Mali šef Slovenije. Spoznajte še zadnje štiri male kuharske šefe.

Tradicionalne štajerske dobrote: od ajdneka do pohorske omlete
10. 04. 2019 07.41Kot vemo, je slovenska kulinarika izjemno pestra in z razlogom cenjena tudi onkraj meja. Ker je nemogoče zajeti vse kulinarične znamenitosti in posebnosti posameznih pokrajin in regij naše lepe zelene dežele v enem članku, smo se odločili, da v naslednjih mesecih vzporedno z zabavnim kuharskim šovom Mali šef Slovenije vsak teden pod drobnogled vzamemo eno podočje, od koder prihajajo mali junaki. Tudi otroci se namreč vedno bolj navdušujejo nad kuhanjem in prav je, da jih pri tem spodbujamo, hkrati pa jih tudi skušamo vcepiti zavedanje o pomenu uživanja uravnotežene prehrane ter izdelkov domačih pridelovalcev. Teh je tudi na Štajerskem, kjer začenjamo naš kulinarični sprehod, veliko. S tistih čudovitih koncev namreč prihajata Žak in Lan Verko, zmagovalca prve oddaje.

Nekateri jim rečejo 'žličkarji', a so zaslužni za izjemne najdbe
15. 02. 2019 06.00Zadnja leta so za arheologe v Ljubljani izjemno plodna. Zaradi gradenj in del na cestah smo dobili številne pomembne najdbe in posledično novo znanje o ljudeh, ki so živeli na tem območju pred nami. Poslednja v vrsti najdb, ki zadnje tedne – od objave v svetovnem National Geograficu – fascinira tudi svetovno javnost, je skrivnostna ženska, ki so jo našli v prav posebnem grobu pod današnjo Gosposvetsko cesto.

1700 let stara modra steklena posoda v sarkofagu skrivnostne ženske
07. 02. 2019 14.09Posoda iz 4. stoletja iz prosojnega modrega stekla z izpisano zdravico v grščini, ki so jo našli med arheološkim izkopavanjem na Gosposvetski cesti v Ljubljani, je zbudila zanimanje po vsem svetu. Zdaj so jo na ogled postavili v ljubljanskem Mestnem muzeju. Bolj kot sama posoda pa je za arheologe uganka ženska, v sarkofagu katere so jo našli.

Občina, kjer je eno najbolj obiskanih zdraviliških območij v Sloveniji
15. 08. 2018 18.12O občini Dolenjske Toplice je že v drugi polovici 17. stoletja pisal znameniti Janez Vajkard Valvasor - češ da so nadvse dobre in da jih od daleč obiskujejo. Še danes so tako eno najbolj obiskanih zdraviliških območij v Sloveniji. Dolenjske Toplice obdaja Kočevski Rog z bogato kulturno dediščino in Sotestka, kjer si lahko ogledate razvaline nekdaj mogočnega gradu.

Občina, v kateri je 'najlepši kraj v Evropi'
08. 08. 2018 17.39Sloviti angleški naravoslovec sir Humphray Davy je za Bled dejal, da je "najlepši kraj, kar jih je videl v Evropi". Poseljen je bil že v kameni dobi, o tamkajšnjih termalnih vrelcih je v Slavi vojvodine Kranjske pisal že Valvasor, danes pa velja za eno največjih turističnih znamenitosti v državi.

Čudovit razgled, čist zrak, izvrstno sadje, vinske gorice in marmor
12. 07. 2018 18.16Ste že bili kdaj na gradu Bogenšperk? Ima razgled daleč na visoke snežnike proti Koroški in Štajerski, čist izrak, sicer ne ravnine, kljub temu pa polja po hribih, izvrstno sadje, v bližini pa vinske gorice in lep črn in rumen marmor. Tako je o njem zapisal znameniti raziskovalec Janez Vajkard Valvasor, ki je na gradu preživel 20 let. Bogenšperk leži v Občini Šmartno pri Litiji.

Na god svetega Štefana tradicionalni blagoslovi konj
26. 12. 2017 17.1426. decembra goduje sveti Štefan - prvi krščanski mučenec in eden sedmih diakonov prvotne skupnosti v Jeruzalemu, ki je skrbel za siromake. Postal je zavetnik konj, konjarjev in kočijažev in živine nasploh, pa tudi zidarjev, krojačev, kamnosekov, tkalcev, tesarjev, sodarjev in kletarjev. Tradicionalno na dan po božiču tako po državi potekajo tudi blagoslovi konj.

Slovenska potica je samo ena (s petimi različnimi nadevi): pečena v potičniku po strogo določeni recepturi
15. 12. 2017 13.07Nekaj več kot pol leta po tem, ko sta papež Frančišek in Melania Trump poskrbela za svetovno slavo slovenske potice, je končno vse pripravljeno, da jo država Slovenija zaščiti na evropski ravni kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Ko bo enkrat zaščitena, jo bodo lahko pripravljali kjer koli po svetu, a po strogo določeni recepturi, z določeno obliko in z enim od petih nadevov.

FOTO: Vse najboljše! Zmajček praznuje prvi rojstni dan
30. 05. 2017 13.03Prvi rojstni dan praznuje prvi mladiček človeške ribice, ki se je izlegel 30. maja lani, natanko 124 dni po tem, ko so januarja lani na steklu velikega razstavnega akvarija opazili prvo odloženo jajčece. V nadaljnjih osmih tednih smo tako prvič v zgodovini Postojnske jame spremljali izleganje kar 22 mladih ličink človeških ribic.

FOTO: Cerar je papežu Frančišku ob srečanju v Vatikanu poklonil potico, žganje in nogometni dres
29. 05. 2015 14.59Miro Cerar se je na uradnem obisku v Vatikanu srečal s papežem Frančiškom, največ sta se pogovarjala o perečih razmerah po svetu. Premier je papežu poklonil slovenske dobrote ter ga povabil na obisk v Slovenijo, kasneje pa se je srečal še z vatikanskim državnim tajnikom Parolinom in perfektom Pasinijem.

FOTO: Kraški teran, slovenskega vina vladar
26. 05. 2013 09.47V krajevni skupnosti Tomaj na Krasu je v soboto potekala tradicionalna prireditev V osrčju dežele terana. Vinarji so odprli svoje kleti, nekoliko bolj kislo vreme pa ni preveč motilo obiskovalcev, ki so se s kozarci sprehajali po kraških vaseh.

Mala mal'ca
14. 05. 2012 06.00Zasavje bo v tednu med 14. in 19. majem 2012 prizorišče številnih turističnih in kulinaričnih prireditev. Tako bo mednarodna konferenca Od regije do destinacije, kjer bodo domači in tuji strokovnjaki razpravljali o možnostih turističnega razvoja v regiji, dobila še razsežnosti lepega in okusnega.

Poklon največjemu slovenskemu pesniku
08. 02. 2010 07.30Ministrica za kulturo se je ob kulturnem prazniku udeležila odprtja razstave v Kranju, 'ne le v povezavi s praznikom, ampak tudi ker rada stikam po muzejskih trgovinicah'.

Dragoceni faksimile v Kranju
04. 02. 2010 19.35Gimnazija Kranj je bogatejša za 30 tisoč evrov vreden faksimile ene najpomembnejših grafičnih zbirk na svetu. Avtor zbirke je bil Janez Vajkard Valvasor.

VIDEO: Na obisku pri slovenskem izumitelju
28. 12. 2009 07.00Obiskali smo nekaj slovenskih izumiteljev, ki so nam pokazali najnovejše inovacije. Dovolili so nam tudi, da pokukamo v njihove delavnice.

Valvasor nosil nenavadno črno čipko
21. 12. 2009 18.09Janez Vajkard Valvasor je že v svoji knjigi pisal o nenavadni črni čipki, ki naj bi jo nosili le plemiči in kralji. Odkrili so jo že pred 100 leti, zdaj pa so jo našli v družinski grobnici.

Smuči zamenjali za čoln
01. 09. 2008 16.47Slovenska ekipa v smučarskem krosu se je na druženju ob Kolpi spomnila uspešne minule sezone ter napovedala novo.

Valvasorjev potomec živi na Dunaju
29. 07. 2007 10.50Slovenski zgodovinar je razkril nekaj zanimivih neznank o življenju Janeza Vajkarda Valvasorja.

Veseljačenje po Sloveniji
16. 12. 2006 11.39Juhuhu, veseli december je tu! Prinesel je veselje, rajanje, ljubezen in številne prireditve po Sloveniji.

Inšpektorji odsvetujejo ajdove izdelke
30. 10. 2003 00.00Na podlagi zadnjih analiz zdravstveni inšpektorat do preklica odsvetuje uporabo ajdove moke in drugih izdelkov iz ajde, z izjemo ajdove kaše. Nosilci živilske dejavnosti pa morajo te izdelke umakniti iz prometa oziroma iz uporabe v proizvodnji drugih živil.