valdoltra

Študij medicine na Primorskem: univerza bo sodelovala s 13 zavodi
01. 07. 2024 18.23Predstavniki Univerze na Primorskem in 13 zdravstvenih zavodov s celotne Primorske so v Kopru podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri pripravi, razvoju in izvajanju študijskega programa medicine. Štiri bolnišnice ter zdravstveni domovi in zasebni zavodi so se predvsem zavezali, da bodo študentom omogočali praktično usposabljanje.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav
27. 01. 2024 14.41Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Neuradno: zdravniki zahtevajo tudi 5000 evrov več brez dežurstev in dodatkov
19. 01. 2024 19.00Peti dan zdravniške stavke se število razočaranih in jeznih pacientov veča, stavkajoči odbori Fidesa pa že snujejo novo zaostrovanje. Vlada njihove zahteve označuje kot nemogoče. Neuradno naj bi poleg treh plačnih razredov za starejše zdravnike Fides zahteval še dodatnih sedem razredov, kar bi pomenilo tudi do 5000 evrov več. Osnovna bruto plača starejših zdravnikov bi tako v povprečju znašala kar 8500 evrov brez dežurstev in dodatkov. Ob tem, da imajo do dva meseca in pol dopusta, nočejo pa se odreči niti enemu prostemu dnevu. Pogajanja naj bi nadaljevali v ponedeljek.

35 dni ležanja v imenu znanosti: izkušnja takrat 29-letnega Jurija Bizjaka
13. 06. 2023 10.46Ko je IJS objavil, da bo jeseni potekala fiziološka raziskava, ki vključuje tudi dolgo, 60-dnevno ležanje v postelji, se je na oglas v zgolj treh dneh prijavilo več kot 200 moških. Zanimanje je veliko, saj je – vsaj na prvi pogled – obljubljeno plačilo za 'zgolj mirovanje' zelo mamljivo, a se mnogi niti ne zavedajo, v kaj se spuščajo. Kako je sodelovati v takšni raziskavi, kakšne so prijetne in neprijetne strani takšnega znanstvenega poskusa, smo se pogovarjali z Jurijem Bizjakom, ki je leta 2007 v zelo podobni raziskavi kar 35 dni miroval v postelji.

Zdravnik iz javnega sistema dela še pri osmih zasebnikih
03. 05. 2023 07.41Šest bolnišnic smo zaprosili za podatke, koliko zaposlenih zdravnikov ima soglasja za opravljanje zdravstvenih storitev izven bolnišnice, torej še v drugih javnih zavodih, pri koncesionarjih ali zasebnikih. Kar 718 zdravnikov dela še v drugih ustanovah, največ soglasij delodajalca ima zdravnik, ki dela še v osmih enotah, trije zdravniki imajo po sedem soglasij, štirje šest, deset zdravnikov pa dela še v petih zdravstvenih enotah. Nekateri tako s popoldanskim delom lahko letno zaslužijo tudi več kot 100 tisoč evrov, spet drugi ustvarijo za kar 250 tisoč evrov prihodkov.

Izplačanih več kot 61 milijonov odškodnin – za hektar polja 60, za hišo pa 355 tisoč evrov
14. 04. 2023 06.1219-letna farsa gradnje tretje razvojne osi ima konkretne posledice za 100 tisoč prebivalcev Koroške in Bele krajine. Regiji, ki nimata niti enega kilometra avtocest, sta prometno precej odrezani od osrednje Slovenije. Edini regionalni cesti sta uvrščeni med najnevarnejše v državi. Na eni strani torej dolge in nevarne vožnje tamkajšnjih prebivalcev, na drugi strani pa veliki zaslužki. Država je namreč do danes izplačala 61,5 milijona evrov odškodnin zdaj že nekdanjim lastnikom zemljišč in objektov na trasi nove hitre ceste.

Covidni dodatki: zdravniku za delo v rizičnih razmerah 16.500 evrov
27. 12. 2022 10.46Računsko sodišče je v prečni reviziji izplačevanja dodatkov zaradi epidemije covida-19 v letu 2021 v šestih javnih zdravstvenih zavodih ugotovilo, da so imeli zavodi različen pristop pri določitvi pogojev za priznanje dodatkov. Posledično so uslužbenci na primerljivih delovnih mestih prejemali dodatke v različnem obsegu.

Kako dobro so slovenske bolnišnice pripravljene na morebitne tožbe?
01. 12. 2022 19.30Ob novici o zahtevku za rekordno odškodnino, ki jo od ortopedske bolnišnice Valdoltra zahteva družina 18-letnika, se postavlja vprašanje, zakaj so pri nas bolnišnice za primere zdravniških napak zavarovane za tako nizke vsote. Družina fanta, ki je po operaciji ostal hrom, bo, kot kaže, od zavarovalnice, s katero ima Valdoltra sklenjeno zavarovanje, lahko iztržila le 200 tisočakov. Preverili smo, kako je v nekaterih drugih slovenskih bolnišnicah. Zavarovalne vsote se gibljejo med 37 tisoč in 500 tisoč evrov. Pa je to dovolj v primerih, ko pacient zaradi zdravniške napake vse življenje nosi posledice?

Najstnik po operaciji ostal hrom, starši zdaj zahtevajo rekordno odškodnino
30. 11. 2022 18.19Bo Ortopedska bolnišnica Valdoltra plačala rekordno odškodnino v slovenskem zdravstvu? Družina 18-letnika, ki je po operaciji skolioze zaradi domnevne strokovne napake ostal hrom, zahteva milijon in dobrih 360 tisočakov z zamudnimi obrestmi. Zavarovalnica omenjene bolnišnice je zahtevek odklonila, češ da je šlo za redek, a možen operativni zaplet in ne strokovno napako, v odgovoru na zahtevek pa navedla, da znaša zavarovalna vsota bolnišnice v primeru poklicne odgovornosti samo 200 tisočakov.

Branik javnega Bešič Loredan operira pri zasebniku
15. 09. 2022 06.00Danijel Bešič Loredan ob rednem delu ministra za zdravje še vedno dela kot zdravnik. Pri zasebniku, v Kirurgiji Bitenc, enem največjih koncesionarjev, ki je v lasti Marka Bitenca. Hkrati je Bešič Loredan še nosilec dejavnosti v Medicinskem centru Šalara, prek katerega dela v Zdravstvenem zavodu Zdravje. Bo torej minister, ki hkrati dela v zasebnem zdravstvu, ukinil tako imenovane dvoživke, kot so napisali v koalicijski pogodbi? Ali bi z uresničitvijo koalicijske pogodbe minister prepovedal delo sebi?

Vodji lekarne v Valdoltri tri leta zapora in 35.000 evrov kazni
04. 07. 2022 12.07Okrožno sodišče v Ljubljani je vodjo lekarne v Ortopedski bolnišnici Valdoltra Natašo Faganeli spoznalo za krivo nedovoljenega zahtevanja in sprejemanja daril v zameno za pridobitev in ohranitev točno določenega posla. Prisodilo ji je tri leta zapora, 35.000 evrov denarne kazni in odvzem protipravno pridobljene koristi. Sodba še ni pravnomočna.

Kdo so kandidati za nove ministrske položaje?
12. 05. 2022 10.29V sredo je najverjetnejši mandatar nove vlade, Robert Golob, skupaj s koalicijskima SD in Levico predstavil kandidate za ministre. Kdo so in od kod prihajajo?

Ankaranske ambulante zdravstvenega doma skoraj ostale brez prostorov
06. 05. 2022 19.40Nerešena prostorska vprašanja med Občino Ankaran in Ortopedsko bolnišnico Valdoltra bi kmalu pripeljala do tega, da bi na cesti ostali ambulanti splošnega zdravnika in zobozdravnika, ki oskrbujeta 3300 tamkajšnjih prebivalcev. Sedaj ambulanti delujeta v prostorih valdoltrske bolnišnice, kjer pa so jih pozvali, naj v 30 dneh izpraznijo prostore. Posredovati je moralo ministrstvo, za zdaj tako ambulanti ostajata v bolnišnici.

Milijonska preplačila pri nabavah medicinske opreme
21. 03. 2022 19.16Poslanci so obravnavali poročilo preiskovalne komisije DZ o ugotavljanju odgovornosti nosilcev javnih funkcij v programu otroške kardiologije in na področju nabav medicinske opreme. Po besedah predsednice komisije Karmen Furman so med drugim ugotovili, da so slovenske bolnišnice enak medicinski material naročale po različnih cenah. Namesto načela gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti ter drugih načel je pri naročanju "načeloma veljal dogovor med dobavitelji in ustanovami, kdo bo v kateri izmed bolnišnic dobil kakšen posel", je povedala.

Od 20.000 posegov za krajšanje čakalnih vrst doslej opravili le dobrih 600
07. 12. 2021 07.52Ministrstvo za zdravje je zaradi zaostrenih epidemioloških razmer v državi ustavilo izvajanje programa za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu. Razpisanih je bilo več kot 20.000 storitev in posegov, s katerimi bi do hitrejše zdravstvene storitve prišli tisti bolniki, ki čakajo nedopustno dolgo. A hitrejše obravnave je bilo doslej deležnih le nekaj več kot 600 bolnikov. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Robert Cugelj pravi, da bi lahko izvajanje programa nadaljevali v januarju.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Lastnica Emporio Medicala potrdila dajanje podkupnine zdravnikom
26. 08. 2021 20.04V nadaljevanju sojenja zdravnikom in predstavnikom dobaviteljev zaradi domnevne korupcije v zdravstvu je pričala glavna priča, nekdanja lastnica in direktorica podjetja Emporio Medical Urška Jurkovič. Ta je potrdila dajanje podkupnin zdravnikom in lekarnarjem.

21 izvajalcev, tudi NIJZ, cepilo brez upoštevanja strategije
30. 03. 2021 17.16Zdravstveni inšpektorat je do ponedeljka izvedel 143 nadzorov nad izvajanjem strategije cepljenja proti covidu-19. Kršitve so ugotovili pri 21 cepiteljih – ti so cepili tudi tiste, ki niso spadali v prednostne skupine v skladu s strategijo, med njimi je tudi NIJZ. Izdana jim je bila ureditvena odločba, so pojasnili. Povedano drugače: kršiteljem je bilo naloženo, da morajo cepljenje izvajati v skladu s strategijo.

Korupcija v zdravstvu: štirje zdravniki spoznani za krive prejemanja daril
17. 02. 2021 06.35Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je v sojenju zaradi korupcije v zdravstvu prvo skupino obtoženih spoznal za krive sprejemanja oziroma dajanja nedovoljenih daril. Zdravniki Antolič, Vengust, Cirman in Fokter ter komercialist medicinskega dobavitelja Emporio Medical Žafran so obsojeni na zaporne kazni od deset mesecev do treh let, denarne kazni in odvzem premoženja. Sodba še ni pravnomočna.

V sredo potrdili 1385 okužb z novim koronavirusom
11. 02. 2021 09.44V Sloveniji so pristojni potrdili še 1385 novih okužb z novim koronavirusom, skupno so v sredo opravili 26.270 testiranj. Umrlo je deset bolnikov s covidom-19. Popušča pritisk na bolnišnice, včeraj so namreč na novo sprejeli le 20 covidnih pacientov.

Do zdaj tri prijave nezaželenih učinkov, strategija naročanja še v pripravi
06. 01. 2021 11.26V Sloveniji smo že prejeli 33.150 odmerkov cepiva, vsak ponedeljek jih bomo dobili še približno 16.000. Naslednji teden bodo na vrsto za cepljenje prišli starejši od 80 let. Do zdaj so dobili tri prijave nezaželenih učinkov. V kratkem bodo znani izsledki strokovne skupine, ki preučuje vzorčno povezanost med smrtjo in cepivom. Če se želite cepiti, to sporočite osebnemu zdravniku. Bodo pa kmalu znana podrobnejša navodila.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10
20. 10. 2020 06.00Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

Kako je koronačas vplival na vse druge bolnike in na slovensko zdravstvo?
19. 09. 2020 09.18Kako je koronavirus vplival na celotno naše zdravstvo? Kako je z diagnostiko, (ne)dostopnostjo, težavami bolnikov, kako je z denarjem, čakalnimi dobami ... Od bolnišnic do primarnega zdravstva. Od bolnikov z rakom do pregledov nosečnic, od preventivnih programov do posegov ...

Kaja Balentič se zaradi drame nikoli ne bi prijavila v šov Kmetija
23. 08. 2020 09.00Aktualna tekmovalka kuharskega šova MasterChef Slovenija, Kaja Balentič, se je v spomladanskem delu priljubljenega šova predstavila kot navdušenka nad mesom in slaščicami. Pred začetkom jesenskega nadaljevanja šeste sezone, ki se vrača v četrtek, 3. septembra, ob 20. uri, nam je zaupala, kaj vse je počela med samoizolacijo in poletjem.

Neurja povzročila veliko težav: v Laškem poškodovana hiša štiričlanske družine
06. 08. 2020 10.53Ponedeljkovo neurje je na Obali predvsem podiralo drevesa, odkrivalo strehe in zalivalo objekte, pri tem nastalo škodo pa je pristojnim večinoma uspelo odpraviti sproti. Nedavna neurja so prizadela tudi Občino Laško. Tako je bila tudi huje poškodovana stanovanjska hiša v Radobljah, kjer živi štiričlanska družina z dvema otrokoma.

Ferjanc se izjav iz časa afere o podkupovanju v zdravstvu ne spomni več
10. 06. 2020 13.11V nadaljevanju sojenja zaradi domnevne korupcije v zdravstvu, kjer je na zatožni klopi več slovenskih zdravnikov in nekdanji komercialist iz dobaviteljskega podjetja, je pričal nekdanji direktor celjske bolnišnice Marjan Ferjanc. Ta je opisal postopke nabav v bolnišnici, spremenil pa je izjavo glede zdravnika Miodraga Vlaovića.

Sojenje v zdravstveni aferi: julija zaslišanje Jurkovičeve, lastnice podjetja Emporio Medical
03. 06. 2020 13.43Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je po dolgem premoru zaradi epidemije nadaljevalo sojenje v zdravstveni korupcijski aferi. Tokrat so se dogovorili o datumu obravnav v juniju in juliju. Obtožnica zdravnikom in drugim zaposlenim v nekaterih zdravstvenih zavodih očita, da so na svoje bančne račune doma in v tujini prejemali denar, v nekaterih primerih tudi gotovino, za protiuslugo pa so še naprej naročali medicinski material pri določenem dobavitelju. Javna sredstva naj bi s tem oškodovali za skoraj milijon evrov.

'Vrhunec gripe pričakujemo v roku 14 dni'
29. 01. 2020 10.10V letošnji sezoni je zaradi gripe oziroma pridruženih bolezni umrlo šest oseb. Prenašalci virusa gripe so največkrat otroci, mlajši od treh let. Več bolnišnic po Sloveniji je zaradi povečanega števila primerov gripe in virusnih okužb že prepovedalo ali omejilo obiske. Ti so deloma omejeni tudi v naši največji bolnišnici.