uzakonitev

Pravica do odklopa: tik pred uveljavitvijo pomisleki na strani delodajalcev
14. 11. 2024 16.30S soboto bo po enoletnem prehodnem obdobju v veljavi pravica do odklopa, delodajalci morajo do tedaj sprejeti ustrezne ukrepe. Namen pravice je, da se družbeno znova dogovorimo, da imamo po določeni uri čas zase, za družino in prijatelje, je ob tej priložnosti dejal resorni minister Luka Mesec. Na obrtni zbornici pa trdijo, da je to le še eno birokratsko breme za delodajalce.

'Ne kurji tatovi, problem je organiziran kriminal'
04. 10. 2024 17.03Ali bi Policija potrebovala več pooblastil? Na okrogli mizi, kjer so razpravljali o tem vprašanju, so se strinjali, da je treba morebitna nova pooblastila sprejemati s tresočo roko. Minister Poklukar je omenil, da je že predlagal uzakonitev lovilca IMSI. Strokovnjak za varnostna vprašanja pa ob tem poudarja, da naša težava niso "kurji tatovi", ampak organiziran kriminal. Razpravljali so tudi o možnosti, da bi huliganom za deset let prepovedali približevanje športnim objektom.

'Priča smo zgodovinskemu trenutku za našo družbo'
10. 06. 2024 09.59Volivci so na referendumu podprli pomoč pri prostovoljnem končanju življenja. Odzvali so se že zagovorniki zakona. Iz društva Srebrna nit so sporočili, da smo priča zgodovinskemu trenutku za našo družbo, saj so se volivke in volivci na referendumu večinsko odločili za potrditev zakonske ureditve vprašanja pomoči pri prostovoljnem končanju življenja: "Čestitamo vsem, ki ste glasovali ZA, ker se zavzemate za temeljno pravico vsakega posameznika, da svobodno odloča o svojem življenju in smrti. Čestitamo vam tudi za modrost in pogum, da vas od te odločitve niso odvrnila zavajanja, laži in zastraševanja."

Svobodi in SDS podpora narašča, kaj to pomeni za manjše politične igralce?
01. 06. 2024 14.09Možnosti za uspeh vodilnih strank, ki kandidirajo na evropskih volitvah v Sloveniji, so se še okrepile, kaže najnovejša raziskava javnega mnenja. In kaj pri tem sploh še ostane manjšim političnim igralcem, ki se prav tako potegujejo za bruseljske stolčke? Ni predaje, pravijo pred zaključkom kampanje in upajo na čim večjo aktivacijo neopredeljenih volivcev.

'Pravica do stavke je očitno prevladala nad pravico do življenja'
23. 04. 2024 16.46Kakšne bodo dolgoročne posledice zdravniške stavke in kdo bo zanje odgovarjal? Čeprav v zdravstvenih domovih in bolnišnicah opravijo vse nujne storitve, je pacientov, ki jim odpovedujejo nenujne preglede in posege, vse več. Brez operacije kile je januarja ostal tudi voznik tovornjaka, nato pa doživel tako hude zaplete, da je bilo njegovo življenje ogroženo. V Zvezi organizacij pacientov pa pozivajo, da je čas za velike korake v zdravstvu in zahtevajo spremembe zakonodaje, ki bi izboljšala raven oskrbe bolnikov in delovanje zdravstvenega sistema.

SDS predlaga posvetovalna referenduma o zaupanju v vlado in nastanitvah nezakonitih migrantov
18. 03. 2024 10.25Skupina poslank in poslancev s prvopodpisano poslanko SDS Jelko Godec je v parlamentarni postopek vložila predloga za razpis dveh posvetovalnih referendumov. Predlagajo razpis posvetovalnega referenduma o zaupanju v Vlado Republike Slovenije, ki jo vodi dr. Robert Golob, in o nastanitvah nezakonitih migrantov v Republiki Sloveniji. V Gibanju Svoboda menijo, da gre pri predlogih SDS za manipulacijo in politično propagando pred evropskimi volitvami. Trenutno je v parlamentarnem postopku sicer več predlogov posvetovalnih referendumov.

Slovenija po višini minimalne plače na osmem mestu v EU
06. 02. 2024 10.30V EU ima minimalno plačo 22 od 27 držav. Najvišjo, več kot 2000 evrov bruto, prejemajo delavci v Luksemburgu, na Irskem, Nizozemskem in v Nemčiji, najnižjo, manj kot 500 evrov bruto, pa v Bolgariji. V Sloveniji je minimalna plača za letos določena pri 1254 evrov bruto, s tem pa je osma najvišja v Uniji.

'Nobena ženska ali deklica se zaradi svojega spola ne sme bati za življenje'
25. 11. 2023 07.00Lani je bilo po svetu umorjenih 89.000 žensk in deklet. Največ v zadnjih 20 letih. Več kot polovico teh umorov so storili družinski člani ali intimni partnerji žensk. To pomeni, da je bilo lani vsak dan na svojem domu ubitih več kot 133 žensk ali deklet. A femicide smo beležili tudi v Sloveniji. Lani se jih je pri nas zgodilo kar sedem. Sociologinja Jasna Podreka ob tem opozarja, da je bilo nasilja nad ženskami tudi v preteklosti veliko, zdaj pa je tudi zaradi ozaveščanja o njem toliko več prijav. Kljub temu pa poudarja, da so prijave zgolj vrh ledene gore: "Številne žrtve nasilja ne prepoznajo ali pa si ga ne upajo prijaviti."

Med udeleženci Parade ponosa v Mariboru več žrtev nasilja, Policija preiskuje
17. 09. 2023 09.09Parade ponosa v Mariboru, ki je potekala pod pod sloganom Iz zakonov v družbo, se je udeležilo več kot 200 ljudi. Organizatorji iz Mladinskega kulturnega centra Maribor so sporočili, da je zaradi incidentov in nasilja morala posredovati Policija. Najmanj ena oseba je morala poiskati pomoč na urgenci – gre za znanega aktivista, ki so ga pretepli po zaključku uradnega dela parade, ko so se udeleženci že razkropili po mestu. Policija je potrdila, da v zvezi s tem že zbira obvestila zaradi suma kaznivega dejanja nasilništva, za katerega je zagrožena kazen zapora do treh let. Prav tako pa preiskujejo tudi primer, ko naj bi skupina zmerjala moškega in vanj metala jajca.

Državni zbor potrdil interventni zakon
31. 08. 2023 10.02DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

'Najbolj skrajno nasilje nad ženskami je treba najprej ustrezno poimenovati'
26. 05. 2023 15.37Femicid je najpogostejši vzrok nasilne smrti žensk po vsem svetu, tudi v Sloveniji – lani se jih je zgodilo kar 13. Uzakonitev kaznivega dejanja femicida je nedavno napovedala ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan, zdaj pa je pobudo za to na vlado naslovila tudi poslanka Levice Tatjana Greif.

Evropska komisija odpira postopek prijave podjetij k skupni nabavi plina
25. 04. 2023 13.24Evropska komisija odpira postopek prijave evropskih podjetij k skupni nabavi zemeljskega plina na ravni EU prek mehanizma Aggregate EU. Kot so poudarili pri komisiji, gre za bistven mejnik pri pripravi EU na prihodnjo zimo s pravočasnim in usklajenim polnjenjem zalog plina.

Prostovoljno končanje življenja: 'Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab'
04. 04. 2023 15.27Avtorji zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki omogoča pomoč v skrajni stiski posameznika ob koncu življenja in je bil pripravljen v okviru Srebrne niti, so zaprosili za določitev šestmesečnega roka, v katerem bodo zbirali 5000 podpisov za vložitev predloga zakona v DZ. Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab, so pojasnili.

Bi starejše in bolne silili v evtanazijo, da bi prihranili?
23. 03. 2023 07.0085-letna vdova, hudo bolna, z bolečinami, skoraj ves čas sama doma, z nizko pokojnino, stikov s svojci ni veliko, ker otroci delajo od jutra do večera. Čemu živeti? Ali je to dostojno življenje? In kaj bi ta oseba naredila, če bi pri nas evtanazijo uzakonili? Ali pa drug primer, 87-letni gospod z demenco, priklenjen na posteljo, v svojem svetu, četudi je ves čas vesel. Finančno in časovno veliko breme za svojce, ki ne morejo niti na počitnice zaradi njega. Sam o tem ne more odločati, kako bodo odločili svojci, če uzakonimo evtanazijo? V tujini, kot boste izvedeli v Popkastu, se dogaja marsikaj.

'Grem v ambulanto, ki mi bo dala to, kar si želim. Mir brez bolečine'
13. 02. 2023 06.00Čez mesec dni se bo Alenka Čurin Janžekovič podala na svoje poslednje potovanje. Odpravila se bo namreč v posebno bolnišnico v Švico, kjer bo opravila evtanazijo in končala strahotne bolečine, ki ji jih povzroča neozdravljiva bolezen Morquijev sindrom – polisaharidoza IV. "Grem v Švico k zdravniku, ki mi bo pomagal. V ambulanto, ki mi bo dala to, kar si že dlje časa želim. Mir brez bolečine," pravi. Tudi priprav je namreč enkrat konec in sama je pomirjena z odločitvijo, ki jo je sprejela. Žal ji je za moža Marjana in družino, ki jo pušča za sabo, a prišel je čas, da da na prvo mesto sebe.

Češka namerava uzakoniti porabo dveh odstotkov BDP za obrambo
05. 01. 2023 06.30Češka vlada je parlamentu podala predlog za uzakonitev cilja zveze Nato glede proračunskih izdatkov za obrambo v višini dveh odstotkov BDP. Omenjeni cilj naj bi Češka dosegla najpozneje do leta 2025.

Furs pojasnjuje: sledili bi le blagu, ne pa ljudem
09. 12. 2022 11.25Finančna uprava RS (Furs) je predstavila predlog zakonske spremembe za uporabo tehničnih pripomočkov za pridobivanje podatkov o položaju in gibanju blaga. Po novem bi lahko uslužbenci Fursa tako namestili sledilno napravo na zunanji del prevoznega ali prenosnega sredstva, pri tem pa ne bi več potrebovali privolitve. Sprememba je, kot so pojasnili, potrebna predvsem zaradi vedno večje količine nelegalno sproščenega tobaka na naš trg, ki predstavlja tveganje za javno zdravje in okolje. Kot zatrjujejo, je sprememba namenjena le sledenju blaga, ne pa ljudi. Očitke, da bi šlo za pretirana pooblastila, odločno zavračajo.

Alenka Čurin Janžekovič: Prišel je čas. Čas za dostojno smrt
30. 10. 2022 12.40V razpravi o evtanaziji oziroma pomoči pri samousmrtitvi, o kateri se pogovarjamo v naši družbi, na eni strani zagovorniki slednje pravijo: "Vsi imamo pravico umreti." A takoj zatem nasprotniki takšne pomoči rečejo: "Ni res, vsi imamo le pravico živeti."

V ameriškem senatu padel predlog zakona o zaščiti pravice do splava
12. 05. 2022 07.19V ameriškem senatu je v sredo vseh 50 republikancev skupaj z demokratom iz Zahodne Virginije glasovalo proti predlogu zakona o zaščiti pravice do prekinitve nosečnosti v ZDA, ki ga je podprlo 49 demokratov. Joe Manchin in dve republikanski senatorki, ki sicer podpirata pravico do splava, so glasovali proti, ker naj bi bile določbe preširoke.

Kako spraviti ljudi iz avtomobilov na vlake in avtobuse?
22. 04. 2022 21.07Na eni strani vse večje zavedanje, da bomo morali svoj življenjski slog spremeniti, če ga želimo vsaj približno ohraniti, na drugi slovenska pregovorna navezanost na avtomobile, ki so za večino še vedno prva izbira. Po podatkih Eurostata iz leta 2018 imamo v Sloveniji kar 550 avtomobilov na tisoč prebivalcev. Kako torej ljudi spraviti na javna prevozna sredstva? S tem vprašanjem smo se obrnili na osem strank, ki jim v predvolilnih raziskavah javnega mnenja kaže najbolje.

Cigler Kralj predlaga zvišanje minimalne plače na 1074,43 evra
05. 01. 2022 15.42Minister za delo Janez Cigler Kralj je po drugem posvetu s socialnimi partnerji sporočil, da bo uskladitev minimalne plače za leto 2022 enaka višini rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu. Zvišala se bo torej predvidoma za 4,9 odstotka na 1074,43 evra bruto. Medtem pa se delodajalcem zdi predlagani dvig minimalne plače previsok.

Direktorji policijskih uprav in komandirji postaj prejeli sklepe o prenehanju položaja
17. 11. 2021 11.45V obeh policijskih sindikatih so nam potrdili, da so komandirji policijskih postaj ter direktorji policijskih uprav in notranjih organizacijskih enot GPU že prejeli sklepe o prenehanju opravljanja dela na teh delovnih mestih. Neuradno naj bi na lokalnem in državnem nivoju že potekali pogovori vladajoče politike z njej naklonjenimi posamezniki, ki bi se zavihteli na vodilne položaje v Policiji.

Zelena luč ustanovitvi Visoke šole Grm Novo mesto, opozicija kritična
26. 10. 2021 13.59Poslanci so ob obstrukciji večine poslancev opozicije na tokratni seji s 45 glasovi za in enim proti potrdili predlog odloka o ustanovitvi samostojnega visokošolskega zavoda Visoke šole za upravljanje podeželja Grm Novo mesto. Ta zasebni zavod se bo tako preoblikoval v javnega, ustanoviteljske pravice in obveznosti pa bo izvrševala vlada.

Uzakonjena definicija spolnega nasilja po modelu samo ja je ja
04. 06. 2021 15.47DZ je z 78 glasovi za in tremi glasovi proti potrdil rešitve iz novele kazenskega zakonika, ki v slovenski pravni red vnašajo nov koncept dojemanja spolnih kaznivih dejanj po modelu samo ja je ja. Kot so v razpravi poudarjali tudi poslanci, gre zasluga nevladnikom, ki so mobilizirali javnost, da je nastalo pravo družbeno gibanje. Po mnenju več kot 20 nevladnih in drugih organizacij je narejen velik korak v smeri zaščite spolne integritete in podpore žrtvam spolnega nasilja. Spremembe zato toplo podpirajo, so sporočile.

'Skice spremenjenih meja ne morejo biti podlaga za način volitev v DZ'
20. 11. 2020 18.14Ministrstvo za javno upravo bo koalicijskim poslancem poslalo predlog sprememb meja volilnih okrajev, da ga vložijo v postopek DZ. Medtem pa v LMŠ, SD, Levici in SAB opozarjajo, da predlog sprememb, ki so ga prejeli od ministrstva, ne odpravlja ključnih očitkov, ki jih vsebuje odločba ustavnega sodišča.

Osnutek PKP6 pod streho: subvencija za fiksne stroške, odpis najemnin ...
08. 11. 2020 08.21Vlada je sprejela osnutek šestega protikoronskega zakona. Glavni cilj sta omilitev ter odprava posledic in vpliva covida-19 na gospodarstvo, delovna razmerja ter socialno in zdravstveno varstvo. Tokratni protikoronski paket ukrepov bo podaljšal nekatere že sprejete ukrepe – denimo moratorij za kredite in subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Med novimi rešitvami je tudi subvencioniranje fiksnih stroškov za najbolj prizadeta podjetja ter odpis najemnin tam, kjer je lastnik država ali lokalna skupnost.

Uvedba minimalne plače v Nemčiji: večja produktivnost, delavci k večjim podjetjem
23. 02. 2020 09.19Uvedba minimalne plače oziroma minimalne urne postavke, ki jo je Nemčija uzakonila leta 2015, v nasprotju s pomisleki ni zmanjšala zaposlenosti, pač pa se je produktivnost nemških delavcev še celo povečala. So pa po uvedbi minimalne plače dotlej najslabše plačani delavci pričeli množično prehajati k večjim podjetjem, ki za primerljivoo delo izplačujejo boljše plače.

Bo minister Šabeder predlagal uzakonitev popolne objave farmacevtskih nakazil zdravnikom?
19. 09. 2019 04.37Enajst evropskih držav in ZDA so uzakonile popolno objavo vseh farmacevtskih nakazil zdravnikom. Kje je Slovenija? Farmacevtske korporacije so podatke o nakazilih začele objavljati pred štirimi leti, letos brez tri četrtine zdravnikov, ker z objavo ne soglašajo. Bo minister Šabeder predlagal uzakonitev popolne transparentnosti in objave vseh zdravnikov?

'Največji dosežek bi bil, da bi se od življenja dostojno poslovila v Sloveniji'
28. 02. 2019 16.08'Največji dosežek bi bil, da bi se od življenja dostojno poslovila v Sloveniji,' pravi upokojena učiteljica Alenka Čurin Janžekovič, ki se javno zavzema za uzakonitev evtanazije pri nas in si sama ureja samomor z zdravniško pomočjo v Švici. Društvo Srebrna nit je namreč predstavilo pobudo za pravno ureditev evtanazije, ki jo je podpisalo več kot 120 strokovnjakov in znanih Slovencev.

Reševalni pas zdaj tudi uzakonjen
13. 10. 2017 07.56Ste vedeli, da 10 sekund poznejši prihod gasilcev in reševalcev na kraj prometne nesreče, pomeni 10 odstotkov manj možnosti za preživetje ponesrečenca? Reševalni pas je ključnega pomena. In odslej bo umikanje vozil skrajno levo in skrajno desno - ter po novem na odstavni pas, tudi uzakonjeno.