uvoz plina

Kumer: Načrt Bruslja za dostopno energijo korak v pravo smer

17. 03. 2025 10.44

Konec februarja predstavljeni akcijski načrt Evropske komisije za dostopno energijo je korak v pravo smer, je pred zasedanjem ministrov EU za energijo povedal slovenski minister Bojan Kumer. Slovenija si sicer prizadeva za več konkretnih ukrepov na ravni EU, pa tudi za več svobode držav članic, da bi zmanjšale administrativno breme.

Trump uvedel carine na uvoz jekla, 'EU bo ukrepala'

11. 02. 2025 07.44

Ameriški predsednik Donald Trump je uvedel 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija iz vseh držav sveta, kljub grožnjam s povračilnimi ukrepi Kitajske in EU. Evropska komisija je med tem na ameriške carine napovedala protiukrepe.

Povračilni udarec Kitajske: carine na ameriško blago, preiskava Googla

04. 02. 2025 06.31

Le nekaj minut po nastopu carin na uvoz iz Kitajske, je slednja Združenim državam napovedala maščevanje. Peking je sporočil, da bo uvedel povračilne carine na vrsto ameriških izdelkov, med drugim na premog, utekočinjeni zemeljski plin, nafto, avtomobile z velikimi motorji, tovornjake in kmetijsko mehanizacijo.

Bo Trumpu žal? Mehika, Kitajska in Kanada napovedale povračilne carine

02. 02. 2025 07.30

Ameriški predsednik Donald Trump je uresničil grožnjo in uvedel višje carine na uvoz iz Kanade, Mehike in Kitajske. Posledično so države napovedale, da bodo uvedle povračilne ukrepe, kar obeta začetek globalne trgovinske vojne z negativnimi posledicami za vse vpletene. Najbolj konkreten je bil kanadski premier Justin Trudeau.

Trump EU grozi s trgovinsko vojno: napovedal uvedbo carin

01. 02. 2025 11.52

Po tem, ko je uvedel carine za blago iz Kanade, Mehike in Kitajske, je ameriški predsednik Trump obljubil, da bo začel trgovinsko vojno tudi z Evropsko unijo. Kakšne carine bi uvedel za EU in za katero blago, sicer ni razkril. Obljubil pa je, da namerava "narediti nekaj konkretnega".

'Zakaj ruskega utekočinjenega zemeljskega plina ne bi zamenjali z ameriškim?'

08. 11. 2024 18.42

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z ameriškim. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o področjih v skupnem interesu, med katerimi pa je tudi LNG, je povedala v luči bojazni pred trgovinsko vojno z ZDA pod Donaldom Trumpom.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?

06. 11. 2024 14.50

Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

Novi ukrepi proti Rusiji, EU sprejela 14. sveženj sankcij

20. 06. 2024 10.59

Članice EU so se dogovorile o že 14. svežnju sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Kot je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, bo ta sveženj Rusiji dodatno otežil dostop do ključnih tehnologij in omejil ruske prihodke od energentov.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje

25. 02. 2024 07.08

Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Poraba zemeljskega plina v Evropi lani najmanjša v desetletju

24. 02. 2024 08.16

Evropsko povpraševanje po zemeljskem plinu se je od začetka ruske invazije v februarju 2022 zmanjšalo za 20 odstotkov, pri čemer je bila lani njegova poraba najmanjša v zadnjem desetletju, kaže raziskava inštituta IEEFA. Bo pa povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu (LNG) po oceni inštituta doseglo vrhunec prihodnje leto.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega

14. 01. 2024 12.14

Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Grozi svetovno pomanjkanje dizla?

24. 09. 2023 15.12

Cene surove nafte na svetovnih trgih rastejo že od konca junija, cene dizelskega goriva pa še hitreje. Na razmere na trgu vplivajo tudi nedavne poteze Opeca, ki je zmanjšal proizvodnjo nafte, in ruska prepoved izvoza dizla. Višje cene dizelskega goriva se prelivajo na celotno gospodarstvo, dražijo izdelke in vračajo strah pred stagflacijo.

V EU lani proizvedli manj elektrike in dobavili precej manj plina

05. 07. 2023 15.56

Proizvodnja elektrike v Evropski uniji je lani, ko se je evropski energetski sektor soočal s številnimi šoki, po prvih podatkih Eurostata dosegla nekaj manj kot 2,8 milijona gigavatnih ur, kar je tri odstotke manj kot v 2021. Količina dobavljenega plina v uniji je medtem ob pretresu zaradi ruskega napada na Ukrajino padla za skoraj 14 odstotkov.

Nepričakovana inflacija evropske banke potisnila v dvig obrestnih mer

22. 06. 2023 15.50

Če želimo ukrotiti visoko inflacijo, bodo verjetno potrebni dodatni dvigi obrestne mere, je v sredo dejal predsednik ameriške centralne banke. Fed je obrestno mero v zadnjih 15 mesecih zvišal desetkrat zapored, prejšnji teden je prvič v tem obdobju ostala nespremenjena. So pa ta teden 'zaradi nepričakovano visoke inflacije' obrestno mero povišale britanska, norveška, švicarska in turška centralna banka.

'Rusija izgublja energetsko bitko'

06. 03. 2023 12.09

Napad na Ukrajino pred letom dni je sprožil bitke na številnih področjih. Med drugim se je obračun vnel tudi na energetskih trgih, kjer si nasproti stojita Rusija in Zahod. Prvi mož Mednarodne agencije za energijo Fatih Birol je dejal, da se je dolgo časa zdelo, da bi v tej bitki lahko zmagal Kremelj, a da se je tok zdaj obrnil.

Evropska komisija za Slovenijo zvišala napoved rasti

13. 02. 2023 10.10

Evropska komisija je za Slovenijo zvišala napoved gospodarske rasti z 0,8 odstotka na odstotek, za prihodnje leto pa z 1,7 odstotka na dva odstotka. Glede inflacije pričakuje, da se bo letos umirila nekoliko bolj od pričakovanj iz lanske jeseni, in sicer naj bi dosegla 6,1 odstotka namesto prej pričakovanih 6,5 odstotka.

Moldavska vlada razpadla, odstopila je premierka Gavrilita

10. 02. 2023 16.19

Po letu in pol mandata je s položaja odstopila moldavska premierka Natalia Gavrilita. Premierka je odstopila v času, ko se Moldavija sooča z energetsko, gospodarsko in varnostno krizo.

'Želimo se izogniti temu, da to postane vojna med Rusijo in Natom'

18. 01. 2023 17.12

WEF v Davosu je nagovoril nemški kancler Olaf Scholz. Dotaknil se je vojne v Ukrajini, energetskih izzivov in premika k bolj zelenemu gospodarstvu. Obljubil je, da bo tudi Nemčija Ukrajino podpirala, dokler bo treba, potem ko smo to že slišali od predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, in napovedal nadaljevanje zelene gospodarske transformacije. Prav slednji temi je posvetil večino časa. Kljub dodatnemu vprašanju tako Ukrajina niti tokrat ni dočakala obljube pošiljke tankov leopard.

'Devet paketov sankcij, učinek pa je manjši kot nič. Nagrajujemo Putina'

04. 01. 2023 16.44

Mineva enajsti mesec od začetka ruske invazije na Ukrajino. V tem času je postalo jasno, katere države so se postavile na stran napadene Ukrajine in katere so zavzele bodisi prorusko bodisi (na videz) nevtralno držo. Med močnimi podpornicami Ukrajine je tudi EU, ki je v tem času proti Rusiji uvedla devet paketov sankcij, s katerimi predvsem želi zmanjšati njeno gospodarsko moč. Po podatkih Eurostata pa se je letos vrednost uvoza iz Rusije, predvsem zaradi zvišanja cen surovin, v EU močno okrepil. Vrednost uvoza ruskih dobrih pa se je v Sloveniji povečala za 364 odstotkov.

Cene plina v Evropi najnižje od začetka vojne v Ukrajini

02. 01. 2023 17.11

Milo zimsko vreme in bogato napolnjena skladišča plina še naprej znižujejo cene tega energenta v Evropi. Na nizozemskem trgovalnem vozlišču TTF je cena plina v minulih dneh močno padla, danes pa se je spustila do 73 evrov za megavatno uro. To je za polovico manj kot pred mesecem dni in najmanj od začetka vojne v Ukrajini.

Nemčija je odprla prvi terminal za utekočinjeni plin

17. 12. 2022 15.54

Nemci so odprli prvi lasten terminal za utekočinjen zemeljski plin, s katerim si obetajo olajšanje energetske krize. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil kancler Olaf Scholz, ki je ob prerezu rdečega traku dejal, da rekorden čas izgradnje kaže na to, da je država sposobna novih začetkov.

Golob o načrtih za izgradnjo plinovoda do Madžarske

06. 12. 2022 12.36

Slovenski premier Robert Golob po poročanju časnika Financial Times za alžirski plin načrtuje gradnjo plinovoda do Madžarske. S tem naj bi Budimpešti pomagal, da zmanjša odvisnost od ruskega plina. Dodal je, da bo energetsko sodelovanje temeljilo na načelu solidarnosti EU, da je gotovo bolje imeti več različnih virov energije in da so manjše države bolj prilagodljive. Na koncu je dodal še, da bo alžirska pot omogočala tudi transport vodika, kar bi lahko prav prišlo v poznejših fazah zelenega prehoda.

Se obetajo zahtevni pogovori med Bidnom in Macronom?

30. 11. 2022 10.04

Francoski predsednik Emmanuel Macron začenja državniški obisk v ZDA. Prvi dan se bo srečal s podpredsednico ZDA Kamalo Harris in se udeležil slovesnosti na pokopališču Arlington, v četrtek pa ga bo v Beli hiši sprejel ameriški predsednik Joe Biden, ki ga bo tudi gostil na državniški večerji.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023

09. 11. 2022 17.03

Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej

06. 11. 2022 07.08

Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

Kakšna je pred zimo naša energetska oskrba?

18. 10. 2022 06.00

Izključitev Teš 6 iz električnega omrežja ob istočasnem remontu nuklearne elektrarne, ki ima za posledico 75-odstoten uvoz električne energije, je dvignila marsikatero obrv ne samo v gospodinjstvih, ampak tudi v gospodarstvu, ki je zaradi krize najbolj na prepihu. Zadrege podjetnikov pa velike – kdaj podpisati pogodbe za nakup plina in ostalih energentov, ali še vlagati v razvoj podjetja ali raje čakati, kam usmeriti podjetje? Odgovore na ravni celotne Slovenije so prvič iskali v okviru strateškega sveta za gospodarstvo, ki je namenjen oblikovanju strategije gospodarskega razvoja.

'Hrvaška kot zmagovalka evropske energetske krize'

17. 10. 2022 21.25

Medtem ko je vojna v Ukrajini pokazala na odvisnost Evropske unije od ruskih fosilnih goriv, se je kot "rešitelj" na evropski strani pokazal Jadranski naftovod. Naftovod, ki je bil sprva zamišljen kot jugoslovanski konkurent sovjetski infrastrukturi, bi lahko Hrvaški pomagal, da iz evropske energetske krize 'izstopi kot zmagovalka', ocenjujejo analitiki Financial Timesa. V Zagrebu sicer načrtujejo podvojitev zmogljivosti naftovoda - ta naj bi po novem znašala dva milijona ton mesečno. Povečanje zmogljivosti naftovoda pa bi hkrati pomenilo tudi rešilno bilko za Madžarsko, Slovaško, Slovenijo, Srbijo in Bosno.

Mervar z izračuni predstavil razloge za izklop Teša iz omrežja

16. 10. 2022 17.43

Direktor Elesa Aleksander Mervar je v daljšem zapisu z izračuni podrobneje pojasnil razloge, zakaj je predlagal, da gresta peti in šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) v mirovanje v času od 15. oktobra do 2. novembra, z možnostjo podaljšanja do 30. novembra letos. Mervar je poudaril dinamičnost sistema. Meni, da ni razloga za paniko.

Solidarnostni sporazum: Nemčija prejela prvo pošiljko plina iz Francije

13. 10. 2022 18.39

Francija je v okviru dogovora o evropski solidarnosti Nemčiji prvič podarila nekaj zemeljskega plina. V sosednjo državo so sicer poslali le dvoodstotno količino svoje dnevne porabe, a v Berlinu dobavo pozdravljajo. V zameno bodo Franciji, če bo to potrebno, poslali elektriko. Izmenjava je del dogovora med državama za zmanjšanje primanjkljaja energentov zaradi ruske ustavitve izvoza zemeljskega plina.