uvedba evra

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere
16. 11. 2024 16.14Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Turisti v trgovskih centrih: ražnjiči in burger za 18 evrov odganjajo goste?
08. 06. 2024 17.31Cene na Hrvaškem so zagotovo ena najpogostejših tem pogovorov pred poletjem. Južna soseda je pač klasična počitniška destinacija mnogih Slovencev. A dopust tam tudi letos ne bo poceni, cene se še naprej vzpenjajo in temu trendu ni videti konca, čeprav nekatere gostince skrbi, da si z nenehnimi podražitvami sektor ne dela usluge.

Čokoladne ploščice vse manjše, cene vse višje
26. 04. 2024 06.00Pred vrati so prvomajski prazniki. Veliko Slovencev jih bo tradicionalno preživelo na hrvaški obali. Lani je bilo precej negodovanja zaradi izrazitih podražitev na Hrvaškem – v nekaterih turističnih središčih je kepica sladoleda stala tudi pet evrov, glavni krivec za astronomske cene pa naj bi bila uvedba evra. Letos hrvaški gostinci pretiranega dviga cen ne napovedujejo, v trgovinah na Hrvaškem pa potrošniki, tako kot pri nas, opažajo vse več primerov tako imenovane skrčflacije, ko za isto ceno dobiš manjšo količino izdelka.

Plačilo taks v občini Grosuplje le še brezgotovinsko
09. 08. 2023 10.28Občina Grosuplje je s 1. avgustom prešla na brezgotovinsko poslovanje, kar pomeni, da je plačilo upravnih taks mogoče le še kartično ali z univerzalnim plačilnim nalogom. Glede na Zakon o uvedbi evra so evrski bankovci in kovanci sicer edino zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji, kar pomeni, da bi morali trgovci potrošnikom omogočiti plačevanje z gotovino. A hkrati na Ministrstvu za finance poudarjajo sodbo evropskega sodišča, na podlagi katere se obveznost sprejemanja bankovcev načeloma lahko omeji.

Mariborski mestni svetniki odobrili predlagane podražitve, ne pa izvzema vzpenjače
22. 06. 2023 22.16Mariborski mestni svetniki so na seji kljub nekaterim pomislekom večinsko podprli podražitev voženj z mestnim avtobusom, vodarine, odvoza odpadkov in pogrebnih storitev. Niso pa soglašali z izvzetjem Pohorske vzpenjače iz gospodarske javne službe, da bi lahko javno podjetje Marprom samo določalo cene.

Parkiranje v Ljubljani bo dražje, novost tudi globe
29. 05. 2023 07.22Ljubljanski mestni svetniki so na seji podprli podražitev parkirnin v mestu. Cena za uro parkiranja se bo v vseh treh območjih dvignila za 10 centov. Podprli so tudi uvedbo globe v višini 160 evrov za posameznike, ki bi v ožjem središču mesta brez posebne dovolilnice vozili težka tovorna vozila, delovne stroje ali traktorje. Nove cene se bodo zaračunavale od 5. junija dalje.

Hrvati navdušeni: 'Prvomajski prazniki so bili fenomenalni'
07. 05. 2023 19.48Hrvaška je pripravljena na poletno turistično sezono. Če bo tako, kot se je začelo s prvomajskimi prazniki, bo znova podirala rekorde. V samo štirih dneh so zabeležili skoraj 900.000 nočitev, kar je 42 odstotkov več kot lani. Skrbi, da bi inflacija in energetska kriza lahko zdesetkali glavno hrvaško gospodarsko panogo, tako ni več. Kot sami ugotavljajo, sta k dobrim rezultatom pripomogla tudi vstop v Schengen in uvedba evra.

'Tolikšna podražitev ni upravičena, če ne prinese tudi kakovostnejših storitev'
06. 04. 2023 10.20Je tako velika podražitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja upravičena? Nekdanji gospodarski minister in ekonomist Matej Lahovnik meni, da ni. "30 odstotkov je precej več, kot znaša inflacija, prav tako pa plačnik od tega nima nobene koristi," pravi. Profesorica na Ekonomski fakulteti Ljubljana Petra Došenović Bonča sicer meni, da je dvig posledica financiranja zdravstvenega sistema, v katerem zavarovalnice "igrajo precej pasivno vlogo". Slovensko zavarovalniško društvo pa, da je dvig premije nujen za nadaljnjo zagotavljanje doplačil za opravljene zdravstvene storitve za prebivalstvo.

S konstantnim dvigom cen bo dražje tudi dopustovanje na Hrvaškem
12. 02. 2023 19.39Za tretjino dražja pica, za petino vino, sladkor pa kar še enkrat več. Na hrvaški obali bomo morali za letošnje poletne počitnice seči globlje v žep. Pri naših južnih sosedih namreč nič ne kaže, da se bo dvig cen umiril, kar se ne pozna le na trgovskih policah, ampak tudi v gostinstvu. Vzroki so uvedba evra, cene energentov in inflacija. To pa se pozna tudi na cenah turističnih namestitev. Za koliko bo torej naše letošnje dopustovanje dražje?

Hrvaški frizerki 3000 evrov kazni, ker je barvanje podražila za devet centov
21. 01. 2023 10.50Na Hrvaškem so leto začeli s skokom v evroobmočje. Že takoj so Hrvate začele razburjati podražitve, ki so si jih nekateri ponudniki privoščili pri pretvorbi med valutama. Zato so hrvaške oblasti sklenile, da bodo nepoštene prakse prepovedale in sankcionirale. A pri tem prihaja tudi do neživljenjskih odločitev, so prepričani nekateri podjetniki. Frizerko iz Zagreba so oglobili s 3000 evri, ker je ceno barvanja las povišala za devet, striženje pa za 36 centov.

Na Hrvaškem samo še plačevanje v evrih
15. 01. 2023 07.44Na Hrvaškem je mogoče le še plačevanje v evrih. V soboto se je namreč iztekel zadnji dan dvojnega obtoka kun in evrov po uvedbi skupne evropske valute kot uradne valute v državi 1. januarja. Kuna se je tako umaknila iz obtoka, še vedno pa jo je mogoče zamenjati tako v Sloveniji kot na Hrvaškem.

'Za hrano plačujemo kot Nizozemci, zaslužimo pa kot Madžari'
14. 01. 2023 19.18Medtem ko pri nas spremljamo rekordne podražitve hrane, pri nekaterih dobrinah so se cene skoraj podvojile, so na Hrvaškem znova omejili cene devetih živilskih izdelkov. Za olje, moko, sladkor, mleko, svinjsko in piščančje meso ter mleto mešano meso bodo nove cene veljale do konca marca. Hrvaška vlada se je za podaljšanje ukrepa odločila zaradi neupravičenega dvigovanja cen po uvedbi evra. Na Madžarskem se medtem spopadajo z najvišjo inflacijo v Evropski uniji, decembra se je povzpela na skoraj 25 odstotkov.

V nekaj dneh po uvedbi evra hrvaški državni inšpektorji odkrili 1738 kršitev
03. 01. 2023 06.33Čeprav je vlada Hrvatom mesece pred uvedbo evra zagotavljala, da podražitev zaradi nove valute ne bi smelo biti, je že prvi dan po uvedbi evra postalo jasno, da temu ni tako. Premier Andrej Plenković je sklical inšpektorje, ki so že bili na delu, gospodarski minister Davor Filipović pa je trgovce opozoril, da ima vlada na voljo vrsto ukrepov, med drugim tudi črne liste in zamrznitev cen. Inšpektorji so skupno zabeležili 1738 kršitev.

Pirc Musarjeva: Vstop Hrvaške v schengen je darilo Evropi
01. 01. 2023 12.17Potem ko je bil na meji med Slovenijo in Hrvaško z vstopom v novo leto odpravljen nadzor in je Hrvaška postala članica schengenskega prostora, se vrstijo slovesnosti. Osrednje, ki poteka na Obrežju, se je udeležila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je povedala, da je vstop Hrvaške v schengen darilo Evropi. Navdušenja ni skrivala niti predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Hrvaške težave ob uvedbi evra: nedelujoči bankomati in bančne kartice
31. 12. 2022 12.08Hrvaška bo postala 20. članica evroobmočja, kar predstavlja vrhunec procesa, ki so ga naši sosedje začeli pred nekaj več kot petimi leti. A v zadnjih urah pred uvedbo evra se na Hrvaškem zaradi uvajanja nove valute vrstijo težave.

Na Hrvaškem menjava kun v evre brez provizije, a po največ sto kosov
27. 12. 2022 11.06Banke na Hrvaškem bodo po uvedbi evra kot uradne valute brez provizije menjale po največ sto kosov bankovcev in sto kosov kovancev za kuno, za večje količine pa bodo zaračunale provizijo ali ne, odvisno od poslovne politike posamezne banke, je za hrvaško nacionalno televizijo HRT povedala direktorica Hrvaškega združenja bank Tamara Perko.

Manipulacije, zavajanje in boj za glasove na referendumih
23. 11. 2022 07.44Na družbenih omrežjih so se pojavile zavajajoče objave, ki sicer spominjajo na referendumsko kampanjo 3xZA, vendar skušajo avtorji z njimi pod pretvezo, da gre za objave koalicijskih strank in Inštituta 8. marec, volivce nagovoriti, naj na referendumih glasujejo proti. Koalicijske partnerice so že napovedale, da bodo zaradi slednjega vložile kazensko ovadbo, zdaj pa so ukrepanje po pravni poti napovedali tudi v Inštitutu 8. marec, v katerem bodo objave predložili odvetnici. Ob tem so poudarili, da je zaskrbljujoče tudi, da ljudje sploh ne vedo, da referendumi potekajo ter o čem se na njih glasuje. O manipulacijah na referendumih so medtem spregovorili tudi trije poslanci SDS, stranke koalicije pa so volivce pozvale, naj pokažejo, da 24. april ni bil le naključje.

Obarvano gorivo, olajšava za mlade in velike spremembe za normirance
26. 09. 2022 21.24Vlada je na dopisni seji potrdila zakonodajni sveženj davčnih sprememb, s katerimi v delu posega v spremembe, sprejete marca letos v prejšnjem mandatu DZ, prinaša pa tudi nekatere nove rešitve. Večje spremembe davčne zakonodaje medtem na Ministrstvu za finance napovedujejo za prihodnje leto, veljati pa naj bi začele v 2024.

'Denar, ki je bil namenjen vsem zaposlenim, bo dodeljen le določenim'
26. 09. 2022 16.33Reprezentativne delodajalske organizacije so v dopisu nagovorile ministra za finance Klemena Boštjančiča, naj iz obravnave umakne predlog sprememb Zakona o dohodnini. Menijo, da bodo parcialne spremembe neto prihodke državljanom zmanjšale, denarja, namenjenega razbremenitvi vseh, pa bodo deležne le določene kategorije predvsem v javnem sektorju.

Posebna olajšava za mlade, prevetritev sistema normirancev
22. 09. 2022 15.30Vlada je obravnavala predloge sprememb več zakonov s področja davkov. Po izračunih ministrstva za finance se bo zaposlenemu z minimalno plačo neto letna plača prihodnje leto glede na leto 2023 zvišala za 478 evrov, v primerjavi s trenutno veljavno ureditvijo za leto 2023 pa bo višja za 318 evrov. Zaposleni s povprečno plačo bo imel leta 2023 za 130 evrov višje izplačilo glede na letošnje leto, glede na trenutno ureditev za leto 2023 pa bo izplačilo nižje za 130 evrov.

Pogonska goriva: vrača se prispevek za energetsko učinkovitost
08. 08. 2022 19.35Vlada je na dopisni seji spremenila uredbo o zagotavljanju prihrankov energije, s čimer s 17. avgustom vrača prispevek za energetsko učinkovitost za pogonska goriva. Temu se je začasno odpovedala, da bi znižala cene goriv. Tako na avtocestah kot zunaj avtocestnega križa bo prispevek za dizelsko gorivo 0,800 centa, za motorni bencin pa 0,736 centa.

Evropski poslanci podprli vstop Hrvaške v območje z evrom
05. 07. 2022 15.22Evropski poslanci so z veliko večino glasov podprli vstop Hrvaške v območje z evrom. Parlament je s 539 glasovi podprl poročilo Evropske komisije, v katerem je ta dokončno ocenila, da Hrvaška izpolnjuje kriterije za prevzem evra z letom 2023. Proti je glasovalo 45 poslancev, 48 pa se jih je glasovanja vzdržalo, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

Hrvaška še dva tedna brez podražitve goriva. Distributerji: Črpalke bomo zaprli
04. 07. 2022 12.30Še naslednja dva tedna bodo lahko vozniki na Hrvaškem gorivo točili po nespremenjenih cenah, je na dopisni seji odločila hrvaška vlada. Sprejela je namreč odločitev o nadaljnji zamrznitvi cen, ob tem pa omejila tudi veleprodajne cene goriva, ki ne smejo biti višje od končne maloprodajne cene zunaj avtocest. S tem je zaščitila manjše distributerje, ki so že konec tedna grozili z zaprtjem črpalk. A nova odločitev vlade jih očitno ni pomirila. Bencinske servise bomo zaprli, so odločeni v združenju malih distributerjev goriv.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?
04. 07. 2022 06.00Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Na Hrvaškem: 'Če vlada ne naredi ničesar, bomo črpalke v torek zaprli'
02. 07. 2022 19.05Na Hrvaškem se v torek izteče sklep vlade o zamrznitvi cen pogonskih goriv. In če vlada ne bo znova posegla na trg goriv, bi se lahko cena bencina in dizla znova zvišala. Premier Andrej Plenković je sicer v petek napovedal morebitno uvedbo bonov za gorivo. Vodja združenja malih trgovcev z naftnimi derivati pa opozarja, da bodo v torek zaprli črpalke, če vlada ne bo naredila ničesar. "Osem mesecev smo krvaveli, izčrpali smo vse rezerve," je jasen ob tem.

Bruselj Hrvaški prižgal zeleno luč za prevzem evra
01. 06. 2022 17.12Z letom 2023 se bodo poslovile hrvaške kune, saj bo Hrvaška postala 20. članica evroobmočja. Še zadnji 'blagoslov' je našim južnim sosedom prižgala Evropska komisija, ki je dokončno ocenila, da Hrvaška izpolnjuje kriterije za prevzem evra. Ostale neevrske članice – poleg Bolgarije in Romunije so to še Švedska, Češka, Poljska in Madžarska – izpolnjujejo kriterije le delno.

Hrvaška bi 1. junija lahko dobila pozitivno oceno za uvedbo evra
23. 05. 2022 15.54Evropska komisija bo 1. junija objavila konvergenčno poročilo, v katerem bi Hrvaška lahko dobila končno oceno o pripravljenosti za uvedbo evra. Hrvaški premier Andrej Plenković je ocenil, da je Hrvaška na evro pripravljena, napovedal pa je tudi začetek intenzivne kampanje pred njegovo uvedbo. Edini negotov kriterij v procesu vstopa Hrvaške v evroobmočje je trenutno stopnja inflacije.

Hrvaška bo septembra uvedla dvojno označevanje cen
17. 01. 2022 14.32Od 5. septembra bo na Hrvaškem po napovedi hrvaškega premierja Andreja Plenkovića veljalo dvojno označevanje cen. Cene izdelkov bodo označene tako v kunah kot evrih, dvojno označevanje pa bo veljalo tudi za celo leto 2023. Ob tem je Plenković Hrvate pozval, da naj denar, ki ga imajo doma, nesejo na banko, da se bo samodejno pretvoril v evre.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve
15. 12. 2021 14.52V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Bruselj predlaga prenovo schengna, tudi okrepljeno policijsko sodelovanje
14. 12. 2021 16.12Evropska komisija je predlagala prenovo schengenskega prostora, da bi to območje, na katerem naj ne bi bilo sistematičnega preverjanja potnih listin, obranila pred stalnim nadzorom na notranjih mejah zaradi migracijskih, terorističnih, zdravstvenih in hibridnih groženj, kakršna je izkoriščanje migrantov v politične namene v Belorusiji. Med drugimi želijo z reformami spodbuditi alternativne ukrepe, ki naj bi jih članice uvajale namesto nadzora na notranjih mejah, kot so ciljno usmerjene policijske kontrole in okrepljeno policijsko sodelovanje.