ustavnosti

Fides z zahtevo ustavne presoje novele zakona o zdravstveni dejavnosti
03. 04. 2025 14.54Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo začel aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je odločil glavni stavkovni odbor sindikata. Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času. Napoved sicer za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'
02. 04. 2025 10.25Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče
19. 03. 2025 15.44Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

Kratkoročno oddajanje nepremičnin bo omejeno na največ 60 oziroma 150 dni
13. 03. 2025 12.14Vlada je sprejela predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ napovedujejo ustavno presojo. Opozorili so, da bo s sprejemom novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, pa se v primeru uveljavitve zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni. So pa iz predloga zakona umaknili določilo o brezplačni strežbi pitne vode v lokalih.

Ustavno sodišče BiH ukinilo Dodikove sporne zakone, Eufor bo napotil dodatnih 400 vojakov
07. 03. 2025 11.41Ustavno sodišče Bosne in Hercegovine je izreklo začasni ukrep, s katerimi je odpravilo ustavno sporne zakone o prepovedi delovanja pravosodnih in varnostnih institucij Bosne in Hercegovine na območju entitete Republike Srbske. Bošnjaški član predsedstva BiH Bećirović je pozval k okrepitvi sil Eufor in Nato. Eufor naj bi že prihodnji teden v BiH napotil novih 400 vojakov. Zaradi zaostrenih varnostnih razmer je Spominski center v Srebrenici do nadaljnjega zaprl svoja vrata.

Ustavno sporno: zakoni v Republiki Srbski v veljavi
06. 03. 2025 14.43V Republiki Srbski so začeli veljati ustavno sporni zakoni o prepovedi delovanja pravosodnih in varnostnih institucij Bosne in Hercegovine na območju entitete. Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik, ki je podpisal zakone, zatrjuje, da to ne pomeni grožnje za BiH.

V Varnostnem svetu ZN posvet o razmerah v BiH
05. 03. 2025 19.34Rusija je zahtevala izredno zasedanje Varnostnega sveta ZN o razmerah v Bosni in Hercegovini, a bo namesto tega v VS ZN v četrtek samo posvet o tem za zaprtimi vrati, poročajo mediji v BiH, ki navajajo neimenovane diplomatske vire. Politične razmere v državi so se zaostrile po obsodbi predsednika entitete BiH Republike Srbske Milorada Dodika.

KPK s prenovljeno aplikacijo Erar
05. 03. 2025 12.08Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila prenovljeno aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja Erar. Javnosti že dostopna aplikacija prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja.

Katičeva: Nihče ne more obdržati premoženja, ki ga je pridobil nezakonito
27. 02. 2025 12.33Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) in predlaga obravnavo v državnem zboru po skrajšanem postopku. Odslej bo možno vložiti tožbeni zahtevek na odvzem "nadomestnega" premoženja v primerih, ko so osebe premoženje nezakonitega izvora bodisi v celoti porabile, skrile ali pa preusmerile v tujino.

Omejitev provizij nepremičninskih posrednikov ni v nasprotju s pravom EU
27. 02. 2025 10.50Pravo EU ne nasprotuje omejitvi višine provizije nepremičninske agencije na štiri odstotke od prodajne cene ali najemnine, je sklenilo Sodišče EU, potem ko se je nanj obrnilo slovensko ustavno sodišče. Ob tem sicer sodišče s sedežem v Luksemburgu izpostavlja, da takšen ukrep ne sme biti diskriminatoren in da mora biti sorazmeren.

Pobuda za oceno ustavnosti členov zakona o zaščiti živali le delno uspešna
25. 02. 2025 18.44Duhove še zmeraj buri zakon o zaščiti živali, ki je od svojega sprejetja leta 2021 pa do danes doživel že tri novele. In medtem ko je zadnja različica trenutno v javni obravnavi, je ustavno sodišče zaključilo s presojo ustavnosti nekaterih členov prejšnje novele. Državni svetniki, ki so decembra 2023 vložili pobudo za oceno ustavnosti, so bili sicer le delno uspešni. Sodniki so namreč razveljavili le del člena, po katerem bi prijavitelji suma mučenja živali lahko oporekali odločitvam inšpektorjev.

Vlada še ne bo predlagala razrešitve treh članov sveta agencije
16. 01. 2025 11.00Agencija za energijo je vlado pozvala, naj DZ čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca lanskega decembra nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima namreč zaradi spora glede novega obračuna omrežnine trenutno le tri člane in ne more sprejemati odločitev. Čeprav je vlada napovedovala, da bo predlagala razrešitev še preostalih treh članov agencije, se to za zdaj še ne bo zgodilo. Vlada sicer razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.

Kam naj se steka denar od davka na nepremičnine?
30. 12. 2024 15.36Združenje občin nasprotuje, da bi prihodki od davka na stanovanjske nepremičnine pripadali državnemu proračunu, kot izhaja iz prejšnji teden predstavljenih vladnih izhodišč. "Davki na nepremičnine bi v osnovi morali pripadati občinskim proračunom," so zapisali in opozorili, da se občinski proračuni že tako iz leta v leto manjšajo.

'Številni normiranci so kot božičnico prejeli povišanje davkov'
23. 12. 2024 12.16Poslanska skupina NSi je s podpisi SDS v petek vložila pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, ki bo začela veljati z novim letom. Najbolj sporna se jim zdi zaostritev pogojev za t. i. normirance. Pričakujejo, da bo ustavno sodišče izvajanje novele čim prej zadržalo, je povedal poslanec NSi Jernej Vrtovec.

Ustavno sodišče v sporu z bankami pritrdilo vladi
20. 12. 2024 12.37Ustavno sodišče je odločilo, da začasni davek na bilančno vsoto bank in hranilnic, ki ga je na predlog vlade državni zbor uzakonil kot ukrep za zagotovitev dela sredstev po ujmi lanskega avgusta, ni neustaven.

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana
17. 12. 2024 14.35Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna
26. 11. 2024 10.19Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Državne svetnike razjezil 'pobalinski odvzem' denarja zanje
25. 11. 2024 17.15Državni svet je z 28 glasovi za in nobenim proti izglasoval veto na zakon o izvrševanju proračuna za leto 2025. Kljub dogovoru z vlado o povišanju sredstev državnemu svetu so koalicijski poslanci na parlamentarnem odboru za finance z dopolnilom državnemu svetu odvzeli približno 485.000 evrov sredstev, o tem pa se z državnim svetom niso posvetovali, je pojasnil predsednik DS Marko Lotrič.

Novela zakona: Golob in ministrica prisluhnila Zdravniški zbornici
25. 10. 2024 17.10Predstavniki zdravniške zbornice so s premierjem Robertom Golobom in ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel na sestanku razpravljali o možnostih sprememb predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Čeprav so na obeh straneh sestanek pozdravili, na zbornici še vedno opozarjajo pred škodljivimi posledicami trenutnega predloga novele.

Novi predsednik ustavnega sodišča bo Rok Čeferin
24. 10. 2024 09.55Ustavno sodišče je na upravni seji za naslednjega predsednika ustavnega sodišča izvolilo dosedanjega podpredsednika Roka Čeferina. Funkcijo predsednika bo nastopil 16. decembra 2024, ko triletni mandat poteče Mateju Accettu.

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična
23. 10. 2024 14.17Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

Prireditve v parku Tivoli odslej dovoljene na petih lokacijah
23. 10. 2024 07.56Veljati je začela novela odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Ljubljanski mestni svetniki so jo sicer sprejeli na julijski seji, a je bila zaradi dveh predlogov za razpis občinskega referenduma v uradnem listu objavljena 8. oktobra.

Vse parlamentarne stranke za preklic referenduma o izvedbi projekta Jek 2
21. 10. 2024 14.37Po tem, ko so v SDS in SD predlagali preklic posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta Jek 2, so pred kamere stopili še v Gibanju Svoboda. Minister za okolje Bojan Kumer je sporočil, da je programski odbor za infrastrukturo sprejel stališče, da stranki predlaga umik referendumske pobude. Vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič pa je sporočila, da so stališče odbora sprejeli in tudi sami vložili pobudo za umik referenduma. Po njihovem mnenju je namreč premalo informacij za tako pomembno temo. V Levici so sicer na slednje opozarjali že prej.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
21. 10. 2024 10.55Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Ministrica za zdravje o noveli, mariborski onkologiji in odhodu zdravnikov
19. 10. 2024 06.55Po veliki šlamastiki in sprenevedanju pri gradnji mariborske onkologije je šef urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu pri ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vendarle ponudil odstop. Ministrica Valentina Prevolnik Rupel ga je sprejela, a s tem težav še zdaleč ni konec. Kdaj bodo bolniki z rakom prišli do človeku dostojnega zdravljenja, je velika neznanka. Po odkrivanju novih dokumentov ta teden v naši večerni oddaji, ki črno na belem dokazujejo, da je urad pod taktirko šefa Pliberška že pred enim letom vedel, da lahko nastanejo visoke pogodbene kazni, če ne bodo dobili soglasij stanovalcev, Pliberšek pa se ni odzval, dokumenti so ostali v predalu, smo v oddajo 24UR ZVEČER povabili zdravstveno ministrico.

Vložili pobudo za presojo ustavnosti: 'Referendumsko vprašanje je zavajajoče'
16. 10. 2024 11.14Vesna – zelena stranka je vložila pobudo za presojo ustavnosti in predlog za začasno zadržanje odloka o razpisu referenduma o izvedbi drugega bloka krške nuklearke (JEK 2). Za to potezo so se odločili zaradi po njihovem zavajajočega referendumskega vprašanja o projektu, ki omejuje svobodno odločanje volivca. Minister za delo Luka Mesec pa medtem poudarja, da sicer ne gre za skupno pobudo, da pa se v Levici z njo strinjajo. Meni namreč, da je referendum preuranjen.

Petrol tudi v drugo neuspešen z ustavno pobudo glede omejitve marž
09. 10. 2024 12.47Petrol tudi v drugo ni uspel s pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti uredb o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, s katerimi je vlada trgovcem z gorivi med drugim omejila marže. Ustavni sodniki so izpostavili Petrolove poslovne rezultate in zapisali, da trditve podjetja o "bistveno zmanjšani solventnosti in likvidnosti" niso izkazane.

Zahteva za oceno ustavnosti sklepa o priznanju Palestine zavržena
08. 10. 2024 10.22Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, so danes sporočili s sodišča. Na seji minuli teden so ustavni sodniki s petimi glasovi proti trem odločili, da ustavno sodišče nima pristojnosti za presojo sklepa o priznanju države. Predsednik vlade Robert Golob je odločitev označil kot "popolnoma pričakovano". Kot je dejal, je bilo priznanje legitimno in legalno dejanje, zdaj pa da je tudi dokončno.

Kompromis pri interpelacijah ministrov: politične posledice nezadovoljstva
20. 09. 2024 17.37Strokovna skupina za pomoč pri pripravi ustavnih sprememb pri imenovanju vlade, ki jo je imenovala ustavna komisija DZ, je predstavila kompromisno rešitev glede interpelacije ministrov. Državni zbor bi lahko izrazil nezadovoljstvo nad ministrom, a ga to ne bi razrešilo s funkcije, bi pa oblikovalo večino, ki lahko zamenja vlado.

Ustavno sodišče o oceni ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine
05. 09. 2024 06.15Ustavni sodniki bodo danes med drugim obravnavali zahtevo poslancev SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine. Za zdaj sicer ni znano, ali bo sodišče sprejelo tudi kakšno odločitev glede postopka priznanja, ki je bil po prepričanju opozicije v nasprotju z ustavo in poslovnikom DZ.