ustavnost

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična

23. 10. 2024 14.17

Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

Ustavno sodišče BiH razveljavilo volilni zakon Republike Srbske

19. 09. 2024 20.01

Ustavno sodišče Bosne in Hercegovine je razveljavilo volilni zakon, ki ga je aprila sprejel parlament entitete Republike Srbske. Sodišče je v odločitvi, ki jo je objavilo tudi na svoji spletni strani, navedlo, da je zakon neustaven, ker prevzema pristojnosti državnih institucij.

'Vzporedne nezakonite institucije lokalne samouprave so bile zaprte'

01. 09. 2024 09.17

Kosovska policija vztraja pred stavbami uradov na severu države, ki so jih varnostni organi po petkovih racijah zaprli. Predsednica Kosova Vjosa Osmani ostaja pri argumentu, da so postopki za "razširitev suverenosti" legitimni, njen srbski kolega Aleksandar Vučić pa je mnenja, da gre za provokacijo prištinskih oblasti.

Kosovske oblasti zaprle srbske institucije in vdrle v prostore kliničnega centra

31. 08. 2024 11.06

Kosovske oblasti so zaprle pet institucij, ki sodelujejo z etnično srbsko manjšino, in naletele na kritike ZDA, ker bi to lahko še povečalo napetosti s sosednjo Srbijo. Poleg tega naj bi izvedli še racije na občinskih uradih, vdrli v prostore kliničnega centra ter enega od centrov za socialno delo.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Vložili zahtevo za oceno ustavnosti priznanja Palestine

03. 07. 2024 12.49

Skupina poslancev opozicijskih strank SDS in NSi je na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, ki ga je državni zbor sprejel 4. junija. Poslancem koalicije med drugim očitajo, da so pri sprejemanju sklepa vlade o priznanju Palestine kršili ustavo in poslovnik DZ. Vodja poslanske skupine Gibanja Svobode Borut Sajovic je v odzivu ocenil, da je bil postopek izpeljan, kot mora biti. Podobno je ocenil vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec, ko je dejal, da je bilo priznanje izpeljano v skladu s poslovniškimi določili.

Ustavno sodišče: sodniki poročevalci so izbrani naključno

07. 05. 2024 12.30

Potem ko je nekdanji predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija Peter Gregorčič ustavnega sodnika Roka Čeferina prijavil na Komisijo za preprečevanje korupcije, se je odzvalo Ustavno sodišče. Kot so pojasnili, je bil Čeferin v zadevi presoje ustavnosti novele Zakona o RTVS naključno imenovan za sodnika poročevalca in je sam podal predlog za izločitev iz postopka odločanja.

Gregorčič na KPK prijavil ustavnega sodnika Čeferina

03. 05. 2024 12.55

Nekdanji predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija Peter Gregorčič je ustavnega sodnika Roka Čeferina prijavil na Komisijo za preprečevanje korupcije. Meni, da je Čeferin kršil določbe o nasprotju interesov s sodelovanjem pri oceni ustavnosti novele Zakona o RTVS, ki jo je decembra na sodišče vložil DS.

O koliko referendumskih vprašanjih bomo odločali 9. junija?

28. 04. 2024 19.18

Bomo 9. junija, na dan evropskih volitev, namesto o treh odločali samo o enem referendumskem vprašanju? Opozicijski SDS in Nova Slovenija bosta jutri vložili zahtevo za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih o rabi konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Gre za očitno zlorabo parlamentarnih postopkov in ugrabitev evropskih volitev, pravijo, zato bodo uporabili vsa pravna in politična sredstva, da referenduma preprečijo.

Milanović v bitko za mesto premierja, ustavno sodišče napovedalo nadzor

15. 03. 2024 16.15

Še eno presenečenje za Hrvate. Po tem, ko je predsednik države Zoran Milanović najprej sporočil, da bodo volitve potekale sredi tedna, in sicer v sredo, 17. aprila, je na popoldanski novinarski konferenci največje opozicijske stranke SDP sporočil še, da bo na volitvah za mesto predsednika vlade kandidiral tudi sam. Naknadno je sporočil še, da bo z mesta predsednika države odstopil šele, ko bo, v kar je prepričan, postal predsednik vlade.

Ustavno sodišče ni zadržalo izvrševanja novele zakona o zaščiti živali

16. 01. 2024 13.08

Ustavni sodniki so brez glasu proti zavrnili predlog državnega sveta o zadržanju izvrševanja izpodbijalnih določb novele zakona o zaščiti živali. Ob tem so sklenili, da bodo zadevo obravnavali absolutno prednostno, so sporočili s sodišča. Predsednika komisije državnega sveta za kmetijstvo Branka Tomažiča je odločitev sodišča presenetila.

Državni svet zahteva presojo ustavnosti novele zakona o zaščiti živali

06. 12. 2023 17.35

Državni svet je brez glasu proti sklenil, da ustavno sodišče pozove, naj oceni ustavnost novele zakona o zaščiti živali v delih, ki določajo imenovanje kvalificiranih prijaviteljev nepravilnega ravnanja z živalmi in uporabo izkupička od prodaje odvzetih živali.

Upokojenci bodo podali pobudo za oceno ustavnosti pokojninskega zakona

07. 11. 2023 17.50

Skupina upokojencev bo na ustavno sodišče podala pobudo za oceno ustavnosti 116. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ta določa, da upokojenec, ki začne znova delati, postane zavarovanec in se mu pokojnina ne izplačuje. Pobudo podpirajo tudi v DeSUS, saj menijo, da gre za kršitev ustave, je dejal predsednik Anton Rifelj.

Vlada za javno obravnavo pri presojanju ustavnosti novele zakona o RTVS

15. 02. 2023 19.29

Vlada je sprejela predlog za razpis javne obravnave ter za zaslišanje prič in izvedencev v postopku za oceno ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) in ga bo posredovala ustavnemu sodišču. Ustavno pobudo je vložilo več vodilnih na zavodu s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem.

Predloga novele zakona o RTV in vladi nista primerna za nadaljnjo obravnavo

27. 01. 2023 06.20

Na zadnji dan januarske seje državnega zbora so poslanci obravnavali novelo zakona o državnem svetu. Na dnevnem redu je bilo tudi več opozicijskih predlogov, in sicer novele zakona o lokalnih volitvah, zakona o RTVS in zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter dopolnitev zakona o vladi. DZ je sprejel le novelo zakona o državnem svetu, za predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija so sklenili, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo, prav tako tudi predlog dopolnitev zakona o vladi.

V SD začudeni nad glasovanjem. V NSi: Manever Levice umazana trgovina

25. 01. 2023 16.49

V DZ dan po glasovanju odmeva podpora noveli Zakona o finančni upravi, ki so ji zeleno luč poleg poslancev Gibanja Svoboda nepričakovano prižgali tudi poslanci Levice. Glasovanje je presenetilo tudi tretjo koalicijsko partnerko, stranko SD. V NSi so manever Levice označili za "lažno predstavo in umazano trgovino".

Avbelj: V Sloveniji se vzpostavlja trend avtoritarnega legalizma

28. 12. 2022 16.41

Pobudniki ustavne presoje novele zakona o Radioteleviziji Slovenija menijo, da bi v primeru, če ustavno sodišče ne bo zadržalo izvajanja te novele, nastale povsem nepopravljive posledice. Pobudnikom bi bila tako denimo na individualni ravni odvzeta funkcija zagotavljanja samostojnosti RTVS, so povedali na predstavitvi pobude.

Klakočar Zupančičeva prepričana v zmago Pirc Musarjeve

09. 11. 2022 14.31

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob oddaji glasu na predčasnem glasovanju za volitve predsednika republike dejala, da je prepričana, da bo tokrat zmagala ženska. Od nje pričakuje tvorno sodelovanje in dobre odnose. Sicer pravi, da bo sodelovala z vsakim, ki želi dobro za državo. Volivce je pozvala, da se udeležijo glasovanja.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?

17. 10. 2022 19.12

Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?

12. 10. 2022 13.13

Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Ustavno sodišče ponovno zavrglo pobude Terška in Pavlina

12. 10. 2022 12.47

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti odlokov o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja epidemije bolezni covid-19, ki sta jo vložila Andraž Teršek in Damijan Pavlin.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Državni svet v sredo o vetu na novelo zakona o RTVS

18. 07. 2022 15.35

Državni svet bo v sredo na pobudo skupine svetnikov s prvopodpisanim Matjažem Gamsom odločal o vetu na vladno novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija. Zakon je DZ s 53 glasovi za potrdil že prejšnji teden. Če bo državni svet izglasoval veto, pa bodo morali poslanci o zakonu glasovati še enkrat, za ponovno potrditev bo potrebnih 46 glasov.

DZ: Referendum o noveli zakona o nalezljivih boleznih nedopusten

14. 07. 2022 22.46

Poslanke in poslanci so na izredni seji DZ s 45 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Podprli so ga poslanci Svobode in Levice ter večina poslanske skupine SD. Ostali poslanci SD so se tako kot poslanci SDS in NSi glasovanja vzdržali.

DZ sprejel zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti

14. 07. 2022 14.39

DZ je z 52 glasovi za in 27 proti sprejel zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec. Zakon bo v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času prejšnje vlade. Zakon so podprli v koaliciji, v SDS so napovedali ustavno presojo.V Inštitutu 8. marec so izrazili veselje, da se je koalicija z napovedano podporo zakonu držala predvolilne obljube.

Predlog zakona proti ukrepom pretekle oblasti na odboru dobil zeleno luč

12. 07. 2022 06.34

Predlog zakona o škodljivih ukrepih pretekle oblasti, kot so ga poimenovali predlagatelji, je po tem, ko je na Odboru državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo sprožil burno razpravo, z devetimi glasovi za in šestimi proti v drugi obravnavi dobil zeleno luč. Predlog zakona so v parlamentarni postopek vložili v Inštitutu 8. marec. Sprejeli so tudi vsa dopolnila, ki jih je vložila koalicija. Opozicija napoveduje, da bo ustavnost zakona preverila na ustavnem sodišču.

V DZ predlog sklepa o nedopustnosti referenduma o noveli ZNB

12. 07. 2022 12.39

Predlagatelji novele Zakona o nalezljivih boleznih, poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice, so v državni zbor vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet zakonodajnega referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost.

V DZ še ena referendumska pobuda o zakonu o nalezljivih boleznih

06. 07. 2022 16.02

Gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije je v DZ vložilo že drugo pobudo za razpis referenduma o zakonu o nalezljivih boleznih, podprto s skoraj 4000 podpisi, prvo so včeraj vložili predstavniki ljudske koalicije. V DZ medtem še razmišljajo o pravnih možnostih, saj se postavlja vprašanje, ali je zakon sploh lahko predmet referenduma.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'

13. 05. 2022 06.14

Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.

Načini ugotavljanja izpolnjevanja pogoja PCT so bili neustavni

05. 05. 2022 14.52

Ustavno sodišče je na zahtevo Informacijskega pooblaščenca presojalo ustavnost in zakonitost več odlokov, s katerimi je vlada uredila način ugotavljanja izpolnjevanja pogoja PCT. Sodišče je zdaj pritrdilo informacijskemu pooblaščencu in sporočilo, da so bili slednji odloki resnično neustavni.