ustavni sodnik

Trumpu prepovedali deportacije v zloglasni zapor v El Salvadorju
27. 03. 2025 06.38Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu je v sredo vladi predsednika Donalda Trumpa prepovedalo nadaljevanje deportacij osumljenih pripadnikov venezuelske kriminalne tolpe Tren de Aragua, ki jo je predsednik ZDA opredelil kot tujo teroristično organizacijo. Salvador naj bi za sprejem Venezuelcev od Trumpove vlade dobil šest milijonov dolarjev (5,5 milijona evrov).

Ob odvzemu jokali in se upirali: Slovenija jim mora izplačati odškodnino
19. 12. 2024 12.17V odmevnem slovenskem primeru skrbništva in urejanja stikov s tremi otroki je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) odločilo, da je bila prepoved stikov matere z otroki neupravičena ter da so bile tako materi kot otrokom kršene pravice. Slovenija jim mora zato izplačati skupaj 36.500 evrov, so danes sporočili z ESČP.

Rok Čeferin prevzema vodenje ustavnega sodišča
16. 12. 2024 06.34Vodenje ustavnega sodišča prevzema Rok Čeferin. Na tem mestu bo nasledil Mateja Accetta. Oba menita, da ustavno sodišče ni v slabi kondiciji, se pa utaplja v zadevah, tudi takšnih, ki ne sodijo pod njegovo okrilje. Zato Čeferin poziva k spremembam ustave, ki bi ustavno sodišče razbremenile.

Od zmerjanja sredi trgovskega centra do groženj s smrtjo
27. 11. 2024 13.52Če se zdi, da so tarča groženj le sodniki v odmevnih kazenskih zadevah, so dejansko na udaru tudi tisti, ki sodijo v civilnih, družinskih in drugih zadevah. Storilec je klical, da že pripravlja načrt, kako bo pospravil mene in ostale družinske člane, se spominja sodnica Janja Roblek. Doživela je marsikaj, tudi grožnje in zmerjanja sredi trgovskega centra. Kako ogroženi so danes pravosodni funkcionarji in kako jih varuje policija?

Novi predsednik ustavnega sodišča bo Rok Čeferin
24. 10. 2024 09.55Ustavno sodišče je na upravni seji za naslednjega predsednika ustavnega sodišča izvolilo dosedanjega podpredsednika Roka Čeferina. Funkcijo predsednika bo nastopil 16. decembra 2024, ko triletni mandat poteče Mateju Accettu.

Petrol tudi v drugo neuspešen z ustavno pobudo glede omejitve marž
09. 10. 2024 12.47Petrol tudi v drugo ni uspel s pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti uredb o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, s katerimi je vlada trgovcem z gorivi med drugim omejila marže. Ustavni sodniki so izpostavili Petrolove poslovne rezultate in zapisali, da trditve podjetja o "bistveno zmanjšani solventnosti in likvidnosti" niso izkazane.

(Ne)združljivost funkcije ustavnih sodnikov naj presoja KPK
08. 10. 2024 15.40Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o ustavnem sodišču, ki bi nedvomno in jasno opredelila organ, pristojen za ugotavljanje nezdružljivosti funkcije ustavnih sodnikov. Po predlogu novele bi to pristojnost imela Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

'Najprej svoboda, nato pravica in šele nato sprava'
07. 09. 2024 20.42Kako težko je biti ženska, aktivistka za mir v Izraelu in Palestini? Zelo težko, pravita Rim in Nama, a ni nemogoče. Palestinka in Izraelka sta predstavnici organizacij, ki združujeta ženske na eni in drugi strani z enim samim skupnim ciljem: da se prekine krog nasilja in doseže mir za vse strani. S tem namenom so ženske s skupnimi močmi spisale tudi deklaracijo Poziv mater, v kateri voditelje pozivajo, naj prisluhnejo ženskam, materam, in nemudoma začnejo mirovne pogovore ter se zavežejo k politični rešitvi. Aktivistki sta sodelovali tudi na panelu na Blejskem strateškem forumu, na katerem so sogovorniki razpravljali o tem, ali je sprava po konfliktih možna.

KPK zoper Klemna Jakliča uvedla prekrškovni postopek
20. 06. 2024 10.23KPK je preučila primer ustavnega sodnika Klemna Jakliča z vidika svojih pristojnosti na področju omejitev poslovanja, kot jih opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotovila je, da Jaklič organu, pri katerem opravlja funkcijo, to je Ustavnemu sodišču RS, ni poročal o subjektu Visokošolski sodelavec, Klemen Jaklič, s. p., kot bi v skladu z zakonom moral. Prav tako Ustavnega sodišča ni obvestil o zaprtju s.p.-ja, zato je zoper njega uvedla prekrškovni postopek. Jaklič pa meni, da določba o prepovedi poslovanja za njegov primer ni relevantna.

'Obvodi zakonov kažejo, da je integriteta posameznikov na nizki stopnji'
07. 06. 2024 16.46Obvodi zakonov kažejo, da je integriteta posameznikov na nizki stopnji, je po srečanju s predsednikom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Robertom Šumijem dejala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Ocenjuje, da je pri preprečevanju korupcije treba v prihodnje delati na nezdružljivosti funkcij, omejitvah poslovanja in lobiranju.

Zelena luč OZP: je primeren trenutek za priznanje Palestine?
03. 06. 2024 06.06Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je podprl predlog vlade za priznanje neodvisnosti in suverenosti Palestine. Za sklep je glasovalo devet članov odbora, proti so bili trije poslanci SDS.

Primer Jaklič: KPK si ne želi nadaljevanja prelaganja odgovornosti
08. 05. 2024 12.32Po več tednih še vedno ni jasno, kdo je pristojen za rešitev primera ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki naj bi nezakonito ob funkciji ustavnega sodnika opravljal še dejavnosti v okviru svojega samostojnega podjetja. KPK je prijavo zoper Jakliča odstopila državnemu zboru, mandatno-volilna komisija pa meni, da je za to pristojna KPK. Ta sedaj pravi, da končuje "ping-pong" obračun z državnim zborom in bo za mnenje zaprosila pripravljavca zakonodaje.

Ustavno sodišče: sodniki poročevalci so izbrani naključno
07. 05. 2024 12.30Potem ko je nekdanji predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija Peter Gregorčič ustavnega sodnika Roka Čeferina prijavil na Komisijo za preprečevanje korupcije, se je odzvalo Ustavno sodišče. Kot so pojasnili, je bil Čeferin v zadevi presoje ustavnosti novele Zakona o RTVS naključno imenovan za sodnika poročevalca in je sam podal predlog za izločitev iz postopka odločanja.

Suma kršitve nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov ne presoja KPK
29. 04. 2024 12.08Protikorupcijska komisija ni pristojna za presojo sumov kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov, so sporočili iz KPK, zato so prijavo o sumu nezdružljivosti funkcij ustavnega sodnika Klemna Jakliča odstopili državnemu zboru, saj je to organ, ki izvoli ustavne sodnike. Kot pravijo, tega vprašanja ne ureja zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč zakon o ustavnem sodišču. Bodo pa nadaljevali obravnavo zadeve z vidika pristojnosti na področjih omejitev poslovanj in premoženjskega stanja.

Ustavni sodnici: S. p. je absolutno nezdružljiv s funkcijo ustavnega sodnika
23. 04. 2024 16.23Po naših informacijah sporočilo za javnost Ustavnega sodišča glede statusa samostojnega podjetnika, ki ga je še nedavno imel ustavni sodnik Klemen Jaklič, ni bilo usklajeno s stališči vseh ustavnih sodnikov. O tem priča odgovor ustavne sodnice Špelce Mežnar. Sodnica obžaluje, da Ustavno sodišče ni zavzelo stališča o tem, ali sme ustavni sodnik opravljati tudi podjetniško dejavnost v obliki samostojnega podjetništva. Tudi sodnica Neža Kogovšek Šalamon ocenjuje,

Ustavno sodišče: Jaklič nas ni obvestil o opravljanju dejavnosti
23. 04. 2024 11.26Sodniki in sodnice ustavnega sodišča so neformalno razpravljali o primeru sodniškega kolega Klemna Jakliča, ki naj bi opravljal dejavnost samostojnega podjetnika v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika. V izjavi so poudarili, da jih Jaklič ni obvestil o opravljanju dejavnosti ter tudi ni zaprosil za soglasje. Ustavno sodišče do sedaj še ni imelo primera, ko bi posamezni ustavni sodnik v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika akademske dejavnosti opravljal v obliki samostojnega podjetnika ali drugi podjetniški obliki.

KPK pregleduje zadevo Jaklič: 'Nismo pristojni'
22. 04. 2024 15.12Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je uvedla predhodni preizkus glede ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki je bil v času opravljanja funkcije pet let tudi popoldanski samostojni podjetnik, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost. A na KPK dodajajo, da niso pristojni za presojo nezdružljivosti funkcij sodnikov.

'Da bi imel ustavni sodnik s. p., je nezdružljivo tako z ugledom kot s položajem te funkcije'
20. 04. 2024 19.28"Pričakujem, da bo ustavni sodnik Klemen Jaklič odstopil s položaja, če želi ohraniti svojo integriteto." To je poziv predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki Jakliču očita celo, da je zaobšel zakon o ustavnem sodišču, ker je bil v času opravljanja funkcije hkrati tudi popoldanski samostojni podjetnik. Jaklič je v javnosti že pojasnil, da zakon dopušča izjeme, pravnik Rajko Pirnat pa priznava, da je zakon precej pomanjkljiv. "Lahko se bere tudi tako, da se kot pridobitno dejavnost lahko opravlja naloge visokošolskega učitelja ali raziskovalca," je dejal. Kljub temu pa se mu zdi status samostojnega podjetnika neprimeren za ustavnega sodnika.

Klakočar Zupančičeva ustavnega sodnika Jakliča pozvala k takojšnjemu odstopu
19. 04. 2024 16.12Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je zaradi opravljanja pridobitne dejavnosti samostojnega podjetnika pozvala k odstopu ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki funkcijo opravlja od marca 2017. Zakon o ustavnem sodišču namreč navaja, da je funkcija ustavnega sodnika nezdružljiva s pridobitno dejavnostjo.

Zmaga za Mojco Šetinc Pašek: ustavno sodišče odločilo o Janševem tvitu
21. 03. 2024 11.04Zmaga za nekdanjo novinarko in trenutno poslanko Mojco Šetinc Pašek; ustavno sodišče je namreč razveljavilo sodbo vrhovnega sodišča v primeru žaljivega tvita Janeza Janše. "Vrhovno sodišče je odločilo, da Janša lahko žali, šest ustavnih sodnikov pa pravi, da ne," je zmago na sodišču v prvem odzivu komentirala Šetinc Paškova, ki je za naš portal poudarila, da je utemeljena kritika seveda dobrodošla, blatenje pa nikakor ne. In kaj pravi ustavno sodišče? Da je vrhovno sodišče z neustreznim ovrednotenjem pomena žaljivega izjavljanja opozicijskega poslanca o novinarki izhodišče presoje zasnovalo pretirano omejujoče za pritožničino pravico do časti in dobrega imena ter s tem sprejelo odločitev, ki ni v skladu z ustavo.

Pahor predstojnik katedre za slovenski nacionalni program na Novi univerzi
28. 07. 2023 12.02Na Novi univerzi v Novi Gorici so junija ustanovili katedro za slovenski nacionalni program, njen predstojnik pa je nekdanji predsednik države Borut Pahor. Ustanovno sejo katedre bo sklical septembra.

32 priporočil za preprečevanje sovražnega govora: 'Omejevanje je lahko škodljivo'
16. 06. 2023 19.08Kje se konča svoboda izražanja in kje je meja, kjer se začne sovražni govor? Kdaj ostra javna kritika vsakokratnih nosilcev oblasti postane osebna razžalitev? In kako ustaviti tiste, ki gredo predaleč in sejejo sovraštvo ter nestrpnost? Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora, ki ga vodi Nika Kovač, premierju Golobu predlaga 32 vsebinskih priporočil. O tem so razpravljali tudi v državnem svetu.

Accetto: Ustavno sodišče veliko dela, a pripad kljub temu neobvladljiv
09. 06. 2023 12.06Predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto je ob predstavitvi letnega poročila za lansko leto pričakovano opozoril na velik pripad zadev. Število nerešenih zadev so lani z "naporom, ki ni trajno vzdržen", sicer uspeli zmanjšati, "a je pripad vseeno težko obvladovati". Kritičen je bil do poskusov diskreditacije sodišča in sodnikov.

Ostre besede ustavnih sodnikov v ločenih mnenjih glede novele Zakona o RTVS
02. 06. 2023 17.44Ustavno sodišče je objavilo ločena mnenja glede odprave zadržanja novele Zakona o RTVS. Sodniki poudarjajo, da sodišče ni v krizi. A so tudi kritični. Rok Svetlič pravi, da so izigrali zakon in da novela v delu ne bo dočakala ustavne presoje. Špelca Mežnar pa ob kritiki obstrukcij meni, da je standard za imenovanje ustavnih sodnikov prenizek.

Glasovanje o odpravi zadržanja novele: Jaklič zapustil sejo, za le dve sodnici
12. 05. 2023 14.40Ustavno sodišče je ponovno obravnavalo pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o RTV Slovenija. Po naših neuradnih informacijah je bil na mizi sodnikov predlog odprave začasnega zadržanja dela zakona o RTV, ki pa ni prejel dovolj podpore – podprli sta ga le dve sodnici. Zapletlo se je že pred glasovanjem, ko je sodnik Klemen Jaklič zapustil sejo, enako je nameraval storiti tudi sodnik Rok Svetlič, a je na koncu ostal in glasoval proti predlogu.

Neuradno: Accetto predlagal odpravo začasnega zadržanja dela zakona o RTV
11. 05. 2023 17.39Potem ko je Ustavno sodišče sredi februarja zadržalo del novele zakona o RTV, so jo ustavni sodniki zdaj ponovno obravnavali. Čeprav sodišče odločitve uradno ni sprejelo, pa naj bi predsednik sodišča Matej Accetto predlagal odpravo začasnega zadržanja dela zakona o RTV.

Odločanje o RTV: bodo ustavno sodišče pririnili na rob sklepčnosti?
07. 04. 2023 19.19Na devetčlansko ustavno sodišče so v postopku odločanja o ustavnosti novele Zakona o RTVS ob že izločenem sodniku Roku Čeferinu vložene pobude za izločitev še treh ustavnih sodnikov. Če bi bilo ugodeno vsem pobudam, bi lahko sodišče prišlo na mejo sklepčnosti, je pojasnil nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič.

Newyorška velika porota potrdila obtožnico, Trump: Obtožili so nedolžnega
31. 03. 2023 06.33New York Times in drugi ameriški mediji poročajo, da je velika porota na Manhattnu potrdila obtožnico proti bivšemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu zaradi plačila pornografski igralki Stormy Daniels za molk o spolnem odnosu. Da bo njena stranka predvidoma v torek privedena na sodišče, je potrdila tudi Trumpova odvetnica Susan Necheles. Stormy Daniels pa poroča,da se ne boji soočenja na sodišču: "Videla sem golega, z oblačili ne more biti bolj strašljiv."

Na ustavno sodišče predlog za izločitev sodnice iz ustavne presoje novele Zakona o RTVS
30. 03. 2023 17.18Prvopodpisani pod pobudo za ustavno presojo novele Zakona o RTVS Peter Gregorčič je na ustavno sodišče podal predlog za izločitev sodnice Neže Kogovšek Šalamon iz ustavne presoje novele. Predlog sledi poročanju Televizije Slovenija o dopolnilnem delu ustavne sodnice na Mirovnem inštitutu, ki je sodeloval v referendumski kampanji o zakonu.

V odmevnem primeru odvzetih otrok CSD sodišču predlaga dodelitev otrok materi
14. 03. 2023 10.29V odmevnem primeru odvzema treh otrok materi v mučnem postopku, ki so ga mediji razkrili pred leti, se je zgodil preobrat. Strokovni delavci na centru za socialno delo so namreč ocenili, da bi moralo sodišče otroke predodeliti materi. Na sodišču so potrdili, da so prejeli predlog za začasno odredbo.