ustavna sprememba

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS
23. 04. 2025 07.50Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

Madžarska dodatno omejila pravice LGBTIQ+ oseb: priznava le dva spola
14. 04. 2025 19.09Madžarski parlament je potrdil več ustavnih dopolnil, med njimi določbo o tem, da je oseba lahko le moškega ali ženskega spola. Spremembe vključujejo tudi možnost začasnega odvzema državljanstva nekaterim dvojnim državljanom in ustavno zaščito pravice otrok do "ustreznega telesnega, duševnega in moralnega razvoja".

Ustavna komisija podprla začetek postopka za vpis uporabe gotovine v ustavo
17. 01. 2025 17.06Ustavna komisija DZ je soglasno podprla začetek postopka za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo, potem ko je strokovna komisija menila, da je predlagana sprememba možna. Člani komisije so v razpravi menili, da ne gre spregledati volje več kot 56.000 državljanov, poudarili pa so tudi pravico do možnosti izbire.

Preferenčni glas, 18 volilnih enot in več poslancev
17. 01. 2025 14.49Poslanci Svobode so v državni zbor vložili predlog za spremembo ustave, s katerim bi na volitvah v DZ uvedli preferenčni glas. Poudarjajo, da so dolžni slediti volji, ki so jo volivci izrazili na referendumu. Ker pa se zavedajo, da za spremembe potrebujejo 60 poslanskih glasov, ki pa jih koalicija nima, so se odločili, da sopodpišejo predlog opozicijske NSi. A kaj ko zdaj ta podpisov ne želi zagotoviti.

Kompromis pri interpelacijah ministrov: politične posledice nezadovoljstva
20. 09. 2024 17.37Strokovna skupina za pomoč pri pripravi ustavnih sprememb pri imenovanju vlade, ki jo je imenovala ustavna komisija DZ, je predstavila kompromisno rešitev glede interpelacije ministrov. Državni zbor bi lahko izrazil nezadovoljstvo nad ministrom, a ga to ne bi razrešilo s funkcije, bi pa oblikovalo večino, ki lahko zamenja vlado.

V Avstraliji zgodovinski referendum o pravicah Aboriginov
14. 10. 2023 06.00V Avstraliji 18 milijonov volivcev na zgodovinskem referendumu odloča o pravicah Aboriginov oziroma o tem, ali jih bodo kot avtohtone prebivalce vključili v ustavo in jim omogočili neposreden vpliv na odločitve vlade. Zadnje ankete kažejo, da bodo volivci to večinsko zavrnili, potem ko je vprašanje med kampanjo močno razdelilo družbo.

Več kot 30 tisoč podpisov za ureditev razmer otrok iz težavnih okolij
16. 08. 2023 19.01Župani enajstih dolenjskih, belokranjskih in posavskih občin so z dobrimi 31 tisoč podpisi v parlamentarni postopek vložili predloge sprememb zakonov za reševanje problematike otrok iz težavnih socialnih okolij. Med drugim predlagajo, da bi se otroški dodatek za otroke, ki po osnovni šoli ne nadaljujejo šolanja, znižal za tretjino. Družinam, ki bi po oceni Centra za socialno delo zlorabile socialno pomoč, bi to lahko celo vzeli. Pri opravljanju vozniškega izpita pa bi moral imeti kandidat opravljen vsaj sedmi razred osnovne šole. Njihove predloge sicer spremljajo kritike, da so namenjeni predvsem reševanju problematik v romskih naseljih.

Neustavno: nepremičnine vrnili, najemniki ostali
12. 07. 2023 14.14Po presoji ustavnega sodišča sta del Zakona o denacionalizaciji in del Stanovanjskega zakona, ki se nanašata na določena neprofitna najemna razmerja za nedoločen čas, v neskladju z ustavo. Državni zbor mora ugotovljeno protiustavnost odpraviti v enem letu po objavi odločbe v uradnem listu, je v odločbi zapisalo ustavno sodišče.

Primcu ni uspelo. Ustavno sodišče reklo ne referendumu
11. 01. 2023 09.33Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetim z zahtevo Metke Zevnik in Aleša Primca na seji 14. decembra 2022, odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Primc je povedal, da se ne bodo predali in dodal, da od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo moč pričakovati.

Razkrivamo, kako bi vlada zmanjšala čakalne dobe in naredila red v zdravstvu
07. 07. 2022 23.10Več inšpektorjev za nadzor nad čakalnimi vrstami, nov urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, sprememba plačevanja obsega storitev izvajalcem v javnem sistemu. To in še več si je zadalo zdravstveno ministrstvo v ambicioznem interventnem zakonu, ki smo ga neuradno dobili pred sejo vlade. Strm padec neposrednih obravnav pacientov na primarni ravni v zadnjih treh letih pomeni, da se že tako preobremenjenemu zdravstvu nalaga dodatna bremena, in prav urejanje kaosa na primarni ravni je prva vojna napoved iz Štefanove ulice 5. Kaj to pomeni za čakalne vrste, kakšne spremembe bodo jeseni občutili pacienti, se v ozadju že zbirajo lobiji in stegujejo dobaviteljske lovke?

Sindikat policistov o novi zakonodaji: Zloraba Policije do neslutenih razsežnosti
29. 10. 2021 07.00Novi policijski zakonodaji, ki razburja stroko in zaposlene, se obeta ustavna presoja. Posamezne določbe nove zakonodaje o organiziranosti in delu v Policiji po mnenju policijskih sindikatov predstavljajo grob poseg v pravice iz delovnega razmerja in uvajajo rešitve, ki bodo dopuščale zlorabe Policije do neslutenih razsežnosti, zato napovedujejo, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Do sprememb zakonodaje je kritičen tudi ustavni pravnik Andraž Teršek: "Lahko rečemo le nov dan, nova zavržna ideja sprevržene oblasti. Tovrstno početje v Sloveniji nima več dna." Opozarja tudi, da grozljiva škoda utegne biti dolgoročno nepopravljiva.

Slovenija postala prva država, ki je v ustavo vključila jezik gluhoslepih
04. 06. 2021 06.34Poslanci so osmi dan po sprejetju soglasno tudi razglasili ustavni zakon, po katerem se ustava dopolnjuje s pravico do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika. Določa pa tudi, da svobodno uporabo in razvoj jezika gluhoslepih ureja zakon. V veliki dvorani DZ so razglasitev slovesno obeležili in današnji dan označili za zgodovinskega.

Sprememba zakona o nalezljivih boleznih: nadzor nad karanteno na domu
14. 05. 2021 07.33Poslanci so na današnji seji DZ z 49 glasovi za in 34 proti potrdili vladno novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki med drugim uvaja nadzor nad izvajanjem karantene na domu. Podprle so jo poslanske skupine SDS, NSi, SMC, DeSUS, NeP in SNS ter poslanca narodnih skupnosti, proti pa so glasovali poslanci LMŠ, SD, Levice in SAB.

Napad na javno šolstvo ali uresničevanje odločbe ustavnega sodišča?
14. 05. 2021 06.00Gre pri reševanju vprašanja o financiranju programov v zasebnih šolah res le za skrb za javno šolstvo, ki bo po besedah opozicije na slabšem in prikrajšano, če bo država 350.000 evrov letno namenila financiranju obveznega programa v zasebnih šolah in dodatnih vsebin? Predlog vladajoče koalicije je predlog za ureditev financiranja zasebnih šol na noge dvignil tudi opozicijo.

V Pravni mreži napovedujejo vložitev paketa pobud za razveljavitev glob
23. 04. 2021 17.04V Pravni mreži do konca aprila napovedujejo vložitev prvega paketa pobud za razveljavitev glob, izrečenih na podlagi odlokov, ki niso bili objavljeni v uradnem listu. Po mnenju ministrstva za pravosodje pravni mehanizmi za reševanje problematike obstajajo, v primeru večjega obsega pa je po njihovem mnenju smiseln razmislek o sistemskem pristopu.

Obvezna vojaška dolžnost za reševanje kadrovskega problema
10. 04. 2021 07.00Po dobrem letu dni od zadnje debate o uvedbi obveznega služenja v Slovenski vojski se je debata ponovila. Po dveh neuspešnih uveljavitvah zdaj še tretja. Številne dobre odločitve in spremembe zakona o vojaški dolžnosti delno zasenči ravno uvajanje obvezne vojaške dolžnosti, ki je (politično) preširoko naravnana, med drugim tudi zato, ker bi za uveljavitev bila potrebna le navadna večina poslancev v Državnem zboru.

Ministrstvi za okolje in gospodarstvo umikata sporni člen novele zakona o vodah
24. 03. 2021 11.37Ministrstvo za okolje in prostor in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sta dosegla soglasje, da iz novele zakona o vodah, ki je v obravnavi v DZ, izvzameta člen, ki bi omogočil gradnjo objektov in naprav, ki uporabljajo nevarne snovi, na vodovarstvenem območju, so sporočili z ministrstva za okolje.

Kateri tip političnega vodje je vaš heroj?
13. 03. 2021 07.00"Leta 1965 je Lyndon Johnson, predsednik ZDA z ameriškega juga, podpisal Zakon o splošni volilni pravici. Takrat je bil ameriški jug še vedno trdno demokratski. Zasebno je Johnson tedaj dejal: 'Mislim, da smo jug izgubili za eno generacijo.' To se je izkazalo za resnično – Jug je zdaj trdno republikanski. To je primer, ko je politik naredil nekaj, za kar je vedel, da je dobro za državo, hkrati pa bodo Demokrati zaradi tega dejanja (tragično) izgubili ameriški jug za eno generacijo. To dejanje bi imenoval politično junaštvo."

Poslanci potrdili predlog o spremembah financiranja zasebnih osnovnih šol
10. 07. 2019 07.42Poslanci in poslanke so potrdili predlagane spremembe financiranja zasebnih osnovnih šol. Za novelo so v skladu s poprejšnjimi napovedmi glasovali v LMŠ, SD, DeSUS in SAB, pa tudi v Levici, v kateri so to, kako bodo glasovali, razkrili šele pred samim glasovanjem.

Združeni starši pred državnim zborom znova izrazili nasprotovanje noveli zakona
09. 07. 2019 14.45Medtem ko se je na protestu pred državnim zborom zbralo okoli 200 ljudi, ki so s transparenti izrazili nasprotovanje noveli zakona o financiranju osnovnih šol, o kateri bo DZ odločal v sredo, je premier Marjan Šarec poslancem in poslankam v zvezi s tem odgovarjal tudi na poslanska vprašanja. Kot je poudaril, trenutno za nobeno od dveh predlaganih sprememb financiranja zasebnih osnovnih šol ni potrebne večine.

V ustavni komisiji naklonjeni vpisu slovenskega znakovnega jezika v ustavo
26. 06. 2019 07.02Ustavna komisija DZ je obravnavala predlog o začetku postopka za zapis znakovnega jezika v ustavo. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so v zvezi s predlogom že opozorili, da brez komunikacije posameznik ne more biti obveščen državljan. Slovenija bo, če bo do spremembe prišlo, peta država v EU, ki je znakovni jezik umestila v ustavo.

Putin: ZDA skušajo uveljaviti dominanco na Balkanu, kar vodi v destabilizacijo
16. 01. 2019 17.11Vladimir Putin obtožuje ZDA in njene zahodne zaveznice, da skušajo na Balkanu 'uveljaviti prevladujočo vlogo', s tem pa destabilizirajo celotno regijo. Njegove izjave prihajajo v času, ko se je makedonski parlament odločil za spremembo imena, s čimer se je državi odprla pot v Nato.

Zaradi Severne Makedonije gre Cipras v parlament po zaupnico
13. 01. 2019 12.35Potem ko je zaradi dogovora z Makedonijo o spremembni njenega imena sprejel odstop obrambnega ministra Panosa Kamenosa in izstop stranke Anela iz koalicije, je grški premier Aleksis Cipras pozval k takojšnjemu glasovanju o zaupnici v grškem parlamentu.

Makedonski parlament podprl spremembo imena države
11. 01. 2019 19.03Poslanci makedonskega parlamenta so podprli ustavna dopolnila za spremembo imena države v Republiko Severno Makedonijo, v skladu z dogovorom z Grčijo, nato pa je parlament sprejel in razglasil še ustavni zakon.

Koalicija in Levica v bran Šarcu: Gre za histerični izpad SDS
21. 12. 2018 06.52V SDS so na stoti dan vlade Marjana Šarca vložili ustavno obtožbo zoper premierja. Za to so se odločili "zaradi nepripravljenosti vlade za uresničitev ustavne odločbe glede financiranja zasebnega šolstva". Šarec se je na to odzval z besedami, da gre za poleno pod nogami.

Huda zmota: 'Verjeli smo, da je demokratični proces samoumeven in nepovraten'
30. 09. 2018 14.25"V številnih srednjeevropskih državah imamo odmik od nečesa, kar smo jemali za samoumevno – demokracije. Gledamo nazadovanje demokracije, ki smo jo dvajset let po padcu komunizma imeli za dano dejstvo. Ampak smo se motili." Tako o trku "svetov", ki ga trenutno gledamo v EU med predvsem državami višegrajske skupine in "starim jedrom", pravi eden največjih evropski poznavalcev situacije, francoski zgodovinar in politolog Jacques Rupnik.

Evropska komisija proti Madžarski vložila tožbo zaradi azilne zakonodaje
19. 07. 2018 13.26Evropska komisija je proti Madžarski začela postopek pred Sodiščem EU zaradi neskladnosti madžarske zakonodaje z zakonodajo EU na področju azila in vračanja. Madžarski je poslala tudi uradni opomin glede zakonodaje Stop Soros, ki kriminalizira dejavnosti v podporo prošnjam za azil in prebivanje ter nadalje omejuje pravico do prošnje za azil.

Je čas, da spremenimo volilni sistem?
05. 06. 2018 18.47Slovenija se torej spet ubada s težavo razdrobljenega parlamenta, v katerem je in tudi bo težko sestaviti vlado. Je zato zdaj čas, da se spremeni volilni sistem? Za to bi bila potrebna ustavna dvotretjinska večina, se pravi, da bi se šefi strank morali dogovoriti, ali in kakšna sprememba bi bila za našo državo, za stabilno vlado, ki jo nujno potrebujemo in ki bi izvedla nujne reforme, najboljša. Posledica zdajšnjega proporcionalnega volilnega sistema je, da so bili v parlament izvoljeni poslanci, ki niso dobili največjega števila glasov.

Spremembe ustavnega zakona za zaščito NLB ne bo
20. 04. 2018 12.55Ustavna komisija DZ je zavrnila predlog za začetek postopka spremembe ustavnega zakona, s katero bi dodatno zaščitili premoženje NLB pred neveljavnimi pravnomočnimi sodbami hrvaških sodišč. Tako je reševanje NLB po tej poti končano. Komisija je pri odločitvi sledila mnenju inštituta za ustavno pravo in pomislekom strokovne skupine.

Ustavna komisija DZ imenovala strokovno komisijo za primer NLB
26. 03. 2018 13.30Državnozborska ustavna komisija je začela postopke za dopolnitev ustavnega zakona, po katerem bi dodatno zaščitili slovensko premoženje v NLB. Imenovala je strokovno komisijo, ki mora v osmih dneh zanjo pripraviti mnenje o predlogu ter odgovoriti na odprte pravne dileme.