ustavna presoja

Fides z zahtevo ustavne presoje novele zakona o zdravstveni dejavnosti
03. 04. 2025 14.54Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo začel aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je odločil glavni stavkovni odbor sindikata. Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času. Napoved sicer za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje.

KPK s prenovljeno aplikacijo Erar
05. 03. 2025 12.08Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila prenovljeno aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja Erar. Javnosti že dostopna aplikacija prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja.

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti
21. 01. 2025 18.40V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst
12. 12. 2024 19.50Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
21. 10. 2024 10.55Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Tudi župani na Ustavno sodišče, zahtevajo višje plače
14. 05. 2024 16.03Županje in župani pričakujejo, da se bodo njihove odgovornosti in delo primerno ovrednotili. Opozarjajo, da je v zadnjih letih v plačnem sistemu prišlo do izrazitih anomalij in so plače precejšnjega dela javnih uslužbencev presegle njihove. Podobno kot pred časom sodniki so se tudi sami obrnili na Ustavno sodišče.

Odbor DZ o referendumu o konoplji: ni v neskladju z ustavo
14. 05. 2024 11.09Odbor DZ za zdravstvo je sprejel mnenje, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo. Za mnenje, ki ga je pripravila parlamentarna zakonodajno-pravna služba (ZPS) in bo posredovano ustavnemu sodišču, je glasovalo devet poslancev, štirje so bili proti.

SDS in NSi z zahtevo za ustavno presojo in zadržanje dveh referendumov
29. 04. 2024 06.46SDS in NSi sta vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih glede pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in rabe konoplje s predlogom za prednostno obravnavo in začasno zadržanje odlokov do končne odločitve. To bi lahko vplivalo na datum njune izvedbe, ki je sicer predviden skupaj z evropskimi volitvami 9. junija.

O koliko referendumskih vprašanjih bomo odločali 9. junija?
28. 04. 2024 19.18Bomo 9. junija, na dan evropskih volitev, namesto o treh odločali samo o enem referendumskem vprašanju? Opozicijski SDS in Nova Slovenija bosta jutri vložili zahtevo za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih o rabi konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Gre za očitno zlorabo parlamentarnih postopkov in ugrabitev evropskih volitev, pravijo, zato bodo uporabili vsa pravna in politična sredstva, da referenduma preprečijo.

Bosta SDS in NSi z ustavno presojo preprečila referendume 9. junija?
26. 04. 2024 12.55Opozicijski SDS in NSi sta napovedali vložitev zahteve za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih glede rabe konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Hkrati zahtevata tudi njuno zadržanje do odločitve ustavnega sodišča, kar bi lahko premaknilo izvedbo teh dveh referendumov z 9. junija, ko bodo evropske volitve.

Ustavno sodišče ne bo presojalo uredbe o oblikovanju cene toplote
23. 04. 2024 15.29Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za presojo ustavnosti lani uveljavljene uredbe o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja, ki jo je vložilo osem ravenskih družb oz. podjetnikov. Kot so med drugim izpostavili ustavni sodniki, je uredba prenehala veljati še pred vložitvijo pobude.

Sončna elektrarna v Dekanih: če bodo vztrajali s projektom, sledi ustavna presoja zakona
10. 04. 2024 19.20Nov zakon, ki med drugim omogoča tudi lažje umeščanje sončnih in vetrnih elektrarn v prostor, je že na preizkušnji. V Dekanih pri Kopru so se uprli nameri Soških elektrarn, ki želijo tam postaviti sončno elektrarno z močjo osem megavatov. Domačine so najbolj razjezili prav poenostavljeni postopki, ki so iz odločanja o postavitvi takšnih objektov izključili lokalno skupnost. Če projekta ne bodo ustavili, napovedujejo tudi ustavno presojo zakona.

V Soški dolini z aplavzom proslavili potrditev zakona o varstvu okolja
08. 03. 2024 18.52"Smo korak bližje čistejšemu zraku in varnejšemu okolju," dan po sprejetju novele zakona o varstvu okolja, ki prinaša strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, pravijo podporniki. Zakon, ki prinaša strožja pravila tudi za cementarno Salonit Anhovo, je podprlo 68 poslancev, nasprotoval mu ni nihče. In če na eni strani Soške doline proslavljajo, pa se na drugi strani v sindikatu delavcev, vodstvu cementarne in društvu azbestnih bolnikov počutijo izdane in neslišane. To ni konec boja, pravijo v Salonitu, delavci pa dodajajo: za svoja delovna mesta se bomo še naprej borili.

V dveh mesecih z 800 na 2800 evrov: zaradi cene toplote na ustavno sodišče
26. 01. 2024 14.16Medtem ko tudi na Ravnah na Koroškem občane razburjajo zneski za ogrevanje, je osem ravenskih družb oz. podjetnikov vložilo pobudo za presojo ustavnosti lani uveljavljene uredbe o oblikovanju cene toplote iz daljinskega ogrevanja. Izpostavljajo neenakopraven položaj v primerjavi s tistimi, za katere je bila z uredbo cena zamejena.

Državni svet novelo zakona o delovnih razmerjih poslal v ustavno presojo
24. 01. 2024 17.21Državni svet je na predlog interesne skupine delodajalcev odločil, da pošlje novelo zakona o delovnih razmerjih, ki je med drugim prinesla petdnevni oskrbovalski dopust ter ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja, v ustavno presojo. Novelo izpodbija, ker je bila sprejeta po nujnem postopku, pa tudi zaradi vsebine.

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru
10. 01. 2024 11.55Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Sindikat kmetov: Odvzem živali blizu Krškega nezakonit
19. 11. 2023 11.35V Sindikatu kmetov Slovenije so ogorčeni nad nedavnim odvzemom goveda na kmetiji blizu Krškega. Kmetijo je obiskal predstavnik sindikata, ki je ocenil, da je bil ukrep veterinarskih inšpektorjev pretiran in nezakonit, ker da ni šlo za ogrožanje zdravja ljudi in živali. Zahtevajo izredni strokovni nadzor in takojšnjo vrnitev živali.

DZ vnovič sprejel novelo Zakona o zaščiti živali in novelo Zakona o KGZS
18. 10. 2023 14.30Poslanci so z 52 glasovi za in 28 proti ponovno sprejeli novelo Zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet izglasoval veto. Glavni cilj predlagateljev zakona je večja zaščita živali pred zanemarjanjem in zmanjšanje njihovega trpljenja. Noveli zakona se zdaj obeta ustavna presoja. Poslanci so sprejeli tudi novelo Zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in Zakon o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi z določenimi prekrški, storjenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni covid-19.

Zakonu o zaščiti živali se obeta podpora, kmetje žugajo z ustavno presojo
17. 10. 2023 11.49Poslanci so vnovič soočili mnenja glede novele zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet zaradi neupoštevanja stroke in vprašljivosti nekaterih določb z ustavnopravnega vidika izglasoval odložilni veto. Podporo noveli so znova napovedali poslanci koalicije, medtem ko ji v opoziciji še naprej nasprotujejo. Še pred sejo DZ pa so predstavniki kmetijskih organizacij izrazili nasprotovanje predvidenim rešitvam. Če bo vnovič sprejeta, bodo zahtevali ustavno presojo, so napovedali.

Ustavno sodišče ne bo vsebinsko presojalo o policijski uri
17. 04. 2023 15.30V nedavni odločitvi je ustavno sodišče sprejelo stališče, da pogoji za to niso izpolnjeni. Sodnica Neža Kogovšek Šalamon v ločenem mnenju opozarja, da verjetnost tovrstnih ukrepov obstaja tudi v prihodnje, zato bi se sodišče o tem moralo izreči.

V veljavo stopila za mnoge sporna novela Zakona o finančni upravi
18. 02. 2023 07.09Veljati je začela novela Zakona o finančni upravi, s katero se odpravlja nekatere določbe, uveljavljene v času prejšnje vlade, zaradi za mnoge spornega člena o tajnem sledenju blagu pa je bila predmet odložilnega veta državnega sveta in se ji po ponovni potrditvi v DZ obeta ustavna presoja. Vlada je prepričana, da člen ni ustavno sporen.

Zapletom v koaliciji ni videti konca, stranke vztrajajo vsaka pri svoji interpretaciji
27. 01. 2023 18.22Zapletanju koalicijskih partnerjev pri zakonu o finančni upravi kar ni videti konca, stranke namreč vztrajajo vsaka pri svoji interpretaciji dogovarjanja. Predsednik vlade Robert Golob je javno napovedal, da bodo vse tri koalicijske stranke prispevale poslanske podpise pod zahtevo za ustavno presojo, nato pa so Socialni demokrati sporočili, da se njihovi poslanci pod zahtevo ne bodo podpisali. Za SD je zadeva rešena, saj ne vidijo potrebe, da bi ob zahtevi za presojo ustavnosti zakona, ki jo bo sprožil varuh človekovih pravic, koalicija vložila še svojo.

Golob: Vse tri koalicijske stranke bodo prispevale glasove. Poslanci SD proti
26. 01. 2023 15.02Premier Robert Golob je po sagi glede novele Zakona o finančni upravi, ki so jo poslanci na ponovnem glasovanju nepričakovano sprejeli, dejal, da bodo vse tri koalicijske stranke prispevale glasove za ustavno presojo spornega člena zakona. A iz poslanske skupine SD so kasneje sporočili, da njihovih sedem poslancev ne bo prispevalo glasov. Varuh človekovih pravic je medtem napovedal, da bo vložil zahtevo za oceno ustavnosti novele.

Vlada sporočila ustavnemu sodišču, da se ne strinja z Gregorčičem
12. 01. 2023 16.24Ustavno sodišče je prejšnji teden obravnavalo pobudo za ustavno presojo novele zakona o RTVS, pobudniki ustavne presoje pa so zahtevali tudi začasno zadržanje izvajanja novele, saj bi v nasprotnem primeru po njihovem mnenju lahko nastale povsem nepopravljive posledice. Vlada pa zdaj ustavnemu sodišču predlaga, naj njihov predlog zavrne. Po mnenju vlade so namreč posledice sprememb, ki jih prinaša novela, manj pomembne, kot bi bile posledice zadržanja novele.

Primcu ni uspelo. Ustavno sodišče reklo ne referendumu
11. 01. 2023 09.33Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetim z zahtevo Metke Zevnik in Aleša Primca na seji 14. decembra 2022, odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Primc je povedal, da se ne bodo predali in dodal, da od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo moč pričakovati.

Napovedana ustavna presoja zakona o RTV 'še en zavlačevalni manever vodstva'
27. 12. 2022 21.20Predsednik Programskega sveta RTV Slovenija Peter Gregorčič je napovedal vložitev ustavne presoje o zakonu o RTV. Ministrica za kulturo Asta Vrečko pravi, da gre za demokratičen postopek, ki ga na ministrstvu in v vladi spoštujejo. A hkrati meni, da gre za še enega v vrsti zavlačevalnih manevrov trenutnega vodstva RTV, ki želi ohraniti svoje položaje.

Poslanci izvolili Nežo Kogovšek Šalamon za ustavno sodnico
27. 10. 2022 17.20Poslanci so na seji državnega zbora izvolili Nežo Kogovšek Šalamon za ustavno sodnico, za viceguvernerja Banke Slovenije pa vnovič postavil Primoža Dolenca. Za mesto kandidata za sodnika na Sodišču EU pa so podprli Marka Ilešiča.

Glasovanje o kandidatih za ustavno sodnico, viceguvernerja in sodnika v EU
27. 10. 2022 07.26Državni zbor je na seji glasoval o kandidatki za ustavno sodnico Neži Kogovšek Šalamon in kandidatu za viceguvernerja Banke Slovenije Primožu Dolencu. Izbirali bodo tudi med kandidatoma Markom Ilešičem in Juretom Vidmarjem, ki ju je predsednik Pahor predlagal za mesto kandidata za sodnika na Sodišču EU v Luksemburgu.

Ustavno sodišče: Istospolni partnerji se lahko poročijo in posvojijo otroke
08. 07. 2022 14.11Ustavno sodišče je ugotovilo, da je ureditev, ki določa, da lahko zakonsko zvezo skleneta le dve osebi različnega spola in da istospolna partnerja, ki živita v formalni partnerski zvezi, ne moreta skupaj posvojiti otroka, v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije zakonska ureditev. S tem je odločilo, da se istospolni partnerji lahko poročijo in skupaj posvojijo otroka pod enakimi pogoji kot zakonca. DZ ima šest mesecev za odpravo neustavnosti. Minister Mesec je napovedal, da bodo spremembe zakonodaje pripravljene v tednu ali dveh.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.