urgentne ambulante

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče

26. 01. 2025 10.52

Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?

27. 11. 2024 08.38

Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur

25. 11. 2024 12.25

Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

Pritisk na ljubljansko urgenco: ogrožene druge zdravstvene storitve

22. 11. 2024 15.48

V UKC Ljubljana (UKCL) že nekaj časa opažajo trend povečevanja priliva bolnikov na urgenco UKCL, predvsem na Internistično prvo pomoč (IPP). V zadnjih dneh se je to število še precej povečalo, kar predstavlja veliko obremenitev naše osrednje univerzitetne terciarne zdravstvene ustanove tako z vidika posteljnih kapacitet kot tudi kadra. Brez sistemskih ukrepov bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov v prihodnje lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki se izvajajo samo v UKCL, opozarjajo.

Zdravnik si je premislil, zdravnici odhajata: kaj bo s 3000 pacienti?

07. 11. 2024 09.37

Pred mesecem dni so v Zdravstvenem domu Tolmin odpoved dali trije splošni zdravniki, ki so delovali v tolminskih družinskih ambulantah. Po pogovorih z vodstvom se je eden odločil, da ostane, dve zdravnici pa konec meseca odhajata. Za skoraj 3000 občanov, ki bodo ostali brez zdravnika, zgolj v decembru odpirajo ambulanto za neopredeljene.

Minus UKC Maribor že pri 10 milijonih evrov

12. 09. 2024 20.06

Univerzitetni klinični center Maribor je letos do konca junija pridelal nekaj manj kot 7,8 milijona evrov presežka odhodkov nad prihodki, do konca julija pa že skoraj 9,9 milijona evrov. Po besedah generalnega direktorja Vojka Flisa je glavni razlog za takšen minus izpad prihodkov zaradi stavke zdravnikov, ki ji še vedno ni videti konca.

Zaradi gradnje nove infekcijske klinike selitev urgentnih ambulant

05. 06. 2024 06.27

Pred začetkom gradnje nove infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bodo preselili urgentne ambulante za odrasle in urgentne otroške ambulante. Urgenca te klinike bo tako naslednjih 18 mesecev delovala v prostorih nekdanjega Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana.

Urgentne ambulante infekcijske klinike bodo začasno v nekdanjem objektu ZVD

03. 06. 2024 15.53

Pred začetkom gradnje nove ljubljanske infekcijske klinike bo v prihodnjem tednu potekala selitev urgentnih ambulant infekcijske klinike, ki bo prihodnjih 18 mesecev delovala v nekdanjem objektu Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana. Infekcijska klinika bo sicer v času gradnje delovala na štirih lokacijah.

Ministrstvo: Družinskih zdravnikov v desetih letih več za 32 odstotkov

16. 04. 2024 17.59

Ministrstvo za zdravje je v odzivu na javno pismo družinskih zdravnikov, v katerem so opozorili tudi na pomanjkanje družinskih zdravnikov, zapisalo, da se števila zdravnikov žal ne da povečati čez noč. Izboljšave zdravstvenega sistema pa da lahko udejanjijo zgolj s sodelovanjem in v stalnem dialogu z vsemi akterji v zdravstvu.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi

15. 02. 2024 13.32

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'

14. 02. 2024 16.41

Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Kje je soglasja umaknila polovica zdravnikov, kje ga ni niti eden?

01. 02. 2024 17.16

Delež zdravnikov, ki so preklicali soglasje za delo prek polnega delovnega časa, je po bolnišnicah različen. Medtem ko v trboveljski bolnišnici soglasja za nadurno delo doslej ni umaknil noben zdravnik, je v novomeški bolnišnici soglasja preklicala že skoraj polovica vseh. Tam pravijo, da se jim zdi prav, da v tem primeru tem zdravnikom umaknejo dovoljenja za delo pri drugih izvajalcih: "Če dajo preklic soglasja lastni bolnišnici, potem je nehigienično, da bi delali dodatno izven nje." Tudi slovenjegraška bolnišnica že izdala preklic soglasij za delo pri drugem delodajalcu, razen za delo pri Gorski reševalni službi ter sistemu za transplantacijo organov.

Zaradi porasta okužb zasedene vse postelje ljubljanske infekcijske klinike

24. 10. 2023 15.53

Na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana v zadnjih dneh beležijo porast bolnikov, ki potrebujejo obravnavo in zdravljenje, prevladujejo okužbe sečil in dihal. Klinika je trenutno polno zasedena, prostih postelj za obravnavo ni, zaradi razmer so nekateri bolniki trenutno nameščeni na hodniku, so sporočili z UKC.

Prevolnik Ruplova dobila zeleno luč odbora DZ za zdravstvo

10. 10. 2023 17.43

Kandidatka za ministrico za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je s svojo predstavitvijo prepričala odbor DZ za zdravstvo. Predstavitev ekonomistke je kot ustrezno ocenilo 11 članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet. V predstavitvi je poudarila, da si je kot prioritete zastavila dostopnost, kakovost, neopredeljene in košarico pravic.

Ravnikar: Ne drži, da bodo drugi opravljali delo družinskega zdravnika

12. 09. 2023 07.27

V usmeritvah ministrstva za zdravje za prihodnji dve leti napovedana kadrovska krepitev ambulant družinske medicine je dobrodošla, a družinskih zdravnikov v Sloveniji še vedno primanjkuje, je poudaril predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Rok Ravnikar. "V praksi se dogaja, da imamo ogromno sodelavcev, ki sedaj bolj učinkovito nosijo delo zdravniku na mizo, nimamo pa takih sodelavcev, da bi neko delo samostojno opravili in s tem zmanjšali kupe na zdravnikovi mizi," je dodal.

Kakšna bo nova zdravstvena strategija?

11. 09. 2023 15.48

Kakšne so smernice zdravstvene politike za leti 2024 in 2025, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje? Neuradni dokument med drugim predvideva povečanje ekip v ambulantah družinske medicine, ukinitev stopnje nujnosti napotnic zelo hitro ter uvajanje plačevanja po kakovosti. Pripravlja se tudi platforma za samotriažo pacientov, kjer bodo lahko preverili svoje simptome pred vzpostavljanjem stika z zdravstveno službo.

Težave z inštalacijo na mariborski pediatriji: fekalije vdrle tudi v mlečno kuhinjo

02. 08. 2023 13.10

Prepoved točenja vode, umivalniki za celotno stavbo zgolj v pritličju, težave z inštalacijo in vdor vode v prostore, celo v mlečno kuhinjo, kjer se pripravlja sterilno mleko za novorojenčke, je le nekaj težav, s katerimi naj bi se soočali na mariborski pediatriji. Da imajo težave z inštalacijo, že dlje časa priznavajo tudi na UKC Maribor, kjer sicer trdijo, da so nastale težave že sanirali in odpravili.

Celjska bolnišnica podpisala pogodbo z 'virtuozom' srčne kirurgije

12. 06. 2023 14.50

Celjska bolnišnica je sporočila, da je v svoje vrste sprejela "virtuoza" srčne kirurgije Tomislava Klokočovnika. Z njim so podpisali pogodbo o izvedbi srčnih operacij z njegovo ekipo, lastnimi aparaturami in zdravili. Od sobote je uspešno opravil že pet operacij, pričakujejo, da jih bo letos izvedel še 140. Ob tem je bolnišnica predstavila tudi finančne rezultate. V prvih štirih mesecih letos je ustvarila 2,42 milijona evrov izgube oz. pol manj kot v enakem obdobju lani. Direktor bolnišnice Dragan Kovačić je izrazil pričakovanje, da bo izguba konec junija glede na enako obdobje lani nižja od štiri- do petkrat.

Ker ni bilo na voljo rešilca, je 74-letnik po pomoč v ZD odšel sam, a na poti umrl

30. 03. 2023 16.30

74-letnik iz Velenja je zaradi hudih bolečin poklical dežurno službo ZD Velenje, a so mu dejali, da na voljo nimajo reševalnega vozila, zato naj pride sam. To je tudi storil, prejel zdravilo in se vrnil domov. Slabo uro pozneje se je zgodba ponovila – bolečine, klic na pomoč in odgovor, naj pride sem. Po pomoč se je tokrat odpravil kar v pižami, a do cilja nikoli ni prišel, saj je doživel prometno nesrečo in umrl.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?

14. 03. 2023 06.09

Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

'V Zdravstvenem domu Sežana stanje ni lepo, ni rožnato'

24. 02. 2023 08.41

Težavam v zdravstvu se ni mogel izogniti niti Zdravstveni dom Sežana. Pomanjkanje družinskih zdravnikov, pacienti brez zdravnika, premalo prostorov ... Težave, ki pestijo zares veliko število slovenskih ambulant. Kako se bodo s temi izzivi soočili? Kako bo pomagala občina in kaj načrtujejo v ZD Sežana, nam je povedala v. d. direktorja ZD Sežana, dr. Katja Simunich.

V Mariboru ambulanta za neopredeljene v tem tednu, predvidoma tudi v Ljubljani

09. 01. 2023 12.47

V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor bodo prvo ambulanto za bolnike brez izbranega družinskega zdravnika odprli predvidoma v petek. Po besedah direktorja zdravstvenega doma Jerneja Završnika ne pričakujejo velikega navala, čeprav je brez izbranega zdravnika na njihovem območju po njegovih podatkih okoli 6000 ljudi. Tudi v Ljubljani naj bi ambulante zaživele še v tem tednu.

'Če se bo kar koli spreminjalo, se mora spreminjati na boljše, ne na slabše'

21. 12. 2022 14.19

Župani občin zgornje Gorenjske so se na prvi redni koordinaciji po lokalnih volitvah enotno zavzeli za ohranitev mreže nujne medicinske pomoči. Menijo, da bi se morala ta z vzpostavitvijo dodatnega satelitskega urgentnega centra in reševalcem na motorju, ki bi zagotavljal pravočasno pomoč v poletni gneči, pravzaprav krepiti. Do morebitne reorganizacije službe nujne medicinske pomoči, kot je navedena v predlogu delovne skupine ministrstva za zdravje, pa so kritični tudi ponekod na širšem Celjskem in Koroškem.

Bešič Loredan zavrnil očitke o krčenju mreže nujne medicinske pomoči

13. 12. 2022 16.00

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je zavrnil očitke, da naj bi ministrstvo z reorganizacijo krčilo mrežo nujne medicinske pomoči. Poudaril je, da je predlog, ki je zaokrožil v javnosti, zgolj delovni dokument, o katerem se mora stroka še uskladiti. Cilj prenove mreže je med drugim razmejiti delo specialistov družinske in urgentne medicine. Bešič Loredan je poudaril tudi, da ni zadovoljen z vodenjem ljubljanskega zdravstvenega doma.

Levica zaskrbljena zaradi predlagane reorganizacije nujne medicinske pomoči

12. 12. 2022 19.00

V Levici so zaskrbljeni zaradi predloga za reorganizacijo mreže nujne medicinske pomoči, po katerem bi se ponekod zdravniki ob terenskih intervencijah pripeljali iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene. V stranki menijo, da bi koncesionarji kot del javne mreže morali sodelovati pri izvajanju nujne medicinske pomoči.

Družinski zdravniki: To lahko pomeni razliko med življenjem in smrtjo

10. 12. 2022 20.28

Predlog reorganizacije nujne medicinske pomoči, s katerim bi ponoči in ob koncih tedna ukinili dežurne ambulante v številnih občinah, je naletel na mnoge kritike. Dostopni časi reševalnih ekip se bodo podaljšali – to pa lahko pomeni tudi razliko med življenjem in smrtjo, odmevajo besede direktorjev nekaterih zdravstvenih domov. Oglasili so se tudi župani, ki so zaradi predlaganih sprememb ogorčeni, saj da bo tako na kocki zdravstvena oskrba 330 tisoč prebivalcev.

Skupnost občin nasprotuje reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči

09. 12. 2022 14.28

V Skupnosti občin Slovenije so se odzvali na predlog delovne skupine zdravstvenega ministrstva o reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči, ki med drugim predvideva ukinitev urgentnih ambulant v nekaterih zdravstvenih domovih. V skupnosti temu nasprotujejo in napovedujejo uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev, da to preprečijo.