ureditev doma

Predsednici Zveze slovenskih društev na Hrvaškem odvzeli imuniteto

14. 03. 2025 14.09

Hrvaški sabor je potrdil odvzem imunitete poslanki opozicijske stranke SDP Barbari Antolić Vupora, ki je tudi predsednica Zveze slovenskih društev na Hrvaškem. Imuniteto so ji odvzeli, potem ko jo je državno tožilstvo osumilo novih dveh kaznivih dejanj. To je že drugi kazenski postopek proti poslanki od februarja.

'Kriminalec Dodik in vojni zločinec Putin grozita z destabilizacijo BiH'

13. 03. 2025 11.52

Čeprav je Tožilstvo BiH izdalo nalog za privedbo vodstva Republike Srbske, vključno z njenim predsednikom Miloradom Dodikom, se to še ni zgodilo. V skupščini te manjše entitete je sicer na dnevnem redu sprejemanje načrta nove ustave, kar je Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi označila za neposredno kršitev ustavne ureditve BiH. Zaradi ogrožanja varnosti in stabilnosti BiH več ameriških senatorjev zahteva nove sankcije proti Dodiku. Pozivi k sankcioniranju odgovornih za krizo v BiH so zaznamovali tudi sejo Evropskega parlamenta.

'Brez močnega gospodarstva ni močne države'

11. 03. 2025 20.43

Močno socialno državo bomo lahko imeli samo z močnim in odpornim gospodarstvom, je ob podelitvi nagrad Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Tudi predsednik GZS Tibor Šimonka je v nagovoru opozoril, da brez močnega gospodarstva ni močne države.

Kaj o spornem 80.000 evrov težkem asfaltiranju pravijo domačini?

20. 02. 2025 18.47

Lokalno in širšo javnost še vedno razburja približno 80.000 evrov težak projekt, s katerim naj bi poslanec Gibanja Svobode Teodor Uranič uredil, da se asfaltira cesta v bližini njegovega doma. Poslanec se je zaradi domnevne ponareditve zapisnika odbora krajevne skupnosti, ki mu predseduje, znašel sredi kriminalistične preiskave. Čeprav je očitke zanikal, na naša vprašanja ne odgovarja. Kaj pa o dogajanju pravijo domačini?

'Zdaj ko imamo cono 30, te vsi prehitevajo, ker si prepočasen, tudi kolesarji''

05. 02. 2025 17.42

V mariborski krajevni skupnosti Kamnica vre zaradi omejitve hitrosti skozi naselje. Jezni krajani so do zadnjega kotička napolnili dvorano kulturnega doma in od župana Saše Arsenoviča zahtevali, naj zviša omejitev. Niso ga prepričali, a trdijo, da ne bodo odnehali. "V bistvu je cesta še bolj nevarna, saj povzroča številna prehitevanja in nervozo med vozniki," je dejal glavni pobudnik. Pripombe so imeli tudi zaradi parkiranja in zaradi izgradnje daljnovoda za ČHE Kozjak.

'Pričakovali smo, da je samoumevno, da se ob požaru sproži alarm'

04. 02. 2025 19.09

Da ni poskrbljeno za požarno varnost niti v dijaških domovih, več kot jasno dokazuje četrtkov požar v Domu Ivana Cankarja. En dijak je še vedno v kritičnem stanju. In kaj zdaj? Bo ministrstvo za izobraževanje vsaj zdaj ukrepalo in zaščitilo mlade? Vsaj 18 dijaških domov pri nas nima požarnih sistemov. Med njimi tudi dijaška domova Tabor in Poljane, kjer čakajo pomoč ministrstva. Da bodo naposled le našli finančna sredstva za požarne alarme, obljubljajo na Logajevem ministrstvu. A kdaj konkretno? Kar dva tedna potrebujejo samo, da objavijo poziv, na katerega se bodo lahko prijavili domovi brez urejenih požarnih sistemov.

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'

27. 11. 2024 12.21

Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Golobovim varnostnikom dnevnice, varnostnikom Pirc Musarjeve pa ne

20. 11. 2024 06.00

So varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, v privilegiranem položaju oz. vredni več v primerjavi s tistimi, ki varujejo predsednico države Natašo Pirc Musar in ministre? Dokopali smo se namreč do podatkov, da varnostniki, ki so zaposleni na Centru za varovanje in zaščito in varujejo predsednico oz. ministre, v primeru službene poti po Sloveniji niso upravičeni do dnevnice, četudi so več dni stran od svojega doma, ko na njihovem domu varujejo funkcionarje. Namesto tega dobijo le sorazmerno nadomestilo za malico, ki za osem ur znaša slabih sedem evrov. Medtem so varnostniki, ki varujejo predsednika vlade in so bili premeščeni na generalni sekretariat vlade, letos dobili izplačanih že več kot 18.000 evrov dnevnic.

'Po celi državi se gradi infrastrukturo, ki je nedostopna za večino'

14. 11. 2024 16.25

Člani iniciative Stanovanjski blok so izvedli protestno akcijo pred hotelom Slovenija. Namen protesta je bil opozoriti na naraščajočo stanovanjsko krizo in neustavljivo bogatenje nepremičninskih špekulantov na račun prebivalcev.

Čas zasneževanja narekujejo vremenski pogoji, ne časovni bloki

13. 11. 2024 06.09

Kljub letos nekoliko dražjim kartam za slovenska smučišča zimski delavci obljubljajo dobro sezono. A če je država lani veliko denarja namenila za izboljšanje smučišč, letos nov problem predstavlja nova omrežnina. Se žičničarji sploh lahko prilagajajo cenam elektrike? Naprave namreč običajno obratujejo prav v času najvišjih tarif, ogromno električne energije pa zahteva tudi zasneževanje, ki ga narekuje vreme in nikakor ne strošek energije v danem časovnem bloku.

Zakaj uporaba toplotnih črpalk in klimatskih naprav obstoječim imetnikom ne bo vplivala na višji obračun omrežnine?

12. 11. 2024 08.52

Z začetkom oktobra 2024 je v Sloveniji začel veljati nov tarifni sistem obračunavanja omrežnine za uporabo električne energije, ki uvaja pomembne spremembe za uporabnike. Njegov prvotni cilj je, da spodbudi uporabnike k optimizaciji porabe električne energije, kar bi privedlo do razbremenitve omrežja v tistih časovnih intervalih, ko je to trenutno najbolj obremenjeno.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'

19. 09. 2024 16.56

Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Postavili tri mostove, zdaj jih bodo rušili. Občina vložila tožbo

09. 09. 2024 15.34

Dobra novica iz Slovenj Gradca: našli so rešitev še za drugo družino, ki ji je lanskoletna ujma vzela dom. In slaba: porušiti bodo morali tri kolesarske mostove, ki imajo neustrezen naklon, in zgraditi nove. Občina je zoper projektanta vložila tožbo. V Strugah medtem zahtevajo izgradnjo pločnika in postavitev javne razsvetljave, saj se je na slabo razsvetljeni in prometni cesti prejšnji teden že poškodovala krajanka.

ZD Ljubljana ostaja brez dveh pediatrov, številni blizu upokojitve

30. 08. 2024 13.32

V enoti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Bežigrad s koncem avgusta odhajata dva pediatra. Nove intenzivno iščejo, a bi bile lahko kadrovske težave v prihodnje še večje. V ZD Ljubljana je namreč približno polovica pediatrov starejših od 55 let. Ker bodo njihove upokojitve težko nadomestili, od odločevalcev pričakujejo sistemske ukrepe. Na ministrstvu za zdravje pa ocenjujejo, da trenutno ni mogoče govoriti o večjem pomanjkanju pediatrov. Sklicujejo se na podatke ZZZS, po katerih v Ljubljani več ambulant še vedno opredeljuje otroke in mladostnike. Zavedajo pa se, da bo veliko pediatrov v prihodnjih letih izpolnilo pogoje za upokojitev.

Pot na Okrešelj odprta, gradnja doma se po velikih podražitvah zatika

08. 08. 2024 11.24

Planinska pot na Okrešelj, ki je bila zaradi neurja zaprta od 28. julija, je od srede znova odprta. Kot je povedal predsednik predsednik PD Celje-Matica Brane Povše, je bilo treba na novo postaviti brvi pod in nad slapom Rinka ter urediti del poti nad izvirom Savinje. Medtem se gradnja novega planinskega doma na Okrešlju zatika.

Epilog zgodovinske izmenjave: strožje kazni za vohune in nagrada za Slovenijo?

03. 08. 2024 19.14

Zgodovinska izmenjava zapornikov med Zahodom in Rusijo še vedno odmeva, tudi doma. Da je Sloveniji s sodelovanjem uspel "zgodovinski met", je prepričan premier Robert Golob. Njegov kabinet je razkril, da je načrt za izmenjavo obsojencev dozorel že februarja. Primer pa naj bi spodbudil tudi razmislek o zaostrovanju kazni, ki so pri nas predvidene za vohunstvo. Bi se lahko zagrožene kazni celo podvojile in kako bo Slovenija nagrajena za sodelovanje pri izmenjavi?

Trgovina z ljudmi pri nas: izkoriščevalsko delo, spolno izkoriščanje, prodaja organov ...

29. 07. 2024 14.23

Ocenjuje se, da je po svetu približno osem milijonov žrtev trgovine z ljudmi, približno vsaka peta žrtev je otrok. "Poletni meseci vabijo, da pogledamo čez mejo. Ne samo na potovanjih in dopustih, vendar predvsem na meje, ki zaznamujejo naša prepričanja, solidarnost in odprtost do tistih, ki živijo na robu. To so izgnani in ukradeni ljudje, begunci in žrtve trgovine z ljudmi. Ne samo iz tujine v Slovenijo, tudi iz Slovenije naprej proti zahodnim državam," poziva Slovenska karitas.

Rumeno-rožnata Slovenija, slovo z vojaškimi častmi in spektakel v Parizu

27. 07. 2024 15.53

Na enem koncu sveta divjajo "pošastni" gozdni požari, na drugem po državah pustoši smrtonosni tajfun Gaemi. Tu pa sta tudi še vedno trajajoči vojni. A pozornost svetovne javnosti je trenutno bolj kot ne uprta prav v Francijo. Minuli vikend zaradi slovite dirke po Franciji, na kateri je slovenski kolesarski as Tadej Pogačar spisal zgodovino ter postal prvi v tem tisočletju, ki je uspel osvojiti tako Tour kot Giro. V petek pa se je v Parizu začel še največji športni spektakel letošnjega leta, olimpijske igre 2024! Katere fotografije so torej zaznamovale iztekajoči se teden?

Razočaranje v Strugah: 'Cenitve so okoli 50 odstotkov nižje od pričakovanih'

04. 07. 2024 12.12

"Dvojno razočaranje." S temi besedami je prebivalec Strug opisal prve cenitve, ki so jih skoraj leto po poplavah prejeli nekateri prebivalci Luč in Ljubnega. Ne le, da so na prve cenitve zemljišč čakali skoraj eno leto, tudi ocene so bistveno nižje od pričakovanih oz. "zgolj do 60 odstotkov tržne vrednosti". Prejemniki odločb imajo sicer zdaj 10 dni časa, da pristojnim podajo pripombe in pritožbe, kar po besedah Paula Orešnika tudi že počnejo ter ob tem upajo na posluh države.

Po hitrem postopku sprejeli spremembe, opozicija protestno odšla

01. 07. 2024 21.52

Ljubljanski mestni svetniki so na seji po hitrem postopku sprejeli predlog sprememb in dopolnitev odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Opozicijski svetniki so po razpravi o tem zapustili sejo, svetnica Jasminka Dedić pa je napovedala vložitev občinskega referenduma.

Težave v Idriji: več kot 2000 pacientov ostaja brez zdravnika

15. 05. 2024 14.28

Zdravstveni dom Idrija še naprej pesti pomanjkanje osebja, čeprav naj bi v maju po prvotnih načrtih delo začela nova zdravnica. Kot je povedal direktor ZD Tomaž Glažar, si je zdravnica po opravljenem prilagoditvenem obdobju premislila, tako da več kot 2000 neopredeljenih pacientov ostaja brez osebnega zdravnika.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Vodnik po pomladanskih trendih v notranjem oblikovanju

23. 04. 2024 00.15

Zaslužite si dom, v katerem se počutite dobro, in pomlad je odličen čas za obnovitev in poživitev prostorov. Preverite, kateri trendi letos kraljujejo na področju notranjega oblikovanja.

Golob: Cenejše nepremičnine z regulacijo oddajanja in neprofitnimi stanovanji

22. 04. 2024 08.36

Inflacija v Sloveniji se je znižala na obvladljive ravni, za kar je z ukrepi zaslužna tudi vlada, je v DZ dejal premier Robert Golob. Največji izziv po njegovih besedah ostaja zajezitev rasti cen storitev, k čemur bo vlada med drugim prispevala z ukrepi na področju stanovanjske politike, je napovedal. Med drugim pa tudi zavrnil očitke o poslabševanju razmer v zdravstvu. Kot je poudaril, je vlada sprejela več ukrepov, s katerimi želijo zagotoviti delujoči sistem javnega zdravstva. Povedal še, da je trenutni cikel okrepljene investicijske dejavnosti tujih in domačih vlagateljev najboljši pokazatelj zaupanja v stabilnost Slovenije ter tudi v delo vlade.

Republika Srbska kljub nasprotovanju EU sprejela svoj volilni zakon

19. 04. 2024 13.30

Parlament Republike Srbske je ponoči sprejel volilni zakon, ki si prisvaja državne pristojnosti na področju volitev v tej entiteti. Zakon sta kot kršitev daytonskega mirovnega sporazuma in ustave BiH že obsodili EU in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).

ZD Tolmin zaradi premalo zdravnikov zapira večino družinskih ambulant

20. 03. 2024 17.52

V Zdravstvenem domu Tolmin so zaradi preklica soglasij za nadurno delo od začetka marca težave pri organizaciji dela v splošnih ambulantah. Stanje pa je proti koncu meseca še slabše. Večina družinskih ambulant bo tako od sobote zaprtih. V Tolminu bo delovala nujna medicinska pomoč, v ambulantah zunaj Tolmina bodo skušali zagotoviti po enega zdravnika.

Preklic soglasij za nadurno delo: kako se bodo organizirale zdravstvene ustanove?

29. 02. 2024 15.56

V petek bo v veljavo stopil preklic soglasij za nadurno delo. Vodstva bolnišnic poročajo o različnem obsegu težav in izzivov ter posledično potreb po reorganizaciji. Ponekod bo delo potekalo skorajda nemoteno, drugje bodo organizirali izmensko delo, v mnogih bolnišnicah bodo odpadale nenujne storitve.

Urbano vrtnarjenje za začetnike

26. 02. 2024 09.08

Ali ste vedeli, da po podatkih Združenih narodov že več kot 55% svetovnega prebivalstva živi v mestih? In to število naj bi do leta 2050 naraslo na skoraj 70%.

V UKC Maribor soglasja umaknilo 242, v UKC Ljubljana pa 198 zdravnikov

02. 02. 2024 17.25

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor je soglasja za nadurno delo doslej umaknilo oziroma preklicalo 242 oziroma 34 odstotkov zdravnikov. V UKC Ljubljana pa je soglasje preklicalo 198 oziroma 13 odstotkov zdravnikov.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav

27. 01. 2024 14.41

Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.