urad za meroslovje

Kaj na cestah počne modro vozilo z vidno belo številčnico?
07. 08. 2024 15.48V zadnjih dneh so na Uradu RS za meroslovje prejeli več vprašanj v zvezi z modrim vozilom Opel Astra na ljubljanski in trzinski obvoznici, z vidno belo številčnico na steklu prtljažnega prostora. V tem primeru gre za službeno vozilo Urada RS za meroslovje in se uporablja kot vozilo tarča v postopkih odobritve tipa merilnikov hitrosti v cestnem prometu, odgovarjajo.

Inšpektorji na tržnicah in stojnicah ugotovili več nepravilnosti
10. 07. 2024 11.05Inšpektorat RS za kmetijstvo je minuli petek in soboto opravil skupno 36 nadzorov glede izpolnjevanja pogojev pri prodaji kmetijskih pridelkov na tržnicah. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pa je od spomladi do 10. julija izvedla 87 pregledov stojnic s svežim sadjem in zelenjavo. Oboji so ugotovili več kršitev.

Inšpekcijski nadzor na stojnicah: neizdaja računov, zaposlovanje na črno
06. 07. 2023 14.20Inšpekcijske službe letos koordinirano izvajajo nadzor nad prodajo sadja in zelenjave na stojnicah. Do sredine junija so izvedle več kot 500 nadzorov. Inšpektorji ugotavljajo različne kršitve zakonodaje, izrekli so tudi prepovedi opravljanja dejavnosti.

Inšpektorji opozarjajo: Ne odstranjujte plastičnih pokrovov s tehtnic
10. 02. 2023 16.13Urad RS za meroslovje je prejel več prijav s strani potrošnikov, ki trdijo, da trgovca pri tehtanju sadja in zelenjave zavajata kupce in goljufata. Inšpektorji v sklopu nadzora kršitev niso zaznali in so ugotovili, da tehtnice delujejo pravilno. Potrošnike opozarjajo, da gre pri tehtanju blaga brez zaščitnega pokrova v resnici za oškodovanje trgovcev in ne potrošnikov.

Kaj so pokazali nadzori nad prodajalci sadja in zelenjave na stojnicah?
13. 01. 2023 10.43Inšpektorji so v nadzoru prodajalcev sadja in zelenjave na stojnicah odkrili več kršitev, zato potrošnike opozarjajo, naj živila kupujejo na organiziranih mestih, kjer organizator poskrbi za optimalne higienske pogoje ter vodi evidence prodajalcev, s čimer se zagotavlja pogoje za preverjanje sledljivosti.

'Smrčali' bomo uro dlje, saj prehajamo na zimski čas
28. 10. 2017 16.14S premikom urnih kazalcev prehajamo na zimski čas. S tem bomo pridobili dodatno uro spanca. Zimski čas, ki je tudi s Soncem usklajen čas, bo trajal do zadnje nedelje v marcu oziroma do 25. marca prihodnje leto. Premikanje ur je v veljavi tudi zunaj EU, vendar pa ga ne uporabljajo Rusija, Kitajska in Japonska.

Se vam je noč zdela kratka? Prešli smo na poletni čas
26. 03. 2017 07.22Ponoči smo urine kazalce prestavili z druge ure na tretjo in tako prešli na poletni čas, ki bo trajal do nedelje, 29. oktobra. Prehod na poletni čas izvaja večina držav, vendar ne povsem usklajeno. V Evropi na poletni čas prehajajo vse države razen Islandije. Slovenija poletni čas uporablja od leta 1983.

Prehod na poletni čas nam bo spet ukradel uro spanca
25. 03. 2017 10.05Ob dveh ponoči bomo kazalce prestavili za eno uro naprej, prehajamo namreč na poletni čas. Slovenija ga uporablja od leta 1983, vpeljali so ga z namenom izkoriščanja dnevne svetlobe oz. zato, da ljudje ne bi spali, ko sije sonce. Poletni čas bo trajal do zadnje oktobrske nedelje.

Po letu in pol konec odpustkov za prehitre voznike
26. 01. 2017 13.41Naslednji teden bosta Dars in policija po več kot letu in pol vendarle začela s sekcijskim merjenjem hitrosti na avtocesti čez Trojane. Če boste želeli traso prevoziti po pravilih, boste morali za dobrih pet kilometrov poti porabiti najmanj tri minute in pet sekund. Vse, kar bo manj, bo avtomatska prekoračitev hitrosti.

Konec odpustkov za prehitre voznike na Trojanah
08. 09. 2016 18.52Preizkusne dobe za sekcijsko merjenje hitrosti na Trojanah je konec, čez dva tedna bodo začeli pošiljati globe. Urad za meroslovje je namreč z več kot enoletno zamudo odobril merilnike. Ker bo novi sistem hitrost vožnje beležil na daljšem odseku in nato izračunal povprečno hitrost, so na Darsu in policiji prepričani, da bo divjanja manj.

Prešli smo na poletni čas. Ste premaknili urine kazalce?
27. 03. 2016 07.27Noč je bila krajša. Urine kazalce smo namreč z druge prestavili na tretjo, s čimer smo prešli na poletni čas. Ta bo trajal do 30. oktobra do 3. ure zjutraj. Čas so sicer merili že lovci v ledeni dobi, pri čemer so si pomagali z nebesnimi telesi ter dnevom in nočjo. Sumerci pa so pred 5000 leti oblikovali koledar, ki je imel 30 dni v mesecu, 12 ur v dnevu in 30 minut v uri.

Vozniki pozor! Začelo se je sekcijsko merjenje hitrosti pri trojanskih predorih
01. 10. 2015 16.52Policija in Dars sta začela meriti povprečno hitrost prav vsakega vozila na petkilometrskem odseku štajerske avtoceste pri trojanskih predorih. Tam so nameščene kamere, ki bodo v smeri Ljubljane lahko izmerile vse, tudi hitrost motoristov.

Deciliter mora biti povsod enak
05. 08. 2014 19.07Urad za meroslovje bo po gostilnah preverjal, ali uporabljajo ustrezno označene in certificirane kozarce. Od leta 2016 bodo morali vsi gostinci po Evropi uporabljati certificirane kozarce z enotnimi oznakami.

Bodite previdni pri nakupu zlata
25. 10. 2012 16.34Pri nakupu zlata in srebra bodite previdni, opozarjajo na uradu za meroslovje. Preverite odkupno ceno pri različnih ponudnikih, predvsem pa bodite pozorni, ali tehtnica izpolnjuje meroslovne zahteve.

Pozorno pri merskih enotah
26. 12. 2011 18.51Med ljudmi je v uporabi veliko merskih enot, ki uradno niso dovoljene. Birokrati vas lahko zaradi napačne uporabe kaznujejo. Ali veste, katere so na seznamu prepovedanih?

Največ je posegov v zasebnost zaposlenih
26. 01. 2011 12.25Z razmahom mobilne telefonije in interneta so naši osebni podatki vse lažje dostopni. Če ne pazimo, komu jih posredujemo in kaj z njimi počnejo drugi, se lahko kaj kmalu znajdemo v velikih težavah.

Zaupate alkotestu?
21. 05. 2009 10.45Če boste oporekali rezultatu ali pa zavrnili alkotest, se boste morda srečali z napravo dräger 7110, ki je v ZDA dvignila veliko prahu, saj naj bi bila nezanesljiva. "Pridobili si bomo poročilo in dokaze, ki jih bomo proučili, ter skladno z zakonodajo tudi ukrepali," so povedali na slovenskem uradu za meroslovje.

Radar je nezmotljiv
09. 11. 2005 20.40Vozniki, ki trdijo, da so radarji nenatančni, se motijo. Urad za meroslovje je ugotovil, da radarji delujejo dobro.

Svetovni dan meroslovja
23. 05. 2001 00.00S svetovnim dnevom meroslovja je obeležen podpis Metrske konvencije, 20. maja 1875. leta, ki jo je podpisalo 17 takrat najbolj naprednih in gospodarsko razvitih držav sveta. To je bil obenem tudi začetek mednarodno usklajenega sistema merskih enot, ki ga danes poznamo pod imenom "Systéme International" oziroma sistem enot SI. Metrska konvencija je še danes ena ključnih listin, ki s svojim sistemom omogoča mednarodno sodelovanje na praktično vseh področjih, vključujočmednarodno trgovino.

Konferenca zmagovalcev Ljubljani
14. 02. 2001 00.00V dvorani Smelt je Urad Republike Slovenije za standardizacijo in meroslovje priredil strokovno srečanje, konferenco zmagovalcev. Konferenco je odprl minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je poudaril pomen poslovne odličnosti v slovenskem prostoru, predvsem pa v javnem sektorju in zdravstvu. Minister za zdravstvo Dušan Keber je na kratko orisal slovensko zdravstveno politiko, ki se posveča najprej ohranjanju zdravja in je usmerjena predvsem k uporabniku, nato pa je podelil deset diplom sodelujočim v pilotnem projektu za priznanje Republike Slovenije za poslovno odličnost na področju zdravstva. Pilotni projekt je v letu 2000 potekal že drugič, letošnje večje število prijaviteljev pa kaže na vedno večje zavedanje o potrebi po uvajanju poslovne odličnosti in o približanju potrebam uporabnikov tudi v zdravstvu.

Svetovni dan standardizacije
13. 10. 2000 00.00Standardizacijske organizacije po vsem svetu 14. oktobra počastijo svetovni dan standardizacije. Mednarodne standardizacijske organizacije ISO, IEC in ITU kot pobudnice praznovanja ta dan vsako leto posvetijo posebni temi - letos so dale poseben poudarek standardizaciji kot gradniku miru in blaginje. Ni dvoma, da so standardi s svojimi velikimi ekonomskimi učinki ter mednarodnim pristopom pomembna podpora pri prizadevanjih za uveljavljanje dveh velikih vrednot človeštva - to sta mir in blaginja.

Upravljanje s kakovostjo pogoj za uspešen gospodarski razvoj
02. 09. 1999 16.18Na dvodnevni mednarodni konferenci Upravljanje s kakovostjo in gospodarski razvoj, ki jo je v sodelovanju s poslovno šolo iz danskega Aarhusa, ministrstvom za gospodarske dejavnosti in Slovensko razvojno družbo (SRD) pripravil urad za standardizacijo in meroslovje (USM) pri ministrstvu za znanost in tehnologijo, je državni sekretar za industrijo Boris Šuštar v uvodnem nagovoru poudaril pomen upravljanja s kakovostjo v slovenskem prostoru, ki prispeva k izboljšanju dejavnosti in dosežkov podjetij in organizacij.

V Portorožu o upravljanju s kakovostjo in gospodarskem razvoju
02. 09. 1999 12.58V portoroškem Grand hotelu Emona se bo danes začela dvodnevna mednarodna konferenca Upravljanje s kakovostjo in gospodarski razvoj.