urška lunder

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe
24. 05. 2024 18.24Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Kaj na smrtni postelji od svojcev potrebuje umirajoči?
01. 11. 2018 07.00Smrt danes dojemamo kot poraz, kar pa umirajočim ni v pomoč. Svojci se nemalokrat soočajo z občutki krivde, da za umirajočega ne naredijo dovolj. Ti pa pogosto do zadnjega diha bijejo bitko in se zato, da bi ustregli bližnjim in čim dlje ostali aktivni, trudijo preko svojih zmožnosti, namesto da bi se v miru pripravili na trenutek slovesa.

Slovenci se ne znamo pogovarjati o smrti
08. 10. 2010 13.30Bolniki z neozdravljivo boleznijo so pogosto deležni premajhne pozornosti, kar povzroča nepotrebno trpljenje. Svetovni dan paliativne oskrbe letos poteka pod geslom "Deliti skrb“.

Slovenka leta je zdravnica
05. 01. 2006 19.42Slovenka leta 2005 je postala Mojca Senčar, predsednica slovenskega združenja za boj proti raku dojk.

Črni les s političnim ozadjem?
23. 03. 2004 00.00Poročilo komisije, ki je ugotavljala morebitne nepravilnosti v zvezi s Črnim lesom, je razočaralo lenarški zdravstveni dom.

Gre za psihosocialno oskrbo cele družine
03. 11. 2001 00.00Z Urško Lunder iz Zavoda za razvoj paliativne oskrbe smo se pogovarjali o njenem delu, predvsem pa o odnosu do na bolnikov v Sloveniji.