upravljanje z vodami

Fajonova in Tajani pohvalila odnose med Slovenijo in Italijo
29. 10. 2024 14.25Slovenija in Italija krepita dobre odnose in sodelovanje na več področjih, sta po zasedanju koordinacijskega odbora ministrov obeh držav na Brdu pri Kranju poudarila zunanja ministra Tanja Fajon in Antonio Tajani. Med drugim je bilo govora o migracijah, narodnih manjšinah ter energetskem in gospodarskem sodelovanju, tudi o jedrski energiji.

Pri DEM v Mariboru bo zgrajen podatkovni center z novim superračunalnikom
04. 06. 2024 17.53Dravske elektrarne Maribor (DEM) so prodale del zemljišč na svojem sedežu v Mariboru državi za postavitev sodobnega podatkovnega centra s superračunalnikom. Po besedah premiera Roberta Goloba gre za odlično lokacijo, ki omogoča številne sinergije in s tem dobre možnosti za nadaljnji razvoj računalniških in podatkovnih zmogljivosti v državi.

Objavljen program javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav
11. 09. 2023 10.57Zavod RS za zaposlovanje bo objavil javno povabilo delodajalcem za izvedbo programa javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav in zemeljskih plazov. Program je namenjen prizadetim občinam, izvajal se bo do konca leta 2024, predvideva pa vključitev 220 brezposelnih. Na voljo je skupno 5,6 milijona evrov, zavod bo kril vse stroške.

Slovenija zaradi nezakonitih odpadkov v Bukovžlaku znova na Sodišče EU
15. 02. 2023 16.32Evropska komisija se je odločila za novo tožbo proti Sloveniji na Sodišču EU, ker država ni v celoti spoštovala odločitve sodišča iz julija 2015, da Slovenija ni pravočasno odstranila nezakonitih odpadkov v Bukovžlaku in zemeljskih izkopov z nevarnimi snovmi na območju stare Cinkarne. Medtem ko je bilo drugo območje sanirano, prvo ostaja neurejeno.

Vetrovi orkana Ian pustošili po Kubi, zdaj namenjeni proti Floridi
27. 09. 2022 09.15Vse močnejši orkan Ian je s hitrostjo 177 kilometrov na uro prešel Kubo, kjer so evakuirali približno 50.000 ljudi. Okrepljen z vodami toplega tropskega morja je dosegel kategorijo tri, zdaj pa je namenjen proti Floridi, kjer pričakujejo veter s sunki do 225 kilometrov na uro. "Bliža se nam orkan, kot ga še nismo videli," je opozoril meteorolog Rick Davis.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj
28. 06. 2022 06.00Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere
27. 06. 2022 12.31Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

Predlog protipoplavne zaščite razburja Kostanjevičane: 'Gre za grob poseg v naravno dediščino'
16. 11. 2021 06.00Med prebivalci Kostanjevice na Krki je še vedno živ spomin na katastrofalne poplave, ki so že večkrat prizadele t. i. dolenjske Benetke. Spomnimo se leta 2010 ali 2014. Ob vsakem deževju še vedno s strahom gledajo v nebo. A predlog, ki predvideva kombinacijo nasipov, zidov in prestavljivih montažnih sten, razburja domačine, ki so se združili v civilno iniciativo.

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo
07. 10. 2021 06.25Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

Proračuna za prihodnji dve leti z visoko rastjo investicij
29. 09. 2021 17.17Proračuna za prihodnji dve leti bosta bistveno več denarja namenila za investicije, na področju zdravstva bo njihova rast kar štirikratna. Finančni minister Andrej Šircelj je po seji vlade izpostavil investicije tudi na drugih področjih ter dejal, da je vlada proračunske načrte pripravljala v še vedno zaostrenih razmerah zaradi epidemije covida-19.

Do potankosti izpiljena protipoplavna zaščita pomagala preprečiti nemški scenarij
19. 07. 2021 17.27Medtem ko v Nemčiji in Belgiji še vedno preštevajo žrtve in iščejo pogrešane na območjih, ki so jih prizadele uničujoče poplave, se začenjajo ozirati tudi k sosedom Nizozemcem, ki jih je nedavno deževje sicer prav tako prizadelo, a še zdaleč ne tako katastrofalno. Nizozemska ima namreč v boju z visokimi vodami dolgo zgodovino in njihove izkušnje bi lahko pomagale tudi drugim.

Novela zakona o vodah po oceni geografov s Filozofske fakultete neprimerna
06. 07. 2021 12.56Novela zakona o vodah je neprimerna, saj ne prispeva k vzpostavitvi boljših okvirjev za upravljanje z vodnimi viri, temveč učinkuje ravno nasprotno, ocenjuje Oddelek za geografijo ljubljanske Filozofske fakultete. Med drugim so zapisali, da bi bilo treba pri tako občutljivih vprašanjih zasledovati najširši možni družbeni konsenz. Zmaga na referendumu bi bila po oceni SD velika zaušnica Janševi vladi, po mnenju Šarca pa pomeni prihodnost.

Ministrstvo: Pozno obveščanje DSO o glasovanju je bila nenamerna napaka
05. 07. 2021 06.49Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Strokovna združenja obžalujejo sprejem sporne novele o vodah
31. 03. 2021 15.04Predstavniki strokovnih združenj in društev, ki delujejo na področju voda, so znova izrazili obžalovanje ob sprejemu sporne novele Zakona o vodah. Pomembni strokovni pomisleki v zvezi z varovanjem in odnosom do priobalnih in vodnih zemljišč ob možni širitvi posegov vanje žal niso bili upoštevani, poudarjajo.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire
22. 03. 2021 06.56Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Bruselj objavil krizni načrt glede brexita
10. 12. 2020 07.09Evropska komisija je objavila krizni načrt usmerjenih ukrepov za primer, da se EU in Združeno kraljestvo do konca leta ne uspeta dogovoriti o sporazumu o odnosih po brexitu. Zatrjujejo, da si bodo z vsemi močmi prizadevali za vzajemno koristen sporazum, vendar pa ob tem izpostavljajo veliko negotovost glede dogovora.

Je dogovor med Londonom in Brusljem o prihodnjih odnosih še mogoče doseči?
09. 12. 2020 21.27Britanski premier Boris Johnson in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v Bruslju razpravljata o dogovoru o prihodnjih odnosih med EU in Veliko Britanijo. Pogajanja so zašla v slepo ulico predvsem na treh glavnih točkah - konkurenčni pogoji, ribištvo in upravljanje sporazuma. Časa za sklenitev dogovora pa je vse manj.

EU in London v ključen teden pogajanj o odnosih po brexitu
16. 11. 2020 07.54Za EU in Združeno kraljestvo se danes začenja ključen teden pogajanj o odnosih po brexitu. Glavni britanski pogajalec David Frost je v nedeljo ob prihodu v Bruselj poudaril, da britanska stran ne bo spremenila svojih stališč in da je mogoč samo dogovor, s katerim bodo Britanci spet prevzeli nadzor nad svojimi zakoni, trgovino in vodami.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Trump ne odneha: sporen zemljevid, posnetek mačke in avtomobilska nesreča CNN
08. 09. 2019 09.06Ameriški predsednik se ne da. Ne le, da še naprej brani netočne informacije o poti orkana Dorian, ki bi po njegovi 'napovedi' lahko zadel tudi Alabamo, zdaj je objavil še serijo tvitov, v katerih 'dokazuje', da je imel prav ter da so tudi drugi - celo (zanj) lažni mediji - poročali o tej možnosti.

Letališče v Freeportu popolnoma uničeno: 'Raven opustošenja je dih jemajoča'
05. 09. 2019 07.48Medtem ko se okrepljeni orkan Dorian vztrajno pomika proti Južni Karolini, na Bahamih odpravljajo posledice opustošenja. Število smrtnih žrtev se je povzpelo na 20, nujno pomoč pa potrebuje še več kot 70.000 ljudi. Reševalne ekipe zaradi velikega uničenja težko dostopajo do poškodovanih, pomaga jim tudi ameriška obalna straža.

Sluga in Novakova: Bulčeva in Vajgl sta bila uspešna. Raziskave: ne drži
20. 05. 2019 09.28Janja Sluga, SMC, in Tereza Novak, DeSUS, sta v tretjem soočenju sorodnih strank v sobotnem Fokusu nanizali nekatere misli, nerealne ideje in napačne podatke, ki terjajo pojasnila. Podkrepila sta jih naša strokovna sodelavca Marko Lovec in Špela Majcen Marušič.

Jelendol odrezan od sveta, s helikopterjem pripeljali hrano in vodo
30. 10. 2018 10.46Nočna vodna ujma je prizadela tudi vas Jelendol s približno 190 prebivalci, ki so ostali odrezani od sveta. S helikopterjem Slovenske vojske so jim zagotovili hrano, vodo ter drugo nujno pomoč. Zasilno obvozno cesto bi lahko vzpostavili v dveh dneh, a sanacija glavne ceste bo trajala precej dlje. Ujma, kakršna je kraj nazadnje prizadela leta 1938, sicer ni zahtevala življenj, povzročila pa je veliko škode.

Energetska prihodnost Slovenije: brez jedrske elektrarne in zemeljskega plina ne bo šlo
01. 06. 2018 07.00Stranke obljubljajo davčne olajšave za vozila z alternativnimi pogonskimi viri, energetsko sanacijo stavb, več okoljskih inšpektorjev in večjo samozadostnost Slovenije z energetskimi viri.

VIDEO: Azija pod vodo: potopilo mjanmarsko pagodo, poplave ogrožajo 137 milijonov ljudi
25. 07. 2017 18.33V hudih poplavah, ki so prizadele Mjanmar, sta umrli dve osebi, več kot 90.000 ljudi je moralo zapustiti domove. Mjanmar je sicer država, ki jo največkrat prizadenejo naravne katastrofe, med katerimi so cikloni, poplave, izredno visoke temperature in občasni potresi. Zaradi podnebnih sprememb je ogroženih več kot 137 milijonov ljudi v Indiji, Bangladešu in na Kitajskem.

'Ko se konflikt začne, postanejo vodni viri ali cilj napadov ali postane voda orožje v vojskovanju'
22. 03. 2017 17.25Brez vode ni življenja. ''Ljudje, ki nimajo vode, avtomatično nimajo hrane, nato odidejo. Karta klimatskih beguncev zelo dobro kaže, kje so ključne točke in zdi se, da svetovna politika popolnoma mirno gleda naše izsledke, vsakemu novemu valu beguncev se pa čudijo,'' je na okrogli mizi o pomenu vode za mir in varnost opozorila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Zgrešeni milijardni infrastrukturni projekti: se bomo končno kaj naučili iz napak?
04. 02. 2015 06.30Vse od osamosvojitve dalje so številni veliki infrastrukturni projekti klavrno končali. Država bi se morala na svojih napakah učiti in od zgrešenih projektov, kot sta TEŠ 6 in gradnja avtocest, preiti do trajnostnih naložb ter preprečiti neracionalno porabo proračunskih sredstev.

FOTO: Lidarski podatki so še za en razred bolj natančni, potencialnih uporabnikov je zelo veliko
21. 01. 2015 08.20Z dr. Mihaelo Triglav Čekada z Geodetskega inštituta Slovenije smo govorili o obdelavi podatkov laserskega skeniranja površja. Z novim lidarskim načinom je mogoče tudi v gozdu narediti bistveno bolj natančne modele, saj se že zdaj vidijo poti, ceste in drugo, kar je skrito pod gozdom.

Dela na vodotokih bomo lahko spremljali na spletu
05. 12. 2014 14.51Arso je vzpostavil posebno spletno stran Atlas okolja, kjer lahko vsakdo preveri, kako potekajo nujna dela na vodotokih. Interventni ukrepi, ki jih bodo izvajali v naslednjih šestih mesecih, ne bodo zagotavljali poplavne varnosti, gre zgolj za ureditev vodotokov na stanje pred poplavami.