uporabno najmanj do

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Zavajajoče oznake na živilih: zakonodaja EU ne dohaja tržnih praks

25. 11. 2024 18.45

Potrošnik se lahko v labirintu oznak živil zlahka zgubi. Označevanje živil naj bi bilo v pomoč pri sprejemanju informiranih odločitev pri nakupu živil, toda evropski potrošniki so izpostavljeni vse večjemu številu trditev, logotipov, sloganov, oznak in ocen, ki so včasih ne le nejasni, temveč tudi zavajajoči, opozarja evropsko računsko sodišče.

5 nasvetov za manj zavržene hrane in več prihrankov

21. 11. 2023 08.58

Vsak Slovenec zavrže 72 kg hrane letno. Pred vami je 5 nasvetov, kako zmanjšati količino odpadne hrane doma.

HOFER organizacijam, ki sodelujejo pri razdeljevanju presežkov hrane pomoči potrebnim, namenja 27.900 evrov

20. 10. 2024 00.15

HOFER iz vseh svojih 93 trgovin donira hrano več kot 20.000 pomoči potrebnim, pri razdeljevanju pa sodeluje z več kot 30 socialnimi organizacijami.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'

05. 10. 2024 09.15

Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral

20. 05. 2024 06.16

Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Mali šef Slovenije: s prvo oddajo se je pričelo tudi glasovanje!

11. 03. 2024 10.06

To pomlad so nedelje ponovno rezervirane za preizkušanje kuharskih sposobnosti slovenskih osnovnošolcev. Vstopili smo namreč v šesto sezono oddaje Mali šef Slovenije in se že v prvi oddaji prepričali, da tudi letos mlade kuharice in kuharji tekmovanje jemljejo zelo resno. Kakšna pa so pričakovanja njihovih šol?

Veste, kaj označuje datum na živilih?

24. 06. 2023 07.00

Okoli 10 odstotkov od 88 milijonov ton odpadne hrane, ki jo letno zavržemo v EU, je po ocenah Evropske komisije posledica nepoznavanja označb roka trajanja prehranskih izdelkov. Ozaveščanje o tem, kdaj je živilo še varno za uživanje, je tako eden glavnih ciljev evropske kampanje Izberi varno hrano. S stališča varnosti hrane pa je pomembno tudi, da so na živilih označeni alergeni in da smo pozorni na sestavine. V okviru kampanje pa opozarjajo tudi na previdnost pri uporabi prehranskih dopolnil, ki nikakor ne smejo biti nadomestilo za uravnoteženo prehrano.

Premierjev kabinet izvedel javno naročilo za najem letala za Goloba

31. 05. 2023 11.33

Kabinet predsednika vlade je izvedel javno naročilo za najem poslovnega letala s posadko za potrebe letalskih prevozov premierja Roberta Goloba. Nanj sta prispeli dve ponudbi. Letalo naj bi najemali predvidoma dve leti oziroma do porabe 120.000 evrov, v primeru zasedenosti vladnega falcona in v času desettedenskega servisa.

Do boljšega zdravstva s 'sodelovanjem, zaupanjem in nacionalnim konsenzom'

23. 05. 2023 08.03

Predstavniki stroke, politike in interesnih združenj so na Brdu pri Kranju razpravljali o prihodnosti zdravstva. K razpravi jih je povabila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si želi pomagati poiskati "strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme tekel čim bolj učinkovito, poenoteno in nemoteno". Med drugim so opozorili na problematiko in izzive financiranja zdravstva v bodoče, tudi zaradi vse starejšega prebivalstva.

Z Mini tovarno in ozaveščanjem do manj zavržene hrane

24. 04. 2023 13.20

Vsak prebivalec Slovenije zavrže povprečno okoli 68 kilogramov hrane na leto. Zavržena hrana pa ne pomeni zgolj zapravljanja dragocenih virov, pač pa je tudi veliko breme za okolje, saj prispeva k povečanju izpustov toplogrednih plinov. Zato letos prvič zaznamujemo slovenski dan brez zavržene hrane. Osrednje poslanstvo tega dne je povabiti družine, posameznike, podjetja in druge ustanove tako v javni kot zasebni sferi k sodelovanju in zavezništvu za manj zavržene hrane.

Žiga Škvorc

24. 02. 2023 06.00

Žiga Škvorc se je v kuhinjo zaljubil, ker združuje kombinacijo tehničnega in oblikovnega znanja. Tam na dan preživi približno eno uro, ob tem pa rad pripravlja tako sladke kot tudi slane jedi. Kljub temu da se skuša držati meril in postopkov, pravi, da mu vedno uspe ustvariti kaos.

Ta živila lahko brez strahu uporabite po iztečenem roku!

25. 10. 2022 00.15

V Sloveniji količina zavržene hrane iz leta v leto narašča. Samo v letu 2020 je v smeteh končalo 143.570 ton hrane, od tega 40% še vedno užitne.

Ali je napisom 'uporabno najmanj do' na prehranskih izdelkih 'odklenkalo'?

07. 10. 2022 06.09

Ti napisi ne pomenijo, da hrane po dotičnem datumu ne smemo zaužiti, a pogosto potrošniki kljub temu prezgodaj zavržejo povsem užitne reči. Vsak Slovenec v povprečju zavrže 68 kilogramov hrane letno, po ocenah Združenih narodov pa gre vsako leto v nič kar 17 odstotkov svetovne proizvodnje hrane, večina v gospodinjstvih. Več britanskih trgovskih verig je zato napis "uporabno najmanj do" že umaknilo z nekaterih izdelkov. Kaj pa Evropska unija?

Dars: Na zastoje lahko delno vplivamo, če smo oboroženi z uporabnimi informacijami

11. 08. 2022 19.00

V ponedeljek je eden izmed največjih krščanskih praznikov, Marijino vnebovzetje, ki bo marsikoga spodbudil, da si privošči krajši oddih ali obišče katerega od romarskih krajev. Poleg tega je čas počitnic, kar povečuje verjetnost, da bodo zastoji na slovenskih cestah vse prej kot misija nemogoče. A to ne pomeni, da se moramo sprijazniti s prometno usodo, če se bomo ta vikend odpravili na pot. Nanjo lahko delno vplivamo tako, da se 'oborožimo' z informacijami o razmerah na avtocestah in regionalnih cestah. Dars je pripravil mobilno aplikacijo Promet+, ki obljublja natančno sporočanje stanja na cestah in nas usmerja, kako se izognemo prometnim zastojem ter hitreje pridemo na cilj. Kakšno pa bo stanje na slovenskih cestah v tem času?

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?

16. 04. 2022 12.53

Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Javna najemna služba: zanimanja je veliko, prvi razpis predvidoma konec januarja

05. 01. 2022 10.43

Z novim letom smo tudi v Sloveniji dobili javno najemno službo, ki jo v tujini poznajo že desetletja. V času, ko stanovanj primanjkuje in se nova ne gradijo dovolj hitro, najemniki pa so velikokrat prepuščeni na milost in nemilost trgu in kapricam najemodajalcev, je to več kot dobrodošla novost, a bo treba počakati še nekaj časa, da bi videli, kako bo zaživela.

Tolikšne avtonomije ob takšnih zmogljivostih nima nobena druga

07. 07. 2021 14.26

S pametno uro Watch 3 Pro je Huawei storil velik korak naprej, ko gre za raznovrstne zmogljivosti in vsestranskosti uporabe brez povezave s telefonom, toda pri tem niso pozabili na lastnosti, zaradi katerih cenimo predhodnice Watch GT2. Dolga avtonomija baterije in celovito beleženje dejavnosti ter zdravja.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?

21. 06. 2021 14.49

Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Podjetniški pospeševalnik Katapult svoja vrata odprl tudi v Ljubljani

07. 05. 2021 06.00

Podjetniški pospeševalnik Katapult je v Ljubljani odprl vrata novim idejam in vsem pogumnim, ki začenjajo svojo poslovno pot. Pod streho zasavske gazele Dewesoft že leta domuje trboveljski Katapult z najmanj 16 uspešnimi podjetniškimi zgodbami. Ti posamezniki se lahko pohvalijo ne le s svojim podjetjem, ampak tudi s številnimi priznanji, predvsem pa z inovativnostjo, ki oživlja prekarne poklice, povezuje znanost z gospodarstvom ter iz premoga celo ustvarja nekaj najbolj zaželenega. Kdo si upa, kdo zmore in komu je uspelo?

Svetovni dan hrane: 'Gojimo, hranimo, ohranjajmo. Skupaj.'

16. 10. 2020 15.22

S poslabšanjem epidemiološke slike v svetu in tudi Sloveniji države sprejemajo različne ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa in 'spremembe, ki smo jim priča, bodo lahko vplivale na naše prehranske navade in način življenja, tudi ko bo epidemija končana' ugotavljajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo, da je ravno zato v tem času zdrava prehrana še toliko bolj pomembna.

Po svetu že več kot 36 milijonov okužb s koronavirusom

08. 10. 2020 08.00

Po podatkih univerze Johns Hopkins je v sredo število primerov okužb s koronavirusom po vsem svetu preseglo 36 milijonov. Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah pri 5939 testih potrdili 542 novih primerov okužb, kar je največ doslej. Najvišje dnevno število okužb so zabeležile tudi Nemčija, Francija, Italija in Češka. 1000 dnevnih okužb je že četrtič presegla tudi Avstrija. O več kot 50.000 novih primerih poročajo tudi iz ZDA, v Braziliji pa so presegli pet milijonov primerov okužb.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

31 podjetij je dobilo razpise za 129 milijonov evrov zaščitne opreme, predvsem mask

04. 04. 2020 07.00

Zaščitne maske so najbolj iskano blago zadnjega meseca. Na trgu jih ni dovolj, dražijo se tedensko, Kitajska zaostruje pogoje za izvoz, za dobavo veljajo vojne razmere - plačilo v gotovini. Analizirali smo naročila in ugotovili, da so milijonske posle dobila tudi podjetja, ki z medicinsko opremo nimajo nobenih izkušenj. Posle je po naši raziskavi dobilo 31 podjetij v višini 129 milijonov evrov. Medtem pa je Joc Pečečnik kljub velikim težavam optimističen in verjame, da bo 400 ton opreme z 12 cargo letali prihodnji teden v Sloveniji.

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost

14. 12. 2019 07.00

"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Če bi zbrali več podatkov na spletu, bi lahko tudi napovedali 'prihodnost'

16. 11. 2019 07.00

Christopher Coomes je zaposlen v ameriškem tehnološkem gigantu Google, v oddelku za robotiko in inovacije. Kot sam pove, se zbira premalo podatkov, ki bi omogočali razvoj pravih analitičnih orodij, prav tako ljudje mislimo, da so naši osebni podatki pomembni, čeprav v praksi niso. Tudi glede varovanja podatkov je jasen: da bi dobili samo nekaj besed iz vašega elektronskega sporočila, bi potrebovali leta.

O antikomunizmu, nacionalizmu in desnici

03. 08. 2019 07.00

Zgodovinar Eric Hobsbawm je pisal o tem, da je zgodovini potrebna distanca, ne zgolj od strasti, emocij in ideologij, ampak tudi od veliko bolj nevarne želje po doseganju nacionalne "identitete".

Letališča stagnirajo, država in uradniki pa že več kot 15 let zavlačujejo postopke

05. 07. 2019 06.00

Država je leta 2016 Kitajcem obljubila, da bo naredila vse, da sprejme državne prostorske načrte (DPN) za letališče Maribor, ki bi jim omogočal nadaljnji razvoj. Danes ministrstvo premika gore in doline, pa marsikatere zakone, da bi lahko nacionalizirali letališče, saj se niso premaknili s točke nič, tuji investitor pa je imel dovolj in je odšel. V Portorožu čakajo na DPN že (vsaj) 15 let. Ne 15 mesecev, ampak 15 let.