uporabno dovoljenje

Novogradnje v Ljubljani: kdo investira, kje se gradi in po kakšnih cenah?

28. 03. 2025 07.00

Čeprav se je v Ljubljani lani prodalo za približno 20 odstotkov manj stanovanj kot leto prej, so cene še vedno naraščale. To je predvsem posledica omejene ponudbe, na drugi strani pa tudi še zmeraj velikega povpraševanja s strani premožnejših posameznikov, ki presežke denarja vlagajo v stanovanjske nepremičnine. Ljubljanski župan Zoran Janković napoveduje, da bodo cene padle, ko se bo ponudba povečala, to pa naj bi se po njegovih besedah zgodilo že kmalu, saj bo na ljubljanskem nepremičninskem trgu na voljo 2000 novih tržnih stanovanj. A trenutna realnost je drugačna. Večina novogradenj je že prodanih ali pa so cene povsem nedostopne za Ljubljančane s povprečnimi prihodki.

Na varno, pod zemljo!

23. 03. 2025 07.16

Med bloki v Kranju, sredi igrišča, na katerem vsak dan odmeva nedolžen otroški smeh, stoji vhod v zaklonišče, katerega zunanje stene, porisane z grafiti, pričajo o tem, da že več desetletij ni bilo v uporabi. Za modrimi vrati, ki so sicer vedno zaklenjena, stopnišče vodi v podzemne prostore, ki so bili med vojno leta 1991 namenjeni zaklanjanju. Pogled na železne postelje, prazne cisterne za vodo in hišni red na stenah daje občutek tesnobe. In vzbuja enako željo pri vseh – da vrat v takšen namen ne bo treba nikoli več odpreti.

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?

13. 03. 2025 06.00

18 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Odprtje Ilirije 18. marca

04. 03. 2025 15.52

Odprtje Športnega centra Ilirija, v katerem bo tudi prvi pokrit olimpijski bazen v Ljubljani, bo 18. marca ob 18. uri, je potrdil župan Zoran Janković. Zdaj na objektu, tako župan, že poteka končno čiščenje pred odprtjem.

Odprtje Športnega centra Ilirija znova prestavljeno, tokrat na marec

18. 02. 2025 14.07

Odprtje Športnega centra Ilirija, v katerem bo tudi prvi pokrit olimpijski bazen v Ljubljani, bo v sredini marca, saj še odpravljajo pomanjkljivosti na podlagi tehničnega pregleda. Ljubljanski župan Zoran Janković predvideva, da bodo uporabno dovoljenje pridobili med 5. in 10. marcem. Natančnega datuma odprtja pa še ni želel razkriti.

Za sedem kvadratov veliko sobo pričakuje 79 tisoč evrov

17. 02. 2025 18.52

Ne mine mesec brez poročanja o novih bizarnih ponudbah s slovenskega, predvsem pa ljubljanskega nepremičninskega trga. Tokrat izpostavljamo oglas zasebnega prodajalca, torej najverjetneje lastnika nepremičnine, ki sobo, veliko sedem kvadratnih metrov, prodaja za neverjetnih 79 tisoč evrov. To je več kot 11 tisoč evrov na kvadratni meter.

Quo vadis lex cannabis?

10. 11. 2024 19.05

Državljani smo oddali glas na posvetovalnem referendumu, naša volja je jasna, kje pa je novi zakon o konoplji? Od referenduma je minilo že nekaj mesecev, mandat trenutne koalicije se počasi izteka, a o konoplji še vedno ne duha ne sluha. Ključno je, da ukrepamo hitro, vendar premišljeno. Zagotoviti moramo takšne spremembe, ki bodo bolj primerne za današnji čas in družbo ter bodo ponudile rešitve za težave, nastale v zadnjih desetletjih zaradi prohibicije.

Po tragediji v Novem Sadu odstopil minister: 'Odgovoren sem, nisem pa kriv'

04. 11. 2024 16.29

Po tragediji v Novem Sadu, v kateri je umrlo 14 oseb, še tri so v kritičnem stanju, je odstopil srbski minister za infrastrukturo. Kljub cenzuri in prizadevanjem srbske vlade, da bi prikrila podrobnosti o dogodkih, ki so privedli do zrušitve betonskega nadstreška, pa na dan prihajajo nove informacije. Eden od srbskih medijev razkriva, da državno podjetje Infrastrukture železnice Srbije, ki je po pogodbi investitor in naročnik del, sploh ni vložilo zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja za gradnjo železniške postaje v Novi Sad.

Odprtje Centra Rotovž napovedano za pomlad 2026

11. 09. 2024 14.14

Izgradnja Centra Rotovž, ki je eden največjih infrastrukturnih projektov na področju kulture v državi, se kljub še ne docela dorečenemu financiranju nadaljuje. Župan Saša Arsenovič je med predstavitvijo gradbišča novinarjem napovedal odprtje za pomlad 2026. Ob tem je omenil tudi načrt za prenovo mestne hiše s poročno dvorano.

Pravna varnost pri sklepanju prodajne pogodbe o nakupu nepremičnine: Ključni koraki v postopku skrbnega pravnega pregleda nepremičnine

09. 09. 2024 00.15

Nakup nepremičnine predstavlja naložbo v prihodnost, za katero se načeloma odločimo le enkrat, morda dvakrat v življenju. Če sodimo po odstotku lastniških nepremičnin v Sloveniji, bi lahko rekli, da je nakup nepremičnine cilj vsakega Slovenca. Da bi do cilja prišli brez nepotrebnih ovir, je za sam postopek nakupa nepremičnin pomembno, da veste kakšno nepremičnino kupujete, tako glede dejanskega kot pravnega stanja.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Stanovanjski sklad napovedal, da bo zagotovil 500 novih stanovanj

23. 07. 2024 14.06

Stanovanjski sklad RS bo v letih 2024 in 2025 za dodatna javna najemna stanovanj namenil skupno 46 milijonov evrov, s čimer naj bi zagotovili 500 novih stanovanjskih enot. Gre za program sofinanciranja pridobivanja stanovanj v lokalnih skupnostih in zagotavljanja oskrbovanih stanovanj ter javni poziv za nakup stanovanj in zemljišč.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Težave na upravni enoti Sežana: 'Vloge so zmeraj nepopolne, postopki se vlečejo nenormalno dolgo časa'

12. 07. 2024 11.02

Kraški podjetniki so obupani. Zaradi izjemno dolgotrajnih postopkov pri izdaji gradbenih in uporabnih dovoljenj na upravni enoti v Sežani močno trpi njihov posel. Težave imajo tudi posamezniki, občine pa skrbi, ali bodo uspele počrpati evropska sredstva, govora je o milijonih evrov. Upravni enoti očitajo, da je cokla v razvoju celotne regije. Tam pa se branijo, da jih pesti kadrovska stiska, kljub temu pa delujejo zakonito. Kaj pa na to pravi pristojno ministrstvo?

Restavracija na plaži v idilični Breli: Hrvaška mora hotelski verigi vrniti 782.000 evrov

07. 07. 2024 16.50

Republika Hrvaška mora Hotelom Sunce, ki so zdaj v lasti investitorjev iz Združenih arabskih emiratov, plačati skoraj 782 tisoč evrov za vložek za restavracijo na plaži v Breli, iz katere so se morali izseliti, ko jim država ni podaljšala koncesije. Sodba še ni pravnomočna.

Negovalna bolnišnica v novi podobi: 93 namesto 33 postelj

07. 06. 2024 15.09

Končana je prenova in energetska sanacija Negovalne bolnišnice na Vrazovem trgu. Za UKC Ljubljana in vso Slovenijo je to izjemno pomembna posodobitev in povečanje bolnišničnih kapacitet – namesto prejšnjih 33 bo zdaj na voljo kar 93 negovalnih postelj. Bolnišnica bo omogočila še boljšo oskrbo pacientov in izboljšala delovne pogoje zaposlenim, so sporočili z UKC Ljubljana.

Urgentne ambulante infekcijske klinike bodo začasno v nekdanjem objektu ZVD

03. 06. 2024 15.53

Pred začetkom gradnje nove ljubljanske infekcijske klinike bo v prihodnjem tednu potekala selitev urgentnih ambulant infekcijske klinike, ki bo prihodnjih 18 mesecev delovala v nekdanjem objektu Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana. Infekcijska klinika bo sicer v času gradnje delovala na štirih lokacijah.

Nepovratne spodbude za energijsko prenovo večstanovanjskih stavb

01. 06. 2024 06.00

Eko sklad je v uradnem listu objavil javni razpis za nepovratne finančne spodbude etažnim lastnikom za skupne celovite energijske prenove starejših večstanovanjskih stavb, ki jih sofinancirajo pogodbeniki, ki prenove izvajajo. Na voljo je 500.000 evrov. Za to so na voljo tudi krediti s subvencionirano obrestno mero.

Terasa lokala, ki se je zrušila na Majorki, ni imela uporabnega dovoljenja

28. 05. 2024 15.12

Nedavno prenovljena terasa zgradbe v glavnem mestu Majorke, ki se je porušila prejšnji teden, ni imela uporabnega dovoljenja, je povedal župan glavnega mesta. V nesreči, ko se je prvo nadstropje zgradbe skupaj s teraso zrušilo na restavracijo in klet z barom in obiskovalci, so umrli štirje ljudje, več kot 16 pa je bilo poškodovanih.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral

20. 05. 2024 06.16

Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Kličejo za gradnjo na kmetijskem zemljišču

16. 05. 2024 06.00

'Kličejo nas za gradnjo na kmetijskem zemljišču,' pravi arhitekt Janez Gaberščik, ki ponuja tudi legalizacije črnih gradenj. Nezakonitih gradenj naj bi bilo celo 90 odstotkov. V Ljubljani je samo na območju Tomačevega čez 100 črnih gradenj. V Krškem predvsem zidanice spreminjajo v stanovanjske hiše. Več nedovoljenih gradenj pa predstavljajo pomožni objekti ob stanovanjskih hišah in na kmetijah. V izolski občini investitorji legalizirajo v veliki meri stavbe na kmetijskih zemljiščih. Nekaterih stavb pa črnograditelji ne morejo legalizirati. Zakaj?

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Oddajanje stanovanja prek Airbnb največ 30 dni na leto

13. 05. 2024 12.14

V skladu s predlogom novega zakona o gostinstvu bi lahko lastniki svoje nepremičnine na platformah, kot sta Booking in Airbnb, kratkoročno oddajali največ 30 dni na leto. Vlada ob tem občinam daje možnost, da te omejitve omilijo, če je to smiselno. V primeru, da se stanovanje s spremembo namembnosti spremeni v poslovni prostor, oddajanje časovno ni omejeno.

'Država s cenitvijo stavbe na Litijski zavlačuje, zato smo naročili svojo'

12. 04. 2024 19.46

Zgodbi o nesojeni sodni stavbi na Litijski ni videti konca. Ministrstvo za pravosodje je namreč zavrnilo poziv prodajalca Sebastjana Vežnaverja, naj država dokončno prevzame zgradbo, zato so ključi Litijske še vedno v rokah Vežnaverja, ki je zadolžen tudi za varovanje objekta in plačevanje položnic. Na ministrstvu pravijo, da se bodo ravnali po pogodbenem aneksu in stavbo prevzeli, ko bodo prejeli cenitev državnega odvetništva, ki naj bi bila predvidoma končana do konca aprila. Po oceni Vežnaverjeve odvetnice Nine Zidar Klemenčič pa država s cenitvijo zavlačuje, zato so naročili svojo.

Stanovanjski sklad bi lahko do leta 2025 presegel ciljnih 10.000 stanovanj

03. 04. 2024 14.09

Stanovanjski sklad RS je v času izvajanja resolucije o nacionalnem stanovanjskem programu 2015–2025 zagotovil 4870 stanovanj, še 1780 se jih gradi ali so načrtovana. Ob izhodiščnih 3400 stanovanjih v letu 2015 bi tako lahko celo nekoliko presegel ciljnih 10.000 stanovanj do leta 2025. A financiranje še ni zagotovljeno, pravi direktor SSRS.

Zelena luč gradnji nove sodne palače?

29. 03. 2024 18.00

Potem ko je Golobova vlada pred letom dni ustavila projekt izgradnje nove sodne palače in namesto nje kupila razpadajočo stavbo, ki je odnesla pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, preobrat. Na ministrstvu za pravosodje je projekt znova aktualen. Družba za upravljanje in svetovanje bo v kratkem pripravila dokumentacijo, koliko bi nas nova sodna stavba stala in kakšna bi lahko bila časovnica izgradnje.

V jeseniški bolnišnici odprli nove intenzivne enote

12. 02. 2024 17.51

V Splošni bolnišnici Jesenice so slovesno odprli nove intenzivne enote. Kot so poudarili, gre za pomembno pridobitev za bolnike in za zdravstveno osebje, ki je dolga leta intenzivno dejavnost kirurške in internistične službe izvajalo v premajhnih in neustreznih prostorih.

Dovoljenje za steklenjak oziroma sušilnico sadja, zrasli pa dve vili

08. 02. 2024 20.45

Najbolj znani sušilnici sadja v Sloveniji, vili družine Vitoslava Türka, se ni treba več skrivati pod oznako pomožnega kmetijskega objekta. Po dolgih letih pravnih bitk, ki jih je vodila takrat njihova odvetnica, danes pa predsednica države Nataša Pirc Musar, so objekt uspeli legalizirati. To jim je že predlani omogočil gradbeni zakon, ki predvideva nekakšno amnestijo za vse objekte, zgrajene pred letom 2005, četudi so zgrajeni brez enega samega dovoljenja na kmetijskem zemljišču.