upoštevanje izolacije

Ladja z okuženimi potniki prispela, še pred tem pa se je začel novi val okužb
12. 11. 2022 15.15Ladja za križarjenja s približno 800 ljudmi, ki so bili pozitivni na koronavirus, se je zasidrala v središču avstralskega Sydneyja. Majestic Princess, ki se je vrnila z Nove Zelandije, je sicer potovala z več kot 4000 ljudmi na krovu. Avstralija od ljudi, ki so bili pozitivni na virus, ne zahteva več izolacije, čeprav so lokalne oblasti izdale smernice, da morajo bolniki, ki se s covidom-19 okužijo na ladjah, v izolaciji preživeti pet dni po pozitivnem testu.

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'
10. 07. 2022 13.10Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

Slovenci izčrpani zaradi pandemije, motivacija za samozaščitno vedenje pada
14. 01. 2022 15.01Raziskovalci pri NIJZ so s pomočjo spletne ankete zbrali podatke, ki podajajo ključne informacije o izčrpanosti odraslih prebivalcev Slovenije zaradi soočanja s koronakrizo. Posledica pandemske izčrpanosti je pomanjkanje motivacije za upoštevanje priporočenih samozaščitnih vedenj, ki se pojavi postopoma in na katero vplivajo posameznikova čustva, izkušnje in stališča. Vpliva tudi na samo uspešnost ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom, so ugotovili. 26,7 % vprašanih se ne namerava cepiti proti covidu-19, le 22,5 % oseb na dan uporabi dve maski ali več.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Pristojnosti za nadzor umika v samoizolacijo pozitivnih na hitrem testu nima nihče
26. 10. 2021 12.02Zdravstveni inšpektorat je začel z zbiranjem dokazil o morebitnih nepravilnostih pri tistih, ki kljub pozitivnemu rezultatu hitrega testa niso opravili PCR-testiranja. A čeprav odlok o načinu izpolnjevanja pogoja PCT osebam po pozitivnem hitrem testu nalaga samoizolacijo, pa tega nihče ne more nadzirati. Inšpektorat bo tako preverjal, ali se osebe po pozitivnem hitrem testu ne udeležijo PCR-testiranja.

Delodajalci zaposlenim ne verjamejo, da so se okužili na delovnem mestu
18. 11. 2020 16.16Sindikat zdravstva in socialnega varstva člani množično obveščajo, da jim delodajalci ne verjamejo, da so se z novim koronavirusom okužili na delovnem mestu, in ne želijo izpolniti ustrezne prijave. Opozarjajo, da je to neprimerno, in pozivajo k ustreznejši ureditvi izplačil nadomestil plače v primeru okužbe na delovnem mestu. Predstojnica inštituta za medicino dela Metoda Dodič Fikfak medtem opozarja, da je težava pri zajezitvi širjenja epidemije v premalo resnem spoštovanju pravil na delovnem mestu.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni
01. 11. 2020 07.00Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Epidemiologi vladi predlagali skrajšanje karantene na deset dni
09. 09. 2020 18.56Svetovalna skupina za covid-19 je vladi predlagala skrajšanje karantene s 14 na 10 dni, je dejala vodja skupine Bojana Beović. Obenem je opozorila, da v tem primeru obstaja nekoliko povečano tveganje, da se ne zazna približno osem odstotkov primerov, ker bi zboleli šele po končani karanteni. Vlada se je sicer seznanila z napovedmi, kako bi se lahko gibalo število okužb z novim koronavirusom v prihodnjih tednih in kako bo to vplivalo na zasedenost bolnišnic. Novih ukrepov za omejevanje širjenja okužbe za zdaj ne načrtujejo, pozivajo pa k spoštovanju obstoječih.

Spravljivi toni: Zaščitne opreme v Hrastniku dovolj, pogovori o gradnji novega doma
23. 07. 2020 09.53V Sloveniji smo potrdili 27 novih okužb s koronavirusom. V Domu starejših Hrastnik je pozitivnih še devet oskrbovancev in dva zaposlena, tako da je skupno 39 okuženih. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je po obisku doma zagotovil, da imajo dovolj zaščitne opreme, zdravstveni minister Gantar pa miril, da potrebe po izolaciji občine Hrastnik ni. V celjski bolnišnici je okužen zdravstveni delavec z oddelka za intenzivno interno medicino, v celjskem vrtcu Tončke Čečeve v enoti Center pa strokovna delavka.

Avstralski policisti pozivajo, naj se ljudje med nadzorom izolacij oblečejo
15. 07. 2020 12.54Avstralski policisti so ob koncu tedna med preverjanjem, ali posamezniki upoštevajo odrejene izolacije zaradi možnosti okužbe s covid-19, doživeli kar nekaj presenečenj. Nekateri posamezniki naj bi tako vrata policistom odprli goli.

Brezdomce za čas pandemije nastanili v hotele, četrtina nastanitev zapustila
27. 04. 2020 17.39V Manchestru so v okviru prizadevanj, da bi preprečili širjenje pandemije in zaščitili najranljivejše, tamkajšnjim brezdomcem ponudili nastanitev v hotelih, ki v tem času tako ali tako samevajo. Ker pa se mnogi niso mogli navaditi na hišna pravila ali pa niso upoštevali vladnih navodil, je približno četrtina brezdomcev hotel po določenem času zapustila.