upad vode

Drugi petkov bojkot na Hrvaškem: trgovine izdale za skoraj tretjino manj računov
01. 02. 2025 15.12Drugi petkov bojkot trgovin na Hrvaškem je bil manj uspešen od prvega, ki so ga izvedli 24. januarja. Po podatkih hrvaške finančne uprave je bilo v petek izdanih za 20 odstotkov več računov kot na dan prvega bojkota, primerjava s petkom, 17. januarja, ko bojkota ni bilo, pa kaže na 32-odstotni upad izdaje računov.

Slovenski naravni zaklad, ki se skriva v Rogaški Slatini
01. 12. 2024 12.50Slovenci imamo 8000 let star naravni zaklad, pa se tega sploh ne zavedamo. Naravno mineralno vodo Donat in njene zdravilne učinke, kot kaže, namreč bolj cenijo tujci, ki prihajajo na t. i. pitne kure. Skoraj desetletje je bilo največ obiskovalcev iz Ruske federacije, danes pa v Rogaško Slatino pride tudi vse več Slovencev. Marsikdo pred obiskom ni vedel, da so mehurčki vodi naknadno dodani. "CO2 se v vodo dodaja zaradi stabilizacije mineralov," je povedala Saša Kovačec iz javnega zavoda za turizem kulturo Rogaška Slatina.

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo
13. 08. 2024 11.27Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Vodooskrba slovenske Istre stabilna, a pričakuje se upad pritoka
09. 07. 2024 14.18Kljub visokim temperaturam je oskrba z vodo slovenske Istre trenutno stabilna, so povedali v družbi Rižanski vodovod Koper. Razpoložljive količine vode so primerljive z lanskimi, pričakuje pa se postopen upad pritoka vode v vodni vir. Še vedno si medtem v podjetju prizadevajo najti trajno rešitev za boljšo vodooskrbo.

'Za turizem se mora odločiti vsa družina, ne more biti nekdo solist'
13. 04. 2024 15.34Trendi v turizmu, ki so s pandemijo covida-19 prišli še bolj do izraza, se nadaljujejo. Številni gostje si še naprej želijo odmika od množično obiskanih destinacij, zato iščejo bolj nekonvencionalne možnosti. Ena vse bolj priljubljenih izbir postajajo tudi turistične kmetije. Trend nakazuje okoli sedemodstotno letno rast števila turističnih kmetij, glavna sezona za njihov obisk bo sicer poleti, vendar so predvsem izletniške kmetije že na stežaj odprle svoja vrata. Do 21. aprila na območju celotne Slovenije poteka tudi Teden turističnih kmetij.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega
14. 01. 2024 12.14Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Razkrivamo skrivnosti Q10 za vitalnost in dobro počutje
03. 01. 2024 00.15Ali ste že slišali za mikroenkapsuliran koencim Q10?

GZS vladi: Ne pričakujemo subvencij, ampak primerljive konkurenčne pogoje
18. 12. 2023 14.18Panoge v okviru Gospodarske zbornice Slovenije pričakujejo težavne razmere v letu 2024, predvsem zaradi dodatnih obremenitev, ki jih prinašata zakona o zdravstvu in o obnovi, ter visokih stroškov energije. Želijo razumevanje vlade in njeno ukrepanje za zagotavljanje konkurenčnih razmer.

BLOG: Zakaj smo po jedi utrujeni?
05. 11. 2023 07.00Če ste po jedi pogosto utrujeni, se verjetno sprašujete, ali ni hrana namenjena temu, da nam pomaga dvigniti nivo energije. Zakaj pa se vam dogaja ravno obratno? Zakaj vas zaužiti obrok ne spravi v pogon? Zakaj se vam po kosilu zapirajo oči?

Steklo reševanje rib, na pomoč ribiškim družinam tudi vojaški helikopter
10. 08. 2023 13.28Ko se je voda umaknila, za seboj ni razkrila le uničujočih posledic poplav na imetju, temveč tudi na naravi in biodiverziteti. Narasli hudourniki so iz strug na travnike, polja, v vasi naplavili tudi več rib. Zavod za ribištvo Slovenije opozarja, da bo upad ribjega staleža vseh starostnih razredov velik. Ribiške družine tako na terenu rešujejo ribji živelj, ob tem pa tudi sanirajo večje količine že poginulih rib, ki so ostale na prej poplavljenih območjih.

Turistov ob Savinji avgusta ne bo, skoraj vse je uničeno
09. 08. 2023 10.31Turistična infrastruktura ob reki Savinji je skoraj popolnoma uničena, ocenjujejo v Razvojni agenciji Savinjsko-šaleške regije. Ujma bo v medletni primerjavi po prvih ocenah povzročila polovični upad nočitev. Popolnoma je uničen tudi Mozirski gaj.

Hišam, ki so povodenj preživele, zdaj grozijo še plazovi
07. 08. 2023 05.45Glede na nekoliko bolj prijazno vreme se četrti dan od najhujših poplav v zgodovini Slovenije razmere nekoliko izboljšujejo, a "normalnega stanja še nekaj časa ne bo", opozarjajo pristojni. Najhuje je še vedno v Zgornji Savinjski dolini, kjer je voda odnesla približno petnajst hiš, tistim, ki so obstale, zdaj grozijo še zemeljski plazovi. Tja in proti Koroški, kjer je brez pitne vode še vedno na tisoče ljudi, se vijejo humanitarni konvoji iz vse države, pomaga tudi tujina. Tudi prostovoljci, ki ponujajo pomoč, bodo v prihodnje prišli prav, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, saj gre za veliko škodo in veliko območje.

Svetovni dan spanja: Slovenci premalo spimo
17. 03. 2023 06.02Spanje je naravno stanje sprostitve. Poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti je tudi eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. In ker imamo ponavadi vsi spanca malce premalo, se poskusimo danes vsaj malo bolj naspati. Praznujemo namreč svetovni dan spanja.

Konec motorjev na notranje izgorevanje: se streljamo v koleno?
07. 02. 2023 10.52Motorji z notranjim izgorevanjem naj bi se poslovili do leta 2035. To tudi pomeni razcvet e-mobilnosti. In čeprav je izvajanje načrta že v teku, je neznank toliko, da jih ni malo, ki menijo, da bi morali imeti Evropejci več besede pri sprejemanju strategije, ki bo zaznamovala njihova življenja – in v kateri so morda hude napake.

Med prazniki ne bo prekinitve ognja
15. 12. 2022 10.26Moskva je sporočila, da po skoraj 10 mesecih vojne v Ukrajini "božične prekinitve ognja" ni na vidiku. Tako se zdi, da se bodo spopadi vlekli tudi čez zimo. V ruskem obstreljevanju Hersona sta sicer umrli dve osebi, ukrajinske sile pa so čez noč obstreljevale vzhodnoukrajinsko mesto Doneck, pri čemer naj bi šlo po besedah Rusov za enega največjih napadov v zadnjih letih. Nekateri analitiki sicer predvidevajo, da bo vseeno prišlo do "upada" spopadov. Popolna prekinitev ognja z ukrajinske strani pa bo veljala šele takrat, ko na ukrajinskih tleh ne bo več okupatorja, pravi general ukrajinske vojske.

Onesnažena voda iz Fukušime se bo drugo leto pomešala z morjem
12. 12. 2022 16.50Več kot 11 let je minilo od jedrske nesreče v japonski Fukušimi, država pa počasi, a vztrajno presega izzive, ki jih je izzval cunami. Več kot deset let trajajoča dekontaminacija stavbe in okolice naj bi trajala še vsaj 40 let. Kljub temu pa je prišel čas, ko so vodni rezervoarji polni in jih je treba izprazniti. Kot pravijo znanstveniki nevarnosti za okolje ni, prav tako je dovoljena stopnja radioaktivnosti v okolici fukušimske elektrarne za 20-krat manjša, kot drugod.

Rdeči alarm za Veliki koralni greben. 'Uvrsti naj se ga na seznam ogroženih območij'
29. 11. 2022 16.51Avstralski Veliki koralni greben bi morali uvrstiti na seznam ogroženih območij svetovne dediščine, ugotavlja dolgo pričakovano poročilo Združenih narodov. Po oceni odprave strokovnjakov, ki je območje grebena obiskala marca letos, se ta naravni čudež namreč sooča z velikimi grožnjami zaradi posledic podnebnih sprememb, poročajo tuje tiskovne agencije.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke
29. 08. 2022 13.26Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo
29. 07. 2022 17.06Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

Hidroelektrarna Solkan zaradi nizkega vodostaja Soče začasno ustavljena
28. 07. 2022 09.38Zaradi izjemno nizkega pretoka reke Soče, ki je posledica dolgotrajnega sušnega obdobja, je z obratovanjem začasno prenehala hidroelektrarna Solkan, so sporočili s Soških elektrarn Nova Gorica. To se je zgodilo prvič po letu 2003. Furlanija-Julijska krajina je pozvala italijansko vlado, da vzpostavi stik s slovensko za povečanje pretoka skozi solkanski jez. Direktor Soških elektrarn Radovan Jereb je ob tem dejal tudi ostale sistemske elektrarne na reki delujejo zelo omejeno, vključno s črpalno HE Avče.

Na Havajih samica tjulnja skušala zaščititi mladiča in napadla plavalko
26. 07. 2022 15.35Samica ogrožene vrste tjulnja je na Havajih napadla in poškodovala plavalko, potem ko se je ta kljub opozorilom približala živali in njenemu mladičku. Rocky je skušala zavarovati svojega dva tedna starega mladiča, napadeno žensko pa so nato oskrbeli reševalci.

Suša v Italiji bo podražila olivno olje, paradižnikovo omako in riž
13. 07. 2022 09.45Huda suša, ki je letos prizadela našo zahodno sosedo Italijo, ogroža kmetijske pridelke na severu države. Najhuje je prizadeto območje Padske nižine, kjer vzgajajo predvsem oljke, paradižnik in riž. Pridelek je za slabo tretjino manjši od lanskega, kar bo vodilo v višanje cen.

Nalivi nemočni proti suši, naslednji teden pa spet nad 35 stopinj Celzija
06. 07. 2022 19.39Letošnja suša je podobna tisti katastrofalni iz leta 2003, pravijo na Agenciji za okolje. Tako suho v prvi polovici leta pa denimo na Primorskem še ni bilo. Neurja z obilnim deževjem se v tako hudi vročini skoraj ne poznajo, ker voda zelo hitro izhlapi, ostaja zemlja suha. Po besedah vremenoslovcev so razmere, ki jih imamo letos v začetku julija, sicer običajne za konec avgusta ali začetek septembra. In kot kaže, se bodo še zaostrovale. Prihodnji teden je namreč napovedan nov vročinski val s temperaturami nad 35 stopinj Celzija.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj
28. 06. 2022 06.00Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

Obnovili še 130 metrov predora, ki je veljal za največjo skrivnost Sarajeva
19. 06. 2022 18.09Skoraj 800 metrov dolg podzemni predor, ki so ga pod butmirskim letališčem skopali prebivalci, je med obleganjem Sarajeva veljal za največjo skrivnost – zaradi njega se je mesto smrti spremenilo v mesto preživetja. Turisti so si v tamkajšnjem muzeju do zdaj lahko ogledali 25 ohranjenih metrov predora, pred časom pa so za javnost odprli še dodatnih 130 metrov. "Občutek prehoda skozenj je veliko težji in bolj čustven," je povedal kustos Edin Kolar, ki upa, da jim bo nekoč uspelo obnoviti ves predor.

Dokazov, da je do zastrupitev prišlo zaradi tatarskega bifteka, še ni
30. 12. 2021 19.45Ali je res tatarski biftek iz lokalne mesnice v Ilirski Bistrici povzročil zastrupitve s hrano? Vzrok okužbe še ni znan, nekaj okuženih je res navedlo, da so zaužili meso, a ne vsi. Po podatkih NIJZ ima kar 115 ljudi podobne simptome: bolečina v trebuhu, bruhanje in driska. Približno 30 jih je potrebovalo infuzijo. Po šestih vzorcih je bilo potrjeno, da gre za okužbo z norovirusom. Razloga za strah ni, ker okužba ni zelo nevarna, pravijo na NIJZ, previdnost pa ni odveč.

Po dveh urah zatišja vulkan na La Palmi ponovno bruha
27. 09. 2021 18.45Vulkan na španskem otoku La Palma, ki je v prejšnjem tednu uničil več kot 500 zgradb, več kot 6000 ljudi pa je moralo zapustiti svoje domove, je v ponedeljek po kratkem zatišju ponovno začel bruhati pepel, dim in lavo. Znanstveniki so že predhodno opozorili, da je še prezgodaj za razglasitev faze mirovanja vulkana, oblasti pa so prebivalcem ukazale, naj ostanejo v zaprtih prostorih, da se izognejo nezdravim in strupenim hlapom, ki bodo nastali ob stiku lave z morsko vodo.

Med epidemijo opazen povečan obisk gozdov
14. 09. 2021 20.07Med epidemijo marsikdo veliko več časa kot sicer preživlja v naravi. V zadnjem letu in pol se je močno povečal tudi obisk gozdov. Vse več obiskovalcev pa ne pozna gozdnega bontona, pravil o spoštovanju gozda, njegovih lastnikov in gozdnih prebivalcev, živali. Katere so najpogostejše kršitve?

ZDA razglasile rekordni upad reke Kolorado in uvedle omejitve
18. 08. 2021 12.05Ker podnebne spremembe in dolgotrajna suša še naprej vplivajo na reko Kolorado, je ameriška zvezna vlada v ponedeljek prvič razglasila pomanjkanje vode v jezeru Mead, največjem ameriškem rezervoarju po prostornini. Zaradi tega bo prisiljena zmanjšati porabo vode, kar bo v prvi vrsti prizadelo kmete v Arizoni. Večji rezi najverjetneje sledijo v naslednjih letih. Občutilo jih bo več kot 40 milijonov ljudi na zahodnem delu ZDA, poročajo ameriški mediji.

Ali kolagen res pomaga za lepšo kožo?
27. 07. 2021 00.15Pogovoriva se o tvoji koži, mladostnem videzu in negi, ki dolgoročno učinkuje. Še prej pa odgovoriva na vprašanje, ali je kolagen res glavna komponenta napete kože brez gubic? Tako je!