upad prometa

Javni promet, izziv za trajnostno mobilnost v Ljubljani
18. 03. 2025 15.11Hoja, kolesarjenje in javni promet v Ljubljani predstavljajo okoli 60 odstotkov dnevnih poti, potrjuje nova raziskava o prometnih navadah. To je blizu dvotretjinskega cilja iz prometne strategije, največji izziv pri napredku pa predstavlja javni promet.

Stavka na pošti: raje kot položnice bodo nosili pakete
05. 11. 2024 08.47Poštnim delavcem, ki že dlje časa opozarjajo na vse težje razmere za zaposlene, slišijo pa le prazne obljube, je dokončno prekipelo. Za 22. november so napovedali stavko, ki bo trajala do izpolnitve zahtev. Ob tem dodajajo, da bodo zakonsko določen minimum izvajali na pisemskem delu, medtem ko bodo vse svoje resurse preusmerili na dostavo paketov. "Stavka je napovedana v času, ko je povečan obseg dela s paketi. S terena pa vemo, da ste jih stranke precej bolj vesele kot položnic," so napovedali. V Pošti Slovenije so stavko označili za preuranjeno.

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic
29. 10. 2024 08.16Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo
13. 08. 2024 11.27Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Črtanje evidentiranja delovnega časa: SDS spet ni prepričala poslancev
07. 03. 2024 12.13Poslanci so s 26 glasovi za in 50 glasovi proti tudi v tretje zavrnili predlog novele zakona o evidentiranju delovnega časa, ki so ga s ciljem črtati novembra uveljavljene spremembe vložili v SDS. V opoziciji so sicer vztrajali, da je zadnja vladna novela neživljenjska, v koaliciji pa, da naj spremembe dorečejo socialni partnerji.

Zeleni dnevi, zelene poti
30. 09. 2023 07.00Po hitrem preletu zbranih mednarodnih dni, ki so tako ali drugače povezani z okoljem, sem jih naštela nekaj manj kot 30, pri čemer seznam gotovo ni popoln. Okolje ima tako – vsaj na koledarju in simbolično – veliko pozornosti. Poleg že uveljavljenih okoljskih dni pa v zadnjem času opažam trend, da se tudi različni drugi svetovni dnevi nekako barvajo zeleno. Običajno vsak tak dan zaznamuje neka tema ali prioriteta in zelenega je tudi v tem spektru čedalje več. Ravno v času nastajanja tega zapisa smo zaznamovali svetovni dan turizma, pred tem pa Evropski teden mobilnosti. Slednji je že v svojem bistvu zelen, saj spodbuja trajnostne oblike prevoza, turizem pa – kljub številnim nezanemarljivim okoljskim vplivom – tudi nastopa v zeleni preobleki.

Župan Polzele bi pozidal zeleni pas, krajani besni: 'Ne bomo spali sredi Stožic'
22. 07. 2023 17.30Prebivalce Polzele razburja načrtovana pozidava zelenega pasu na Bregu pri Polzeli, ki jo predvideva predlagani prostorski načrt. Ta bi zasebnemu investitorju v sodelovanju z občino omogočil gradnjo pokritih športnih in gostinskih objektov, trgovskih stavb in stavb za storitvene dejavnosti, čemur tisti, ki živijo najbližje, nasprotujejo, češ da gre za grob poseg v naravo. "Nismo kupili zemljišč, da bomo spali sredi Stožic," pravijo. Ker njihove pripombe niso bile uslišane in ker menijo, da so bili pri projektu zavedeni, so pred kratkim vložili pobudo za referendum. Župan vse očitke zavrača.

Lani nova rekordna raven cen nepremičnin, upad prometa kaže na ohlajanje
31. 03. 2023 17.45Lani se je v Sloveniji nadaljevala visoka rast cen nepremičnin, ki so dosegle novo rekordno raven. Cene stanovanj so nominalno zrasle za 19 odstotkov, in sicer predvsem zaradi rasti v prvi polovici leta, v drugi polovici se je rast umirila. Število poslov se je zmanjšalo za pet do 10 odstotkov, kar kaže na postopno ohlajanje trga, ugotavlja Gurs.

Matični odbor potrdil vnovično obvezno izročanje izdanih računov
14. 02. 2023 19.41Odbor DZ za finance je z osmimi glasovi za in štirimi proti potrdil vladni predlog zakona o davčnem potrjevanju računov, ki s ciljem omejiti obseg sive ekonomije vnovič uvaja obvezno izročanje in prevzemanje izdanega računa za dobavo blaga oz. opravljeno storitev, ki ga je januarja lani odpravila vlada Janeza Janše.

Uporaba telefona med vožnjo: dovolj je lahko že pet sekund
09. 01. 2023 08.08Raziskave kažejo, da je med pisanjem SMS-sporočila ali pregledovanjem družbenih omrežij voznik povprečno pet sekund osredotočen na telefon in ne na vožnjo. V petih sekundah pri hitrosti 50 km/h tako "na slepo" prevozite skoraj 70 metrov, na avtocesti pri 130 km/h pa več kot 180 metrov. In čeprav mobilni telefon ne šteje med primarne vzroke za nastanek prometne nesreče, je izjemno pomemben dejavnik tveganja za njihov nastanek.

Gospodarstveniki svarijo: minimalna plača se bo preveč zvišala
06. 01. 2023 06.00Minimalna plača se bo zvišala preveč, svarijo gospodarstveniki, ki jih napovedan dvig minimalne plače za 100 evrov še posebej skrbi zaradi energetske krize. Na Gospodarski zbornici Slovenije sicer podpirajo uskladitev bruto minimalne plače z medletno decembrsko inflacijo, ki ohranja kupno moč tistih z najnižjimi plačami, nasprotujejo pa uskladitvi, kot jo predlaga minister za delo Luka Mesec. V Obrtno-podjetniški zbornici pa ob tem poudarjajo, da je napovedani dvig večji, kot je bilo predvideno, in da bo glede na energetsko draginjo, s katero se srečujejo podjetja, povečanje minimalne plače nad zakonsko določeno mejo dodatna obremenitev za podjetja.

Starejši – umirjenost za volanom ali nedopustne napake?
03. 12. 2022 12.52"Izpit sem naredil leta 1951, meseca januarja!" pripoveduje Tone Krašovec, precej vitalen 92-letnik, ki je voznik že več kot 70 let. Avtomobil je takrat imel le malokdo, se spominja, varnost je bila slaba. Otroci so se igrali na cesti, infrastruktura je bila slabša, avtocest še zdaleč ni bilo. V sedmih desetletjih se je spremenilo veliko.

Starost prinaša izkušnje, a tudi upad psihofizičnih sposobnosti
25. 10. 2022 17.09S staranjem populacije bo na naših cestah vedno večji delež voznikov v tretjem življenjskem obdobju. Junija 2021 je bilo v Sloveniji 361.161 imetnikov vozniških dovoljenj starejših od 61 let, kar je kar 27 odstotkov vseh imetnikov. Kar 615 je bilo starejših od 90 let. Starejši vozniki so lahko zaradi izkušenj celo bolj varni, a po 70. letu starosti njihove psihofizične sposobnosti vseeno upadejo. Od 70. leta dalje morajo vozniki vsakih pet let opraviti zdravniški pregled, če želijo podaljšati vozniško dovoljenje. Pa je to dovolj, če vemo, da je lani največ udeležencev umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili vozniki, stari nad 64 let?

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?
03. 10. 2022 11.53Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

Z ruskimi prevozniki bo letos letelo 19,1 milijona potnikov manj
25. 07. 2022 16.54Rusko ministrstvo za promet predvideva, da bo zaradi zaprtja 11 letališč na jugu države njihova letalska industrija v tem letu utrpela več kot 19-milijonsko izgubo potnikov. Lete so ukinili zaradi varnostnih razlogov, omejitve pa veljajo že od konca februarja.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'
17. 07. 2022 11.39Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Britanci priča največji železniški stavki v zadnjih 33 letih
21. 06. 2022 11.59Sindikat ocenjuje, da gre za največjo stavko v železniškem prometu po letu 1989. Vozi le petina vlakov, saj stavka več kot 40 tisoč članov Sindikata železnic, pomorstva in prometa ter 13 operaterjev vlakov. Tudi zadnji pogovori med delodajalci in sindikati namreč niso rešili spora glede plač, odpuščanj in delovnih pogojev. Sindikati vlado tudi obtožujejo, da 'aktivno preprečuje' dogovor. V času stavke bo vozilo le okoli 20 odstotkov vlakov, promet pa naj bi bil okrnjen tudi v dneh, ko ni predvidena stavka, takrat naj bi delovalo okoli 60 odstotkov storitev.

Napovedi delodajalcev: 42.900 novih zaposlitev do konca leta
26. 05. 2022 17.29Obeti delodajalcev so glede gibanja zaposlenosti v drugi polovici letošnjega leta pozitivni. Ti napovedujejo 3,2-odstotno rast števila zaposlenih, največ po letu 2014, ter predvidevajo približno 42.900 zaposlitev. Po drugi strani pa se povečujejo neskladja na trgu dela in težave delodajalcev z iskanjem kadra.

'Imel sem 95-odstotni upad prometa, a nisem upravičen do pomoči'
14. 04. 2022 10.19Vlada se rada pohvali, kako je v pandemiji covida-19 pomagala gospodarstvu in pri tem ni pozabila na prav nikogar. Pa res ni? Resda je v tem mesecu objavila javni razpis za pomoč najbolj prizadetim panogam, med katerimi je tudi industrija zabave. A številna podjetja so kljub enormnim izgubam ostala brez pomoči. "Razpis je napisan tako, da se primerja promet v koledarskih letih 2019 in 2020. A epidemija se je začela šele marca 2020, do takrat smo delali normalno," opozarja podjetnik Ervin Simonič, ki ni izpolnil pogojev za pridobitev državne pomoči, čeprav je zaradi vladnih ukrepov zabeležil kar 95-odstotni upad prometa. "Očitno razpise pišejo ljudje, ki niti približno ne razumejo narave našega dela," je kritičen.

Podatki zavoda za zaposlovanje: Marca rekordno nizka brezposelnost
05. 04. 2022 10.41Brezposelnost v Sloveniji še vedno pada. Konec marca so na Zavodu RS za zaposlovanje beležili rekordno nizko brezposelnost – taka je bila namreč le še konec leta 2008. Tudi prejemnikov denarnega nadomestila je bilo februarja malo, 17.461, kar je 27 odstotkov vseh brezposelnih oseb.

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?
27. 03. 2022 07.19Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.

Pogoja PCT nočejo več niti frizerji, čevljarji, cvetličarji
16. 02. 2022 15.24Obrtna zbornica Slovenije zahteva odpravo pogoja PCT "za vse storitvene dejavnosti, in sicer kozmetične, frizerske in podobne storitve, gostinsko dejavnost, čevljarsko, tekstilno, fotografsko dejavnost, kemične čistilnice, pralnice, avtopralnice, fotokopirnice, rokodelsko dejavnost, zlatarje, steklarje, cvetličarje, prometno dejavnost, še posebej prevoz potnikov, avtoserviserje, slikopleskarje, gradbince, inštalaterje, kleparje, krovce in ostale". Pri tokratnem sproščanju ukrepov so jih namreč zaobšli.

Most med Kanado in ZDA spet odprt. Bo Trudeau proteste končal z uporabo redkega zakona?
14. 02. 2022 09.20Kanadska policija je pregnala protestnike, ki so več dni blokirali glavno gospodarsko žilo med Kanado in ZDA, most Ambassador. Medtem pa protesti v prestolnici še trajajo, a so po sodni odredbi prepovedi hupanja vsaj tišji. Pojavljajo pa se namigi, da se namerava premier Justin Trudeau polastiti redko uporabljenih posebnih ukrepov, ki bi mu omogočili, da protestom naredi konec. Uporabiti namerava zakon o izrednih razmerah iz leta 1988, ki zvezni vladi dovoljuje, da preglasi province in odobri posebne začasne ukrepe za zagotavljanje varnosti med nacionalnimi izrednimi razmerami.

Težave zaradi okužb: zaposleni v izolaciji, gostinci brez gostov
24. 01. 2022 19.13Velik porast števila okuženih in s tem karanten se že močno pozna v sicer precej odprtem javnem življenju. Številna podjetja, ki svojim zaposlenim dela od doma ne morejo zagotoviti, kot so gostilne in hoteli, so primorana skrajševati odpiralni čas. Nekateri lokali ali manjši trgovci, ki imajo malo zaposlenih, na delovnem mestu pa se je denimo razširila okužba, so morali za nekaj časa celo zapreti svoja vrata. Tisti, ki jim delavce še uspe razporediti, pa se soočajo z drastičnim padcem prometa.

V ponedeljek potrdili največ novih okužb do zdaj – 8681
18. 01. 2022 09.46V ponedeljek so bili v Sloveniji opravljeni 13.803 PCR-testi, od tega jih je bilo pozitivnih kar 8681. To je največje število dnevno potrjenih primerov v Sloveniji do zdaj. Delež pozitivnih testov je bil 62,9-odstoten. Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. "Omikron je za večino ljudi kot prehlad, zlasti za tiste, ki so koronavirus že preboleli ali pa so bili cepljeni," je med drugim še povedala.

Vlada omejila število ljudi v trgovinah in sprejela nov režim karanten
22. 12. 2021 15.52Zaradi nakupovalne mrzlice in povečanega števila ljudi v trgovinah je vlada omejila število ljudi v prostoru. Po novem bo lahko v trgovini ena stranka na deset kvadratnih metrov. Temu ukrepu pa so še pred sprejetjem nasprotovali v Obrtno-podjetniški zbornici, kjer so dejali, da trgovine niso vir okužb. Vlada je sprejela tudi nov režim karanten. Ob visoko tveganem stiku z okuženimi se ji bodo izognili le tisti, ki so prejeli poživitveni odmerek cepiva. Glede drugih zaostrovanj, predvsem tistih za najdaljšo noč v letu, bodo odločali jutri. Minister za zdravje Janez Poklukar je ob obisku postojnskega zdravstvenega doma v zvezi z novimi ukrepi pozval k zadrževanju v mehurčkih.

Poklukar pred prazniki: strožja omejitev števila oseb v trgovinah
22. 12. 2021 06.00"Dejstvo je, da se zavedamo, da mora gospodarstvo teči, kajti od tega tudi živimo, po drugi strani pa moramo zavarovati zdravstvo, tako da so bile naše odločitve težke," je po sestanku vladne posvetovalne skupine za covid zatrdil zdravstveni minister Janez Poklukar. Napovedal je, da bo vlada v naslednjih dveh dneh sprejela nove odločitve, povezane z obvladovanjem epidemije in širjenjem nove koronavirusne različice omikron. Med drugim bodo omejili največje število kupcev v trgovinah, iz karantene ob visokorizičnem stiku bodo izvzeti le tisti, ki so prejeli poživitveni odmerek cepiva, za silvestrske večerje pa bodo očitno ključna dodatna testiranja.

Specializirani trgovci opozarjajo na neenakost glede pogoja PCT
16. 12. 2021 15.00Sekcija trgovcev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja na neenake pogoje poslovanja trgovin. Medtem ko živilske trgovine lahko prodajajo specializirano blago brez omejitev, torej brez pogoja PCT, morajo specializirani trgovci od potrošnikov zahtevati izpolnjevanje pogoja PCT. Sekcija zato ponovno apelira na vlado, da pogoj PCT odpravi tudi za specializirane trgovine in s tem izenači položaj različnih trgovcev.

Božičkova dežela na Laponskem beleži upad prometa
14. 12. 2021 06.00Božični prazniki so pred vrati in v domovini Božička v senci pandemije nestrpno pričakujejo turiste. Po katastrofalnem letu 2020, ki bi ga turistični delavci po vsem svetu najraje pozabili, zdaj upajo na božični čudež. V ledeni in zasneženi Božičkovi vasi, kjer ne manjka prazničnih lučk, božičnega drevesca in nešteto možnosti za zabavo, je decembrsko vzdušje prežeto s številnimi vprašanji. Od omikrona, do spreminjajočih se ukrepov in potovalnih omejitev, testiranj in karantene, ki lahko predstavljajo ljudem takšen stres, da se raje ne odločijo za potovanje. Bo Božičku uspelo privabiti veselja željne turiste?

Trgovci, ki menijo, da je država nanje pozabila, zahtevajo številne ukrepe
09. 12. 2021 15.16Trgovinska dejavnost je med najbolj prizadetimi dejavnostmi v trenutni situaciji, saj je bila v letu 2020 med najdlje zaprtimi dejavnostmi v Sloveniji, so prepričani pri OZS. Spomnili so, da so bile neživilske trgovine zaprte kar sedem mesecev. Kot opozarjajo, trgovce pesti upad prometa, zaradi pogoja PCT je kupcev manj. Naštevajo še številne dejavnike, ki jim otežujejo poslovanje, kot so dvig cen blaga in energentov, neprodane zaloge blaga, delovna sila za preverjanje PCT … Zato odločevalce pozivajo, da v interventni zakon uvrstijo številne ukrepe za pomoč trgovinski dejavnosti.