upad pregledov

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev

09. 02. 2024 16.24

V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Starost prinaša izkušnje, a tudi upad psihofizičnih sposobnosti

25. 10. 2022 17.09

S staranjem populacije bo na naših cestah vedno večji delež voznikov v tretjem življenjskem obdobju. Junija 2021 je bilo v Sloveniji 361.161 imetnikov vozniških dovoljenj starejših od 61 let, kar je kar 27 odstotkov vseh imetnikov. Kar 615 je bilo starejših od 90 let. Starejši vozniki so lahko zaradi izkušenj celo bolj varni, a po 70. letu starosti njihove psihofizične sposobnosti vseeno upadejo. Od 70. leta dalje morajo vozniki vsakih pet let opraviti zdravniški pregled, če želijo podaljšati vozniško dovoljenje. Pa je to dovolj, če vemo, da je lani največ udeležencev umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili vozniki, stari nad 64 let?

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze

11. 04. 2022 06.00

Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake

18. 01. 2022 12.52

Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Ob mednarodni kampanji: če raka odkrijete zgodaj, je čas na vaši strani

22. 10. 2021 12.40

Zveza slovenskih društev za boj proti raku, Onkološki inštitut Ljubljana in Nacionalni inštitut za javno zdravje ob mednarodni kampanji Čas je za ukrepanje vabijo k udeležbi v presejalnih programih Zora, Dora in Svit. Kampanja v teh dneh poteka v Sloveniji pod sloganom Ne dopustimo, da pandemija covida-19 oslabi boj proti epidemiji.

V prvem valu epidemije odkrili 30 odstotkov rakov manj

14. 10. 2021 10.39

V prvem valu epidemije so postavili skoraj tretjino diagnoz raka manj kot sicer, v drugem in tretjem se je stanje izboljšalo, a še vedno ni bilo na ravni pred epidemijo. Kako je ta vplivala na odkrivanje rakavih obolenj in na obravnavo bolnikov, je mogoče po novem spremljati na platformi onKOvid. "Bolnikov z rakom ni manj, le odkrivali jih bomo pozneje. Če bolniki pridejo do zdravnika v napredovalih stadijih bolezni in se zdravljenje raka prične z zamudo, lahko pričakujemo slabše izide zdravljenja, slabšo kakovost življenja in manjše možnosti preživetja," je ob tem opozorila vodja Registra raka Vesna Zadnik.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

V sredo potrjenih 872 okužb, presegli 4000 smrti

18. 02. 2021 10.02

Po uradnih podatkih je bilo v sredo opravljenih 4271 testiranj s PCR-testi, od tega je bilo pozitivnih 872, kar znaša 20,4 odstotka. Znižalo se je tudi sedemdnevno povprečje okužb, ki trenutno znaša 768. Hospitaliziranih je 619 oseb, 116 se jih nahaja na oddelkih intenzivne nege. Iz bolnišnic so odpustili 61 oseb, umrlo pa je 10 ljudi s covidom-19.

V drugem valu epidemije upada napotitev na onkološko obravnavo ni bilo

04. 02. 2021 06.26

Ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga obeležujemo danes, Onkološki inštitut opozarja, da tudi v epidemiji ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je in ostaja namreč eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe. Po podatkih slovenskega registra raka letno na novo za rakom zboli več kot 15.000 Slovenk in Slovencev, več kot 6000 jih zaradi raka umre.

Vpliv epidemije: 19 odstotkov manj odkritih predrakavih sprememb

18. 01. 2021 10.38

Epidemija je zaskrbljujoče vplivala na delovanje programa za preprečevanje raka materničnega vratu. Ustavitev presejanja v času spomladanske epidemije je povzročila, da se je prvič v 15 letih triletna pregledanost zmanjšala pod ciljno vrednost 70 odstotkov. Posledično so zaradi okrnjenega delovanja programa ZORA do konca septembra 2020, v primerjavi s triletnim povprečjem, odkrili 19 odstotkov manj predrakavih sprememb visoke stopnje pri ženskah, starih od 30 do 39 let.

Neodkrite bolezni: 'Ko bo epidemije enkrat konec, bo za marsikoga že pozno'

10. 12. 2020 19.52

Letos so zdravniki odkrili kar za tretjino manj primerov raka ustne votline. Podobna slika je bila ob prvem valu tudi pri diagnostiki drugih rakavih obolenj. Ljudje se očitno bojijo, da se v zdravstvenih ustanovah ne bi okužili z novim koronavirusom, zato z obiski zdravnikov odlašajo. Zobozdravniki zato v decembru ponekod odpirajo posebne ambulante za preventivne preglede ustne votline. K porastu težkih obolenj pa zagotovo prispeva tudi to, da je bilo letos odpovedanih več kot 12 tisoč preiskav.

Po mariborskem županu okužena še direktorica mestne uprave

16. 10. 2020 12.22

V Mariboru se okužbe s koronavirusom širijo tudi med zaposlenimi na mestni upravi. Sredi tedna so okužbo potrdili pri županu Arsenoviču, sedaj pa so sporočili, da je okužena tudi direktorica mestne uprave. Medtem so v Mariboru pričeli z zapiranjem športnih dvoran.

LPP izpad prihodkov ocenjuje na slabih šest milijonov evrov

28. 05. 2020 08.26

LPP izpad prihodkov med sredino marca in sredino maja zaradi prepovedi izvajanja javnega potniškega prometa in storitev na področju tehničnih pregledov ocenjuje na nekaj manj kot šest milijonov evrov. To bo močno vplivalo na poslovanje, a odpuščanje ni predvideno, so zatrdili. Pričakujejo pa uskladitev pogodbe za pokritje stroškov.

Učenci 4. letnikov po 1. maju morda predčasno v šole. 'Dijaki nismo v enakopravnem položaju'

18. 04. 2020 07.51

"Varstvo in izobraževanje od doma še vedno ostajata najboljša možna izbira," je na novinarski konferenci vlade dejala šolska ministrica Simona Kustec. Je pa hkrati izpostavila možnost, da bi se po prvomajskih praznikih dijaki 4. letnikov lahko predčasno vrnili v šole za priprave na maturo. Dijaki medtem menijo, da bi bilo potrebno maturo, glede na razmere, prilagoditi.

Vlada sprošča prepoved opravljanja tehničnih pregledov in dovoljuje nekatere oblike javnega prevoza

17. 04. 2020 06.22

Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, s katero z 20. aprilom sprošča prepoved opravljanja tehničnih pregledov in ostalih postopkov v zvezi z registracijo motornih vozil ter odpravlja prepoved za nekatere oblike javnega linijskega prevoza. S ponedeljkom vrata med drugim znova odpirajo trgovine z gradbenim materialom, specializirane prodajalne za prodajo avtomobilov in koles, kemične čistilnice in nekatere servisne delavnice, med drugim vulkanizerske, na voljo pa bodo tudi nekatere storitve, je sklenila vlada. Frizerski in kozmetični saloni bodo odprti šele s 4. majem.

Odprle se bodo manjše trgovine, kemične čistilnice, frizerski in kozmetični saloni, saloni za nego živali ...

16. 04. 2020 07.16

Z namenom postopnega sproščanja ukrepov je vlada dodala nove izjeme. Med njimi so prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo gradbeno - inštalaterski material, tehnično blago ali pohištvo, specializirane prodajalne za prodajo avtomobilov in koles, kemične čistilnice in servisne delavnice, osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, frizerski in kozmetični saloni, nekatere športno-rekreativne storitve, saloni za nego psov in mačk ter ostalih živali. Odlok stopi v veljavo 20. aprila, nekatere od naštetih izjem pa 4. maja.

Zdravstveni inšpektorat izrekel 40 prepovedi in uvedel več kot 100 prekrškovnih postopkov

27. 03. 2020 15.38

Zdravstveni inšpektorat je od začetka ukrepov za obvladovanje epidemije prejel že okoli 500 prijav, ki so se nanašale na enega ali več nosilcev dejavnosti. Izrekli so okoli 40 ukrepov prepovedi ponudbe oziroma prodaje blaga in storitev, največ v gostinstvu. V teku je tudi več kot 100 prekrškovnih postopkov.

Ceste lani terjale več smrtnih žrtev

05. 04. 2012 08.36

Prometna statistika leta 2011 je kljub številnim preventivnim akcijam bolj črna kot leto pred tem. Na slovenskih cestah so lani umrle tri osebe več kot leto prej, še posebej je črna statistika med motoristi, saj jih je lani umrlo 28, leto prej pa 17.

Namesto odpovedi, na čakanje

14. 05. 2009 16.16

Vlada je sprejela predlog zakona o delnem povračilu nadomestila plače. S tem želijo ohraniti delovna mesta, tako da podjetja delavcev ne bi odpuščala, ampak bi jih poslala na čakanje z možnostjo vrnitve na delovno mesto.

Ministrica ne bo popustila

19. 10. 2007 17.55

Ministrstvo za zdravje meni, da je sobotni bojkot neprimeren način spodbijanja protikadilskega zakona.