unscom

'Scenarij je bil očitno napisan že prej, a jaz zanj nisem vedel'

20. 03. 2013 06.30

Slovenski strokovnjak, ki je osebno sodeloval pri inšpekcijah morebitnega orožja za množično uničevanje, zaradi katerega so ZDA s pomočjo zaveznic pred desetimi leti napadle Irak, kasneje pa se je izkazalo, da ga ni bilo, pojasnjuje svoje vtise iz Iraka. Pravi, da so iz države bežali le 48 ur pred začetkom okupacije.

Kemično orožje sredi New Yorka

31. 08. 2007 08.39

Inšpektorji ZN so le našli iraško kemično orožje, vendar ne v Iraku, ampak v pisarni sredi New Yorka.

Ranjeni al Zarkavi zapustil Irak?

25. 05. 2005 00.00

Potem ko je krogla predrla njegovo levo pljučno krilo, naj bi jordanskega skrajneža al Zarkavija skrivoma prepeljali iz Iraka.

'Irak ni imel nevarnega orožja'

07. 10. 2004 00.00

Pred ameriškim kongresom je vodja inšpektorjev Charles Duelfer, priznal, da Huseinov režim ni imel orožja, ki je bil povod za iraško vojno.

Blix in El Baradej: Irak mora storiti več

27. 01. 2003 00.00

Mohamed El Baradej in Hans Blix, voditelja inšpekcij v Iraku, sta v poročilu varnostnemu svetu poudarila, da Bagdad še ni odgovoril na nekaj vprašanj, zavzemata pa se za nadaljevanje inšpekcij. Že prej pa so njihovo delo podprli zunanji ministri EU ter pozvali Irak k aktivnejšemu sodelovanju.

Inšpektorji ZN niso našli dokazov

12. 12. 2002 00.00

Inšpektorji ZN so v Bagdadu pregledali tovarno, v kateri so pred zalivsko vojno izdelovali rakete, ki jih Iračani ne smejo več posedovati. Pri tem niso našli dokazov, da bi Iračani znova proizvajali orožje. Bagdad pa je izrazil zadovoljstvo s profesionalnim delom inšpektorjev.

Ocene poročila znane prihodnji teden

09. 12. 2002 00.00

Strokovnjaki misije inšpektorjev ZN so začeli preučevati iraško poročilo o programih oborožitve. Vodja inšpektorjev Hans Blix naj bi predvidoma v torek predstavil prvo grobo analizo poročila. Generalni sekretar ZN Kofi Annan pa poziva ZDA, naj ZN omogočijo vplogled v dokaze o iraški oborožitvi.

Peti dan inšpekcij v Iraku

02. 12. 2002 00.00

Inšpektorji Združenih narodov nadaljujejo preglede iraških objektov. Pregledali so dva objekta v okolici Bagdada, med drugim tudi tovarno orožja, ki je bila bombardirana med ameriško-britanskimi napadi leta 1998. V Londonu pa so predstavili dosje o kršitvah človekovih pravic v Iraku.

Inšpektorji pregledali že drugi objekt

27. 11. 2002 00.00

Inšpektorji ZN za razorožitev Iraka, ki so začeli inšpekcije sumljivih objektov v skladu z resolucijo Varnostnega sveta, so obiskali že drugi kompleks. Gre za tovarno grafita v Al Amiriji, 70 kilometrov vzhodno od Bagdada.

ZDA že imajo načrt za Irak

24. 11. 2002 00.00

Administracija ameriškega predsednika Georgea Busha je naredila načrt o vodenju Iraka v primeru, da bi ameriška kampanja za vojno proti Iraku uspela.

Berlusconi podprl Busheve načrte

14. 09. 2002 00.00

Italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je na obisku pri ameriškem predsedniku Georgeu Bushu v Camp Davidu, je pozdravil Bushevo odločitev, da vprašanje Iraka izpostavi v Varnostnem svetu ZN. Iraški zunanji minister Nadži Sabri pa je zavrnil možnost vrnitve nadzornikov za razorožitev, če hkrati ne bodo spoštovane tudi druge zadeve, omenjene v resolucijah ZN.

Skupno proti Iraku

08. 09. 2002 00.00

Ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair sta po pogovorih o Iraku predstavila enotno fronto proti režimu Sadama Huseina in opozorila, da iraško orožje za množično uničenje grozi celotni mednarodni skupnosti.

Cheney za čimprejšnji napad

27. 08. 2002 00.00

Ameriški podpredsednik Dick Cheney je v govoru veteranom v Tennesseeju poudaril, da bi bilo čakanje v zvezi z napadom na Irak uničujoče za ZDA in številne druge države. Ponovno ameriško rožljanje z orožjem pa je naletelo na kritike arabskih držav ter Belgije in Kitajske.

Dvomi v vrnitev inšpektorjev v Irak

24. 08. 2002 00.00

Vodja inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem Hans Blix je v pogovoru za nemški tednik Der Spiegel dejal, da ne verjame, da bodo našli rešitev za vrnitev inšpektorjev v Bagdad.

Irak zavrača vrnitev inšpektorjev

09. 03. 2002 00.00

Iraško vodstvo kljub najnovejšim pogovorom z Annanom še naprej zavrača vrnitev inšpektorjev ZN za orožje. Tako se da razumeti zadnje izjave namestnika iraškega predsednika.

Mlačen odziv na iraški predlog

06. 02. 2002 00.00

V Washingtonu in v Združenih narodih so se na iraško iniciativo o vračanju inšpektorjev v državo odzvali zadržano. Ameriški državni sekretar Powell pa je omilil stališče ZDA do tako imenovanih "odpadniških režimov".

VS o pogovorih z Iračani

01. 03. 2001 00.00

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je sinoči za zaprtimi vrati seznanil članice Varnostnega sveta ZN o pogovorih z visoko iraško delegacijo v New Yorku. Novinarjem je po pogovorih povedal, da so bili ocenjeni pozitivno, kljub temu pa rešitve zastoja iraškega vprašanja ni moč pričakovati v bližnji prihodnosti. Irak je zavzel nepopustljivo stališče glede možnosti vstopa mednarodnih inšpektorjev v državo, ZDA pa se še niso izjasnile o napovedani novi politiki do Iraka. Na pogovorih med generalnim sekretarjem in iraško delegacijo pod vodstvom zunanjega ministra Mohameda Saida al Sahafa je na Annanovi strani sodeloval tudi njegov pomočnik za politične zadeve, nekdanji slovenski veleposlanik v VS Danilo Tuerk.

Tuerk šef UNMIVIC-a?

21. 12. 1999 11.28

Varnostni svet ZN je v petek izglasoval celovito resolucijo o Iraku, ki v zameno za obnovitev mednarodnega nadzora nad orožji za množično uničevanje Iraku ponuja začasno ukinitev sankcij (suspenz). Generalni sekretar ZN Kofi Annan mora v tridesetih dneh Varnostnemu svetu predlagati ime kandidata za vodjo nove komisije ZN za nadzor, verifikacijo in inšpekcije (UNMOVIC), kar doslej še ni storil, v diplomatskih krogih na sedežu ZN v New Yorku pa neuradno kroži več imen. Med njimi je tudi slovenski veleposlanik Danilo Tuerk, čeprav je sam pretekli teden dejal, da o tem ne razmišlja.

Sprejem resolucije o Iraku v torek?

14. 12. 1999 10.13

Varnostni svet OZN tudi včeraj ni dosegel soglasja o sprejetju celovite resolucije o Iraku, glasovanje o njej pa naj bi bilo opravljeno v torek. Predsedujoči Varnostnemu svetu britanski veleposlanik Jerremy Greenstock je dejal, da o resoluciji niso glasovali v ponedeljek, ker si želijo zagotoviti čimvečje soglasje. Velika Britanija, ZDA in nestalne članice nimajo težav z osnutkom resolucije, Kitajska in predvsem Rusija si želita nekaj sprememb, Francija pa naj bi se v zadnjih dneh trudila za dosego soglasja.

Stalne članice morda blizu dogovora o Iraku

17. 11. 1999 10.18

Stalne članice Varnostnega sveta OZN, ki se že mesece dogovarjajo o načinu zagotavljanja nadaljnjega nadzora nad iraškimi programi orožij za množično uničevanje in drugimi problemi, povezanimi z Irakom, so po napovedih diplomatov blizu tega, da se dogovorijo o predlogu nove resolucije. Varnostni svet ima v četrtek napovedano sejo o programu nafta za hrano, ni pa izključeno, da ne bi dali na mizo tudi predloga resolucije, s katero bi Iraku začasno ukini sankcije, če bi privolil v obnovo mednarodnega inšpekcijskega režima.

Zasedanje Mednarodne agencije za jedrsko energijo

27. 09. 1999 16.22

Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je ob današnjem začetku letnega zasedanja vnovič izrazila obžalovanje zaradi omejenega sodelovanje Severne Koreje pri nadzoru njenih jedrskih dejavnosti.

Uničen smrtonosni plin

28. 07. 1999 10.23

Izvedenci Mednarodne organizacije za prepoved kemičnega orožja so danes zapustili Bagdad, potem ko so v skladu z odločitvijo Varnostnega sveta uničili smrtnonosni plin, ki so ga v Iraku zapustili ZN.

Uničevanje kemičnih snovi v laboratorijih ZN v Iraku

18. 07. 1999 19.49

Skupina mednarodnih strokovnjakov je po štirih dneh pogajanj z iraško vlado danes začela uničevati nevarne kemične snovi, ki so jih ob odhodu iz Bagdada v laboratorijih pustili strokovnjaki posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (UNSCOM).

UNSCOM ne more zagotoviti, da je Irak odpravil oborožitvene programe

13. 04. 1999 08.59

Posebna komisija Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) je v ponedeljek objavila poročilo, v katerem piše, da ji Irak ne dovoljuje delovanja na njegovem ozemlju. Zato tudi ne more potrditi, da je Irak odpravil programe za razvoj orožja za množično uničevanje, kar je glavni pogoj za morebitno odpravo sankcij OZN.

VS razočaran nad iraško reakcijo

10. 04. 1999 10.08

Varnostni svet ZN je v petek razpravljal o poročilu treh odborov, ustanovljenih za oblikovanje predlogov nadaljnje politike do Iraka, ki ga je predstavil predsednik odborov, veleposlanik Brazilije Celso Amorim.

Ritter ocenjuje, da je razorožitev Iraka končana

30. 03. 1999 17.53

Razorožitev Iraka je po mnenju dolgoletnega inšpektorja komisije Združenih narodov za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM) Scotta Ritterja končana.

Butler napovedal skorajšnji umik

05. 02. 1999 09.17

Vodja posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM) Richard Butler je za tiskovno agencijo AFP včeraj povedal, da se bo konec junija, ko mu poteče mandat, umaknil iz komisije. Avstralski diplomat je tako potrdil novico, ki jo je pred tem posredovala CNN.

Butler predlaga prehod na stalni nadzor oborožitve Iraka

26. 01. 1999 10.39

Vodja posebne komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler je sinoči Varnostnemu svetu ZN predložil načrt stalnega nadzora iraške oborožitve, če bi se VS odločil za spremembo nadzora razorožitve Iraka.

Ritter obtožil Butlerja vohunjenja za ZDA

13. 01. 1999 11.23

Nekdanji inšpektor ZN Scott Ritter je vodjo misije Združenih narodov za razorožitev Iraka (Unscom) Richarda Butlerja obtožil, da je pomagal Združenim državam Amerike pri vohunjenju v Iraku.

Članice Varnostnega sveta o nadaljevanju dela UNSCOM-a

13. 01. 1999 08.49

Pet stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov je sinoči začelo prve pogovore o reformi nadzora razoroževanja v Iraku, ki ga izvajajo ZN.