univerze

Umrl nekdanji rekorder v metu diska Zdravko Pečar

04. 04. 2025 16.42

Pri 75 letih je za posledicami dolgotrajne bolezni umrl nekdanji slovenski atlet v metu diska Zdravko Pečar, je zapisala Atletska zveza Slovenije (AZS). Bil je prvi atlet v nekdanji Jugoslaviji, ki je disk vrgel več kot 60 metrov.

Krivijo nedolžne? Prestrašena mati: Mojega otroka ni bilo tam. Linčajo nas

03. 04. 2025 09.12

Na spletu je zaokrožilo več posnetkov medvrstniškega nasilja na Ptuju, pojavil pa se je tudi seznam otrok, ki naj bi bili vpleteni vanj. Policisti so po hišnih preiskavah eno osebo pridržali. Oglasila se nam je prestrašena mati otroka, ki naj bi na seznamu pristal po krivici.

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan

02. 04. 2025 18.07

Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

Gore ruševin, derviš proti solzivcu, ugibanje o modri spirali in mokra Planica

30. 03. 2025 15.00

Če smo se v začetku tedna ozirali v nebo zaradi nenavadne modre spirale, smo konec tedna brez besed ostali ob posnetkih iz Mjanmara in Tajske, ki ju je prizadel močan potres. Papež Frančišek je po več kot mesecu dni zapustil bolnišnico, v Vatikanu ga je pričakala množica. Nič kaj topel sprejem pa ni pričakal podpredsednika ZDA in njegove soproge na Grenlandiji, pravzaprav ju ni želel sprejeti nihče od domačinov. V Istanbulu so se nadaljevali protesti zaradi aretacije župana, med protestniki pa so kamere ujele tudi derviša in Pikačuja. Vrhunec tedna in sezone smučarskih skokov pa smo dočakali v Planici, kjer kljub dežju dobre volje in gledalcev ni manjkalo.

Tisti, ki delijo posteljo z več osebami, nič bolj potešeni, a nič manj srečni kot 'monogamneži'

29. 03. 2025 06.00

Raziskovalci v novi raziskavi izpodbijajo mite o monogamiji. Ugotavljajo, da so nemonogamni ljudje v svojem ljubezenskem življenju prav tako srečni kot tisti, ki so se zaprisegli enemu partnerju. A tisti, ki so se odločili za poliamorno skupnost, niso v spolnosti nič bolj zadovoljni kot tradicionalni pari, ki posteljo delijo z enim partnerjem. To sta poglavitni ugotovitvi britanskih znanstvenikov.

Turška študentka, ki so jo obkolili zamaskirani agenti, za zdaj ne bo izgnana

29. 03. 2025 15.49

Turške študentke, ki jo je blizu njenega doma v Bostonu v državi Massachusetts obkolila skupina zamaskiranih agentov ameriškega ministrstva za domovinsko varnost, jo vklenila in odpeljala na neznano lokacijo, za zdaj ne smejo izgnati, je odločila sodnica. Njeni odvetniki trdijo, da je pridržana nezakonito, saj niso bili predloženi nobeni dokazi o kaznivem dejanju.

DZ za sodnika na Sodišču EU izvolil Marka Bošnjaka

28. 03. 2025 19.51

Državni zbor je na tajnem glasovanju za novega sodnika na Sodišču EU izvoli Marka Bošnjaka. Prav tako je večina poslancev podprla imenovanji dosedanjih sodnikov Maje Brkan in Damjana Kukovca na prosti mesti na Splošnem sodišču EU.

Turško študentko sredi ulice obkolili zamaskirani agenti in jo odpeljali

27. 03. 2025 19.09

Skupina zamaskiranih agentov ameriškega ministrstva za domovinsko varnost je blizu Bostona obkolila turško doktorsko študentko, jo vklenila in odpeljala na neznano lokacijo. Dogodek so posnele varnostne kamere. Aretirali bi jo naj zaradi kritičnega članka o Izraelu. Zaradi aretacije so pred univerzo Tufts izbruhnili protesti.

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'

27. 03. 2025 12.51

Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

Zakaj je Urban Klavžar evropsko košarko zamenjal z marčevsko norostjo?

23. 03. 2025 11.19

Urban Klavžar se je pred to sezono znašel na razpotju. Nadaljevati svojo obetavno košarkarsko pot v Evropi in upati na priložnost v profesionalni košarki ali sprejeti vabilo univerze na Floridi? Odločil se je, da bo svojo srečo iskal na drugi strani Atlantika in zdaj sredi marčevske norosti svoje odločitve ne obžaluje.

Odkrili novo redko vrsto dinozavra: 260-kilogramski orjak z dvema krempljema

26. 03. 2025 09.19

Znanstveniki so v mongolski puščavi Gobi odkrili redko novo vrsto dinozavra z dvema krempljema. Terizinozavri so stali na zadnjih nogah in običajno imeli tri kremplje. Novo odkriti dinozaver pa je imel dva. Bil je srednje velik, težak pa je bil približno 260 kg.

Vrhunec kampanje: kako zapravljiv je rektor Univerze v Ljubljani?

25. 03. 2025 16.55

Pred vrati so nove volitve za rektorja Univerze v Ljubljani, kjer ponovno kandidira dosedanji rektor Gregor Majdič, poleg njega pa še Irena Mlinarič Raščan in Metka Tekavčič. Na vrhuncu kampanje, teden dni pred volitvami, pa v javnosti krožijo informacije o domnevni potratnosti Majdičevega rektorata. Predvsem so pod drobnogledom stroški rektorata, Majdičeva potovanja v tujino in stroški za reprezentanco.

Klavžar v 'sweet sixteen' marčevske norosti

25. 03. 2025 09.37

V ZDA se je študentska košarkarska liga prevesila v odločilne boje. V boju za naslov prvakov je z univerzo Florida Gators še naprej Urban Klavžar. S soigralci so v prvem krogu končnice s 96:69 premagali Norfolk State, v drugem krogu pa izločili zmagovalce zadnjih dveh sezon z univerze Connecticut.

Raper Stormzy bo prejel častni doktorat univerze Cambridge

22. 03. 2025 16.28

Britanski raper Stormzy bo prejel častni doktorat ugledne angleške univerze Cambridge, za katero je uvedel štipendijski program za temnopolte študente.

Znanstveniki ujeli redek prizor: hobotnica, ki jezdi morskega psa

22. 03. 2025 09.34

Znanstveniki so objavili posnetke redkega prizora, ki so ga posneli ob obali Nove Zelandije. Oranžna maorska hobotnica na posnetku jezdi morskega psa, vrste mako, ki velja za najhitrejšega na svetu. "Res je bil skrivnosten prizor ... hobotnice so večinoma na morskem dnu, medtem ko morski psi mako niso naklonjeni globinam," so zapisali raziskovalci z univerze v Aucklandu.

Kralj Karel III. svetoval bolnikom z rakom: Rinite naprej

22. 03. 2025 07.00

Kralj Karel III., ki je leta 2024 javnosti razkril, da se bori z rakom, je med obiskom na Severnem Irskem obiskal tudi Oddelek za farmacijo in farmakologijo Coleraine na Univerzi Ulster. 76-letni monarh, ki naj bi z zdravljenjem nadaljeval še v letošnje leto, se je sestal z bolniki z rakom in z njimi delil nasvet, kako naj ravnajo v boju z boleznijo.

Nizozemska vabi ameriške znanstvenike, ki so ostali brez denarja

21. 03. 2025 15.44

Nizozemska vlada ustanavlja poseben sklad, iz katerega bodo financirali znanstvene raziskave in šolanje raziskovalcev. Vse odkar je v ZDA zaprisegel Donald Trump, so namreč številni ameriški znanstveniki zaradi napovedanih finančnih rezov v izobraževanje v strahu, kaj bo z njihovimi službami in raziskavami. Nizozemska si prizadeva, da bi ugledne in vrhunske znanstvenike privabila na svoje univerze.

Študentska blokada: Beograd brez tramvajev in 16 avtobusnih linij

21. 03. 2025 08.41

Beograjski študentje so do nadaljnjega blokirali parkirišče Mestnega prometnega podjetja (GSP) v Novem Beogradu. Zaradi blokade v mestu ne vozijo tramvaji, zaustavljenih je 16 avtobusnih linij, skupno miruje 280 vozil javnega prevoza.

Finska najsrečnejša država, Sloveniji uspel vzpon za dve mesti

20. 03. 2025 12.08

Finska ostaja država z najsrečnejšimi prebivalci na svetu. V objavljenem poročilu pod okriljem Združenih narodov se je na vrh lestvice, ki meri srečo, zavihtela že osmo leto zapored. Sledijo ji še tri nordijske države. ZDA so padle na 24. mesto, najnižje doslej. Sloveniji ji medtem uspel skok za dve stopnički, zasedla je 19. mesto. Med drugim pa raziskava izpostavlja tudi to, da je sreča ljudi močno odvisna od medosebnih odnosov. Podatki sicer kažejo, da so ljudje veliko prijaznejši od pričakovanj.

Rekreativni odmor v šoli: 'Po 15 minutah so učenci prenovljeni'

19. 03. 2025 06.00

Da je gibanje izjemnega pomena za staranje brez bolečin, vemo, mnogi tudi že občutimo. Vse več je tudi dokazov, da gibanje pomaga tudi k lažjemu oziroma učinkovitejšem učenju. Obiskali smo Osnovno šolo narodnega heroja Rajka Hrastnik, kjer so rekreativni oziroma gibalni odmor uvedli z letošnjim šolskim letom in takoj opazili spremembe pri učencih.

Volk v predmestju Ljubljane. Poznavalci: Ogroža le sebe

18. 03. 2025 20.26

Po družbenih omrežjih je zaokrožil posnetek volka v bližini hiš v Tacnu. Poznavalci mirijo, da mladi volk ni nevaren in ne bo ostal v bližini ljudi, saj se na območjih, kjer ne more najti spolnega partnerja, ne zadržuje.

Telekom Slovenije vsem uporabnikom omogoča gigabitne hitrosti optičnega interneta in uvaja napredne samodejne podnapise na NEO

17. 03. 2025 00.15

Telekom Slovenije je prvi v celoti vstopil v svet gigabitnih povezav, ob tem pa bo povečal hitrosti v svojem omrežju. Odslej paketi NEO nudijo gigabitne hitrosti, ob tem pa prinašajo prenovljeno uporabniško izkušnjo na vseh napravah, tudi na pametnih televizijah in internetu. Ob tem pa NEO omogoča brezplačno podnaslavljanje TV-programa, ki ga je Telekom Slovenije razvil s pomočjo dolgoletnih izkušenj z govornim upravljanjem NEO ter napredno umetno inteligenco, ki zna kakovostne podnapise zagotoviti tudi na programih, ki podnapisov sicer ne nudijo. S tem so TV-vsebine lažje dostopne tudi ranljivim skupinam, kar pozdravljajo tudi v Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije.

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi

16. 03. 2025 21.48

Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem

15. 03. 2025 19.40

Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali

13. 03. 2025 15.06

Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

Mladi vozniki so trikrat bolj tvegani od izkušenih voznikov

13. 03. 2025 00.15

Na Anatomiji vožnje pod okriljem Zavarovalnice Triglav o mobilnosti generacij od X do Z.

Mineva 12 let, odkar je papež Frančišek prevzel vodenje Cerkve

12. 03. 2025 17.02

Papež Frančišek 13. marca praznuje 12 let vodenja Katoliške cerkve – obdobje, ki je zaznamovano z novimi pristopi in pogumnimi stališči. Frančišek je prvi papež v 1300 letih, ki ne prihaja iz Evrope. Že od začetka svojega pontifikata izpostavlja pomen preprostosti ter zavzemanje za najbolj ranljive – revne, potisnjene na rob družbe, begunce. Njegov pontifikat pa mineva tudi v znamenju odločnega boja proti spolnim zlorabam otrok, ki že leta pretresajo rimskokatoliško cerkev. In kako tečejo zadeve v Vatikanu med papeževo odsotnostjo?

Študentu grozi deportacija zaradi propalestinskih protestov na univerzi Columbia

12. 03. 2025 11.57

V ZDA odmeva aretacija Mahmuda Halila, ki je sodeloval v protestih proti genocidu v Gazi na newyorški univerzi Columbia. Trumpova administracija mu grozi z deportacijo, čeprav ima t. i. zeleno karto in je poročen z ameriško državljanko. Bela hiša ga namreč obtožuje širjenja propagande palestinskega gibanja Hamas in nasprotovanja ameriški zunanji politiki. Njegova odvetnica, ki se bori proti načrtovani deportaciji, pa obtožbe zavrača. Aretacija propalestinskega aktivista je odprla vprašanja o svobodi izražanja in varnosti imetnikov zelene karte.

V vključenosti je ključ

11. 03. 2025 00.15

Eksperiment, ki razkriva resničnost sveta tišine.

Želijo oživiti izumrle vrste: ustvarili 'mamut miške', načrtujejo 'mamut slone'

09. 03. 2025 16.43

Podjetje Colossal Biosciences je leta 2021 razkrilo načrte za oživitev volnatega mamuta in ptice dodo, kar je pritegnilo vlagatelje in kritike. Zdaj so ustvarili gensko modificirane miši s posebno lastnostjo volnatega mamuta – dolgo dlako. Njihov naslednji korak pa je genska modifikacija azijskih slonov, ki bi jim vgradili lastnosti volnatega mamuta.