uničevanje okolja

Ovadili tri odgovorne osebe za izlitje gnojevke pri Postojni
19. 11. 2024 12.14Koprski kriminalisti so končali s preiskavo izlitja gnojevke na eni izmed kmetij pri Postojni. Kazenska ovadba je bila podana zoper tri odgovorne osebe s kmetije, kjer je prišlo do izlitja.

Izlitje kurilnega olja v Izoli: kazensko ovadili 38-letnika
31. 07. 2024 15.39Policisti so zaključili preiskavo izlitja kurilnega olja v Izoli. Ugotovili so, da je 38-letni državljan Slovenije utemeljeno osumljen obremenjevanja in uničevanja okolja. 21. 12. 2022 je namreč na dvorišču hotela v Izoli na cevi pretoka kurilnega olja v jašku zaradi malomarnosti namestil nepopoln ventil regulacije pritiska in s tem povzročil, da je skozi nepopolno nameščen ventil v naravno okolje izteklo približno 29.340 litrov nevarne snovi – kurilnega olja.

'Prvi boj v vesolju': Izraelske sile uničile raketo nad črto Kármán
14. 04. 2024 10.29Nedavno je izraelski raketni sistem Arrow 2 uspešno prestregel in uničil balistično raketo nad tako imenovano črto Kármán, za katero sumijo, da je bila izstreljena iz Jemna. A kot opozarjajo mnogi, ta incident predstavlja "pomemben tehnološki dosežek, ki ima lahko potencialno resne pravne in geopolitične posledice".

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami
20. 02. 2024 15.31V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Onesnaženje v stari strugi Badaševice. Je rdeča snov vino?
14. 09. 2023 10.01V staro strugo koprske rečice Badaševice je v torek in sredo stekla večja količina rdeče snovi, najverjetneje vina, in onesnažila strugo. Naravovarstveniki bližnjega Škocjanskega zatoka so za dogodek obdolžili koprsko podjetje Vinakoper, kjer si izliva rdeče snovi, ki po vseh lastnostih spominja na vino, ne znajo razložiti. Zadevo preiskuje tudi Policija.

Je onesnaženje na Ljubljanskem barju naraven pojav?
22. 08. 2023 10.25Je za onesnaženje Ljubljanice in Ljubljanskega barja krivo odloženo komunalno blato ali gre za naraven pojav, kakor trdijo domačini? Namreč, ker je voda po poplavah več kot dva tedna stala na širšem območju barja, bi lahko ob visokih temperaturah prišlo do gnitja in s tem do onesnaženja.

Sadra na koroških poljih: odpadek je svinčena ruda, podana tudi kazenska ovadba
03. 08. 2023 10.13Policijska uprava Celje je končala preiskavo sumov storitve več kaznivih dejanj s področja okoljske kriminalitete. Primer je javnosti poznan kot "sadra na koroških poljih". Na okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu so že podali kazensko ovadbo za osem kaznivih dejanj obremenjevanja in uničevanja okolja. V preiskavi so ugotovili, da so kmetje od lokalnega podjetnika odkupili apno, za katero se je sedaj izkazalo, da je industrijska sadra, ki je nastala kot stranski produkt zastarele in uradno opuščene oblike proizvodnje steklenih izdelkov.

Do začasne ustavitve odstrela lovci iz narave odvzeli 180 medvedov
30. 05. 2023 15.35Upravno sodišče je s 23. majem ustavilo izvajanje odločbe o odstrelu 235 medvedov v tem letu, ki jo je aprila izdalo ministrstvo za naravne vire in prostor, so sporočili iz nevladne organizacije Alpe Adria Green. Ta je namreč vložila tožbo na sodišče. Po njihovih pojasnilih so lovci navkljub vloženi tožbi odstrel medvedov že izvedli. V času do izdaje začasne odredbe je bilo iz narave z odstrelom že odvzetih 180 rjavih medvedov, so pojasnili na ministrstvu za naravne vire. Na Zavodu za gozdove Slovenije pa so v odzivu poudarili, da navedbe organizacije glede zaslužkov na račun lovskega turizma oz. poboji medvedov ne držijo.

V čistilno napravo steklo 16 kubikov goriva, do izlitja v okolje ni prišlo
17. 03. 2023 10.45Mariborski policisti so s pristojnim inšpektorjem inšpektorata za okolje in prostor opravili ogled izlitja naftnih derivatov v čistilno napravo v Račah. Po prvih ocenah se je izlitje goriva zgodilo na prečrpališču pred dvema dnevoma, od tam pa je tekočina po kanalizacijskih vodih pritekla v čistilno napravo. Do izlitja v okolje za zdaj ni prišlo.

Mariborsko tožilstvo vložilo obtožnico za nelegalno odlaganje blata v Pivoli
03. 03. 2023 10.52Mariborsko tožilstvo je na Okrožno državno sodišče v Mariboru vložilo obtožnico zoper krivce za nelegalno odloženo komunalno blato v Pivoli junija 2021. Kot je povedal vodja tožilstva Darko Simonič, je pristojna tožilka po končani preiskavi in preučitvi obširnega spisa obtožnico vložila zoper devet fizičnih in tri pravne osebe.

Brazilija bo potopila letalonosilko, označeno kot 30.000-tonski paket strupa
03. 02. 2023 14.33Brazilske oblasti so v sredo sporočile, da nameravajo potopiti 60 let staro poškodovano letalonosilko Sao Paulo. Ladjo že več mesecev vlečejo po Atlantiku, saj ji zaradi tveganja za okolje ni dovoljeno vpluti v nobeno pristanišče. Odločitev o potopu so ostro kritizirali okoljevarstveniki, ki trdijo, da je na ladji veliko strupenih snovi, med drugim na tone azbesta.

Blejski kmet z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja
30. 01. 2023 16.23Kranjsko okrožno sodišče je blejskega kmeta in gradbinca spoznalo za krivega kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Obdolženi naj bi z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja na Koritnem, zato mu je sodišče izreklo pogojno obsodbo enega leta zapora s preizkusno dobo treh let. Sodba še ni pravnomočna.

Zadnji mesec na oblasti posekali 150 odstotkov več
08. 01. 2023 13.32Jair Bolsonaro, zdaj že nekdanji brazilski predsednik, se je po porazu na volitvah očitno odločil, da bo njegov režim vse do zadnjega izkoristil svoj položaj. Ena od žrtev takšnega pristopa so gozdovi v brazilski Amazoniji, ki so v času njegove vladavine utrpeli hudo škodo, njihovo krčenje pa naj bi se v zadnjem mesecu Bolsonara povečalo za kar 150 odstotkov – v primerjavi z letom prej.

Putin: Rusija bo jedrsko orožje uporabila le, če bo napadena
07. 12. 2022 19.16Ruski predsednik Vladimir Putin je v nagovoru na letnem zasedanju kremeljskega sveta za človekove pravice dejal, da bo Rusija jedrsko orožje uporabila le v primeru, če bo napadena. Ob tem je zahodne medije in organizacije obtožil protiruske nastrojenosti ter ocenil, da se bo vojna v Ukrajini verjetno zavlekla. Medtem pa je Evropska komisija predlagala deveti sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Predlog vključuje prepoved izvoza dronov Rusiji in tretjim državam, ki bi jih lahko dobavile Moskvi.

V Planici opozorili na uničevanje tekaških prog in napovedali kazensko ovadbo
29. 11. 2022 16.43Pred bližajočim se prvenstvom so v Planico uprte tudi oči okoljevarstvenikov. Organizacija Alpe Adria Green je že pred časom opozorila na obremenitev okolja zaradi priprave parkirišč, zdaj pa je opozorila še na svetlobno onesnaženje narodnega parka zaradi osvetlitve tekaške proge. Planica je medtem znova postala tudi poligon za avtomobilske navdušence.

Brazilija znova presegla mesečni rekord poseka amazonskega deževnega gozda
08. 10. 2022 07.15Septembra je bil posek amazonskega deževnega gozda v Braziliji izveden v največjem obsegu za ta mesec doslej. Satelitski posnetki kažejo, da je bilo uničenih 1455 kvadratnih kilometrov gozda.

Število tigrov v naravi za 40 odstotkov višje od ocen
22. 07. 2022 09.46Mednarodna zveza za ohranjanje narave je s povečanjem opazovanja divjih živali ugotovila, da je na svetu 40 odstotkov več tigrov, kot so sprva mislili. V divjini se tako trenutno sprehaja približno 6000 tigrov, še vedno pa spadajo med ogrožene vrste.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo
22. 04. 2022 10.59Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Bo morala Lutra, ki ščiti bobre in vodo, zapreti svoja vrata, ker Vizjak ne da podpisa?
25. 03. 2022 09.23Evropska komisija je za projekt slovenske naravovarstvene organizacije Lutra namenila 491.674 evrov, ob pogoju, da sami zagotovijo 124.000 evrov. Ta denar jim je obljubilo ministrstvo za okolje in prostor, pripravili so že pogodbo o sofinanciranju, ki so jo z ministrstvom uskladili že februarja 2021. A pogodba je, medtem ko je projekt že globoko v teku, ostala v predalu, čakajoč na ministrov podpis. Zato je ogrožen obstoj nevladne organizacije, ki je med drugim Vizjaku, ko je bil ta zaposlen v HESS s tožbo na upravnem sodišču preprečila gradnjo hidroelektrarne Mokrice. Upajo, da ji bo uspelo 124.000 evrov, ki jih morajo zdaj zagotoviti s svojega žepa, od ministrstva iztržiti na sodišču, saj kot pravijo, lahko v nasprotnem primeru zaprejo svoja vrata.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?
20. 02. 2022 18.58Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Omejitev krčenja gozdov in zaščita tal: 70 odstotkov tal v EU ni v dobrem stanju
17. 11. 2021 16.20Evropska komisija je predstavila zakonodajni predlog za omejitev krčenja gozdov. V skladu z novimi pravili naj bi zagotovili, da proizvodi, ki se uporabljajo na trgu EU, denimo iz soje ali palmovega olja, ne prispevajo h krčenju in degradaciji gozdov po svetu. Predlaga tudi novo strategijo za tla s konkretnimi ukrepi za varstvo in obnovo tal. Do leta 2050 naj bi bila na podlagi predlagane strategije vsa evropska tla obnovljena, odporna in ustrezno zavarovana.

Podnebni protestniki izpraznili pnevmatike luksuznih vozil
12. 11. 2021 21.13Podnebni protestniki so izpraznili pnevmatike luksuznih vozil, ki so bila parkirana na mestnih ulicah Glasgowa, kjer poteka podnebni vrh COP26. Za to potezo so se odločili, da bi povečali ozaveščenost glede emisij toplogrednih plinov, saj so ta vozila velik porabnik goriva in posledično velik onesnaževalec.

Svetovni dan živali še nikoli tako pomemben – ogroženo rekordno število vrst
04. 10. 2021 10.434. oktober je svetovni dan živali, ki ga praznujemo že vse od leta 1931. Gre za dan, ko društva in organizacije za zaščito živali spomnijo vse nas, da močno vplivamo na živalski svet. Od domačih živali, ki jih idealiziramo, do tistih, ki v naravnih okoljih zaradi naših dejanj izginjajo. Samo v Sloveniji imamo na seznamu zavarovanih živali več kot 380 vrst.

Petkovi protestniki: 'Mi bomo odločali!'
01. 10. 2021 21.28Na Trgu republike pred parlamentom so se znova zbrali petkovi protestniki. Tokratni shod so začeli z jasnim opozorilom, "da je protipravno finančno uničevanje STA povsem nedopustno". Predsednika države ter poslance in poslanke državnega zbora so pozvali k takojšnjemu ukrepanju. Protestna akcija je bila posvečena demokraciji in reformi političnega sistema.

V Podčetrtku odkrili novo odlagališče komunalnega blata
19. 06. 2021 11.26Iz vse več slovenskih krajev poročajo o nelegalnih odlagališčih blata. V Jerčinu v občini Podčetrtek so občani na travniku opazili okoli 40 kubičnih metrov odloženega komunalnega blata. O dogodku so bile obveščene pristojne službe in Policija, na kraj dogodka pa je odšla dežurna enota MEEL Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

V povezavi z odvrženim blatom v Pivoli hišne preiskave in šest pridržanih
17. 06. 2021 11.30V primeru odvrženega komunalnega blata na območju Pivole so kriminalisti izvedli več hišnih preiskav, v okviru katerih so pridržali šest oseb. Po neuradnih podatkih naj bi bili pridržani štirje vozniki tovornjakov ter direktorja obeh podjetij, ki naj bi bili odgovorni za prevoz blata na končno lokacijo. To naj bi bila podjetje CEP iz Celja ter direktor prevoznika iz Ljubljane. Napredek v kriminalistični preiskavi v zvezi z nelegalno odloženim blatom je pozdravil minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Kot je dejal, je vsaj delno zadovoljen ob tem žalostnem dogodku. Ob tem upa, da bo sanacija območja čim prej končana.

'Vladno uničevanje STA ogroža informacijsko suverenost državljanov in države'
04. 03. 2021 13.14Članice in člani Katedre za novinarstvo in Centra za raziskovanje družbenega komuniciranja na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani so spisali pismo, s katerim poslanke in poslance Državnega zbora pozivajo, da "sprejmejo ustrezne ukrepe za preprečitev družbeno neodgovornega in vsestransko škodljivega ravnanja Vlade RS, če ne bo nemudoma in dosledno spoštovala zakonov, ki jo zavezujejo k financiranju STA".