unep

Aretirali moškega, ki je v prtljagi tihotapil krokodiljo lobanjo

10. 01. 2025 11.59

Indijske oblasti so na letališču v New Delhiju – potem ko so v njegovi prtljagi našle krokodiljo lobanjo – aretirale 32-letnega Kanadčana. Ker gre za vrsto živali, ki je zaščitena, je moški kršil zakon. Indija sicer prednjači, ko gre za zlorabo letalskega sektorja za trgovino s prostoživečimi živalmi.

Kaspijsko jezero izginja: gladina bi lahko do leta 2100 padla za 18 metrov

24. 11. 2024 15.21

Kaspijsko jezero se vedno hitreje krči, opozarjajo znanstveniki. Do leta 2100 bi lahko gladina Kaspijskega jezera padla za med 9 in 18 metrov. K temu levji delež prispevajo podnebne spremembe, ki jih še pospešuje kurjenje fosilnih goriv.

'Človeštvo plačuje strašno ceno zaradi neukrepanja'

24. 10. 2024 20.41

Človeštvo plačuje strašno visoko ceno zaradi neukrepanja glede globalnega segrevanja, čas, da bi popravili smer in se izognili podnebni katastrofi, pa se izteka, je ob objavi novega poročila Programa ZN za okolje o vrzelih v emisijah toplogrednih plinov dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Ob tem je države znova pozval k ukrepanju.

Francoski poslanci soglasno nad hitro modo, pr(a)va tarča pa kitajski Shein

17. 03. 2024 11.56

Francoski poslanci so brez glasu proti potrdili zakon, ki bo proizvajalcem hitre mode naložil kazni za povzročeno okoljsko škodo, podobno, kot jih že poznajo v avtomobilski industriji. Z njim bodo tudi prepovedali oglaševanje, spodbujali pa bodo popravilo oblačil in njihovo ponovno uporabo. "Zelo hitra moda je ekološka katastrofa: gre za slabo narejena oblačila, ki jih množično kupujemo, redko nosimo in hitro zavržemo," je bil ob tem jasen francoski minister za ekološki prehod Christophe Béchu.

Golob: Slovenija lahko vodi prizadevanja za zaščito Sredozemskega morja

07. 12. 2023 14.27

Slovenija je kot ena od vodilnih držav v prizadevanjih za zaščito morja in obal pripravljena na predsedovanje barcelonski konvenciji v obdobju 2024–2025, je na uvodu v ministrsko zasedanje pogodbenic Barcelonske konvencije COP 23 v Portorožu dejal premier Robert Golob. Odločitev pogodbenic za omejitev izpustov žveplovih oksidov je označil za zgodovinsko.

Do konca stoletja možno zvišanje temperature za do 2,9 stopinje Celzija

21. 11. 2023 06.00

Zaveze držav glede zmanjšanja emisij toplogrednih plinov so tako skromne, da bi se lahko v tem stoletju ozračje segrelo za do katastrofalnih 2,9 stopinje Celzije, izhaja iz letnega poročila Programa ZN za okolje (UNEP). Ob tem so v ZN države, ki k bilanci izpustov prispevajo največ, pozvali k ambicioznejšemu znižanju emisij.

Kijev poroča o uspehih ofenzive, Putin govori o velikih izgubah

13. 06. 2023 07.25

Ukrajina je zagotovila, da so njene oborožene sile dosegle določene uspehe na terenu proti ruskim enotam. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem ponovno zatrdil, da dolgo pričakovana ukrajinska protiofenziva ne gre po načrtih in da se Ukrajinci soočajo z velikimi izgubami.

Ozonska plast bi se lahko v nekaj desetletjih popolnoma obnovila

09. 01. 2023 18.30

Ozonska plast v zgornjih plasteh ozračja, ki ščiti življenje na Zemlji pred smrtonosnim sončnim sevanjem, se bo v naslednjih nekaj desetletjih obnovila. Vendar bi lahko sporni načrti za omejitev globalnega segrevanja ta napredek izničili, izhaja iz objavljene študije, pri kateri je sodelovalo več kot 200 mednarodnih strokovnjakov.

V Piranu rešili glavato kareto, ki se ji je v žrelu zataknil ogromen ribiški trnek

18. 11. 2022 17.01

V piranskem akvariju imajo novo pacientko. Glavato kareto, ki se je ujela v ribiško mrežo, ribič pa je k sreči pravočasno opazil, da ima globoko v žrelu zataknjen trnek in potrebuje pomoč. Trnek so že uspešno odstranili, želva pa ostaja na terapiji v akvariju, dokler si ne bo opomogla.

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija

27. 10. 2022 13.54

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija do konca stoletja, kaže ocena Združenih narodov (ZN). Trenutne zaveze držav ne zadostujejo za dosego ciljev pariškega podnebnega sporazuma, ugotavlja poročilo Programa ZN za okolje (Unep). Cilji podnebne nevtralnosti so brez pomena, če jih ne podpremo z dejanji, je dejal Guterres.

David Attenborough razglašen za 'borca za Zemljo'

21. 04. 2022 17.30

Program Združenih narodov za okolje je priznanemu okoljevarstveniku in biologu Davidu Attenboroughu za dolgoletna prizadevanja za varstvo okolja, ki jih je predstavil v svojih dokumentarnih filmih in knjigah, podelil naziv 'borca za Zemljo'.

Zaradi pandemije več dodatnih ton plastičnih odpadkov

14. 11. 2021 11.07

Pandemija covida-19 je povzročila precej več dodatnih plastičnih odpadkov po svetu, so ugotovili kitajski raziskovalci, ki so rezultate raziskave objavili v strokovni reviji PNAS. Po njihovih ocenah naj bi v 193 državah sveta zaradi pandemije do konca avgusta nastalo 8,4 milijona ton plastičnih odpadkov.

Zmaga za čistejši zrak: konec uporabe osvinčenega bencina

30. 08. 2021 20.58

Skoraj stoletje po prvih opozorilih o škodljivosti osvinčenega bencina je Alžirija – zadnja država, ki je še uporabljala takšen bencin – julija letos porabila svoje zaloge. S tem je uporaba osvinčenega bencina po vsem svetu izkoreninjena.

WHO poziva k prepovedi prodaje živih divjih živali na tržnicah

13. 04. 2021 11.44

Število smrtnih žrtev zaradi epidemije je v Evropi preseglo črni mejnik. Zaradi covida je umrlo že več kot milijon Evropejcev. Svetovna zdravstvena organizacija medtem opozarja, da je treba ustaviti prodajo živih sesalcev in ostalih živali na tržnicah. S tem bi preprečili pojav novih bolezni. Nemška vlada pa se je v boju s tretjim valom epidemije novega koronavirusa odločila za uvedbo t. i. nujne zavore, ki ji bo omogočila sprejetje nujnih protikoronskih ukrepov, ki bodo obvezujoči v vseh zveznih deželah.

Okrevanje gospodarstva po pandemiji: za zelene naložbe od 1600 milijard le 268 milijard evrov

10. 03. 2021 18.59

Le 18 odstotkov sredstev, ki so jih vlade namenile gospodarskemu okrevanju po pandemiji covida-19, je mogoče obravnavati kot zelene naložbe, so opozorili v Programu Združenih narodov za okolje (UNEP). To je po njihovih besedah bistveno premalo za uresničitev zelenega okrevanja.

ZN: Kljub pandemiji svet na poti segrevanja ozračja za več kot tri stopinje Celzija

09. 12. 2020 14.27

Združeni narodi opozarjajo, da če bi radi dosegli želeno "zeleno okrevanje" po pandemiji, bi morali do leta 2030 izpuste zmanjšati za 25 odstotkov. S tem bi storili korak k doseganju dogovorjenega v pariškem sporazumu. V poročilu okoljskega programa za leto 2020 so zapisali, da bo imel sedemodstoten padec izpustov ogljika zanemarljiv vpliv brez večjih ukrepov.

Iz recikliranih ribiških mrež izdelujejo iskalnik ključev

06. 10. 2020 06.00

V oceanih in morjih vsako leto pristane okoli 640.000 ton zavrženih ribiških mrež. Te predstavljajo približno desetino plastičnih odpadkov v oceanih in povzročijo poškodbe in smrti več kot 100.000 morskih živali na leto. Vse več podjetij se zato odloča, da morske odpadke predela v nove izdelke. Tako je tudi slovensko podjetje iz recikliranih ribiških mrež izdelalo pametni obesek za ključe.

Alenki Bratušek s plinskimi maskami izročili voščilnico za poslednje valentinovo

14. 02. 2020 15.34

Na 'ta uvoženi potrošniški praznik ljubezni' so Mladi za podnebno pravičnost ministrici Alenki Bratušek uradno izročili voščilnico za poslednje valentinovo. Množica aktivistov se je s plinskimi maskami na obrazih napotila z rednega petkovega protesta do drugega doma Alenke Bratušek – ministrstva za infrastrukturo. Bratuškova jih sicer ni osebno sprejela, saj si je ogledovala dela pri gradnji galerije na državni cesti Godovič-Idrija skozi sotesko Zale.

Smog ohromil življenje v Sarajevu: omejen promet in dogajanje na prostem

09. 12. 2019 08.33

Mestne oblasti v prestolnici BiH Sarajevu so sporočile, da je onesnaženje zraka v zadnjih dneh doseglo nevarne nivoje, zato so se odločili za nujne ukrepe. Prepovedali so namreč promet tovornih vozil, prav tako so odpovedani vsi dogodki na odprtem, izdano pa je tudi opozorilo prebivalcem, naj se ne zadržujejo na prostem.

Končuje se desetletje izredne globalne vročine, taljenja ledene odeje in rekordne morske gladine

03. 12. 2019 11.10

Desetletje od 2010 do 2019 se bo v zgodovino zapisalo kot najbolj vroče v zgodovini, je v najnovejšem poročilu ocenila svetovna meteorološka organizacija WMO. Leto 2019 bo medtem najverjetneje obveljalo za eno od treh najbolj vročih doslej. WMO se je pridružila vrsti organizacij, ki pozivajo k odločnemu zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov.

Svetovna mesta tonejo: trenutno ogroženih več kot 800 milijonov ljudi

25. 01. 2019 09.28

"Nekoč je bila naša vas zeleni raj, porasel z riževimi polji. Zdaj pa je voda slana in drevesa so mrtva. Srce me boli, ko pomislim, da bom moral zapustiti svoj dom," pripoveduje Saber Saladas iz Bangladeša. On in njegova družina sta le peščica od več kot 800 milijonov ljudi na svetu, ki so ogroženi zaradi naraščajoče gladine morja in jim preti, da postanejo podnebni begunci.

Svet mora potrojiti napore ali pa nas čakajo katastrofalne posledice

28. 11. 2018 09.47

Skrb vzbujajoče poročilo ZN o izpustih toplogrednih plinov kaže, da so države neuspešne pri sprejemanju ukrepov, ki so potrebni za zajezitev posledic podnebnih sprememb. Zaveze iz pariškega sporazuma bodo težko dosežene, če ne bodo države vsaj potrojile svojih prizadevanj za njihovo uresničitev.

Zvezdniki, ki se borijo za naš planet: 'Samo zato, ker se bomo pretvarjali, da podnebnih sprememb ni, te ne bodo izginile.'

03. 03. 2017 05.46

Hollywoodski zvezdniki so pogosto polni besed o pomembnosti skrbi za okolje, pridno reciklirajo, a se nato usedejo na svoje zasebno letalo in preletijo pot, ki bi jo z lahkoto prevozili z avtomobilom. Med njimi pa so vendarle tudi takšni, ki jih niso le besede, temveč se aktivno borijo za čistejši planet in boljši jutri. Kdo so največji okoljski aktivisti med zvezdniki?

Pariz je določil cilj, Marakeš mora tlakovati pot do njega

07. 11. 2016 11.00

Slabo leto po tem, ko so se v Parizu zavezali, da bodo omejili dvig povprečne globalne temperature na dve stopinji Celzija, bodo predstavniki skoraj 200 držav znova sedli za pogajalsko mizo. Tokrat je pred njimi še težja naloga: doreči morajo, kako bodo ambiciozni cilj dosegli. Trenutni napori namreč ne zadostujejo.

Rešiti moramo planet. K temu smo se zavezali. Zdaj je čas za akcijo

04. 11. 2016 10.38

Upanje, da je svet pripravljen na odločen boj s podnebnimi spremembami, je po letih, ko smo več govorili kot naredili, spet oživelo. V veljavo je stopil pariški podnebni dogovor. A če ne spremenimo svojih navad in če ne začnemo takoj, nam nič kaj dobro ne kaže, da bomo uspeli ustaviti drastične in katastrofalne spremembe na našem planetu.

Do leta 2050 bo na svetu že 9 milijard ljudi: za to bi potrebovali tri planete!

05. 06. 2015 10.22

Če bomo nadaljevali potrošniški življenjski slog 21. stoletja, nas Zemlja že leta 2050 ne bo mogla več preživljati, saj njeni naravni viri ne bodo mogli zadovoljiti potreb še dodatnih 3 milijard potrošnikov, za kolikor naj bi do takrat naraslo število prebivalstva. Imamo sedem milijard sanj in en planet. Trošimo odgovorno.

Potočnik se iz Bruslja seli v Rotterdam

11. 11. 2014 10.38

Janez Potočnik, ki je bil dva mandata član Evropske komisije, je postal sopredsednik Mednarodnega panela za vire. Gre za najuglednejši forum znanstvenikov in strokovnjakov, ki delajo na področju upravljanja z naravnimi viri. Sam to vidi kot priznanje za svoje delo.

Bravo, Kalifornija! Preberite, zakaj moramo njihovi odločitvi ploskati tudi mi

01. 10. 2014 07.25

V naslednjih dveh letih bodo plastične vrečke povsem izrinili iz kalifornijskih trgovin. Kupci bodo morali odslej uporabljati papirnate ali pa dobre stare košare in cekarje. To je odlična novica za Zemljo. Vas zanima zakaj? Zbrali smo nekaj razlogov.

Znanstveniki navdušeni: ozonski plašč kaže prve znake obnavljanja

11. 09. 2014 08.33

Ozonski plašč, ki nas ščiti pred nevarnimi ultravijoličnimi žarki, se je prvič po 35 letih začel obnavljati, opozarjajo ZN. Prav tako se ozonska luknja nad Antarktiko ne povečuje več. To je dobra novica, ki pa je obenem tudi slaba, saj ozonski plašč obnavljajo tudi toplogredni plini.

Plastične vrečke naše vsakdanje … Bi šlo en dan brez?

03. 07. 2014 10.15

Ljudje na leto odvržemo med 500 in 1000 milijardami plastičnih vrečk in te velikokrat pristanejo v naravi. Še posebej negativen vpliv imajo na oceane. Ker so podobne meduzam, jih živali zamenjujejo za hrano, kar se zanje slabo konča. Vrečke pa zastrupljajo tudi pitno vodo in zemljo.