umivanje rok

Noroviroza: skoraj 100 bolnih v finskem parlamentu, gripa tudi v Šanghaju

19. 03. 2025 15.14

Noroviroza, znana tudi kot trebušna gripa, je nalezljiva črevesna bolezen, ki jo povzročajo norovirusi. V finskem parlamentu je po njenem izbruhu zbolelo skoraj 100 zaposlenih, bolezen pa so odkrili tudi pri šanghajskih srednješolcih. Okužbo se lahko prepreči predvsem s primerno higieno.

Si želite mehke in nežne roke?

26. 10. 2024 00.15

Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

V krvi triletnikov iz petih koroških občin bodo preverjali vsebnost svinca

20. 09. 2024 13.30

Nacionalni inštitut za javno zdravje bo v prihodnjih dneh pisno povabil starše triletnikov iz občin Črna na Koroškem, Mežica, Prevalje, Ravne na Koroškem in Dravograd, da svoje otroke pripeljejo na odvzeme krvi za preverjanje vsebnosti svinca. Na odvzeme krvi bodo povabili 600 otrok, odvzemi so načrtovani v oktobru.

Še danes možno anonimno brezplačno testiranje na okužbo s hepatitisom C

25. 07. 2024 06.33

Pred nedeljskim svetovnim dnevom hepatitisa te dni poteka akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Vsak, ki to želi, se lahko brezplačno in anonimno testira še danes med 11. in 18. uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini

10. 05. 2024 06.00

Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Optimalna skrb za suho in občutljivo kožo

25. 02. 2024 00.15

Suha in občutljiva koža se pojavlja pri številnih osebah v vseh starostnih obdobjih. Lahko je posledica staranja ali kožnih stanj kot so dermatitis, luskavica, rdečica, ali se pojavi pozimi zaradi hladnega vremena, vetra in ogrevanih prostorov.

Aktivni kisik – naravna pomoč za suho, hrapavo in občutljivo kožo

21. 01. 2024 00.15

Pozimi nas topla oblačila obvarujejo pred nizkimi temperaturami, vendar ne zaščitijo naše kože pred vplivi hladnega zraka, vetra ter suhih in ogrevanih prostorov. Posledica je izsušena, občutljiva ali problematična koža.

Pred vrati je sezona nalezljivih bolezni, strokovnjaki opozarjajo na zaščitne ukrepe

14. 11. 2023 12.11

S hladnejšimi meseci je pred vrati sezona nalezljivih bolezni, zato strokovnjaki znova opozarjajo na pomen cepljenja in drugih zaščitnih ukrepov. Sezona gripe se sicer še ni uradno začela, a bolniške postelje se polnijo. "Tveganja cepljenja so zelo majhna, koristi pa zelo velike," je na okrogli mizi STAkluba poudaril pediater Denis Baš.

Pri štorklji v ZOO Ljubljana potrdili ptičjo gripo

19. 09. 2023 16.18

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je sporočila, da so pri štorklji v ZOO Ljubljana potrdili visoko patogeno aviarno influenco podtipa H5N. Obiskovalce ljubljanskega živalskega vrta pozivajo, da upoštevajo navodila živalskega vrta glede biovarnostnih ukrepov zaradi preprečevanja širjenja bolezni.

V Mežiški dolini in Črni prvi primeri črevesnih bolezni: bruhanje in driska

10. 08. 2023 09.09

Po zgodovinskem potopu, ki je prizadel Slovenijo, so se ponekod že pojavile tudi črevesne okužbe. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam potrdili, da so prve primere opazili na območju občin Mežiške doline, nekaj več pa v Črni na Koroškem. Za zdaj beležijo nekaj več kot 10 primerov, a predvidevajo, da je teh še več, saj da vsi pomoči v zdravstvenih ustanovah ne poiščejo. Ob tem Inštitut opozarja, da se lahko okužbe pojavijo tudi drugod, zato je pomembno, da ljudje na prizadetih območjih upoštevajo preventivne ukrepe za varovanje zdravja.

Zaščitite se pred nevarnostmi poplavljenih prostorov: plesni, mikroorganizmi ...

07. 08. 2023 08.30

Na NIJZ so pripravili navodila, kako po poplavah poskrbeti za svoje zdravje med čiščenjem poplavljenih prostorov. Preverite, kako morate očistiti prostore, da preprečite okužbe in nastanek plesni. Zaščitite se in upoštevajte nasvete za bolj varno čiščenje posledic poplav.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?

16. 07. 2023 10.32

Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Ob Ptujskem jezeru poginilo več kot 200 galebov in čiger

19. 05. 2023 08.03

Na Ptujskem jezeru je ob koncu minulega tedna prišlo do množičnega pogina galebov in čiger. Skupno je bilo pobranih več kot 200 poginjenih galebov in čiger. Kot že v začetku tega tedna je bila tudi v tem primeru pri preiskanih pticah ugotovljena visoko patogena aviarna influenca podtipa H5N1. "Sprehajalci naj se izogibajo vodnim površinam, živali naj ne hranijo," opozarjajo pristojni.

Za rejce perutnine in ptic preklicani ukrepi zaradi ptičje gripe

04. 04. 2023 11.15

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvešča rejce perutnine in ptic v ujetništvu, da so preklicani ukrepi za celotno ozemlje Slovenije, ki so bili odrejeni za zmanjšanje tveganja za vnos visoko patogene aviarne influence v reje perutnine in ptic v ujetništvu.

4 nepogrešljivi izdelki v vsakem letnem času

03. 04. 2023 08.58

Vsak letni čas je po svoje poseben - prinaša nam svojevrstne izzive. Naše počutje, energija, telesna pripravljenost in nivo stresa, ki ga občutimo, skozi leto nihajo.

Do 85-odstotne podražitve: kokoši so mrtve, cene jajc pa astronomske

13. 03. 2023 13.11

V samo enem letu so se pri nas jajca podražila za kar 21,7 odstotka. Še precej huje je na Češkem, kjer so dražja za 85 odstotkov, na Madžarskem za 80 odstotkov. Na Hrvaškem medtem mediji poročajo, da tam 100 kilogramov jajc stane 292 evrov (pri nas 213 evrov), kar naj bi pomenilo, da naši južni sosedje uživajo najdražja jajca v soseščini. Draga jajca seveda pomenijo podražitev številnih živil. In kako smo se znašli v tej zagati?

Zaradi ptičje gripe na Gorenjskem so nesnice usmrtili, jajca in opremo pa uničili

27. 02. 2023 13.23

Zaradi potrjenega primera ptičje gripe na Gorenjskem so se pristojni organi, v sklopu preventivnih ukrepov za širjenje virusa, odločili za usmrtitev kokoši. Uničili bodo tudi vsa jajca in vso gospodarsko opremo, ki je prišla v stik z bolnimi živalmi in ki bi lahko bila vir okužbe. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce poziva, naj preprečijo stik domače perutnine z divjimi pticami.

Ptičja gripa v ZOO Ljubljana: okužbo doslej potrdili le pri eni samici

06. 02. 2023 16.52

Za obiskovalce ZOO Ljubljana se po pojavu ptičje gripe pri samici črnega laboda ni spremenilo skoraj nič, razen da si morajo ob vhodu in izhodu razkužiti obutev v razkuževalni barieri in da do ograd, kjer so ptice, nimajo dostopa, so pojasnili v ZOO Ljubljana.

Narašča število respiratornih obolenj, v zaprtih prostorih so smiselne maske

27. 12. 2022 17.09

V zaprtih prostorih je še vedno smiselna nošnja zaščitnih mask, sploh v prostorih s slabim zračenjem, poudarja infektologinja Bojana Beović. Po njenih besedah so bolnišnice zaradi širjenja respiratornih obolenj trenutno bolj obremenjene, a je stanje boljše kot pretekla leta, ki jih je zaznamovala epidemija covida-19.

3 koraki do nežnih in mehkih rok

26. 12. 2022 00.15

Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

Okužbe s salmonelo v štirih regijah, tudi v Ljubljani

23. 11. 2022 09.14

V vzhodni Sloveniji so zaznali povečano število okužb s salmonelo. Do zdaj je potrjenih 19 primerov, ki jih obravnavajo območne enot NIJZ Ravne, Murska Sobota, Celje in Ljubljana. Epidemiološka preiskava je še v teku, so pa vzorce vzeli v enem od mesno pridelovalnih obratov, ki med drugim proizvaja tudi biftek. Čeprav neposredne povezave med okužbami in mesnim izdelkom še niso potrdili, je okuženim skupno zaužitje prav tega živila. Kot kaže, naj bi se okužili v času martinovanja.

V vzhodni Sloveniji zaznali povečano število okužb s salmonelo

22. 11. 2022 18.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje skupaj z Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin preiskuje povečano število primerov salmoneloze v Sloveniji. Do zdaj je potrjenih deset primerov, ki jih obravnavajo območne enot NIJZ Ravne, Murska Sobota in Celje. Vir okužbe v tem trenutku še ni znan, epidemiološka preiskava je v teku. Več informacij bo znanih v prihodnjih dneh.

V občini Apače pojav visoko patogene ptičje gripe pri labodih

21. 10. 2022 12.49

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvešča rejce perutnine in ptic v ujetništvu, da se je pri labodih grbcih v Sloveniji ponovno pojavila visoko patogena ptičja gripa oz. aviarna influenca.

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje

11. 10. 2022 09.49

Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

Si želite mehke in nežne roke?

22. 09. 2022 00.15

Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

'Ukrep o znižanju temperature v prostorih ne prinaša bistvenega učinka'

26. 08. 2022 06.00

Cene zemeljskega plina podirajo rekorde. Cena za megavatno uro je presegla mejnik 300 evrov, kar je največ po marčevskem rekordu. Evropske države se že intenzivno pripravljajo na zimo in Slovenija ni nobena izjema. Francoski predsednik Macron je Francozom sporočil, da je življenja v izobilju konec. Pri nas pa se kažejo prve posledice energetske krize pri dobaviteljih. Začelo se je v Velenju. Vseeno pa strokovnjaki mirijo.

Nemce bo zeblo: javne stavbe bodo ogrevali na največ 19 stopinj Celzija

24. 08. 2022 16.56

V Nemčiji bodo od septembra javne prostore lahko ogrevali na največ 19 stopinj, tam, kjer delavci opravljajo naporno fizično delo, pa bo ogrevanje omejeno na 12 stopinj, je sklenila nemška vlada. S tem naj bi porabo plina v Nemčiji zmanjšali za dva odstotka, a gospodarski minister Robert Habeck opozarja, da jih čaka še dolga pot.

NIJZ pripravil smernice za jesen: v šolah brez mask, samotestiranje na domu

18. 08. 2022 17.13

Vodja posvetovalne skupine za spremljanje novega koronavirusa Mario Fafangel, člana skupine Tatjana Lejko Zupanc in Alojz Ihan ter državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu Tadej Ostrc so na novinarski konferenci spregovorili o pripravah na omejevanje okužb v jesensko-zimski sezoni. V posvetovalni skupini so v ta namen pripravili strokovna priporočila, ki zajemajo dve fazi. Prehod iz prve v drugo fazo bo odvisen od zasedenosti intenzivnih postelj.

V sredo potrdili 1233 novih okužb s koronavirusom

18. 08. 2022 12.04

Ob 868 PCR-testih in 6021 hitrih antigenskih testih so v sredo potrdili 1233 okužb s koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 77 bolnikov, na intenzivni negi pa 11. Umrl ni noben bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili priporočila za preprečevanje prenosa in širjenja okužb z novim koronavirusom na prireditvah in dogodkih. V priporočilih, ki so razdeljena na dva scenarija, med drugim svetujejo vzdrževanje medosebne razdalje, razkuževanje ali umivanje rok in nošnjo zaščitnih mask.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože

14. 08. 2022 07.00

Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.