umik soglasij

Sindikat Fides leto po napovedi vztraja pri stavki zdravnikov

17. 12. 2024 14.55

V sredo bo minilo leto dni, odkar so v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides napovedali stavko, ki se je nato začela 15. januarja in še vedno poteka. Po besedah predsednika Fidesa Damjana Polha je stavka tako dolga, ker odločevalci niso naredili veliko za izboljšanje delovnih pogojev za zdravnike in ostale zdravstvene delavce.

Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je stavka velika ovira

17. 04. 2024 12.58

Predstavniki ministrstva za zdravje so se v sklopu rednih srečanj znova sestali z direktorji bolnišnic. Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je zdravniška stavka velika ovira pri izvajanju dejavnosti, je po sestanku dejal državni sekretar Marjan Pintar. Sicer pa je največ težav na področju operativnih strok, kirurgije in radiologije.

'Govorijo nam o Hipokratovi zaprisegi, ki jo mi živimo vsak dan'

03. 04. 2024 13.22

Zdravnice in zdravniki Splošne bolnišnice Slovenj Gradec so v javnem pismu opozorili, da je zdravnikov premalo, da bi lahko opravili vse predvidene obravnave in posege. "K sreči je danes večina slovenskih zdravnikov ZA javno zdravstvo, ker nam je humanost prioriteta in velika vrednota. Zavlačevanje vlade je zato nesprejemljivo in vedno bolj je jasno, da si rešitve za javno zdravstvo v resnici ne želi in da je sama tista, ki bolnikom jemlje pravico do primernega zdravljenja," so prepričani.

'Napetosti med zaposlenimi in pritožb pacientov je zaradi stavke vse več'

21. 03. 2024 15.19

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je po sestanku z vodstvi bolnišnic povedala, da si direktorji prizadevajo, da bi delo ob umaknjenih soglasjih nekaterih zdravnikov za nadurno delo potekalo v običajnih okvirih. Direktorji so ji poročali, da so imeli pri sestavljanju aprilskih urnikov nekaj manj težav kot pri urnikih za marec.

Pismo zdravnikov: Premalo nas je, da bi opravili vse potrebno delo

15. 03. 2024 11.52

117 zdravnikov, ki delajo na Onkološkem inštitutu, v javnem pismu opozarja na resne posledice neučinkovitega reševanja razmer v zdravstvu. Kot pravijo, z nadaljevanjem stavke in obstoječih razmer nemotena oskrba onkoloških bolnikov ne bo več mogoča. V sindikatu Fides so se medtem odzvali na besede premierja Roberta Goloba, ki je dejal, da so v pogajanjih dosegli napredek in da sindikat sprejema možnost zvišanja plač s 1. januarjem 2025.

'V bolnišnicah do konca marca zaradi umikov soglasij ne bo večjih težav'

06. 03. 2024 16.57

Predstavniki ministrstva za zdravje z ministrico Valentino Prevolnik Rupel na čelu so se v sklopu rednih srečanj znova sestali z direktorji bolnišnic. Ti so poročali, da zaradi umikov soglasij zdravnikov za nadurno delo do konca marca ne bodo imeli večjih težav, bodo pa odpadale nekatere elektivne storitve, je po sestanku povedala ministrica.

Fides prvi predlog za mediatorja zavrnil, želi si nekoga iz tujine

01. 03. 2024 19.24

Zdravniška stavka se po sedmih tednih zaostruje, od danes namreč velja umik soglasij zdravnikov za nadurno delo. Spor med vlado in Fidesom se nadaljuje, kot kaže, pa tudi najnovejši predlog za mediacijo ne bo šel zlahka skozi. Čeprav se obe strani strinjata, da potrebujeta posrednika, je Fides prvi predlog za mediatorja že zavrnil. Za to vlogo se je ponudila Zveza organizacij pacientov Slovenije, ki pa po Fidesovem mnenju ni nevtralna. Zato želijo nekoga iz tujine. Tudi to pa že sproža pomisleke.

V veljavi velik del umikov soglasij zdravnikov za nadurno delo

01. 03. 2024 06.38

V veljavo so stopili umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, s čimer Fides zaostruje stavko, ki poteka že sedem tednov. V številnih zdravstvenih ustanovah so umiki začeli veljati prav danes. Delo bodo marsikje zato reorganizirali. Ponekod bodo zdravniki delali v izmenah, odpadali bodo nekateri nenujni pregledi in posegi.

'Cilj odloka je poskrbeti za zdravje in življenje ljudi'

01. 03. 2024 06.00

Prepad med vlado in zdravniki se poglablja. Ker začenjajo veljati umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, na vidiku pa so zaradi tega kadrovske luknje v zdravstvenih zavodih, se je, kot kaže, vlada odločila za protiudarec in sprejela odlok, s katerim je razširila seznam storitev, ki morajo biti zagotovljene v času stavke. Od obvezne obravnave bolnikov z napotnicami s stopnjo zelo hitro in izvajanja storitev za ranljive, do informiranja svojcev o zdravstvenem stanju bolnikov. Odlok je brez pravne podlage, menijo v Fidesu, zdravniška zbornica pa vlado poziva, naj energijo raje usmeri v iskanje dogovora z zdravniki. Žarek upanja bi lahko bila mediacija, ki je zaenkrat ne izključuje nobena stran.

Preklic soglasij za nadurno delo: kako se bodo organizirale zdravstvene ustanove?

29. 02. 2024 15.56

V petek bo v veljavo stopil preklic soglasij za nadurno delo. Vodstva bolnišnic poročajo o različnem obsegu težav in izzivov ter posledično potreb po reorganizaciji. Ponekod bo delo potekalo skorajda nemoteno, drugje bodo organizirali izmensko delo, v mnogih bolnišnicah bodo odpadale nenujne storitve.

'Državljanom se ni treba bati za stanje po 1. marcu'

22. 02. 2024 12.58

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar je po srečanju z vodstvi zdravstvenih ustanov v izjavi za medije poudaril, da se državljanom ni treba bati za stanje po 1. marcu, ko se bodo začeli uveljavljati preklici soglasij zdravnikov za nadurno delo. V primeru nadaljnjih zaostritev pa bo potrebna racionalizacija, je napovedal.

Nekaj zdravnikov preklicalo umik soglasja za nadurno delo

21. 02. 2024 13.54

Po več tednih od začetka zdravniške stavke marca začnejo veljati preklici soglasij zdravnikov za nadurno delo. V Univerzitetnem kliničnem centra Ljubljana je soglasja sprva umaknilo 416 zdravnikov, v UKC Maribor pa 240 zdravnikov. A se je nekaj zdravnikov v obeh kliničnih centrih odločilo, da bodo umike soglasij preklicali.

'Ministrico lepo prosim, naj odstopi in si ne dela sramote'

20. 02. 2024 18.30

Zdravniška stavka traja že šesti teden in zelo nas skrbi, kaj se bo zgodilo 2. marca, razlagajo vodilni v bolnišnicah in zdravstvenih domovih. Takrat namreč v veljavo stopi preklici soglasij k nadurnemu delu. Direktor mariborskega zdravstvenega doma, kjer je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov, ki jih je že sicer premalo, poziva tako Fides kot vlado, naj vendarle poiščeta dogovor. Zdravnik celjske bolnišnice pa je še bolj konkreten in ministrico za zdravje, ki se z njimi ne pogaja, niti pogovarja ne, poziva, naj si ne dela več sramote in naj odstopi.

Glas ljudstva: 'Vlada mora nezakonito stavko zdravnikov ustaviti'

15. 02. 2024 12.27

V civilni iniciativi Glas ljudstva so prepričani, da zdravniški sindikat Fides z več kot mesec dni trajajočo stavko krši zakon o stavki in pravice zavarovancev v javnem zdravstvu. Na novinarski konferenci pred vladno stavbo so zato vlado pozvali, da ustavi stavko, ki jo vidijo kot nezakonito, in zaščiti bolnike.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'

14. 02. 2024 16.41

Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Umik soglasij: 'Zapirali se bodo celo pediatrični oddelki in porodnišnice'

13. 02. 2024 18.48

Ob doslednem upoštevanju omejitev delovne zakonodaje ob umikih soglasij zdravnikov za nadurno delo se bodo zapirali pediatrični oddelki in posamezne porodnišnice, je v sporočilu za javnost po sestanku s strokovnimi direktorji bolnišnic opozoril predsednik odbora za bolnišnično in specialistično zdravstvo pri zdravniški zbornici Boštjan Kersnič.

Stavkajoči zdravniki v slovenjgraški bolnišnici pripravljeni iti do konca

13. 02. 2024 17.17

Stavka zdravnikov ima vse hujše posledice. Na Koroškem bi lahko kmalu ostali brez delujočega javnega zdravstva. V slovenjgraški bolnišnici je odpadla že tretjina ambulantnih pregledov. Ker stavkajoči zdravniki napovedujejo množičen umik soglasij za nadurno delo, bi lahko nekateri oddelki marca ostali zaprti.

Več front vlade: sodniki, javni sektor in (kmalu najdaljša) zdravniška stavka

09. 02. 2024 18.25

Ne le s koalicijo, vlada ima odprte fronte tudi z zdravniki, sodniki, tožilci. Vsi po vrsti z zahtevami po višjih plačah. Podpise za novo, morda zaostreno večdnevno stavko trenutno zbirajo državni tožilci. Vsako prvo sredo v mesecu uresničitev ustavne odločbe s protesti zahtevajo sodniki. Medtem bo zdravniška stavka, če dogovora do ponedeljka ne bo, postala najdaljša v zgodovini. A če vlada z zdravniki doseže ločen dogovor, bi to lahko pomenilo konec pogajanj o plačni reformi in odprt lov na podobne zahteve in delne dogovore, opozarja eden glavnih sindikalnih pogajalcev. Kako torej naprej? Ali Golobova vlada sploh ima načrte, kako pomiriti množico zahtev?

Ljubljanski UKC zaradi stavke izgublja (več) sto tisoč evrov na dan

03. 02. 2024 10.11

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana ocenjujejo, da bi bil lahko izpad prihodkov zaradi zdravniške stavke med 100.000 in 350.000 evrov na dan. Vsak dan glede na podatke in analize v največji zdravstveni ustanovi v državi izpade med tri in štiri odstotke obravnav.

V UKC Maribor soglasja umaknilo 242, v UKC Ljubljana pa 198 zdravnikov

02. 02. 2024 17.25

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor je soglasja za nadurno delo doslej umaknilo oziroma preklicalo 242 oziroma 34 odstotkov zdravnikov. V UKC Ljubljana pa je soglasje preklicalo 198 oziroma 13 odstotkov zdravnikov.

V Slovenskem zdravniškem društvu opozarjajo na posledice umika soglasij

02. 02. 2024 14.04

V Slovenskem zdravniškem društvu opozarjajo, da javni zdravstveni sistem vrsto let sloni na nadurnem delu zdravnikov. Ob umiku soglasij za nadurno delo se zdravstvo ne bo vrnilo na raven delovanja pred januarjem, organizacija zdravstva se bo poslabšala, čakalne dobe in dostopnost do specialističnih obravnav pa še bolj podaljšale, menijo.

Ministrica po srečanju z direktorji ZD: Težave pričakujemo čez mesec dni

01. 02. 2024 13.22

Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel se je tretji teden zdravniške stavke srečala z direktorji zdravstvenih domov. "Predstavili so mi, kako stavka vpliva na njihovo delo. Zaenkrat dejavnosti potekajo normalno, skrbijo pa jih umiki soglasij za delo pri drugih izvajalcih." Po njenih besedah je okoli 80 odstotkov bolniških listov redno obravnavanih. Medtem so poslanci koalicijskih Gibanja Svoboda, SD in Levice na ministrico naslovili pobudo, naj preveri, ali še vedno obstaja pravna podlaga za veljavnost soglasij zdravnikom za opravljanje dela pri drugih izvajalcih. Bodo zdravniki, ki ne želijo opravljati nadur, še lahko delali pri zasebnikih?

Kje je soglasja umaknila polovica zdravnikov, kje ga ni niti eden?

01. 02. 2024 17.16

Delež zdravnikov, ki so preklicali soglasje za delo prek polnega delovnega časa, je po bolnišnicah različen. Medtem ko v trboveljski bolnišnici soglasja za nadurno delo doslej ni umaknil noben zdravnik, je v novomeški bolnišnici soglasja preklicala že skoraj polovica vseh. Tam pravijo, da se jim zdi prav, da v tem primeru tem zdravnikom umaknejo dovoljenja za delo pri drugih izvajalcih: "Če dajo preklic soglasja lastni bolnišnici, potem je nehigienično, da bi delali dodatno izven nje." Tudi slovenjegraška bolnišnica že izdala preklic soglasij za delo pri drugem delodajalcu, razen za delo pri Gorski reševalni službi ter sistemu za transplantacijo organov.

Ministrica za zdravje: v eni od bolnišnic delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov

31. 01. 2024 15.31

Z zaostritvijo stavke so zdravniki začeli umikati soglasja za nadurno delo. Delali bodo največ 48 ur na teden in ne več kot 16 ur neprekinjeno. Ministrica za zdravje je dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, Psihiatrična bolnišnica Ormož od stavke odstopa, v eni od bolnišnic pa je delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov. Prav tako je potrdila, da je v eni od bolnišnic direktor umaknil soglasje zdravnikom za delo pri drugem delodajalcu.

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo

30. 01. 2024 12.52

Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

'Zaposleni na upravnih enotah so najslabše plačani javni uslužbenci'

29. 01. 2024 06.20

Zaposleni na večini upravnih enot po državi so začeli tridnevno stavko. V tem času bodo zagotavljali najnujnejše storitve, ponekod bodo zaprti krajevni uradi. V prvi vrsti zahtevajo primernejše plačilo za svoje delo, opozarjajo pa tudi na preobremenjenost zaposlenih. Predsednik sindikata Frančišek Verk je poudaril, da so zaposleni na upravni enoti najslabše plačani javni uslužbenci. "Pripravljeni smo na pogovore, vendar za začetek potrebujemo bolj konkretne predloge," pravi predsednik Sindikata delavcev UE Ljubljana Dragan Stanković. Zaradi stavke je sicer delo okrnjeno. Na Upravni enoti Ljubljana, največji upravni enoti v državi, so predhodno prenaročili 750 strank, ki so bile sicer naročene za katerega od treh dni, ko stavka poteka. Kakšnih večjih težav pa niso zaznali.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav

27. 01. 2024 14.41

Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Ministrica za mizo z direktorji bolnišnic: Vsi smo zaskrbljeni

26. 01. 2024 06.24

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je v izteku drugega tedna zdravniške stavke sedla za mizo z nekaterimi direktorji zdravstvenih ustanov. Sestanek je bil namenjen seznanitvi s potekom dela v času stavke, z direktorji pa so se pogovorili tudi o morebitnem zaostrovanju stavke ter kaj bi lahko to pomenilo. Medtem pa je Fides ministrico znova pričakoval na stavkovnih pogajanjih, ki pa se jih ne ona ne vladna stran nista udeležila. Istočasno so namreč potekala pogajanja za zdravstveni steber. "To lahko razumemo tudi kot zaključek stavkovnih pogajanj s strani vlade," so zato dejali v Fidesu. Da vladne strani na ta pogajanja ni bilo, pa po besedah ministra za javno upravo Franca Propsa ne pomeni, da se iz njih umika.

Zdravniki v zaostritev stavke, želijo preklic soglasij za nadurno delo

22. 01. 2024 06.10

Zdravniki so na stavkovnih zborih izrazili jasno željo po preklicu soglasij za nadurno delo, je v izjavi medijem povedal predsednik sindikata Fides Damjan Polh. Sindikat bo tako postal koordinator zbiranja preklica soglasij zdravnikov, ki bodo to želeli. Nadaljevanje pogajanj med vlado in Fidesom medtem ni prineslo dogovora.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?