umetno sonce

Umetno 'sonce': V Franciji postavili nov rekord

20. 02. 2025 14.15

V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Teslini samovozeči avtomobili po štirih nesrečah pod lupo regulatorjev

18. 10. 2024 19.02

Ameriška vladna agencija za varnost v cestnem prometu je pod drobnogled vzela 2,4 milijona Teslinih vozil s programsko opremo, ki omogoča samodejno vožnjo. Za ta korak so se odločili po štirih prometnih nesrečah, v eni izmed njih je samovozeči avtomobil trčil v pešca, ki je zaradi poškodb umrl.

Ker je podnevi prevroče, so plaže v Dubaju odprli ponoči

06. 10. 2024 16.49

Ker je podnevi pogosto prevroče za na plažo, so se v Dubaju odločili, da ljudem omogočijo kopanje ponoči. Osvetlili so jih z reflektorji in zagotovili reševalce iz vode, opremljene z daljnogledi za nočno opazovanje. Ideja je očitno dobra, saj so ponoči na plažah letos našteli več kot milijon ljudi.

Umetno sonce najdlje doslej 'gorelo' nad 100 milijonov stopinj Celzija

02. 04. 2024 08.49

V fuzijskem reaktorju v Južni Koreji je znanstvenikom uspel pomemben preboj. V tokamaku KSTAR, enem izmed 'umetnih sonc' na Zemlji, jim je med decembrom 2023 in februarjem 2024 48 sekund uspelo vzdrževati plazmo pri temperaturah 100 milijonov stopinj Celzija. S tem so presegli prejšnji rekord 30 sekund, ki je bil postavljen leta 2021.

Fabio je zbiral podpise, veter je Srečku odpihnil zastavo

26. 01. 2024 08.22

Kako so navijali za Slovenca in kako se držali za glavo, bi lahko povzeli dogajanje na tribuni pod Jaso. Rogla se je v četrtek ves dan kopala v soncu, najboljši deskarji na svetu pa so pritegnili pisano množico dejanskih navijačev in slučajnih radovednežev. Po kvalifikacijah je še tlelo upanje na slovensko medaljo, nato pa je moral v osmini finala en Slovenec izločiti drugega. O preteklosti in prihodnosti deskanja smo se pogovarjali z očetom slovenske junakinje zadnjih olimpijskih iger, katere obraz je krasil majice Istranov, ki so na sneg prišli samo zaradi nje.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor

01. 12. 2023 09.32

Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Kdo se boji zelenega moža?

08. 07. 2023 14.09

Morda se še spomnite otroške igre "Kdo se boji črnega moža?". Črni mož zavpije "Kdo se boji črnega moža?" in se nato zapodi med otroke, ki jih lovi. Oni odgovarjajo "Nihče!" in se mu poskušajo spretno izogniti. Danes imam občutek, da se gremo eno drugo igro, v kateri se sprašujemo, kdo se boji "zelenega moža", le da je tukaj odgovor pogosto kar "Jaz!" ali pa "Vsi mi!", s seveda redkimi izjemami. Vsekakor v tem paničnem strahu pred "zelenim" ne morem mimo tega, da ne bi iskala tistih, ki so postavili pravila igre, tistih, ki strašijo z "zelenim možem". Zeleno brez dvoma pomeni neki konec starih navad, ampak ali pomeni tudi brezkompromisni konec vseh in vsega? Lakoto? Življenje v temi in mrazu?

Nova igrišča za košarkarje in otroke s posebnimi potrebami

08. 06. 2023 19.40

Ob Centru za usposabljanje Elvire Vatovec v Strunjanu so danes slovesno predali namenu tri košarkarska igrišča. Uredila jih je košarkarska šola Petra Vilfana v sodelovanju z občino Piran in s pomočjo več donatorjev. Po besedah piranskega župana Andreja Korenike je to le del projekta obnove centra za usposabljanje.

Z etnologom o božičnih tradicijah – veste, zakaj postavljamo in krasimo smreke?

24. 12. 2022 07.00

V božičnem obdobju, ki se začne z adventom (v Sloveniji temu pravimo tudi veseli december) in traja do praznika sveti trije kralji oziroma svečnice, smo se ljudje pripravljali na vrhunec praznovanja, torej božiča. Kot pravi etnolog Janez Bogataj, ne gre le za priprave določenih jedi in pogostitev ter okrasitev bivalnega okolja, ampak zlasti med verujočimi tudi za duhovno pripravo.

Maja Grintal

21. 09. 2022 06.00

Trenerka košarke si želi, da bi bil tudi njen partner košarkar. Z njim bi namreč lahko doživela idealni zmenek – igranje ena na ena, sproščanje z metanjem žoge na koš in pogovor nekje na plaži ob sončnem zahodu.

Po kitajskem 'prižigu umetnega sonca' evropski znanstveniki s še večjim uspehom

09. 02. 2022 13.30

Evropski raziskovalci so dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji. Raziskovalci konzorcija EUROfusion, ki združuje 4800 znanstvenikov iz vse Evrope, so z napravo Joint European Torus (JET) proizvedli rekordnih 59 megajoulov fuzijske energije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je ta dosežek najnazornejši prikaz potenciala fuzijske energije za zagotavljanje varne in trajnostne nizkoogljične energije.

Po 'umetnem soncu' Kitajska preizkuša še 'umetno luno'

15. 01. 2022 09.12

Po prižigu umetnega sonca so kitajski znanstveniki naredili še umetno luno v provinci Džjangsu. Po pisanju tamkajšnjih medijev bo ta igrala pomembno vlogo pri pripravi astronavtov na pristanek in bivanje na Luni. Kitajska namreč načrtuje polet na Luno pred letom 2030, nato pa še postavitev oporišča.

Kitajska uspešno prižgala 'umetno sonce'

12. 01. 2022 15.15

Kitajska je uspešno zaključila prvo preizkušnjo svojega nuklearnega fuzijskega reaktorja, ki je znan tudi pod imenom 'umetno sonce', ker posnema enak proces ustvarjanja energije kot naravno sonce. Nuklearna fuzija je obetajoča tehnologija, ki lahko proizvede ogromne količine čiste energije z zelo malo stranskih produktov.

Ljubljana četrto najtemnejše mesto na svetu

06. 12. 2021 10.32

Od naravne sončne svetlobe do umetne razsvetlitve. Kot kaže je Ljubljana, kljub razkošni praznični osvetlitvi, še vedno premalo svetla, da bi se na seznamu 50 najsvetlejših prestolnic sveta uvrstila med najsvetlejša mesta na svetu.

Čeprav brez prireditev, so zasvetile praznične lučke

27. 11. 2020 20.35

Kljub epidemiološki situaciji bomo tudi letos lahko mesta občudovali v božično-novoletnih lučeh. V prestolnici so jih prižgali že danes, in sicer zgodaj popoldne, da ne bi privabili prevelike množice ljudi. S prazničnim dogajanjem so začeli tudi po nekaterih drugih mestih. Ponekod so se občine določile za zelo okrnjen program, ki bo večinoma potekal po spletu, drugje pa vendarle načrtujejo tudi manjše sejme in dogodke v živo.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Emilija Pavlič: V kuhinji ne uporabljajte alkohola, čokolade in zamrznjene hrane

21. 12. 2019 08.00

Emilija Pavlič je neusahljiv vir nasvetov, kako vrteti kuhalnico, tako v kuhinji kot v življenju. Znana je predvsem kot neustrašna borka za zdravo prehrano otrok. Kot opozarja, mnogi tudi za praznike jedo prazno hrano. Še posebej otroci na mizo dobijo malo, skoraj nič domačega, takega, kar pripravimo sami s srcem in dušo. Svetuje, da za praznike zamesite testo, da bo dišalo po kruhu. To je namreč vonj po miru, ne pa vonj po modernih parfumih. In tudi če bo praznična potica bolj prazna kot polna, se splača živeti, sporoča.

Milijarda evrov, 61.000 kristalov, vratolomni sprehod nad morjem in 'vsevedna' Zoe

09. 03. 2019 11.20

Več kot dve leti so delavci v francoski ladjedelnici gradili skoraj 172.000 ton težko, dobrih 315 metrov dolgo in 67 metrov visoko potniško ladjo MSC Bellissima. "Lepotica" premore vse, kar potniki običajno pričakujejo od udobne, sodobne ladje za križarjenja, še posebej pa bo navdušila ljubitelje tehnologije, saj je prva, ki ima čisto posebnega člana posadke, ki nikoli ne počiva – umetno inteligenco Zoe.

'Naša Galaksija bi bila takšna, kot je, pa če Zemlja obstaja ali pa ne. Z vidika vesolja smo nepomembni'

10. 02. 2018 10.42

Pri fiziki v srednji šoli se je v Andreji Gomboc zbudila želja po spoznavanju vesolja. Že pri študiju se je začela spopadati z vprašanji, kaj se zgodi z zvezdami, ki padejo v črno luknjo, zdaj se ukvarja predvsem z najsilovitejšimi eksplozijami v vesolju. V pogovoru je spregovorila o velikih odkritjih, pri katerih je sodelovala, o iskanju življenja v vesolju, pa tudi o teorijah zarot.

Bi moralo Kim Kardashian začeti skrbeti?

13. 12. 2017 11.16

"Nekje je vedno sonce," je bikini fotografijo svojih mičnih oblin v obliki peščene ure opisala raperka avstralskega porekla Iggy Azalea. Od skoraj enajst milijonov sledilcev je v dobrih 16 urah prejela skoraj 350 tisoč všečkov. Bi se morala Kim Kardashian zamisliti ob tako hudi konkurenci?

Čeprav je mesto luči za kratek čas postalo mesto solza, ostaja čarobno in ostaja Vegas

08. 12. 2017 06.30

Zbudim se pred sončnim vzhodom, saj se še vedno privajam na 9-urno časovno razliko. Pogled na telefon, ki utripa kot novoletna jelka, mi daje slutiti, da ne gre zgolj za običajen službeni ponedeljek. Saj sem vendar vklopila avtomatski odzivnik, s sodelavci pa sem dogovorjena, da me bodo v naslednjih dveh tednih zmotili samo v nujnih primerih.

Zdrave porjavelosti ni, je le znak, da se naša koža brani

09. 07. 2016 06.30

Za mnoge je zagorela polt še vedno ideal. Zakaj imajo nekateri ljudje nenaravno, skoraj oranžno barve kože? Ali Donald Trump preveč uporablja solarij? Jemlje morda tablete za samoporjavitev? Te strokovnjaki odsvetujejo, saj povzročajo umetno tvorjenje melanina v koži. Prav tako odsvetujejo obiske solarijev.

Zakaj je Mars postal tako suh in hladen? Se lahko podobno zgodi tudi Zemlji?

06. 11. 2015 09.52

Nasa je znova presenetila z novimi odkritji na Marsu. Kako je planet, ki je bil v nekaterih točkah tako podoben našemu, doletela tako različna usoda? Ali lahko Zemljo doleti podobna "tragedija"?

V Slovenijo pridejo smučat celo iz Maroka

31. 03. 2015 14.02

Sonce in ugodne temperature so razveseljevale smučarje na slovenskih smučiščih. Povečini so morali umetno zasneževati, saj ni bilo dovolj naravnega snega. Največ so smučali Slovenci, ki so se jim pridružili tudi tuji gosti.

7 scenarijev uničenja človeštva in Zemlje

08. 12. 2014 10.23

Precej prahu je dvignilo opozorilo priznanega Stephena Hawkinga, da nas lahko umetna inteligenca uniči. Nekateri so prikimavali, drugi opozarjali še na druge možnosti našega konca - od asteroidov do podnebnih sprememb. Preverite morebitne scenarije našega konca.

Geologi zaradi močnih padavin svarijo pred zemeljskimi plazovi

10. 09. 2014 16.53

Geološki zavod Slovenije prebivalce na območju vzhodne in severovzhodne Slovenije ter v vzhodnem delu osrednje Slovenije obvešča o povečani verjetnosti pojavljanja zemeljskih plazov. Bodite pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih, svetujejo.

Kako poleti negovati lase?

23. 06. 2011 10.12

Poleti so lasje zaradi sonca, vetra, kopanja v morju in bazenih pogosto izsušeni in brez sijaja. Zato jim morate zagotoviti nego, s katero jim boste povrnili vlažnost in jih čim bolj zaščitili pred škodljivimi poletnimi vplivi iz okolja.

V Sloveniji najbolj razširjen kožni rak

24. 05. 2011 11.22

V Sloveniji vsako leto zaznajo več kot 2000 novih primerov kožnega raka, tudi zaradi izpostavljanja soncu in solarijev, zato zdaj že otroke v vrtcih seznanjajo z nevarnostjo sončnih žarkov.