ultravijolično

Kitajski DeepSeek zatresel ameriško borzo, sledil obsežen kibernetski napad

28. 01. 2025 08.18

Kdo bo povedel na področju umetne inteligence? V ponedeljek se je bitka še dodatno razplamtela, ko se je na trgu predstavil kitajski klepetalni robot z umetno inteligenco DeepSeek. Kitajsko podjetje je že prvi dan konkretno premešalo karte; tehnološke delnice v ZDA in Evropi so namreč zabeležile strm padec za kar bilijon dolarjev (nekaj več kot 958 milijard evrov). Cenovno ugodnejši kitajski model pa ob tem poraja tudi vprašanja o konkurenčnosti ameriških podjetij.

Je uporaba UV lučk pri permanentnem lakiranju varna?

19. 10. 2024 06.57

V zadnjih letih se vse več žensk odloča za permanentno lakiranje nohtov, saj so tako vedno urejene in prihranijo precej časa. Za utrjevanje teh posebnih lakov pa se najpogosteje uporabljajo lučke z ultravijolično svetlobo, ki sprožajo pomisleke o varnosti. Študije so pokazale, da lahko daljše obsevanje nohtov oziroma rok dolgoročno povzroči kožnega raka. Dobra novica pa je, da jih lahko pred manikuro ali pedikuro zaščitimo na preprost in učinkovit način.

Nogometaš propagiral 'praženje' na soncu in razjezil dermatologe: raka je vse več

10. 07. 2024 08.07

"Če verjamete, da se kožni rak pojavi zaradi sonca, ste kralj nevednosti." Ne gre za izjavo kakšnega dermatologa ali zdravnika, ampak komentar nogometaša Marcosa Llorenteja uporabniku družbenih omrežij, ki je športnika kritiziral, ker se je hvalil, da se je v kritičnem delu dneva štiri ure brez zaščite izpostavljal soncu. Llorentejev odnos je opozoril na nevaren trend na družbenih omrežjih, kjer se propagira sončenje brez zaščite - medtem ko je kožnega raka vse več.

Vesoljski teleskop James Webb posnel najbolj oddaljeno galaksijo

31. 05. 2024 16.08

Nasa poroča o novem neverjetnem odkritju. Vesoljski teleskop James Webb je namreč posnel najbolj oddaljeno galaksijo doslej. Galaksija JADES-GS-z14-0 naj bi nastala le 290 milijonov let po velikem poku, kar je novi rekord za "najstarejšo" poznano galaksijo.

To je glavni krivec za prezgodnje staranje kože!

08. 09. 2023 00.15

Si vedela, da na videz tvoje kože UV sevanje vpliva bistveno bolj kot tvoja starost? Pigmentni madeži, gubice, suha, uvela koža - za vse to so odgovorni UVA in UVB žarki.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje

12. 04. 2023 16.59

Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

Ogromna Sončeva pega vidna tudi brez teleskopa

19. 01. 2023 20.46

V zadnjih dneh je nam najbližja zvezda Sonce zelo aktivna, saj so astronomi našteli izjemno veliko število Sončevih peg. Ena od peg pa še posebej izstopa, saj je tako velika, da je vidna tudi brez teleskopov. A pozor: Sonce opazujte le s pomočjo posebnih filtrov.

Rade Šerbedžija o Racu: Ne, ne verjamem, da je umrl. Nesmrtni ne umirajo

16. 09. 2022 09.12

Igralec, režiser in glasbenik Rade Šerbedžija se je na svojem profilu na Facebooku odzval na smrt dobrega prijatelja in igralskega kolega Radka Poliča Raca. Šerbedžija je o slovenski legendi filma in gledališča med drugim zapisal: "Imel je nekaj posebnega. Nekaj, česar se ne da naučiti in kar imajo le redki na svetu – božanski navdih!"

Oblačilo brez UV-zaščite je lahko enako učinkovito kot tisto z njo

26. 07. 2022 20.03

Nekatere spletne in športne trgovine imajo v svoji ponudbi tudi oblačila, ki naj bi ščitila pred UV-žarki. Zelo veliko ponudbo teh imajo na Finskem, država ima tudi eno izmed najvišjih števil obolelih za kožnim rakom. A tamkajšnji dermatologi ugotavljajo, da tkanine sploh niso enotno regulirane s strani EU in da industrija oblačil z UV-zaščito uporablja različne testne standarde, ki pa jih nihče ne preverja. Pred soncem tako lahko enako učinkovito ščitijo tudi obleke brez oznak.

Vesoljski teleskop James Webb je zadel droben meteoroid

09. 06. 2022 19.23

Nasin edinstveni vesoljski teleskop James Webb, čigar poslanstvo je preučevati prve zvezde, ki so zasijale v našem vesolju, je zadel manjši meteoroid. Ta je poškodoval glavno ogledalo teleskopa, kar ima opazen učinek v podatkih observatorija, a kot so dejali znanstveniki, dvomijo, da bi lahko poškodba omejila učinkovitost misije.

Japonci ustvarili masko, ki se sveti, če ima uporabnik covid

10. 12. 2021 08.44

Skupina japonskih znanstvenikov je ustvarila prototip filtra obrazne maske, ki se sveti pod ultravijolično svetlobo in razkriva sledi covida-19, če je uporabnik okužen.

Kako nas pred soncem varujejo kreme za sončenje?

04. 07. 2021 17.33

V poletnih mesecih več časa preživljamo na prostem. Čeprav ima sonce tudi dobre učinke – greje nas in nam pomaga tvoriti D-vitamin – se zaradi tega ni treba namerno sončiti, opozarjajo strokovnjaki. Sonce namreč povzroča poškodbe kože, ki se lahko razvijejo v kožnega raka. Zato se mu, če je le mogoče, izogibajmo med 10. in 17. uro. V vsakem primeru pa se zaščitimo s sredstvom za sončenje. Kako nas pravzaprav varujejo tovrstne kreme in kako jih je najbolje uporabljati?

1784 novih okužb s koronavirusom, umrlo 61 ljudi

04. 12. 2020 10.38

Zabeležili smo največje število smrti zaradi covida-19 doslej. Umrlo je 61 oseb. Potrdili so 1784 novih okužb. Delež pozitivnih testov je 25,75. Prvi pogoj iz načrta sproščanja ukrepov, in sicer povprečno manj kot 1350 okužb v zadnjih sedmih dneh, še ni izpolnjen. To povprečje trenutno znaša 1487, je povedal Jelko Kacin.

Z ultravijolično svetlobo razkužili OŠ Selnica ob Dravi

01. 06. 2020 21.00

Metodo razkuževanj, ki se že vrsto let uporablja v bolnišnicah in laboratorijih, bodo zdaj lahko uporabili tudi v drugih ustanovah. Prva je bila na vrsti Osnovna šola Selnica ob Dravi, kjer so predstavili inovativno rešitev za razkuževanje prostorov. Gre za postopek z ultravijolično svetlobo UV-C, ki omogoča popolno odstranitev bakterij, plesni, spor, virusov in tudi novega koronavirusa.

Trump bi okužene 'zdravil' z injekcijami razkužila. Stroka svari pred usodnimi posledicami

24. 04. 2020 08.06

Ameriški predsednik Donald Trump je na novinarski konferenci predlagal, da bi okužene s koronavirusom lahko zdravili kar z vbrizgavanjem razkužila ali obsevanjem z UV-svetlobo. Zdravstvena stroka zdaj hiti opozarjati Američane, da gre za nevarne predloge, ki imajo lahko usodne posledice.

Čudoviti biserni oblaki in nastanek ozonske luknje

27. 09. 2019 06.00

Septembra se nad Antarktiko pojavljajo biserni oblaki, ki se zaradi uklona Sončeve svetlobe leskatajo v čudovitih mavričnih barvah. Za razliko od običajnih oblakov, ki nastajajo na višinah do 10 kilometrov, se ti oblaki nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko pomembnejši pri vsakoletnem stanjašnju ozonske plasti.

UV-indeks bo v naslednjih dneh zelo visok, sonce nas lahko opeče prej kot v 20 minutah

13. 06. 2019 17.29

Smo v delu leta, ko je sonce najvišje na nebu in svetel del dneva najdaljši. Predvsem sredi dneva pride do tal veliko škodljivega ultravijoličnega sevanja, ki povzroča staranje kože in opekline, lahko povzroči tudi nastanek kožnega raka. Pred soncem se je treba dobro zaščiti, saj nam lahko opekline povzroči že v zelo kratkem času.

Kaj so vzroki za nastanek ozonske luknje?

20. 09. 2018 17.26

V zadnjih desetletjih je veliko govora o ozonu, ki ima pomembno vlogo v naravnem sistemu. Na Antarktiki se septembra pojavljajo biserni oblaki, ki se za razliko od običajnih oblakov nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Zaradi uklona Sončeve svetlobe se lesketajo v čudovitih mavričnih barvah in ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko bolj pomembni pri nastanku ozonske luknje nad Antarktiko. Zakaj?

Prehitro pozabimo na zaščito. UV žarki nevidni, močni in škodljivi

26. 04. 2018 13.04

Ste z mislimi že na počitnicah? Prijetne poletne temperature in sončno vreme kar kličejo po kratkih oblačilih, pa tudi kopalke postajajo aktualne. Medtem ko je nekaj sončne svetlobe za živa bitja koristne, pa je prevelika izpostavljenost soncu zaradi negativnega učinka ultravijoličnega sevanja škodljiva.

Astronomi zaznali svetlobo, ki so jo oddale prve zvezde

01. 03. 2018 14.02

Prvič v zgodovini so astronomi zaznali svetlobne valove, ki izvirajo iz časa nastanka prvih zvezd. Zaznali so namreč radijske valove izpred 180 milijonov let po velikem poku. Tako imenovana vesoljska zora pa lahko znanstvenikom pomaga pri preučevanju nekaterih največjih skrivnosti vesolja, med drugim tudi temne snovi.

Odpravite nezaželene učinke sonca!

31. 07. 2017 07.37

Sonce, ki ga večina nas nestrpno pričakuje preko celotnega leta, nas predvsem v poletnih mesecih utegne tudi kar pošteno zmotiti. Vročina in bleščanje so poleg visokih stroškov povezanih s prehodom sončne energije in svetlobe v prostore znotraj stavb, moteči faktorji, ki pa so na našo srečo, odpravljivi. V kolikor iščete rešitev za udobnejše delovno ali bivalno okolje, se ta predstavlja v obliki termoreflektivnih folij za stekla.

Na površju Marsa toksična zmes, ki je pobila življenje 

07. 07. 2017 08.50

Zgornje plasti površja Marsa so sterilne zaradi kombinacije kemijskih zmesi in ultravijoličnega sevanja. To pomeni, da so možnosti, da bi že na površju našli mikroskopske organizme, majhne, globlje pa bi se seveda še vedno lahko skrivalo kaj živega in zanimivega. 

Izdajati bodo začeli nove potne liste

09. 12. 2016 12.42

V ponedeljek bodo začeli izdajati posodobljene biometrične potne liste. Med drugim bodo dodali še eno fotografijo imetnika, ki bo zaščitena pred ponarejanjem. Glavni motivi sicer ostajajo nespremenjeni. Cena potnega lista z veljavnostjo deset let bo 46,10 evra, rok za izdelavo pa krajši kot doslej.

Z 'nevidno' tekočino stopili na prste avtomobilskemu tatu

01. 10. 2013 06.30

Londonska policija je nepridiprava, ki je vlomil v avtomobil, na nenavaden način ujela na delu. Avtomobil so opremili s tekočino, ki je tatu v trenutku, ko je ta odprl vrata, poškropila. Tekočina je pod navadno lučjo neopazna, sveti se le pod ultravijolično svetlobo.

FOTO: Hubblovo bližnje srečanje s Tarantelo

14. 08. 2012 12.49

Hubblov teleskop je znova poskrbel za čudovito fotografijo našega vesolja. Svoje 'oko' je tokrat usmeril v meglico Tarantela, ki je od Zemlje oddaljena 170.000 svetlobnih let.

FOTO in VIDEO: Ali zastave na Luni še stojijo? Da!

30. 07. 2012 07.57

Pred več kot 40 leti je človek prvič zapičil zastavo v Lunino površje. Vseh šest ekip Apolla, ki so pristale na Luni, je na Zemljinem naravnem satelitu pustilo ameriško zastavo, in kot kaže, stojijo vse, razen ene.

V Nemčiji odmeva dopinški škandal

30. 01. 2012 16.15

Nemška protidopinška zveza je sporočila, da je kar 28 športnikov vpletenih v dopinški škandal, ker naj bi jim zdravnik Andreas Franke pomagal do boljših dosežkov s prepovedanimi krvnimi transfuzijami.

S fluorescentnimi mucami do zdravila za aids

12. 09. 2011 11.47

Znanstveniki, ki iščejo zdravilo za aids, so 'ustvarili' svetleče mucke, odporne na bolezen. Domačim mucam so DNK spremenili z genom, ki se bori z virusi podobnimi HIV in z genom fluorescentne meduze, zaradi katerega se pod ultravijolično lučjo svetijo zeleno.

Nad Arktiko zeva rekordna ozonska luknja

05. 04. 2011 11.42

Ozonska plast nad Arktiko se je stanjšala kot še nikoli do zdaj. Vzroki so škodljivi plini v ozračju in tudi mrzla zima. Predvsem Skandinavci in Grenlandci bodo morali biti v naslednjih tednih posebej pozorni na škodljivo UV-sevanje.

Koncentracija ozona v Sloveniji visoka

01. 07. 2010 11.04

V zadnjih dveh dneh je koncentracija ozona nad našo državo visoka. Maksimalna urna vrednost ozona na Krvavcu je namreč presegla mejno vrednost 180 μg/m³.