ukrajinska pšenica

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna
29. 06. 2023 21.00Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Slaba letina, prenizke odkupne cene in ukrajinska konkurenca
28. 06. 2023 18.36Letošnja letina pšenice bo slaba, kmete pa ob tem skrbi tudi nizka odkupna cena, ki ne pokrije stroškov pridelave, in konkurenca iz Ukrajine. Tako ukrajinska pšenica kot moka se namreč prodajata po precej nižji ceni od slovenske, kar da "ruši slovenski trg." Opozorili so tudi na ukrajinsko podjetje, ki da slovenskim mlinarjem in morebitnim drugim odkupovalcem ponuja dobavo moke v embalaži s slovensko blagovno znamko.

Požar na Krimu pogašen. Prigožin sporoča: Wagnerja bo kmalu konec
29. 04. 2023 09.10Ruski bloger je z javnostjo delil videoposnetek šefa ruske skupine plačancev Jevgenija Prigožina, ki pravi, da bo Wagnerja kmalu konec. Kako resno misli s to izjavo, sicer ni popolnoma jasno. Požar, ki je izbruhnil v mestu Sevastopol na Krimu, so ruske sile medtem uspele pogasiti. Guverner krimske regije Mihail Razvožajev je sporočil, da je zagorel rezervoar za gorivo. Ob tem je dejal, da se je ta vnel po napadu dveh brezpilotnih letal, na spletu pa je zapisal tudi, da v požaru ni bil poškodovan nihče.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom
23. 08. 2022 17.28Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Po koruzi iz Ukrajine končno tudi pšenica
12. 08. 2022 15.32Iz ukrajinskega pristanišča Črnomorsk je proti Turčiji izplula prva tovorna ladja s pšenico od začetka ruske invazije na Ukrajino. Od ponovne vzpostavitve izvoza ukrajinskega žita čez Črno morje so namreč ladje doslej tovorile le koruzo in sončnične izdelke. Od podpisa sporazuma o izvozu žita je avgusta ukrajinska pristanišča zapustilo že 14 ladij.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'
11. 08. 2022 09.49Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

Kdo si bo upal pluti v Ukrajino po žito v (ne)varna pristanišča?
25. 07. 2022 21.42Ukrajinske oblasti pričakujejo, da bodo prve pošiljke žita ukrajinska pristanišča vseeno zapustile še ta teden. Izjava prihaja po ruskem raketnem napadu na pristanišče Odesa ob Črnem morju, ki je vzbudil dvom v zavezanost Rusije podpisanemu dogovoru z Ukrajino o izvozu žita. Cene pšenice na borzi so zaradi napada spet poskočile, saj trgovce skrbi, da lastniki tovornih ladij ne bodo hoteli pluti na nevarno območje. Izvoz žita sicer ovirajo tudi številne mine, ki so jih postavile ukrajinske sile za zaščito pred ruskimi napadi.

Vse višje cene hrane: cena kruha ponekod tudi dvakrat višja
13. 07. 2022 19.45Ne le, ko točimo gorivo na črpalkah ali ko plačujemo položnice za plin ali elektriko. Slovenci draginjo že nekaj časa vse bolj občutimo tudi, ko polnimo nakupovalne vozičke s hrano. Ta se je v zadnjem letu v povprečju povečala kar za desetino, določeni osnovni prehrambeni izdelki celo več. Za kilogram kruha, ki je denimo še pred tremi leti stal približno dva evra, danes odštejemo tri, ponekod celo štiri evre. Pa sta za to res kriva ukrajinska kriza in pomanjkanje surovin?

'Putin bi lahko sprejel bolj drastične ukrepe in uvedel vojno stanje v Rusiji'
10. 05. 2022 08.43V Mauripolu naj bi umrlo precej več civilistov, kot so do sedaj predvidevali. Hkrati je v jeklarni Azovstal še vedno ujetih okoli sto civilistov, Rusija pa vseeno nadaljuje obstreljevanje. Prav tako naj bi bilo v jeklarskem kompleksu več kot tisoč vojakov. Ukrajinska obveščevalna služba meni, da je pšenica, ki so jo ruske sile ukradle na zasedenih območjih Ukrajine, že v Sredozemlju, najverjetnejša destinacija pa je Sirija. Ameriški obveščevalci pa predvidevajo, da bo Putin ob nadaljevanju vojne postal vse bolj nepredvidljiv.

Vse več držav se odloča za prepoved izvoza hrane
09. 03. 2022 11.34Vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na svetovno oskrbo s hrano. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Tudi Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke. Za podoben korak so se pred dnevi odločile tudi Madžarska, Turčija, Argentina, Moldavija in nekatere druge države.

Pšenica zaradi vojne v Ukrajini najdražja v 14 letih
04. 03. 2022 13.16Vojna v Ukrajini navzgor potiska tudi cene pšenice, tako da nekatere vrste te žitarice beležijo najvišje ravni po letu 2008. Rusija in Ukrajina sta namreč zelo pomembni izvoznici in skupaj skrbita za skoraj 30 odstotkov vsega svetovnega izvoza pšenice.