ukrajinska kriza

V Davosu o ukrajinskem mirovnem načrtu: 'Za Ukrajince je najpomembnejše, da zmagamo'

15. 01. 2024 07.51

V Davosu, kjer se začenja 54. letno srečanje Svetovnega gospodarskega foruma (WEF), poteka konferenca o Ukrajini. Varnostni svetovalci iz okoli 80 držav razpravljajo o temeljih za mir v tej državi. Vse več držav naj bi si namreč prizadevalo pomagati pri pripravi temeljev, da bi se mirovnemu načrtu ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega nekega dne pridružila Rusija.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'

11. 07. 2023 14.06

"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Han: Magna bo državi vrnila 22,1 milijona evrov in ostaja v Sloveniji

30. 05. 2023 10.21

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je sporočil, da bo koncern Magna vrnil celotno finančno spodbudo za lakirnico v Hočah. Skupaj z obrestmi bo v državni proračun vrnil dobrih 22,1 milijona evrov. Pogovori po njegovih besedah niso bili enostavni, so bili pa zelo konstruktivni in korektni. Ministrstvo je zdaj z Magno v pogovorih glede njenih nadaljnjih aktivnosti. "Želimo si, da Magni uspe najti poslovno priložnosti in v tovarni v Hočah zagnati celovito proizvodnjo vozil."

Arex med 44 slovenskimi podjetji, ki želijo sodelovati pri proizvodnji streliva

25. 04. 2023 19.32

44 slovenskih podjetij zanima sodelovanje pri vzpostavitvi proizvodnje streliva v Sloveniji. Med podjetji, ki so se odzvala na poziv ministrstva za obrambo, je tudi dolenjski Arex, kjer pravijo, da je za njimi rekordno leto.

Na voljo pomoč podjetjem, ki jih je prizadela agresija Rusije proti Ukrajini

11. 04. 2023 16.17

SID banka je napovedala nov ukrep, namenjen podjetjem vseh velikosti, katerih slabša uspešnost je posledica agresije Rusije proti Ukrajini. Kot so sporočili z ministrstva za gospodarstvo, bo ukrep omogočil dostop do finančnih sredstev pod ugodnimi pogoji za naložbe na področju Slovenije.

Podjetjem na voljo za 50 milijonov evrov posojil SID banke

16. 03. 2023 14.29

Vlada je sklenila, da SID banka lahko iz posojilnega sklada 1 poleg tehnoloških investicij financira investicije ali obratna sredstva podjetij, ki so prizadeta zaradi ukrajinske in energetske krize. SID banka bo 50 milijonov evrov zagotovila iz naslova sredstev, ki bodo ostala na nekaterih kreditnih linijah.

Moldavija: tempirana bomba

25. 02. 2023 07.00

"Rusija načrtuje desant na letališče v Kišinjevu," je po prejetju ukrajinskih obveščevalnih podatkov dejal novi moldavski premier Dorin Recean, predsednica Maja Sandu pa, da Rusija pripravlja državni udar. Recean je nato dejal, da je ruske čete v Pridnestrju potrebno izgnati. Sledil je odgovor Moskve, kjer so preklicali odlok o podpori suverenosti Moldavije pri vprašanju Pridnestrja. Še več, Rusija trdi, da Ukrajina ob meji krepi sile in pripravlja naskok na največje skladišče orožja v Vzhodni Evropi pri Kobasni, ki ga varuje ruski mirovni kontingent. Se odpira druga fronta, ki bi lahko sprožila nepredstavljive posledice?

Cena vojne: kako močno je Putinova invazija prizadela gospodarstvo

22. 02. 2023 19.53

Leto dni po ruskem napadu na Ukrajino je nemški ekonomski inštitut izračunal vpliv vojne na svetovno gospodarstvo. Ocene so zaskrbljujoče. Prav tako pa zaenkrat nič ne kaže na konec vojne. So pa analitiki prepričani, da se bodo začeli kazati dolgoročni učinki sankcij na rusko gospodarstvo.

Izbor fotografij, ki so zaznamovale minuli teden

15. 01. 2023 13.57

V torek so se na ulice in trge večjih mest po državi podali razočarani državljani, ki zahtevajo dostopnejši javni zdravstveni sistem. Stavki pacientov naj bi v sredo sledila stavka zdravnikov, a je bila ta tik pred zdajci preklicana. Dobili smo inženirko leta 2022, ki je ena redkih, ki opravlja poklic mehaničarke potniških letal. Radikalni privrženci skrajno desnega nekdanjega brazilskega predsednika Jairja Bolsonara so v nedeljo napadli vladna poslopja v Brasilii. Predsednik Lula je napade označil za terorizem, obsodbe napadov pa so izrekli številni svetovni voditelji. V Kaliforniji se soočajo s posledicami katastrofalnih poplav, medije pa zaposluje avtobiografija princa Harryja, s katero je dvignil veliko prahu, ki se še dolgo ne bo polegel.

Nas v letu 2023 čaka nov val podražitev?

04. 01. 2023 06.00

V novo leto smo vstopili z novimi podražitvami. Tobačni izdelki so dražji za približno štiri do pet odstotkov, podražila sta se tudi bencin in dizel. Direktorica IMF Kristalina Georgieva je povedala, da v letu 2023 približno tretjino sveta in polovico Evropske unije čaka recesija. In kaj glede podražitev lahko pričakujemo v Sloveniji? Na vprašanja nam je pomagal odgovoriti ekonomist Matej Lahovnik.

'Pozabili smo, da Putin razmišlja povsem drugače od nas. Nismo ga jemali resno'

07. 12. 2022 18.57

Nekdanja nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer priznava, da na zahodu mnogi odločevalci Putina niso jemali resno, ko je pred vojno govoril o tem, da obžaluje, da Ukrajina ni več del Rusije. Po njenem mnenju se mora prebuditi tudi evropska oborožitvena industrija, ki mora Ukrajini zagotoviti zadostno dobavo orožja in streliva za končno zmago v vojni.

Putin za ukrajinska bojišča novači komandose, ki so jih izurili Američani

01. 11. 2022 10.05

Rusija se je začasno umaknila iz sporazuma o izvozu žita preko Črnega morja, na sedežu Združenih narodov pa sta si ukrajinski in ruski diplomat izmenjala ostre besede, pri čemer je ukrajinski odločitev Moskve označil za izsiljevanje. Ruski veleposlanik mu ni ostal dolžan. Obtožil je Kijev, da uporablja črnomorski ladijski koridor za dostavo žita na svetovne trge le pod pretvezo, v resnici pa da gre za "vojaške in sabotažne namene" proti njihovi floti in opozoril, da ne bodo dovolili prehoda ladij brez ruske odobritve. Rusija zdaj od Kijeva zahteva "resnična zagotovila o doslednem spoštovanju istanbulskega sporazuma, zlasti o neuporabi humanitarnega koridorja v vojaške namene".

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Putin razglasil štiri nove ruske regije. Ukrajina uradno zaprosila za članstvo v Natu

30. 09. 2022 14.33

Ruski predsednik Vladimir Putin je na slovesnosti v Kremlju podpisal dokumente o priključitvi ukrajinskih regij Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk k Rusiji, skupaj s predstavniki proruskih oblasti vsake od štirih regij. Pri tem se je skliceval na rezultate referendumov, ki so jih proruske oblasti pretekli teden izvedle v štirih južnih in vzhodnih ukrajinskih regijah. "Ljudje so se odločili, odločitev je dokončna," je povedal. V govoru dejal, da Rusija ne bo živela po "lažnih pravilih" Zahoda, ZDA in njene zaveznice pa da vodijo 'hibridno vojno'. Medtem je Ukrajina uradno vložila prošnjo za članstvo v zvezi Nato, je sporočil njen predsednik Volodimir Zelenski. Podporo odločitvi Ukrajine, da se pridruži zavezništvu je izrazil tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Voditelji EU so sicer kmalu po podpisu dokumentov o priključitvi obljubili, da ne bodo nikoli priznali nezakonite ruske priključitve. "Amerika in njeni zavezniki se ne bodo pustili ustrahovati. Putin nas ne bo prestrašil," je bil v prvem odzivu oster ameriški predsednik Joe Biden.

Najvišja stanovanjska stolpnica v Sloveniji zrasla do svoje končne višine

27. 09. 2022 13.50

Gradbeni delavci so stanovanjsko stolpnico, ki jo družba Spektra Invest gradi med Celovško cesto in Celovškimi dvori v Ljubljani, zgradili do njene končne višine, 85 metrov oziroma do 21. nadstropja. Velikanka bo ponujala streho nad glavo ljudem v več kot 200 stanovanjih. Kakšen je razgled iz 21. nadstropja, si je ogledal naš fotograf.

Množično dezerterstvo: helikopterji 'Z' zdaj lovijo lastne vojake?

11. 09. 2022 11.30

Rusija je v okolico Hersona napotila helikopterje za iskanje ubežnikov, da bi preprečila, da bi njeni vojaki bežali v vse večjem številu. Generalštab ukrajinskih oboroženih sil je znova sporočil, da so znatne ruske izgube in nepripravljenost na boj prispevale k poslabšanju morale in psihološkega stanja okupacijskih ruskih čet. Newsweek poroča, da število dezerterjev hitro narašča.

Ukrajina od Rusije zahteva 300 milijard evrov vojne odškodnine

09. 09. 2022 12.40

Ukrajina od Rusije terja 300 milijard ameriških dolarjev vojne odškodnine. Zelenski pa je v nagovoru dejal, da jim je uspelo v okviru protiofenzive "osvoboditi" več kot tisoč kvadratnih kilometrov ozemlja. Ukrajinska protiofenziva v Harkovu je namreč prisilila ruske čete v umik in evakuacijo. Rusija je nato sporočila, da v Harkov pošilja dodatne vojaške enote. V nekaterih evropskih državah se je medtem omajala podpora Ukrajini zaradi vse višjih cen, ki se bodo še okrepile med zimskim časom.

Dve nemški jedrski elektrarni do spomladi ostajata v pripravljenosti

06. 09. 2022 16.46

Nemčija je sporočila, da dve jedrski elektrarni na jugu države do spomladi ostajata v pripravljenosti. Država ima sicer v načrtu, da do konca letošnjega leta ukine jedrski vir energije. Napoved o pripravljenosti elektrarn je sledila stresnemu testu energetskega sistema, s katerim so preverili, kakšna je varnost nemškega električnega omrežja pred prihajajočo zimo. Medtem se je v zadnjem letu, tudi zaradi vojne v Ukrajini, naklonjenost nemških državljanov do jedrske energije povečala, kažejo ankete.

21 držav med kladivom in nakovalom: cena vojne v Ukrajini

24. 08. 2022 09.22

Šest mesecev vojne v Ukrajini je močno zaznamovalo Evropo. Odzivi držav pa so različni, precej so povezani z zgodovinskimi izkušnjami z Rusijo in odvisnostjo od njenih energentov.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom

23. 08. 2022 17.28

Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve

12. 08. 2022 11.25

Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

Na letališču na Krimu eksplodiralo strelivo, boji dosegli obrobje Bahmuta

09. 08. 2022 12.04

Na letališču na polotoku Krim, ki ga je leta 2014 aneksirala Rusija, je v bližini naselja Novofjodorovka eksplodiralo strelivo, pri čemer je bila ena oseba ubita. Fronta v Donbasu je medtem dosegla strateško pomembno mesto Bahmut, kjer na vzhodnih delih že potekajo poulični boji. Krvave bitke se odvijajo tudi južno in jugovzhodno od mesta, kjer ukrajinske sile zaenkrat uspešno branijo položaje v vaseh Kodema in Zajcevo. Ruske sile v okolici Bahmuta ne morejo računati na uspeh, če ne osvojijo južnih dostopov do mesta. Pentagon pa v zadnjem poročilu ugotavlja, da naj bi ruske sile imele skupno med 70 in 80 tisoč ubitih, ranjenih, pogrešanih ali zajetih vojakov.

Vse višje cene hrane: cena kruha ponekod tudi dvakrat višja

13. 07. 2022 19.45

Ne le, ko točimo gorivo na črpalkah ali ko plačujemo položnice za plin ali elektriko. Slovenci draginjo že nekaj časa vse bolj občutimo tudi, ko polnimo nakupovalne vozičke s hrano. Ta se je v zadnjem letu v povprečju povečala kar za desetino, določeni osnovni prehrambeni izdelki celo več. Za kilogram kruha, ki je denimo še pred tremi leti stal približno dva evra, danes odštejemo tri, ponekod celo štiri evre. Pa sta za to res kriva ukrajinska kriza in pomanjkanje surovin?

Posojila bodo dražja, pot do lastnih nepremičnin pa še težja

16. 06. 2022 18.52

Ne le hrana in energenti, dražji bo tudi denar, obdobje zgodovinsko nizkih obrestnih mer in ugodnih posojil se očitno poslavlja. Banke po dvigu ključnih obrestnih mer Evropske centralne banke napovedujejo dražje in težje dostopne kredite. Že težja bo torej pot do lastne nepremičnine, manj pa bo tudi investicij. Po drugi strani pa bodo nekoliko na boljšem varčevalci, Deželna banka denimo kot prva z avgustom ukinja ležarine za fizične osebe s prihranki nad 100.000 evri. Počasi bodo rastle obrestne mere na depozite.

Odbor za zunanjo politiko podprl predstavitev Fajonove

30. 05. 2022 06.17

Kandidatka za zunanjo ministrico Tanja Fajon je uspešno prestala zaslišanje pred pristojnim odborom DZ za zunanjo politiko. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je menilo devet članov odbora, šest jih je bilo proti. Največ vprašanj so ji poslanci zastavili glede odnosov s Hrvaško in vojne v Ukrajini.

Ruska vojska po navedbah Kijeva izgubila več kot 30.000 vojakov

29. 05. 2022 13.05

Ukrajinska vojska je sporočila, da je ruska vojska od invazije na Ukrajino izgubila že 30.150 vojakov. Poleg tega naj bi ukrajinska vojska od začetka invazije uničila več kot 1300 tankov, kar predstavlja 30 odstotkov vseh sodobnih tankov ruske vojske. "Rusija bo dolgoročno izgubila precejšen del svoje blaginje," je medtem v poročilu zapisala nemška centralna banka.

Zelenski: Rusi kradejo naše žito in ga tihotapijo v druge države

23. 05. 2022 08.10

Volodimir Zelenski je na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu pozval mednarodno skupnost, naj več napora vloži v obnovo Ukrajine, predvsem njenega gospodarstva. Poudaril je tudi potrebo po dodatnih pošiljkah orožja in pozval k sankcijam proti Rusiji. Medtem je ukrajinski generalštab sporočil, da naj bi Belorusija kopičila sile in okrepile svoje aktivnosti na meji z Ukrajino. Ruske sile pa so okrepile svoja prizadevanja za zavzetje mesta Severodoneck, trenutno pa nadzorujejo že več kot 90 odstotkov regije Lugansk.

Ukrajinske borce iz Azovstala odpeljali v rusko ujetništvo

19. 05. 2022 10.05

Ruski vojski se je od ponedeljka predalo že 1730 ukrajinskih vojakov iz jeklarne Azovstal v mestu Mariupolj, od tega je 80 ranjenih, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Po navedbah Moskve je velika večina zajetih vojakov premeščena v nekdanjo zaporniško kolonijo v regiji Doneck.

Rumena podmornica: dobrodelni koncert za žrtve vojne v Ukrajini

10. 05. 2022 17.30

V ljubljanski Cvetličarni bo 12. maja dobrodelni koncert Rumena podmornica, na katerem bodo nastopili številni glasbeniki, med njimi tudi skupini Help! A Beatles Tribute in Prismojeni profesorji bluesa. Zbrani denar, ki bo v celoti namenjen za humanitarno pomoč prizadetim v vojni v Ukrajini, bodo prejele štiri slovenske humanitarne organizacije.