ukcl

Spletna goljufija: lažni oglasi za merilnik glukoze v krvi, ki sploh ne obstaja

08. 03. 2025 06.00

Pozor. Po spletu krožijo lažni oglasi za 'revolucionarni' merilnik glukoze v krvi. Merilnik naj bi sladkor v krvi meril na neinvaziven in neboleč način brez igel. Nikar ne nasedajte. Sistem iz oglasa ni preverjen za merjenje glukoze in ni v klinični uporabi in ni validiran v kliničnih raziskavah. V podjetju Siemens pa poudarjajo, da gre za zlorabo njihove blagovne znamke.

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji

21. 02. 2025 09.47

Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Izjemen uspeh UKC Ljubljana: srce presadili komaj šestmesečnemu dojenčku

20. 02. 2025 10.09

UKC Ljubljana se lahko pohvali z novim, izjemnim uspehom na področju transplantacij srca. Srce so namreč uspešno presadili komaj šestmesečnemu dojenčku, ki je po posegu dobro okreval.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča

20. 02. 2025 09.40

Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

V UKC Ljubljana aktivirali načrt za množične nesreče, stanje opečene osebe kritično

30. 01. 2025 09.12

Po požaru, ki je izbruhnil v dijaškem domu na Poljanski ulici, so v UKC Ljubljana aktivirali načrt za množične nesreče. Sprejeli so 11 poškodovancev, po podatkih Policije starih med 15 in 19 let. Štirje so se zastrupili z monoksidom, a njihovo stanje je stabilno. Tri osebe pa so huje poškodovane – ena ima hude opekline po večjem delu telesa in je v kritičnem stanju, dve pa bosta zaradi zloma hrbtenice in zloma skočnice operirani na travmatologiji.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče

26. 01. 2025 10.52

Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

Neučinkovito reševanje težav s heliportom: odslovili vodjo službe za varnost

14. 01. 2025 13.25

UKC Ljubljana je v sporočilu za javnost podrobneje pojasnil razloge za nedelovanje heliporta. Poudarili so, da delovanje pristojnih služb kljub izjemni angažiranosti za takojšnjo odpravo napak ni bilo dovolj učinkovito. Vodstvo je zato zamenjalo vodjo službe za varnost in zdravje pri delu, so sporočili. Prav tako je po njihovem mnenju nujna pogodba, ki bi serviserja zavezala, da ima ključne rezervne dele na zalogi.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Pritisk na ljubljansko urgenco: ogrožene druge zdravstvene storitve

22. 11. 2024 15.48

V UKC Ljubljana (UKCL) že nekaj časa opažajo trend povečevanja priliva bolnikov na urgenco UKCL, predvsem na Internistično prvo pomoč (IPP). V zadnjih dneh se je to število še precej povečalo, kar predstavlja veliko obremenitev naše osrednje univerzitetne terciarne zdravstvene ustanove tako z vidika posteljnih kapacitet kot tudi kadra. Brez sistemskih ukrepov bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov v prihodnje lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki se izvajajo samo v UKCL, opozarjajo.

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta

28. 10. 2024 19.26

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

Opičje koze: potek bolezni podoben kot pri noricah, cepivo že obstaja

16. 08. 2024 10.15

Zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v sredo razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. V četrtek so prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike potrdili tudi na Švedskem. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL je povedala, da imamo v Sloveniji protokole za primere okužb že iz leta 2022, ko so v Evropi zadnjič zabeležili povečano število okužb. Potek bolezni je sicer podoben kot pri noricah, vendar z razliko, da se vsi izpuščaji pojavijo hkrati, oseba pa je kužna, dokler ji ne odpadajo vse kraste.

Tehnika, ki naj bi se fizično znesel nad pacientom, policija kazensko ovadila

02. 03. 2024 19.44

Policija je kazensko ovadila zdravstvenega tehnika, ki naj bi se do bolnika na Nevrološki kliniki v Ljubljani avgusta vedel agresivno. 85-letnega bolnika naj bi dvakrat udaril po ustih in mu grozil, da ga bo ubil, če ne bo nehal kričati. Policija je zdaj na okrožno državno tožilstvo vložila kazensko ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja grožnje. To pa naj ne bi bil prvi primer tovrstnega nasilja. Kaj pravijo v vodstvu ljubljanskega kliničnega centra, kaj je pokazal njihov strokovni nadzor?

Preklic soglasij za nadurno delo: kako se bodo organizirale zdravstvene ustanove?

29. 02. 2024 15.56

V petek bo v veljavo stopil preklic soglasij za nadurno delo. Vodstva bolnišnic poročajo o različnem obsegu težav in izzivov ter posledično potreb po reorganizaciji. Ponekod bo delo potekalo skorajda nemoteno, drugje bodo organizirali izmensko delo, v mnogih bolnišnicah bodo odpadale nenujne storitve.

Zdravniki v zaostritev stavke, želijo preklic soglasij za nadurno delo

22. 01. 2024 06.10

Zdravniki so na stavkovnih zborih izrazili jasno željo po preklicu soglasij za nadurno delo, je v izjavi medijem povedal predsednik sindikata Fides Damjan Polh. Sindikat bo tako postal koordinator zbiranja preklica soglasij zdravnikov, ki bodo to želeli. Nadaljevanje pogajanj med vlado in Fidesom medtem ni prineslo dogovora.

Na običajni dan dva, ta konec tedna obravnavali 250 poškodb zaradi zdrsov

22. 01. 2024 10.26

Zaradi poledice se je ta konec tedna poškodovalo večje število ljudi. Kot pravi vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana, travmatolog Uroš Tominc, je bil to eden najbolj obremenjenih vikendov v tej zimi. Po njegovih besedah so namreč minuli teden na običajen dan obravnavali dve poškodbi zaradi zdrsa dnevno, minuli konec tedna pa kar 250. Predstojnik kliničnega oddelka za travmatologijo UKC Ljubljana Matej Cimerman je dejal, da je operacijska dvorana delovala "tako rekoč 24 ur".

'Naše plače spodjeda inflacija, razžira pa jih tudi kozmični dež'

07. 12. 2023 07.18

Pred vladnim poslopjem se je zbrala množica protestnikov na shodu dela sindikatov javnega sektorja. Vladi so sporočili, da je dovolj praznih obljub in da je čas, da dane zaveze izpolni. Pričakujejo uskladitev plač z inflacijo in odpravo plačnih nesorazmerij. Če dogovora ne bo, pa napovedujejo, da se bodo drugič zbrali še v večjem številu. Še pred shodom v središču prestolnice so se poklicni gasilci odpravili do ministrstva za obrambo, kjer so državnemu sekretarju predali svoje zahteve.

Po odhodu vodilnega otroškega kardiologa: 'V Ljubljani ostaja kakovostna ekipa'

08. 11. 2023 09.13

Službo za pediatrično kirurgijo na ljubljanski pediatrični kliniki zapušča otroški kardiolog Miroslav Elek, ki odhaja v Srbijo. Njegov odhod pomeni velik udarec za ljubljanski UKC, saj je Elek strokovnjak z največ izkušnjami na tem področju.

Filmska operacija: bolnika podhladijo in mu odstranijo kri

24. 10. 2023 18.11

Kljub vsem težavam v slovenskem zdravstvu naši strokovnjaki dosegajo nove mejnike in pišejo zelo uspešne zgodbe. Ekipa ljubljanskega kliničnega centra se je s pomočjo kolegov iz Cambridga izurila v operaciji kot iz znanstvenofantastičnih filmov. Da bi iz najglobljih kotičkov pljučnega žilja odstranili strdke, ki se pri zdravljenju pljučne embolije niso raztopili, bolniku iz telesa odstranijo kri in ga globoko podhladijo, da bi ohranili možganske in ostale telesne funkcije. To je velika pridobitev za Slovenijo in širšo regijo, pravijo v UKC Ljubljana, saj so morali takšne bolnike doslej pošiljati na Dunaj.

Zdravstveni tehnik naj bi udaril pacienta in mu grozil, da ga bo ubil

08. 09. 2023 11.53

V UKC Ljubljana obravnavajo domnevno nasilno ravnanje enega od svojih zaposlenih. Zdravstveni tehnik na Nevrološki kliniki naj bi udaril pacienta in mu grozil, da ga bo ubil. Vodstvo trdi, da so dogodek po posvetu s Službo za korporativno varnost prijavili Policiji, po presoji bodo uvedli tudi izredni strokovni nadzor. Zaposleni po njihovih trditvah po domnevnem incidentu ni bil več v stiku s pacientom in zdaj dela pod nadzorom.

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?

10. 08. 2023 11.38

Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.

Se bo kirurg Vodiškar pridružil programu otroške srčne kirurgije?

09. 06. 2023 14.30

Potem ko sta program otroške srčne kirurgije zapustila dva vodilna strokovnjaka, je UKC Ljubljana obiskal priznani srčni kirurg Janez Vodiškar, ki trenutno deluje v Nemčiji. Kot so poudarili v ljubljanskem kliničnem centru, je Vodiškar izrazil pripravljenost sodelovati pri zdravljenju otrok s prirojenimi srčnimi napakami. Dejal je, da bo preučil možnosti sodelovanja s kliniko v Stuttgartu, kjer je zaposlen.

Akcijski načrt UKC Ljubljana – dokument, ki naj bi preprečil zlorabe pri poslih z dobavitelji

21. 04. 2023 12.54

Predstavniki UKC Ljubljana so predstavili akcijski načrt za zagotavljanje skladnosti poslovanja z dobavitelji, ki je sestavljen iz treh stebrov – preprečevanje in odkrivanje odklonov ter ukrepanje. Po besedah generalnega direktorja bo načrt postal temelj poslovanja večine zdravstvenih zavodov v Sloveniji in je trenutno najbolj kvaliteten dokument, ki bo pokazal smer, v katero se morajo ti premikati. Sprejeli so nov pravilnik o integriteti, v prenovi je tudi etični kodeks. Ker je največje tveganje na področju nabave povezano z drobljenjem naročil, bodo do konca leta vse nabave razdelili v 133 klasifikacijskih skupin, ki jim bodo omogočile pravočasno načrtovanje.

Otroško srčno kirurgijo zapustil vrhunski strokovnjak, UKC: ni razloga za skrb

24. 03. 2023 09.04

Po nekaj letih zatišja znova poročamo o težavah na otroški srčni kirurgiji. Sodelovanje z UKC Ljubljana je namreč prekinil vrhunski češki kirurg Roman Gebauer, ki je pred petimi leti prišel reševat program. Kot zagotavljajo na UKC Ljubljana, ni razloga za skrb in da otroke s takšnimi težavami normalno obravnavajo. Še vedno pa si želijo sodelovati z dr. Gebauerjem in za to si bodo prizadevali, so povedali na novinarski konferenci. K sodelovanju so začasno povabili slovenskega kirurga Janeza Vodiškarja, ki dela v Stuttgartu in je UKC zapustil leta 2014.

Neuradno: strokovni svet UKCL v primeru Bošnjak ni odkril nepravilnosti

14. 03. 2023 18.58

Strokovni svet UKC Ljubljana, ki ga sestavljajo strokovni direktorji klinik in strokovna direktorica največje bolnišnice, v primeru Bošnjak ni odkril ne strokovnih ne postopkovnih nepravilnosti, smo izvedeli neuradno. Če je nekje siva cona, če tam poka led, potem tja ne stopiš, ampak se ji izogneš, na moralno in etično spornost ravnanja opozarja hematolog Samo Zver, ki je prepričan, da velika večina zdravnikov dela predano in pošteno, take afere pa mečejo slabo luč na vse.

Afera Bošnjak: očitno ne gre za osamljen primer

13. 03. 2023 20.04

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je odzval na afero o sumu korupcije v UKC Ljubljana in o posledičnem odstopu nevrokirurga Romana Bošnjaka. Dejal je, da gre za nedopustno ravnanje, in obljubil, da bodo na ministrstvu zadevi prišli do dna. Med drugim bodo preverili, ali gre za osamljen primer ali sistemski način dela, ki se izvaja tudi v drugih zdravstvenih ustanovah. "V tem trenutku, kar vam lahko rečem, je, da prihaja vsebina, ki jo je treba preveriti. Gre pa ne za istega kirurga, gre za različne zdravnike v različnih institucijah," je povedal.

Po sumu korupcije v UKCL Bošnjak odstopil z mesta predstojnika nevrokirurgije

10. 03. 2023 13.06

Potem ko je v javnost prišla informacija, da je morala tuja državljanka kirurgu ljubljanskega kliničnega centra poleg plačila po rednem ceniku UKC za "zasebni honorar" zdravnika nakazati še dodatnih 6000 evrov, je generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug zdaj podal nekoliko več informacij. Sporočil je, da je profesor in kirurg Roman Bošnjak zaradi incidenta odstopil z mesta predstojnika nevrokirurgije, a da za zdaj v kliničnem centru ostaja kot nevrokirurg. Je pa slednji pojasnil, da mu ni žal, da je operacijo opravil saj je s tem omogočil deklici kakovostno življenje.

Golob o sumu korupcije v UKCL: Podobne zgodbe na dan prihajajo vsak dan

09. 03. 2023 15.31

Na sum korupcije v UKC Ljubljana, da naj bi kirurg tuji pacientki zaračunal še 6000 evrov zasebnega honorarja, se je v oddaji 24UR ZVEČER odzval tudi Robert Golob. "Vladi ni treba ukrepati, ker morajo po uradni dolžnosti ukrepati organi pregona," je dejal predsednik vlade. Kot pravi, je vodstvo zavodov tisto, ki bo moralo z odgovornim ravnanjem in z večjimi pooblastili poseči v te primere, vlada pa bo s spremembo zakonodaje postavila pravila, kaj se sme in kaj ne. Prav tako je Golob razkril še, da je, odkar se je začel ukvarjati z reformo v zdravstvu, s podobnimi primeri seznanjen vsak dan.

Vodstvo UKCL bo ukrepalo po pogovoru s kirurgom

08. 03. 2023 20.08

Generalni direktor UKC Ljubljana pravi, da vodstvo ni vedelo, da je kirurg samoplačniku zaračunal še zasebni honorar. Pravi, da je to neobičajno. Prav tako je zatrdil, da ljubljanski klinični center nikakor ni povezan s podjetjem iz Hongkonga. Ali bo torej vodstvo ukrepalo in kako? O tem bodo odločali, ko se zdravnik vrne s kongresa v tujini.