uganda

Ukinitev agencije Usaid: kakšne bodo posledice in koga bo najbolj prizadelo?

04. 02. 2025 16.25

Trumpov svetovalec za vladno učinkovitost Elon Musk je napovedal ukinitev ameriške agencije za mednarodni razvoj Usaid. Organizacija financira številne zdravstvene, humanitarne in druge projekte v vrednosti več deset milijard evrov letno. Kaj pomeni ukinitev organizacije in katere države bodo to najbolj občutile?

Evenepoel še do drugega pariškega zlata

03. 08. 2024 17.32

Belgijski kolesar Remco Evenepoel je na olimpijskih igrah v Parizu zlati kolajni v vožnji na čas dodal še zlato odličje v cestni dirki. Za njim sta v cilj prispela Francoza Valentin Madouas in Christophe Laporte. Med Slovenci je 273 kilometrov dolgo traso najbolje končal Jan Tratnik, ki je zasedel osmo mesto.

Štirje ljubljanski študenti na humanitarni odpravi v Ugandi

18. 05. 2024 13.33

Pred skoraj 50 leti se je v trope podala prva slovenska humanitarno zdravniška odprava. Zdaj ji vsako leto sledijo številne nove skupine. Na družbenih omrežjih lahko trenutno spremljamo štiri študente medicinske fakultete v Ljubljani, ki so se za tri mesece, od aprila do julija, odpravili na prostovoljno medicinsko odpravo v Ugando. Natančneje na otok Bwama, kjer stoji manjša klinika, ki so jo ustanovili prav v sodelovanju s Sekcijo za tropsko in potovalno medicino Medicinske fakultete v Ljubljani.

'Le idioti lahko umrejo od lakote'

25. 01. 2024 18.37

Besede ugandskega ministra za zunanje zadeve, da lahko od lakote umrejo le idioti, so naletele na številne kritike. Po njegovem mnenju ima Uganda namreč izredno ugodno podnebje in rodovitno zemljo, kar pomeni, da bi si ljudje morali biti sposobni pridelati hrano.

V terorističnem napadu umrla mladoporočenca na safariju

18. 10. 2023 17.00

V Ugandi se je zgodil teroristični napad, v katerem sta umrla mladoporočenca na medenih tednih. Umrl je tudi njun vodič. Napadalci so še na prostosti.

S pomočjo umetne inteligence napovedujejo pričakovano starost

21. 09. 2023 16.55

Na znanstvenem posvetu Gerontološkega društva Slovenije o biologiji staranja so v ospredje postavili biološke ure. To so orodja, ki jih razvijajo na osnovi velike količine bioloških podatkov s pomočjo umetne inteligence in dobro prikazujejo potek staranja, napovedujejo pričakovano življenjsko dobo ter tveganja za pojavnost bolezni.

Hrvaška na neslavnem seznamu: neučinkovita pri pregonu finančnega kriminala

27. 06. 2023 20.24

Naša južna soseda se je kot edina država Unije znašla na neslavnem seznamu za pranje denarja. Tja jo je mednarodna agencija za finančno ukrepanje uvrstila zaradi neučinkovitega ravnanja pri preprečevanju pranja denarja in financiranju terorizma. Zavezala se je k izboljšanju nadzora, med drugim bo preverjala tudi gotovinske naložbe v nepremičnine.

'V Putinovem režimu so se pokazale razpoke. To je bila sramota za Kremelj'

27. 06. 2023 06.00

Medtem ko zahodni zavezniki ocenjujejo, da je ruski predsednik Vladimir Putin po spodletelem oboroženem uporu potolčen, spet drugi menijo, da se je le še utrdil na položaju kot edino zagotovilo stabilnosti. Nismo želeli strmoglaviti Putina, ampak preprečiti uničenje skupine Wagner, je sporočil poveljnik plačancev in snovalec vstaje Jevgenij Prigožin. Smo bili konec tedna priča začetku konca Putina? Nekdanji načelnik generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič in predsednica nevladne organizacije Regionalni dialog Katja Geršak menita, da ruski predsednik iz spora odhaja šibkejši.

V napadu islamistične skupine na srednjo šolo vsaj 40 mrtvih

17. 06. 2023 09.47

V napadu islamistične skupine ADF na srednjo šolo na zahodu Ugande je bilo ponoči ubitih vsaj 40 oseb, med njimi večinoma mladostniki, 15 dijakov, večinoma deklet, pa je bilo ugrabljenih. Napadalci so zažgali internat in pokradli hrano. Policija je dogodek označila za teroristično dejanje.

'Noben zlobni jezik me ne bo ustavil pri borbi za boljši svet'

11. 04. 2023 06.35

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se je znova odzvala na očitke glede njenega obiska in izjav v Afriki. Pojasnila je tudi, da sta stroške njene namestitve nosili državi gostiteljici, Sloveniji pa da sta zagotovljena glasova dveh afriških držav pri kandidaturi za mesto nestalne članice Varnostnega sveta ZN.

Klakočar Zupančičeva kritikom obiska v Afriki: 'Sram me je namesto vas'

08. 04. 2023 19.40

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se vrača z uradnega obiska v Afriki, kjer je iskala podporo slovenski kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov. In znova požela tudi nekaj kritik. Med drugim zaradi izjave, da bi se lahko Slovenija pri uresničevanju pravic žensk zgledovala po Ruandi in zaradi srečanja s predsednico ugandskega parlamenta, ki je zaostril diskriminatorno zakonodajo zoper skupnost LGBTIQA+, ki jo sicer Slovenija obsoja.

Klakočar Zupančičeva razburja: je Ruanda res lahko zgled za Slovenijo?

07. 04. 2023 20.21

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič na uradnem obisku v Afriki lobira za to, da bi tudi te, doslej za Slovenijo nezanimive države podprle slovensko kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov. Pri poznavalcih se poraja dvom, ali je izbor držav ustrezen. Klakočar Zupančičeva se je v Kigaliju v Ruandi sicer udeležila spominske slovesnosti ob dnevu genocida, v katerem je bilo leta 1994 pobitih več kot milijon ljudi, a je veliko prahu dvignila njena izjava, da bi se lahko Slovenija po Ruandi zgledovala glede spodbujanja pravic žensk.

Klakočar Zupančičeva na uradnem obisku v Afriki, v Ugandi posvojila šimpanzinjo

05. 04. 2023 13.45

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se od 3. do 7. aprila z delegacijo mudi na uradnem obisku v Ugandi in Ruandi v Afriki. Petdnevni obisk predvideva srečanja s političnim vrhom obeh držav, namen obiska je tudi predstavitev Slovenije in njenih aktivnosti v Afriki, tudi v luči iskanja podpore za članstvo Slovenije v Varnostnem svetu OZN. Klakočar Zupančičeva, ki med prioritete svojega mandata uvršča pomen zaščite živali, je v izobraževalnem centru za ohranjanje divjih živali posvojila šimpanzinjo Ursko.

Del Afrike se bo nekoč odcepil, nastalo pa bo novo morje

19. 03. 2023 20.33

Uganda in Zambija bi lahko nekoč dobili svojo obalo. Dva večja dela Afrike se namreč odmikata, razpoka pa se z leti povečuje. Znanstveniki menijo, da bi se lahko med obema deloma sčasoma oblikovalo novo morje. A ta proces je tako počasen, da bo do takrat preteklo še več milijonov let.

Čeferin v Ugandi: Nogomet je treba izkoristiti kot orodje za premik na bolje

18. 03. 2023 16.03

Predsednik evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin se je nedavno mudil v Afriki. V Ruandi se je udeležil zasedanja Fife, nato pa svojo pot nadaljeval v Ugandi, kjer poteka ena od Uefinih humanitarnih akcij. Čeferinu so ob prihodu dobrodošlico zaželeli najvišji politični predstavniki te države.

25 najlepših krajev na svetu: Bled postavili ob bok Maldivom

12. 03. 2023 07.41

Naš planet je poln čudovite narave in rajskih kotičkov. Pogosto se tudi slovenski kraji znajdejo na seznamih najlepših krajev na svetu. Enega takšnih je nedavno pripravil CNN, ki je med 25 najlepših destinacij na svetu uvrstil tudi Bled. Naš turistični biser so postavili ob bok Maldivom, Petri, Positanu, Kapadokiji in drugim izjemnim destinacijam.

Iz plastenk sestavil 'zeleno reciklirano plovilo' z barom in restavracijo

05. 03. 2023 17.45

Ugandčan se je odločil za razvoj trajnostnega turizma. S pomočjo odvrženih plastenk, ki so pristale v Viktorijinem jezeru, je zgradil plovilo, na katerem sta tudi bar in restavracija.

Brezposeln, z 12 ženami, 102 otrokoma in 578 vnuki: Dovolj imam

02. 02. 2023 16.46

Ugandčan Musa Hasahya Kasera, ki ima 12 žena, 102 otroka in 578 vnukov, se je odločil, da ima potomcev zdaj dovolj. Kot je dejal, je tako veliko družino namreč težko preživljati. Trenutno brezposelni 68-letnik, ki sta ga zaradi pomanjkanja dve ženi zapustili, je postal nekakšna turistična atrakcija.

Dveletnega dečka med igro napadel povodni konj, rešil ga je domačin

17. 12. 2022 10.09

Dveletni deček se je brezskrbno igral ob ugandskem jezeru Edward, ko je nenadoma nanj planil povodni konj. Kot trdi policija, je bila polovica dečkovega telesa že v gobcu živali, ko je na pomoč pritekel domačin in povodnega konja napadel s kamni. Malček je k sreči napad preživel in ni utrpel resnejših poškodb.

'Kljub ukrepom ledenikom ni več pomoči'

06. 11. 2022 09.24

Ledeniki po vsem svetu, vključno z zadnjimi v Afriki, bodo izginili do leta 2050 zaradi podnebnih sprememb, navajajo Združeni narodi v poročilu. Stalili bi se na tretjini območij svetovne dediščine v treh desetletjih. Izginili bodo tudi ledeniki na gori Kilimandžaro, prav tako ledeniki v Alpah in nacionalnem parku Yosemite v ZDA.

Po Ugandi se hitro širi ebola, okuženi tudi šolarji

27. 10. 2022 11.27

V Kampali, glavnem mestu Ugande, so odkrili še šest pozitivnih šolarjev na ebolo. Število potrjenih primerov ebole v Ugandi je tako naraslo na 109, izbruh pa je terjal že 30 življenj. Vlada vzpostavlja dodatni center za zdravljenje, blokado mesta in nočno policijsko uro. Okužbo je v mesto prinesel moški, ki je pripotoval iz okrožja, prizadetega z ebolo, šel na zdravljenje v Kampalo in tam umrl. Virus, ki se širi po Ugandi, je sudanski sev ebole, za katerega zaenkrat še ni cepiva.

Obiskala vse države na svetu: 'V Slovenijo se bom zagotovo še vrnila'

16. 10. 2022 08.00

Jessica Nabongo je ugandsko-ameriška popotniška blogerka in pisateljica, ki si je zadala, da do svojega 35. leta obišče vse države na svetu. To ji je nekaj mesecev po dopolnjenem 35. letu tudi uspelo, zdaj pa je svoja popotovanja in zgodbe strnila v knjigo "Ujemi me, če me moreš: Potovanje ene ženske v vse države na svetu". Med drugim je seveda obiskala tudi našo podalpsko deželico v obliki kokoši. Jo je navdušila bolj kot naša južna soseda? Kaj ji je bilo najbolj všeč? Jo je bilo kdaj strah? In ali obstaja katera država, v katero se ne želi vrniti? "Spoznala sem nešteto ljudi. Ti so tudi najpomembnejši del mojih potovanj. Države namreč najraje spoznavam prav skozi lokalne prebivalce," je povedala.

Nova raziskava: zmerno pitje kave lahko podaljša življenje

01. 10. 2022 17.51

Na svetovni dan kave se lahko ljubitelji jutranje skodelice tega napitka veselijo pozitivnih ugotovitev znanstvenikov. Pitje zmernih količin kave naj bi namreč zmanjševalo tveganje za pojavnost srčno-žilnih bolezni. Pri tem niti ni pomembno, kakšen omamen napitek si pripravite, povsem enak učinek imajo tako mleta, instant kot brezkofeinska kava, ugotavljajo raziskovalci.

Slovenec doma porabi tri kilograme kave na leto; kako jo skuhati dobro?

01. 10. 2022 07.00

Kava je za mnoge povezana s pozitivnimi občutki, saj jih zjutraj predrami, čez dan 'drži pokonci', nekatere osvoji s svojim okusom, drugim pomeni trenutek zase, tretjim sinonim za druženje, kramljanje. A tokrat ne bomo pisali o učinkih, ampak o zanimivostih in statistiki tega poživljajočega napitka. Denimo, ali ste vedeli, da je kava optimalno sveža prvi mesec po praženju in 15 minut po mletju ter da prebivalec Slovenije doma porabi v povprečju tri kilograme kave na leto? Kako pa si doma sami skuhamo zares dobro opojno črno pijačo?

Uganda trdi, da je odkrila 31 milijonov ton zlate rude, vredne 12,3 bilijona evrov

14. 06. 2022 17.03

Ugandske oblasti so sporočile, da so odkrile nahajališče 31 milijonov ton zlate rude, pri čemer je količina čistega zlata ocenjena na 320.000 ton. Predsednik Yoweri Museveni je sporočil, da bi prodaja dragocenosti državi prinesla 12,3 bilijona evrov.

Konflikti, podnebni pretresi in višje cene razlog za vse več hudo podhranjenih otrok

17. 05. 2022 08.41

Po svetu zaradi hude podhranjenosti trpi vsaj 13,6 milijona otrok, mlajših od petih let, v tej starostni skupini pa zato umre vsak peti otrok. Unicef pa opozarja, da ni prav nobenega razloga, da bi morali otroci trpeti zaradi hude podhranjenosti, sploh zato, ker bi to lahko preprečili. "Toda nimamo več veliko časa, da bi znova zagnali svetovna prizadevanja za preprečevanje, zaznavanje in zdravljenje podhranjenosti, preden se slabo stanje še bistveno poslabša," pravijo.

Teroristični napadi zahtevali najmanj 13 smrtnih žrtev

17. 11. 2021 10.32

V dveh eksplozijah v prestolnici Ugande je umrlo 13 oseb, več deset je bilo ranjenih. Odgovornost za teroristični napad je prevzela skrajna skupina Islamska država (IS).

40. knjižni sejem v Šardži: 11 dni, Nobelovi nagrajenci in več kot milijon knjig

01. 11. 2021 18.00

V tretje največje mesto Združenih arabskih emiratov se tudi letos vrača eden največjih knjižnih sejmov na svetu. Organizatorji v Šardži obljubljajo več kot milijon različnih knjižnih naslovov, različne delavnice, predavanj in panelov. Poleg milijon knjig bo na sejmu nastopilo več ustvarjalcev iz 83 držav, na voljo pa bodo celo kuharske delavnice.

Po pojavu sedmih novih okužb Vuhan v testiranje vseh 11 milijonov prebivalcev mesta

03. 08. 2021 09.52

Oblasti v Vuhanu bodo na okužbo z novim koronavirusom testirale celotno populacijo mesta. Odločitev prihaja po tem, ko so zaznali sedem novih primerov. Gre sicer za lokalne prenose okužb, a to kaže na to, da se je po izbruhu na letališču v mestu Nandžing na vzhodu Kitajske pred dvema tednoma različica delta zdaj razširila že na več deset kitajskih mest. Dodatno je k širjenju prispevalo dejstvo, da se je nekaj okuženih iz Nandžinga udeležilo gledališkega festivala v mestu Džangdžjadžje.

Zemljevid ECDC: vzhodni del Slovenije zelen, zahodni ostaja oranžen

24. 06. 2021 08.30

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni je objavil nove podatke o epidemioloških razmerah v Evropi. Čeprav 14-dnevna incidenca okužb v Sloveniji trenutno znaša 49, kar pomeni, da izpolnjujemo pogoje ECDC za uvrstitev na zeleni seznam, se je na zelenem seznamu znašel le vzhodni del Slovenije, zahodni del pa ostaja oranžen. Na Institutu Jožef Stefan medtem ocenjujejo, da epidemija še naprej hitro upada, 14-dnevna incidenca pa bi lahko v začetku julija padla pod 25.