učne težave

Po redki možganski krvavitvi zdravniki v želodec deklice shranili del lobanje

09. 04. 2025 09.45

V 13 tednih je najstnica preživela kar devet operacij. V najtemnejših trenutkih je celo verjela, da se iz bolnišnice ne bo nikoli vrnila domov. A življenje se ji je naposled povsem zasukalo. Od ohromele leve strani telesa si je danes 16-letna Ellie Morris-Davies opomogla. Ponovno se je morala naučiti hoditi, govoriti, požirati, a naposled je lahko ponosno stopila na oder in zapela.

'Vsaka nenadna sprememba v vedenju nam govori, da se z otrokom nekaj dogaja'

17. 03. 2025 16.22

Na eni od slovenskih srednjih šol se je zgodil poskus samomora. V isti regiji so v zadnjem obdobju obravnavali še en podoben primer, je potrdila Policija. Klinična psihologinja poudarja, da so stiske mladostnikov v obdobju adolescence pogoste in v nekaterih primerih zelo izrazite, ključno pa je, da pravočasno poiščejo pomoč. Na spremembe v vedenju morajo biti pozorni tudi starši. "Vsaka nenadna ali bolj intenzivna sprememba v vedenju otroka nam govori o tem, da se z njim nekaj dogaja, kar ne obvladuje dobro," pojasnjuje dr. Mateja Hudoklin.

Eno najlepših srednjeveških jeder, kjer si predpasnik nadene tudi Prevc

19. 01. 2025 17.00

Dom številnih znanih Slovencev in mesto, ki velja za enega izmed najlepših primerov starih srednjeveških jeder na Slovenskem, ponaša se tudi z Unescovim nazivom žive dediščine. Čeprav zdaj tam brnijo gradbeni stroji, ki marsikoga odvračajo od obiska, domačini željno pričakujejo končanje prenove osrednjega trga. Takrat bo res čudovito, pravijo. A tudi Škofjo Loko pestijo podobne težave kot druga zgodovinska mesta. Kraju je treba vrniti življenje, kako preprečiti izseljevanje oziroma spodbuditi priseljevanje, se sprašujejo strokovnjaki.

Pritožili so se, ker so morali delati sklece in čistiti sanitarije brez rokavic

15. 01. 2025 15.41

Udeleženci Temeljnega vojaško-strokovnega usposabljanja 2. učne enote v Vojašnici Janka Premrla Vojka v Vipavi so podali anonimno prijavo zaradi organizacije učnega programa usposabljanja. Med drugim se pritožujejo zaradi kazenskih sklec in počepov, ki jih morajo po vrhu vsega delati tudi neogreti, povzdigovanja glasu in žaljivk, čiščenja sanitarij brez rokavic in prepovedi uživanja kave in cigaret.

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj

18. 04. 2024 06.00

Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

'Rusija na zasedenih ozemljih muči ljudi, ustvarja strah in zatira ukrajinsko identiteto'

21. 03. 2024 06.12

Rusija je v delih vzhodne Ukrajine, ki jih zaseda, mučila in samovoljno pridržala ljudi, ustvarila strah in zatirala ukrajinsko identiteto, zatrjujejo Združeni narodi. Misiji ZN za spremljanje človekovih pravic v Ukrajini (HRMMU) sicer ni bil dovoljen vstop v dele Ukrajine, ki jih zaseda Rusija, svoje poročilo pa so pripravili na podlagi telefonskih pogovorov z več kot 2300 pričami in žrtvami.

Novela zakona o osnovni šoli ne ukinja dopolnilnega pouka

06. 03. 2024 15.48

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so zanikali namigovanja v medijih, da prenovljeni koncept razširjenega programa ukinja pomoč, ki so je bili učenci deležni v okviru dopolnilnega pouka. Pojasnili so, da gre za napačno interpretacijo novele zakona o osnovni šoli, ki je začela veljati v petek, uporabljala pa se bo od 1. septembra.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji

14. 10. 2023 09.49

Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Mladina in telefoni: Prave posledice šele prihajajo

03. 09. 2023 06.00

Številne študije kažejo, da bodo mladi zaradi občutnega povečanja rabe zaslonov v času epidemije negativne učinke in posledice v polnem razmahu šele začeli doživljati. Unesco poziva h globalni prepovedi pametnih telefonov v šolah, raba zaslonov pa nezadržno narašča. Ali otrok res mora dobiti telefon, ker ga imajo tudi vrstniki?

Del ceste med Lučami in Ljubnim odprt le za šolske prevoze

01. 09. 2023 12.03

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je na prvi šolski dan nagovorila prvošolce v Lučah in Solčavi. Izrazila je veselje, da se tudi v teh občinah, ki jih je prizadela avgustovska vodna ujma, novo šolsko leto začenja na isti dan kot po vsej državi. Po njenih besedah še pred dvema dnevoma ni bilo jasno, kako bo s prevoznostjo cest.

Hči Kelly Clarkson zaradi disleksije v šoli tarča posmeha

21. 04. 2023 10.14

Ameriška pevka Kelly Clarkson je v svoji pogovorni oddaji razkrila, da njeno osemletno hčerko River sošolci nadlegujejo in se ji posmehujejo, ker ima disleksijo. Dejala je, da so se iz nje norčevali, ker ni bila sposobna brati tako kot ostali.

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'

11. 04. 2023 18.53

TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

'Duh je ušel iz steklenice'

01. 04. 2023 08.15

"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?

27. 02. 2023 17.17

Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Psihologinja: V ozadju težav v šoli se pogosto skrivajo tudi druge težave in stiske

17. 02. 2023 10.41

Na VOYU se nadaljuje 2. sezona serije Gospod profesor. V eni od naslednjih epizod boste videli tudi Nežino zgodbo. Kaj se lahko zgodi, ko si mladostnik naloži preveliko breme, ko je še štirica neuspeh in ko se temu pridružijo še visoka pričakovanja staršev? Kje lahko najdejo pomoč mladi, ki so se znašli v stiski zaradi stresa, ki ga prinašajo šolske obveznosti?

V Ljubljani na stiske zlorabljenih otrok opozarja ogromen plišasti medvedek

05. 11. 2022 07.00

Skoraj vsak peti otrok doživlja spolno nasilje. Ker je to pri nas še vedno tabu tema, nasilje ostaja med štirimi stenami doma, otroci pa večinoma ne dobijo nikakršne pomoči. V času covida-19 se je nasilje med štirimi stenami povečalo za deset odstotkov. Policija v Sloveniji letno obravnava okoli 80.000 različnih kaznivih dejanj nad otroki, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju. Ta številka pa predstavlja le vrh ledene gore, saj večina družinskega nasilja ostaja neprijavljena.

Stiske in stigma oseb z avtizmom: 'Nismo vesoljci, le ljudje kot vi!'

08. 10. 2022 07.00

Da so neprilagojeni, preglasni, nasilni, neumni, smešni in čudaki prve vrste. Ljudi z avtizmom se danes še vedno drži stigma, pa čeprav se o tej doživljenjski nevrološki motnji govori precej več kot nekoč. Avtizem ima že kar dober odstotek vse svetovne populacije, pri nas pa skorajda ni vrtca ali šole, kjer ne bi imeli vsaj enega otroka z avtizmom. Vsako leto se pri nas namreč rodi okoli 200 otrok z avtizmom. A kljub temu je terapij za otroke z avtizmom zelo malo, starši pa so še vedno prepuščeni bolj ali manj samim sebi.

Ravni alkohola, ki bi bila med nosečnostjo varna, ni

09. 09. 2022 06.00

Alkohol je dokazano teratogen, kar pomeni, da lahko pri zarodku oziroma plodu povzroči vrsto razvojnih motenj, tako v rasti kot v razvoju posameznih telesnih organov. Prizadeti so lahko različni organi in tkiva, odvisno od njihovega razvoja glede na čas v nosečnosti, v katerem pride do izpostavljenosti otroka alkoholu. Najbolj ranljivi pa so otrokovi možgani, ki se razvijajo skozi celotno nosečnost. Zato naj velja, da vsako pitje alkohola predstavlja tveganje.

Posledice koronaomejitev na otroke

14. 06. 2022 13.45

Tako slabih rezultatov ne pomnimo že skoraj 40 let, odkar merimo telesno zmogljivost otrok, pravijo strokovnjaki, ki spremljajo vpliv zaprtja šol zaradi korone. Kar nekaj otrok ima težave že z osnovnimi vajami, kot je na primer preval ali stoja. Vendar težava ni samo v tem, da so otroci sedaj bolj nerodni, temveč da bodo veliko težje dosegali učne uspehe, saj je gibalna zmogljivost neposredno povezana z delovanjem naših možganov.

Hči Tori Spelling je maturirala: Dokazala jim je, da zmore!

10. 06. 2022 15.45

Tori Spelling je ponosna mama. Njena hči Stella McDermott je uspela zaključiti srednjo šolo, kljub temu, da so jo pestile zdravstvene in učne težave. Ker je bil to za Stello velik uspeh, jo je na družbenem omrežju pohvalila tudi njena mati, ki je objavila fotografijo maturantke s šopkom v roki.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'

28. 11. 2021 15.39

Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'

19. 11. 2021 06.24

DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Učitelji: Nabiranje snovi poglablja frustracijo otroka, sprotno učenje reši vse težave

13. 11. 2021 14.56

31. januarja naslednje leto se zaključuje prvo ocenjevalno obdobje. Smo v času po krompirjevih počitnicah, pred šolarji pa je obdobje, ko bodo morali pokazati znanje in pridobiti glavnino ocen v tem semestru. Učitelji ocenjujejo, da imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Pomembno je, da se učne težave hitro zaznajo in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka," pravijo.

Učitelji od doma: 'Težko je bilo združiti razred in ga med seboj še bolj povezati'

05. 10. 2021 06.00

Septembra je v šolske klopi sedlo 193.116 učencev. Za nekatere je bilo veselja kmalu konec, saj so se med učenci in učitelji začele širiti okužbe. Nekateri so se tako morali ponovno vrniti k šolanju na daljavo, vsem pa je zagotovo v spominu ostal čas, ko so bili doma. Tokrat se bomo osredotočili na tiste, ki so bili na drugi strani zaslona. To so učitelji, ki so od doma morali koordinirati več razredov, učencev in snovi; pregledovati domače naloge, reševati težave in svetovati. Če je v šoli bilo vse to samoumevno, je v času šolanja od doma predstavljalo izziv.

Telefonska linija za osamljene starostnike: 'Njihove izpovedi so dragocene'

25. 09. 2021 18.36

Prostovoljci iz Slovenske karitas so vzpostavili telefonsko linijo, prek katere praviloma enkrat tedensko oziroma po dogovoru klepetajo s starejšimi osebami, ki čutijo osamljenost. Linija sicer ni namenjena reševanju duševnih stisk, se pa, kot pravijo, prek nje stkejo prav posebne prijateljske vezi. Starostniki jim zaupajo svoje stiske, pa tudi drobna veselja, ki jim polepšajo dan.

Epidemija zarezala v duše najmlajših: osamljenost, apatija, tesnoba

13. 09. 2021 07.17

Šole so ponovno odprle svoja vrata, po učilnicah odzvanja otroški smeh, toda marsikateri nasmejani obraz osnovnošolca skriva težke rane, ki mu jih je zadala epidemija. Šolski psihologi ugotavljajo, da so se pri otrocih stopnjevali občutki osamljenosti, pojavila se je tudi vedenjska problematika. Ob tem pa ugotavljajo, da imajo v šolah premalo resursov, da bi vsem pomagali. Učitelji učencem sporočajo, da so njihova trdna opora, starši pa pristojne pozivajo, naj ne zapirajo šol. Že sedaj opažajo, da učna snov pri otrocih ni dobro utrjena in "starši ne moremo biti tako dobri v poučevanju, kot so lahko učitelji".

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo

10. 09. 2021 09.17

V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

Kakšen tip učenca je vaš otrok?

10. 09. 2021 00.15

Svet doživljamo na različne načine, enako raznoliki so tudi naši pristopi do učenja. Kar nekomu ustreza, bo za nekoga drugega popolnoma neučinkovito. Razumevanje različnih učnih tehnik lahko pozitivno vpliva na način poučevanja otrok in njihov napredek. Spoznajte, kakšen tip učenca je vaš otrok, in prilagodite učenje njegovim specifičnim potrebam. V založbi Rokus Klett so poskrbeli za interaktivna gradiva IzziRokus, ki se prilagodijo specifičnim potrebam vsakega učenca posebej. Tako omogočajo boljše razumevanje šolske snovi, lažje in hitrejše učenje, učiteljem pa lajšajo spremljanje napredka posameznega učenca ter tudi razumevanje njegovega učnega procesa.

Med nosečnostjo uživa alkohol 27 odstotkov Slovenk

09. 09. 2021 07.52

Na današnji dan, 9. 9., zdravstvena stroka ob 9.09, kar simbolizira devet mesecev nosečnosti, še posebej opozarja na nevarnost uživanja alkohola v nosečnosti, saj zaznamujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma, FAS, ki letno prizadene od enega do pet odstotkov živorojenih otrok. Pitje večjih količin alkohola lahko vodi v resne zaplete v nosečnosti, spontani splav, zastoj v rasti in celo v mrtvorojenost.

Duševno zdravje otrok: stanje je alarmantno in se poslabšuje

04. 06. 2021 14.15

Na NIJZ so predstavili ugotovitve torkovega posveta o varovanju duševnega zdravja otrok in mladostnikov v času epidemije covida-19. Več kot 110 udeležencev je ocenilo, da je sedanje stanje na tem občutljivem področju alarmantno in se še poslabšuje. Zato so pozvali k takojšnjemu skupnemu ukrepanju vlade, vseh pristojnih ministrstev in stroke.