učna pot

Črna gora – dežela izjemne pestrosti
18. 12. 2023 00.15Črna gora, prva ekološka država na svetu, je država s petimi nacionalnimi parki, petimi oazami miru in čistega zraka.

Janezu Hočevarju Rifletu nagrada bert za življenjsko delo
07. 11. 2023 07.25Filmski in gledališki igralec Janez Hočevar Rifle bo nocoj prejel nagrado bert za življenjsko delo, ki jo podeljuje Društvo slovenskih režiserjev in režiserk. Podelitev bo ob 19. uri v Slovenski kinoteki, ob tej priložnosti bodo predvajali tudi film po izboru nagrajenca, komično kriminalni celovečerni film Jureta Pervanjeta Do konca in naprej.

Slovenski skakalci brez stopničk na tekmi mešanih ekip
08. 10. 2023 18.27Slovenski smučarski skakalci Ema Klinec, Timi Zajc, Nika Križnar in Anže Lanišek so na zadnji tekmi poletne sezone za veliko nagrado v nemškem Klingenthalu ostali brez stopničk. Po prvi seriji tekme mešanih ekip so si z Japonci delili tretje mesto, na koncu pa so bili četrti (919 točk). Zmagali so Nemci (976,2) pred Japonci (932). Slovenske skakalce že v sredo čaka nova tekma, saj se bodo pod Šmarjetno goro v Kranju pomerili za državne naslove.

Svet 'mrtvih in črvov': 'Otroci morajo vedeti, da ne smeš stati in gledati'
27. 01. 2023 08.07Svet se spominja žrtev holokavsta. Mineva 78 let, odkar je sovjetska Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau na Poljskem – in tam ob obletnici tudi pripravljajo slovesnost. Spomin na grozljive dogodke druge svetovne vojne sicer vse bolj bledi, odhajajo tudi zadnji preživeli. To pa odpira prostor za nove grozote, tudi za dogodke, kot je vojna v Ukrajini.

Začenja se obnova pogorelega Krasa: prostovoljci potrebujejo krampe in lopate
25. 11. 2022 06.41Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu se je začela obnova v požaru uničenih območij, s čimer bodo skušali v naslednjih osmih letih sanirati kraške gozdove, so v uvodnem nagovoru izpostavili govorci. Prav tako bodo na Cerju pogozdovali v soboto, ko pričakujejo okoli 800 prostovoljcev. Že letos nameravajo posaditi 18.000 sadik.

10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
19. 05. 2022 17.55Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Slovenija na področju bralne kulture pod povprečjem; skoraj polovica Slovencev je izjavilo, da ne bere knjig. Prav redno branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. Da bi spodbudili bralne navade, za katere je pomembno, da se začnejo že v otroštvu, so predstavniki podjetja SPAR Slovenija izvedli akcijo SPARBECEDA, ki je poleg didaktične vloge imela tudi dobrodelno noto. Z donacijo 10.000 evrov so razveselili tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. Kako pomembno je branje in zakaj ta veščina lahko nekaterim predstavlja težave, smo se pogovarjali s strokovnjakoma.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Epidemija zarezala v duše najmlajših: osamljenost, apatija, tesnoba
13. 09. 2021 07.17Šole so ponovno odprle svoja vrata, po učilnicah odzvanja otroški smeh, toda marsikateri nasmejani obraz osnovnošolca skriva težke rane, ki mu jih je zadala epidemija. Šolski psihologi ugotavljajo, da so se pri otrocih stopnjevali občutki osamljenosti, pojavila se je tudi vedenjska problematika. Ob tem pa ugotavljajo, da imajo v šolah premalo resursov, da bi vsem pomagali. Učitelji učencem sporočajo, da so njihova trdna opora, starši pa pristojne pozivajo, naj ne zapirajo šol. Že sedaj opažajo, da učna snov pri otrocih ni dobro utrjena in "starši ne moremo biti tako dobri v poučevanju, kot so lahko učitelji".

Jernejev kanal bo zasijal v novi podobi, brezplačnim privezom pa bo odklenkalo
20. 05. 2021 15.04Začelo se je urejanje Jernejevega kanala v Seči, ki je bil zadnje zatočišče številnih zapuščenih in na pol potopljenih plovil. Ta že odvažajo, za lastnike plovnih pa se končuje obdobje, ko so lahko svoje čolne v kanalu privezovali brezplačno. Po novem jim bodo računali letno vzdrževalnino v višini od 345,78 do 2.556,69 evra, tam pa jih bodo lahko imeli le do začetka gradnje mostovža.

Potolčeni Mavericksi so doma izgubili že četrtič zapored
19. 04. 2021 01.40Dallas je bil lani moštvo, ki ni znalo zaključiti tekem. Letos se jim jih ne ljubi začeti. Tudi tokrat ni bilo nič drugače, po bledem prvem polčasu ni pomagal niti preobrat v tretji četrtini in ob koncu razgreti Luka Dončić, ki je dosegel 37 točk. Sacramento je tako po devetih porazih okusil slast zmage (121:107).

Tina Gorenjak o hčerki, lepotnih posegih in igralskih izzivih
31. 08. 2020 08.15Tine Gorenjak ni treba posebej predstavljati. Še danes se je drži vzdevek Muca Maca, gledalci pa jo boste lahko spet spremljali v vlogi pretkane Karmen v Najinih mostovih. Vedno nasmejana igralka nam je med drugim v intervjuju zaupala, ali še obuje plesne čevlje, kakšen odnos ima do lepotne kirurgije in kaj pripravlja za jesen.

'Državo smo prepustili tujcem, sami pa hodimo po svetu'
27. 07. 2020 12.41V motivacijski kampanji za domači trg, imenovani Zdaj je čas Moja Slovenija, ki jo je STO skupaj s partnerji slovenskega turizma zagnala sredi maja, sodeluje tudi Turistična zveza Slovenije. Njen predsednik Pavle Hevka pravi, da Slovenci zagotovo ne poznamo dobro svoje države.

Italijani v Divačo nelegalno pripeljali več ton smeti, prebivalci čakajo na ukrepanje pristojnih
16. 07. 2020 08.33Kako je mogoče, da nelegalno pripeljani kup več ton smeti po štirih mesecih še vedno ogroža prebivalce Divače? Dogodek smo prijavili okoljskemu inšpektoratu, a se v vsem tem času ni spremenilo še nič, pravi županja. Prebivalci se namreč bojijo, da so med smetmi mogoče tudi nevarni odpadki.

Koronavirus spreminja delo, navade, dogodke: 'Tehnologije so na voljo, treba jih je izkoriščati'
20. 03. 2020 09.19Te dni bi se morali na znani konferenci Inorbit družiti vsi, ki jih zanimajo (spletni) marketing, prodaja, poslovno okolje in podobne teme. Od svetovno znanih govorcev bi pridobili nova znanja in navezovali poslovne in prijateljske stike. Izbruh koronavirusa je to preprečil, a za razliko od številnih dogodkov, ki v tem času padajo v vodo, se konferenca vseeno odvija - na spletu. Z organizatorji smo se zato pogovarjali o tem, kako lahko tudi situacija, kot smo ji priča v tem trenutku, pomeni (poslovno) priložnost.

Vsaka stiska je rešljiva, če smo v reševanju dobro povezani
25. 01. 2020 06.10Družini, ki se obrne na nas in zaprosi za pomoč, jasno predstavimo naš način dela in jim ponudimo način pomoči, za katerega mislimo, da bo uspešen. A pri reševanju stiske mora družina aktivno sodelovati, ne moremo mi namesto nje rešiti njenih težav. Naš namen ni, da materialno ali finančno podpiramo ljudi, ki sami za izboljšanje svoje situacije niso pripravljeni narediti nič. Želimo namreč pomagati tistim, ki se že sami trudijo, pa iz različnih razlogov ne zmorejo, pojasnjuje Facchinijeva iz Verige dobrih ljudi.

Miami z mukami do zmage v novem podaljšku
22. 01. 2020 20.15Podaljšek je del košarkarske igre, v katerem igrata dve moštvi, zmaga pa Miami. Stara šala iz nogometa je primerna za osmo zmago Heatov, ko so po hudih težavah v drugem polčasu nato v osmem podaljšku sezone le ohranili celo kožo proti Washingtonu.

Čarovniki so ugasnili žar Miamija
31. 12. 2019 01.30Razžarjeni Miami je v Washington prišel kot favorit proti že tako zdesetkanim Wizardsom, ki so na sobotni tekmi ostali še brez svojega najboljšega igralca Bradleyja Beala. Toda na gostovanjih proti ekipam v težavah se včasih zgodijo nenavadne reči.

Dallas žrtev zgodovinskega preobrata v Torontu
22. 12. 2019 19.20Mavericksi so v Torontu znova igrali brez prvega zvezdnika Luke Dončića in po težavnem začetku prevzeli vajeti srečanja v svoje roke. Toda prav tako razredčeni Raptorsi so jim z izjemno zadnjo četrtino iztrgali zmago.

'Revščina v državi je izbira politike'
04. 12. 2019 13.13Pred enim letom je zaživel vseslovenski dobrodelni projekt Veriga dobrih ljudi, ki družinam z mladoletnimi otroki nudi najbolj celostno pomoč in podporo na poti iz primeža revščine. V tem času so obravnavali več kot 700 družin, program opolnomočenja pa je v tem letu uspešno zaključilo 85 družin.

'Pomoč potrebujemo, vsi trije otroci in sama'
20. 10. 2019 07.00Letos prvič z nekakšno tesnobo stopam v temna jutra. Ni prijazno hoditi po poti, kjer ne vidiš ovire ali živalce, ki jo prečka. Kosmatinec, ki me spremlja, pa vleče na vse strani, da ga komaj obvladujem. Zares ne maram temnih mesecev. Saj jih na naši Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje prav nihče ne sprejema. Še več. Bojimo se jih. Vsako leto oktober, november in še posebno december naplavlja zares ogromno najhujših zgodb leta. Tistih, ki so bile predolgo zamolčane, skrivane, tudi zanikane.

Feratarstvo v Sloveniji vse bolj priljubljeno, a še vedno v povojih
03. 08. 2019 17.12Občina Kranjska Gora je okrepila ponudbo adrenalina. Dosedanjima feratama se je pridružila tretja – Jerm'n v Gozdu -Martuljku. Ferate so sicer športni objekt, ki jih Slovenci pogosto zamenjujemo z zelo zahtevnimi planinskimi potmi. Ob tem imajo pri nas nekoliko drugačen pomen kot drugod po Evropi. Da bi razjasnili dvome o tej vse bolj priljubljeni športni dejavnosti, za katero se je treba izuriti, smo se pogovarjali z gorskima strokovnjakoma.

V čezmejni Cesti gradov moči združuje 26 avstrijskih in devet slovenskih gradov
16. 06. 2019 07.00Večji obisk in prepoznavnost – to sta osnovna cilja tri leta trajajočega in milijon evrov vrednega projekta 470 kilometrov dolge Ceste gradov, v sklopu katerega si je roke podalo skupno že 35 avstrijskih in slovenskih dvorcev in gradov. Prvi rezultati so že tukaj – slovenski partnerji beležijo več turistov, na murskosoboškem območju za kar 98 odstotkov. In kaj v projektu Slovenci sploh ponujamo?

Pot ob žici, ki je postala kraj svobode, šolarji odlično poznajo
10. 05. 2019 20.25V Ljubljani je te dni znova oživela pot ob žici. Že 63. pohod so po tradiciji začeli šolarji. Zanje je pohod po eni strani učna pot zgodovine, za Ljubljančane pa je to pogosto tudi del osebne zgodovine, kar daje poti ob žici prav poseben pomen.

13 let, 34.000 kilometrov peš, 19.000 s kolesom. Martin in Starsky na misiji
04. 05. 2019 06.53Ste te dni na slovenskih cestah opazili kolesarja v nenavadnem kolesu in s črnim štirinožnim sopotnikom? To sta 57-letni Martin Hutchinson iz britanskega Manchestra in njegov pes Starsky. Martin od leta 2006, ko je v Afriki potonila njegova ladja, potuje po svetu in opozarja, da smo na dobri poti, da zaradi ugodja in pohlepa uničimo planet. Starsky pa mu dela družbo, vse odkar ga je spoznal v portugalskem zavetišču.

FOTO: Policisti prvošolčkom: Zdaj niste več cicibančki. Zdaj ste šolarji. In to morate vzeti resno
01. 09. 2017 06.30Za 179.511 učencev in okoli 74.000 dijakov se začenja novo šolsko leto. Prvič bo skozi šolska vrata vstopilo 21.850 prvošolcev. Premier Cerar in šolska ministrica sta mladim ob prvem šolskem dnevu zaželela veliko znanja in veselja.

Zelena in modra ekonomija postajata resničnost
24. 05. 2017 08.36Slovenija sodeluje v treh makroregionalnih strategijah, s katerimi poskušajo države učinkovito prispevati k medsebojnemu razvoju na lokalnem, državnem in regionalnem območju. Jadransko-jonska strategija v ospredje postavlja morje in obalo z zaledjem in s spodbujanjem zaščite ter izboljšanjem kakovosti okolja preko trajnostnega turizma povečuje privlačnost celotne regije.

Brexit: kdo bodo poraženci in zmagovalci ločitve?
29. 03. 2017 07.03Dve leti brexita bosta test tako za EU kot za London. Evropska unija in Velika Britanija se soočata z neenotnostjo svojih državljanov in odsotnostjo učinkovite vizije prihodnosti. In čeprav so tako v Londonu kot v Bruslju napovedovali, da bo "brexit priložnost", zaenkrat gledamo predvsem zmedo.

'Ko je zaropotalo, je učitelj bežal, pa spet ni bilo šole'
06. 05. 2015 06.00Med vojno so bili zaradi prekinitev pouka in tujih ideološko prepojenih učiteljev najbolj prikrajšani učenci. Številne šole so požgali, tako eni kot drugi, učitelje so pregnali in nastavili svoje, šola je bila namreč vedno v službi tistega, ki je vladal.

Sviz po podpise, ministrica za sistemsko rešitev: v nekaj letih enkrat več odločb za učno pomoč
19. 01. 2015 13.24Kakovost javnega šolstva je zaradi varčevalnih ukrepov ministrstva za izobraževanje močno okrnjena, opozarjajo v pedagoških združenjih. Visokošolski sindikati pa zaradi finančnega reza v visoko šolstvo ne izključujejo stavke.

'Žal nam je, da javno izpostavljamo najbolj ranljive skupine otrok'
15. 01. 2015 12.26Na Svizu bodo storili vse, da bo dodatna učna pomoč plačana, ne bodo pa zato ne opravili svojega dela, pravijo. "Država lahko najde številna druga področja, kjer se finančna sredstva trošijo brez kakšnih večjih skrbi, predvsem pa brez ustreznega nadzora," pa je jasna varuhinja človekovih pravic.