tveganje za izumrtje

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?

08. 04. 2025 16.45

Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

Na Hrvaškem naj bi želva ugriznila plavalko, zabeležili še en nenavaden dogodek

03. 08. 2023 09.30

Iz Hrvaške poročajo o dveh nenavadnih dogodkih. V dveh dneh naj bi se namreč na plažah v Trogirju in na Čiovu zgodila dva napada želve na kopalce. Eden se je končal z ugrizom, plavalko v plitvini je morska želva ugriznila v hrbet. Takšni napadi so izjemno redki, želva z zadrževanjem v bližini obale praviloma sporoča, da ima zdravstvene težave in da potrebuje pomoč, pa sporočajo strokovnjaki.

Med skrbjo za prihodnost človeštva in tekmo za tehnološko premoč

04. 06. 2023 07.00

"Vsako podjetje bo postalo podjetje z umetno inteligenco," je napoved, ki jo v poslovnem svetu zelo pogosto slišimo. Na eni strani sproža strah pred (pre)hitrim, nepredvidljivim napredkom umetne inteligence, na drugi strani vodi v globalno tekmo za vsak košček, vsako nišo, vsako storitev, ki jo bo poganjala nova tehnologija. Na eni strani akademska skupnost svari pred prihajajočo pogubo, na drugi strani svet tehnoloških podjetij opozoril ne more ali ne želi slišati.

Strokovnjaki: Umetna inteligenca bi lahko vodila v izumrtje človeštva

31. 05. 2023 07.55

Strokovnjaki, med njimi tudi vodje raziskovalnega laboratorija OpenAI in Google Deepmind, so opozorili, da bi umetna inteligenca lahko vodila v izumrtje človeštva. Nekateri drugi sicer pravijo, da so apokaliptična opozorila prenapihnjena in da bi se bilo treba osredotočiti na kratkoročne posledice uporabe AI. Veliko je tudi idej o regulaciji AI in predpisih, ki bi jih bilo potrebno uvesti za povečanje varnosti.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

25. 01. 2020 10.42

S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Mladi smo žrtve nenadzorovanega tehnološkega napredka

10. 08. 2019 07.00

Zadnje desetletje je zaznamovano predvsem s spletnimi družbenimi omrežji ter razvijanjem in upravljanjem medosebnih odnosov preko teh omrežij. Lahko bi rekli, da so v luči informacijske revolucije na udaru predvsem mlajše generacije, ki so prikrajšane za praktično izkustvo javnosti in zasebnosti v fizičnem svetu.

'Ne potrebujemo sladkih besed, temveč konkretne spremembe'

08. 10. 2018 12.18

Posebno poročilo o globalnem segrevanju pomembno prispeva k streznitvi sveta, so prepričani v Greenpeaceu. Šarčevo vlado pozivajo, da prekine s "škodljivimi politikami preteklih let". Tudi v društvu Focus menijo, da so nujne radikalne spremembe. Svet segret za več kot 3 stopinje Celzija pomeni pogoje, ki jih človeška vrsta še ni izkusila.

FOTO: 1600 vrst živali bi lahko izumrlo še za časa našega življenja, več kot 8000 jih čaka podobna usoda

01. 03. 2017 08.07

Ko govorimo o ogroženih živalskih vrstah, jih lahko razdelimo v tri skupine: kritično ogrožene, ogrožene in ranljive. Za vse tri skupine velja, da jim iz takšnih in drugačnih (večinoma pa zelo podobnih) razlogov grozi izumrtje, če se bo trend zmanjševanja njihove populacije nadaljeval. Enim prej, drugim pozneje.

Astronomi opozarjajo: Gigantski kometi bi bili lahko večja grožnja Zemlji, kot smo mislili

22. 12. 2015 18.44

Astronomi ugotavljajo, da je tveganje, da v Zemljo trčijo večja astronomska telesa, večje, kot so predvidevali doslej. Zato moramo po njihovem mnenju bolj pozorno spremljati gibanje oddaljenih gigantskih kometov.

Čebel je vedno manj, ceno bomo plačali mi: v Evropi izumrtje grozi vsaki deseti vrsti divjih čebel

21. 03. 2015 06.23

Najnovejše poročilo o stanju evropskih čebel opozarja, da njihovo število upada, skoraj vsaki deseti vrsti divjih čebel grozi izumrtje. Število se manjša zaradi uporabe pesticidov, intenzivnega kmetijstva, urbanizacije in podnebnih sprememb.

Vsaka osma vrsta bo izumrla

09. 03. 2004 00.00

Vsaki osmi vrsti ptic na svetu grozi izginotje zaradi nenadzorovanega razvoja kmetijstva in sečnje gozdov.