turistična infrastruktura

Eno najlepših srednjeveških jeder, kjer si predpasnik nadene tudi Prevc

19. 01. 2025 17.00

Dom številnih znanih Slovencev in mesto, ki velja za enega izmed najlepših primerov starih srednjeveških jeder na Slovenskem, ponaša se tudi z Unescovim nazivom žive dediščine. Čeprav zdaj tam brnijo gradbeni stroji, ki marsikoga odvračajo od obiska, domačini željno pričakujejo končanje prenove osrednjega trga. Takrat bo res čudovito, pravijo. A tudi Škofjo Loko pestijo podobne težave kot druga zgodovinska mesta. Kraju je treba vrniti življenje, kako preprečiti izseljevanje oziroma spodbuditi priseljevanje, se sprašujejo strokovnjaki.

Spor v 'komšiluku', ki je prerastel v vojno brez meja

29. 11. 2024 13.35

Slovenija naj bi nekaj časa veljala za nevtralno območje, kjer se rivalska črnogorska klana po medsebojnem dogovoru nista spopadala in kjer so njuni člani lahko našli začasno zatočišče pred krvavimi spopadi. Ta dogovor med prebivalci Kavača in Škaljarjev je kot kaže stvar preteklosti in tudi Slovenija postaja "vojno območje". Toda, kako se je vse skupaj začelo in zakaj sta klana v sporu?

Zapore in nadomestni prevozi: na železnicah vzdrževalna dela

12. 08. 2024 11.54

Tudi v poletnih dneh se nadaljujejo vzdrževalna dela na železniškem omrežju. Ta že potekajo ali bodo v naslednjih dneh potekala tako na gorenjski, primorski in zasavski progi ter na nekaterih regionalnih povezavah. Najbolj dolgotrajna bo popolna zapora gorenjske proge med Ljubljano in Kranjem v obdobju med 19. avgustom in 1. septembrom.

Blejci nezadovoljni s turizmom: onesnaževanje in višanje stroškov življenja

12. 05. 2024 07.54

Javni zavod Turizem Bled je med prebivalci Bleda izvedel anketo o zadovoljstvu s turizmom, ki bo pomagala pri oblikovanju prihodnje razvojne strategije turizma. Anketa je potrdila, da turizem poleg pozitivnih učinkov prinaša tudi veliko negativnih. Večina vprašanih meni, da pozitivni učinki turizma v kraju ne odtehtajo negativnih.

Podzemlje Pece spet odpira vrata, kopališče v Vodnem parku Radlje zaprto

17. 08. 2023 15.49

Muzejski rudnik Podzemlje Pece se po ujmi, v kateri večje neposredne škode ni utrpel, v petek znova odpira za obiskovalce. Je pa zaradi posledic poplav za letos vrata zaprlo kopališče v Vodnem parku Radlje ob Dravi. Kot pojasnjujejo odgovorni, bo škoda zaradi izpada obiska velika. Zaradi zemeljskega plazu je zaprta tudi Snežna jama na Raduhi.

Turistov ob Savinji avgusta ne bo, skoraj vse je uničeno

09. 08. 2023 10.31

Turistična infrastruktura ob reki Savinji je skoraj popolnoma uničena, ocenjujejo v Razvojni agenciji Savinjsko-šaleške regije. Ujma bo v medletni primerjavi po prvih ocenah povzročila polovični upad nočitev. Popolnoma je uničen tudi Mozirski gaj.

Ministrstvo bo podprlo 58 naložb v javno turistično infrastrukturo

28. 07. 2023 15.52

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je turističnim ponudnikom, ki so se prijavili na javni razpis za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo ter naravne znamenitosti v turističnih destinacijah, odposlalo 58 pozitivnih sklepov o podpori. S tem je razporedilo vseh 15,5 milijona evrov in je zato razpis zaprlo.

Hudo neurje prizadelo Cerkno in Franjo: 'Bilo je petkrat huje kot leta 2007'

14. 07. 2023 08.39

Silovito neurje je v četrtek zajelo Cerkno, kjer se je zaradi obilnih padavin oglasila sirena za splošno nevarnost, ceste pa so se spremenile v reke. Močno poškodovana je bolnica Franja, kjer je deroča voda v celoti uničila tri barake, še tri pa poškodovala. Turistična znamenitost je bila nazadnje prizadeta leta 2007, ko je neurje uničilo večino barak, sanacija pa je nato trajala tri leta. Župan Cerknega sicer ocenjuje, da je bila četrtkova količina padavin petkrat večja kot leta 2007.

V hribih bi več intime, 50-odstotni popust pa ni več vzdržen

17. 02. 2023 08.46

V zadnjem času so bile (drage) prenove deležne številne planinske koče, prenova pa se je ponekod od skupnih ležišč preusmerila k individualnim sobam, kar postaja vse bolj popularen trend. Obiskovalci gora so si namreč začeli želeti več intimnosti. Tovrstne sobe nudijo precej več udobja, hkrati pa zahtevajo tudi globlje žepe. Na Planinsko zvezo Slovenije je tako priromal predlog, da bi bile te sobe izvzete iz 50-odstotnega popusta, ki je zdaj dogovorjen za vse člane zveze.

Ob petih zjutraj jih je zbudil vonj po praženi čebuli

07. 01. 2023 21.21

Dan se za delavce na smučarski progi vedno začenja že zelo zgodaj, tokrat pa se je za sodnike na Zlati lisici začel še prej. Že pred zajtrkom jih je namreč sredi Podkorena zbudil vonj po čebuli. "Ob petih zjutraj sem skozi okno zavohal, da nekdo praži čebulo," Matjaž pripoveduje, kaj ga je navsezgodaj predramilo. Na zajtrk je moral počakati še celo uro, zato se je oblekel in spustil pred hotel.

Za javno turistično infrastrukturo na voljo 10 milijonov evrov

30. 12. 2022 15.40

Gospodarsko ministrstvo je objavilo Javni razpis za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah v višini 10 milijonov evrov. Z njim želijo izboljšati funkcionalnost, varnost ter kakovost javne turistične infrastrukture, namen razpisa pa je tudi dvigniti kakovost storitev in doživetij turistov.

Ste vedeli, da je na Nizozemskem več koles kot ljudi?

10. 04. 2022 00.15

V povprečju naj bi imel vsak Nizozemec 1,3 kolesa. Ja, Nizozemci so zagrizeni kolesarji, njihova kolesarska infrastruktura obsega kar 37.000 kilometrov kolesarskih poti in kot narod veljajo za najbolj fizično aktivne Evropejce. Kolesarjenje imajo Nizozemci v genomu, tako kot imajo v genomu ljubezen do sirov. Nizozemski sir je znan po vsem svetu in Nizozemska velja za eno največjih proizvajalk in izvoznic sira na svetu.

V Levici bi z zakonom zaustavili prodajo preostalega premoženja DUTB

11. 02. 2022 13.07

V stranki Levica po besedah vodje poslanske skupine Mateja T. Vatovca pripravljajo predlog sprememb zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki je podlaga za delovanje Družbe za upravljanje terjatev bank. To bi poslali v predčasno likvidacijo, uvedli moratorij na prodajo premoženja in tega prenesli na SDH oziroma stanovanjski sklad.

Družba Prestige namerava v razvoj poslovanja Save vložiti 200 mio. evrov

01. 02. 2022 10.25

Po tem, ko smo v petek poročali, da so predstavniki sklada York in družbe Prestige podpisali pogodbo o prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi, je država danes prejela obvestilo o prodaji in o možnosti uveljavljanja predkupne pravice. V družbi Prestige so medtem potrdili dogovor z Yorkom in dodali, da želijo v Savo vložiti 200 milijonov evrov. Medtem je opozicija napovedala sklic izredne seje komisije za nadzor javnih financ, kjer bo zahtevala, da naj država kupi delež, ki ga ima sklad York.

Deset let boja za oživitev smučišča Kobla. Vlečnica Kozji hrbet spet obratuje

17. 12. 2021 15.27

Po desetih letih od zaustavitve žičniških naprav na smučišču Kobla se je prejšnji konec tedna vlečnica Kozji hrbet znova zavrtela. Za vlečnico skrbi družba 2864, ki že vrsto let načrtuje ureditev smučarskega središča nad Bohinjsko Bistrico in želi sedaj naprej znova oživiti smučišče na Kobli.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019

02. 09. 2021 08.42

Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Evropska komisija: Odločitev o odprtju smučišč je v nacionalni pristojnosti

26. 11. 2020 07.12

Že v ponedeljek je italijanski premier Giuseppe Conte pozval k prepovedi odprtja smučišč na ravni celotne EU. Zdaj ga je pri tem podprla še nemška kanclerka Merklova, ki sicer pravi, da "to ne bo lahko, vendar bomo poskusili". Najmanj zadovoljni so Avstrijci, ki so že napovedali, da bodo zahtevali 100-odstotno povračilo škode, če se EU odloči za tak ukrep. Odločitev o tem, ali med pandemijo novega koronavirusa dovoliti smučanje, je v nacionalni pristojnosti pa so poudarili v Evropski komisiji. Medtem pa Švica ne načrtuje zapiranja smučišč. Slovenska vlada zaenkrat o odpiranju smučišč še ni odločala.

Ne na državne evre, računajo lahko samo na entuziazem ljudi

31. 08. 2020 09.09

Koliko časa bo država še promovirala zeleni trajnostni turizem in hkrati ignorirala pozive Planinske zveze Slovenije, naj vendarle ustrezno uredi financiranje vzdrževanja planinske infrastrukture? Slednje je še vedno v domeni prostovoljnega dela članov različnih društev. Izračuni PZS kažejo, da samo za materialne stroške vzdrževanja na letni ravni porabijo okoli 300.000 evrov, ki jih krijejo sami. Po drugi strani pa ekonomske študije kažejo, da je prispevek planinske infrastrukture in možnosti planinarjenja kar 131 milijonov evrov ustvarjenega BDP.

Vidimo se v osmrtnici: neusmiljena vojna črnogorskih klanov se nadaljuje

23. 01. 2020 06.00

Klani so stoletja zaznamovali črnogorsko družbeno ureditev. Stratifikacija družbe je potekala od plemen, ki so imela v času osmanske oblasti status pretežno neodvisnih geopolitičnih enot, do klanov, ki so bili nekakšna podskupnost znotraj velikih plemenskih občestev. Tovrstna povezovanja in vezi so bili antropološka posledica zgodovinskega trenutka. A ko danes govorimo o črnogorskih klanih, imamo v mislih predvsem eno. Organizirani kriminal.

Poslovali tudi pri nas, a resno škodo so utrpele nekatere druge države

25. 09. 2019 13.40

Propadla britanska agencija Thomas Cook je prek svojih družb poslovala tudi v Sloveniji, a je malo verjetno, da bi zaradi njenega stečaja kdo ostal 'ujet' v Sloveniji. Na gospodarskem ministrstvu so prepričani, da se bodo potovanja na nekatere destinacije kratkoročno pocenile, dolgoročno pa vpliva ne bo. V nekaterih državah je sicer Thomas Cook pustil večstomilijonske dolgove.

Nepalski veleposlanik: Naš cilj je sprejeti dva milijona turistov naslednje leto

21. 09. 2019 17.18

Slovenijo je obiskal nepalski veleposlanik, ki ima sedež na Dunaju in je pristojen tudi za našo državo. Njegov namen obiska je bil predvsem poslovno naravnan. Ob tem državi že dolgo časa povezujejo gore, saj je Slovenija prva, ki je v Nepalu odprla gorniško šolo. Ker je naslednje leto leto turizma v Nepalu, nam je veleposlanik pojasnil, kaj želijo doseči, z njim pa smo se pogovarjali še o drugih aktualnih temah.

Gasilcem le uspelo: ižakovski mlin na Otoku ljubezni spet nad vodo

22. 03. 2019 22.28

Prekmurski gasilci iz Beltincev in Ižakovcev so se ves dan borili z nemirno Muro, da mlin na priljubljenem Otoku ljubezni ne bi potonil. Pomagali so si s črpalkami, da pa so mlin vendarle lahko dvignili nad gladino vode, so potrebovali kar dve 120-tonski avtodvigali. Več o vzroku nesreče bodo še razkrili.

Američan namerava Pašman spremeniti v 500-milijonsko oazo za bogataše

13. 10. 2018 09.29

Na hrvaškem otoku Pašman se lahko nadejajo izdatne finančne injekcije, če gre verjeti velikopoteznim načrtom ameriškega poslovneža Jeffa Blackarda, ki trdi, da bi rad na otoku gradil raj za petične goste.

Hrvati 'zasolili' ponudbo 'iz Jugoslavije', turisti k odpisanim?

27. 08. 2018 11.47

Hrvaške obale se vse bolj izogibajo tako turisti kot investitorji. Tako vsaj pravijo najbolj črnogledi hrvaški turistični poznavalci. Skrbi jih trend večanja turističnih kapacitet pri zasebnih ponudnikih, hotelske sobe pa ostajajo vse bolj prazne. Pa tudi "vrnitev odpisanih" - destinacij, ki so po obdobju nestabilnosti spet izjemno priljubljene.

'Če si želimo petzvezdičnih gostov, moramo imeti petzvezdično ponudbo'

27. 05. 2018 07.00

Slovenija ima zaradi svojih naravnih lepot izjemen turistični potencial, se strinjajo stranke, ki kandidirajo na parlamentarnih volitvah. Pa ga kot turistični biser in butična destinacija dovolj izkorišča? Kako še naprej privabljati turiste in se izogniti pastem množičnega turizma? V kaj bi morali vlagati in kakšna je naša turistična prihodnost?

Bled v poletno sezono z ukrepi za razbremenitev okolja

16. 05. 2018 19.10

Blejski turizem ta konec tedna vstopa v novo poletno sezono, ki znova obeta rekordni obisk. Letošnja največja pridobitev bo severna razbremenilna cesta, okolje pa bodo skušali razbremeniti tudi z dodatnimi avtobusnimi povezavami in drugimi ukrepi.

FOTO: Dežela bunkerjev, mercedesov, kontrastov, tolerance in dveh morij

28. 04. 2017 05.51

Dežela, kjer vas do hotela s petimi zvezdicami vodi makadamska cesta, v zadnjih letih doživlja pravi turistični razcvet. Albanija ponuja številne kontraste, tako v naravi kot v vsakdanjem življenju. A če zdaj še velja za relativno poceni destinacijo, se utegne to v kratkem spremeniti. Povpraševanje turistov po tej sredozemski državi namreč iz leta v leto narašča.

Ekologi svarijo: gradbeni projekti bodo uničili Ohridsko jezero

30. 01. 2017 10.15

Najstarejše evropsko jezero, Ohridsko jezero, je zaradi turističnega izkoriščanja ogroženo, opozarjajo ekologi. Jezeru na meji med Albanijo in Makedonijo, ki je uvrščeno na Unescov seznam naravne in kulturne dediščine in ga letno obišče več kot 200.000 turistov, grozijo predvsem gradbeni projekti, s katerimi bi uničili močvirje jezera.

Infrastrukturno ministrstvo in AMZS iščeta načine za izboljšanje prometne varnosti

08. 06. 2016 15.09

Ministrstvo za infrastrukturo bo z AMZS okrepilo sodelovanje, da bi povečali prometno varnost, saj se je ta letos izrazito poslabšala. Po besedah infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča so se z AMZS dogovorili, da bodo pregledali najbolj kritične cestne odseke in potem izboljšali njihovo varnost.

FOTO: 10 krajev, kjer dopust ne bo poceni: kam se odpraviti z manj denarja in katere so turistično najbolj konkurenčne države na svetu

13. 05. 2015 07.08

Turistični sektor je globalno gledano med najhitreje rastočimi. Vendar pa se sooča tudi s številnimi izzivi, oziroma se posledice povečanega gibanja turistov po planetu odražajo v drugih sektorjih.