turški vojaki

'Ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To pa ne pomeni, da smo lahko brezbrižni'

27. 02. 2025 10.22

Zaradi ameriško-ruskih pogajanj o končanju rusko-ukrajinske vojne marsikje po Evropi vlada velika zaskrbljenost. Ena od Putinovih zahtev naj bi bila umik ameriških vojakov iz vseh držav članic Nata, ki so se zavezništvu pridružile po letu 1990. Če bi ZDA zapustile Evropo, kaj bi to pomenilo za njeno varnost in za varnost Slovenije? Smo se sposobni zaščititi sami? Kje bo Trump še popustil Putinu in kaj vse bo ta še zahteval? O tem smo se pogovarjali z Andrejem Benedejčičem, slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato.

'ZDA ne bodo dovolile, da Islamska država izkoristi vakuum oblasti v Siriji'

08. 12. 2024 14.04

Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Turški zunanji minister je dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki hkrati svarijo pred možnostjo krepitve Islamske države (IS). Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

26-letna aktivistka na Zahodnem bregu umrla zaradi strela v glavo

07. 09. 2024 09.30

Združeni narodi pozivajo k temeljiti preiskavi uboja 26-letne Američanke turškega rodu med petkovimi protesti na Zahodnem bregu. Očividci poročajo, da so na strehi videli vojake, ki naj bi vsaj dvakrat streljali. Izraelska vojska medtem odgovarja, da navedbe preverjajo, vojaki pa da so streljali, ker je nasilna oseba vanje metala kamenje.

Rumeno-rožnata Slovenija, slovo z vojaškimi častmi in spektakel v Parizu

27. 07. 2024 15.53

Na enem koncu sveta divjajo "pošastni" gozdni požari, na drugem po državah pustoši smrtonosni tajfun Gaemi. Tu pa sta tudi še vedno trajajoči vojni. A pozornost svetovne javnosti je trenutno bolj kot ne uprta prav v Francijo. Minuli vikend zaradi slovite dirke po Franciji, na kateri je slovenski kolesarski as Tadej Pogačar spisal zgodovino ter postal prvi v tem tisočletju, ki je uspel osvojiti tako Tour kot Giro. V petek pa se je v Parizu začel še največji športni spektakel letošnjega leta, olimpijske igre 2024! Katere fotografije so torej zaznamovale iztekajoči se teden?

Slovenska vojska bo znova del mirovne misije ZN na Cipru

04. 12. 2023 19.44

Vlada je sprejela namero o sodelovanju slovenskih vojakov v mirovni misiji ZN na Cipru (UNFICYP). Sodelovalo naj bi do 15 vojakov z možnostjo rotacij. Slovenija je v omenjeni mirovni misiji sodelovala med letoma 1997 in 2001. To je bila tudi prva mirovna misija ZN, v kateri je sodelovala Slovenska vojska.

Izraelski premier sporočil: Naša vojska je v Gazi

28. 10. 2023 07.12

V Gazi je popoln telekomunikacijski mrk. Številne humanitarne organizacije so izgubile stik s svojimi sodelavci, ki delujejo na območju. Izrael je v petek izvedel najsilovitejše obleganje Gaze doslej. Po krepitvi bombardiranja in kopenskem vdoru pa se obstreljevanje Gaze nadaljuje. Izraelska vojska je sporočila, da je ubila vodjo Hamasovih letalskih sil, izraelski premier pa je zvečer potrdil, da je izraelska vojska vstopila na območje Gaze. Svojci izraelskih talcev od vlade terjajo pojasnila, ali kopenska operacija ogroža dobrobit talcev. Medtem pa je Hamas sporočil, da v zameno za izpustitev talcev zahteva osvoboditev vseh palestinskih zapornikov.

Hamas razglasil mobilizacijo, silovito bombardiranje Gaze, kopenski spopadi

27. 10. 2023 08.28

Izraelska vojska je sporočila, da širi svoje kopenske operacije na območju Gaze, da pa to ne pomeni uradnega začetka invazije. O kopenskih spopadih sicer poročajo na severu Gaze. Medtem so v enklavi skoraj povsem "padle" internetne povezave, Hamas pa je razglasil mobilizacijo. Obsodbe in svarila zaradi izraelske krepitve napadov se že vrstijo iz arabskega sveta. Generalna skupščina ZN je s prepričljivo večino sprejela resolucijo, v kateri poziva k takojšnjemu humanitarnemu premirju na območju Gaze. Proti resoluciji je glasovalo 12 držav, med njimi ZDA in Izrael.

Izrael bo dovolil dostavo humanitarne pomoči v Gazo iz Egipta

18. 10. 2023 11.33

Po svetu se vrstijo obsodbe napada na bolnišnico Al Ahli Arab v Gazi, v katerem je bilo po navedbah palestinske strani ubitih na stotine ljudi. Združeni narodi pozivajo k takojšnji humanitarni prekinitvi ognja v Gazi, Izrael pa nadaljuje obstreljevanje tega območja. So pa iz urada premierja Netanjahuja sporočili, da bodo dovolili dostavo humanitarne pomoči v Gazo iz Egipta. V palestinsko enklavo, za katero so uvedli popolno blokado, bodo dovolili le dostavo hrane, vode in zdravil.

Zelenski na frontni črti v Donecku, Putin protiofenzivo označil za neuspešno

04. 09. 2023 08.38

Ruski predsednik Vladimir Putin je Ukrajino obtožil poskusov napadov na plinovoda v Črnem morju, po katerih Rusija Turčiji dobavlja plin. Ob tem je ukrajinsko protiofenzivo označil za neuspešno, s čimer se je odzval na navedbe Kijeva s konca tedna, da so ukrajinske sile prebile prvo rusko obrambno črto na jugu države. Ukrajinski predsednik pa se je naposled odločil obiskati frontno črto v regiji Doneck, kjer od začetka ruske invazije potekajo hudi spopadi. Je pa Rusija čez noč z droni iranske izdelave napadla ukrajinsko pristaniško mesto Izmail ob Donavi. Vsaj eden od dronov naj bi ob tem pristal na ozemlju Romunije, kjer je tudi eksplodiral. "To je še en dokaz, da rusko nasilje ne predstavlja grožnje le Ukrajini, ampak tudi sosednjim državam," je ob tem zapisal ukrajinski uradnik Oleg Nikolenko. Romunija navedbe Ukrajine zanika.

V domnevnem napadu s kasetnimi bombami v Kramatorsku dva mrtva

18. 03. 2023 14.40

V ruskih napadih na Kramatorsk sta umrli dve osebi, osem je ranjenih, je sporočil župan tega ukrajinskega mesta Oleksandr Gončarenko, ki je rusko vojsko obtožil, da je pri tem uporabila kasetne bombe. Ruska vojska naj bi že v noči na soboto izvedla nov niz napadov s t. i. droni kamikazi. V napadih so z droni med drugim ciljali tarče v relativno mirni regiji Lvov na skrajnem zahodu države. Putin je medtem devet let po nezakoniti priključitvi Krima Rusiji obiskal omenjeni polotok.

Število smrtnih žrtev preseglo 45.000, izpod ruševin po 260 urah rešili dečka

17. 02. 2023 08.17

Medtem ko je število smrtnih žrtev v Turčiji in Siriji preseglo 45.000, pa iz držav še zmeraj prihajajo čudežne zgodbe preživelih. V Turčiji so tako po več kot 10 dneh izpod ruševin živa potegnili dva moška, žensko in 12-letnega dečka, v južni provinci Hatay pa so po 278 urah iz ruševin rešili 45-letnega moškega.

Ruska enostranska prekinitev ognja Ukrajini ni prinesla miru

06. 01. 2023 13.23

Kljub ruski razglasitvi enostranske prekinitve ognja v Ukrajini iz Donbasa prihajajo poročila o nadaljevanju obojestranskega obstreljevanja. O neprekinjenem bojevanju iz Bahmuta poročajo novinarji francoske tiskovne agencije AFP. Prekinitev ognja bi predvidoma morala trajati za čas praznovanja pravoslavnega božiča do sobote opolnoči. ZDA so medtem napovedale dodatno vojaško pomoč Ukrajini v vrednosti tri milijarde dolarjev. Tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre je povedala, da pomoč vključuje pehotna bojna vozila Bradley, vozila MRAP in druge transporterje za prevoz osebja ter samovozne havbice.

Putin odredil božično premirje, Zelenski to potezo označil za krinko

05. 01. 2023 16.25

V luči bližajočega se pravoslavnega božiča je ruski predsednik Vladimir Putin odredil prekinitev ognja v Ukrajini, k temu je pozval tudi ukrajinsko stran. Ukrajinski predsednik je v ruščini v videonagovoru dejal, da si Rusi želijo premirja, "da lahko zaustavijo ukrajinsko napredovanje". Politični svetovalec ukrajinskega predsednika je na družbenih omrežjih zapisal, da bo "začasno premirje doseženo takrat, ko bodo Rusi zapustili okupirana ozemlja".

Rusija in Ukrajina izmenjali 107 vojnih ujetnikov, veliko huje ranjenih

03. 11. 2022 10.02

Iz Ukrajine in Rusije prihajajo novice, da sta si državi izmenjali večje število ujetnikov, in sicer 107. Medtem v državi raste napetost zaradi večkratnih ruskih pozivov k evakuaciji Hersonske regije. Ruski ambasador zatrjuje, da naj bi bili v nekatere napade s strani Ukrajine vpleteni tudi agenti britanske obveščevalne službe in da bo v javnost 'kmalu' prišel dokument, ki slednje potrjuje. Zaradi ruskega obstreljevanja je jedrska elektrarna v Zaporožju ponovno odklopljena iz električnega omrežja, je sporočil ukrajinski operater jedrskih elektrarn Energoatom. Zelenski zatrjuje, da se ne bo udeležil srečanja G20, če bo tam tudi Putin.

Putin za ukrajinska bojišča novači komandose, ki so jih izurili Američani

01. 11. 2022 10.05

Rusija se je začasno umaknila iz sporazuma o izvozu žita preko Črnega morja, na sedežu Združenih narodov pa sta si ukrajinski in ruski diplomat izmenjala ostre besede, pri čemer je ukrajinski odločitev Moskve označil za izsiljevanje. Ruski veleposlanik mu ni ostal dolžan. Obtožil je Kijev, da uporablja črnomorski ladijski koridor za dostavo žita na svetovne trge le pod pretvezo, v resnici pa da gre za "vojaške in sabotažne namene" proti njihovi floti in opozoril, da ne bodo dovolili prehoda ladij brez ruske odobritve. Rusija zdaj od Kijeva zahteva "resnična zagotovila o doslednem spoštovanju istanbulskega sporazuma, zlasti o neuporabi humanitarnega koridorja v vojaške namene".

Po Putinovi napovedi delne mobilizacije Rusi bežijo v tujino

21. 09. 2022 13.16

Letalske karte iz Moskve so razprodane. Najcenejši leti iz ruske prestolnice v Dubaj stanejo več kot 5000 evrov. Rusi namreč množično bežijo iz domovine, saj se bojijo mobilizacije, ki jo je napovedal Putin.

'Poglejte zgodovino. Če boste šli predaleč, boste plačali visoko ceno'

03. 09. 2022 18.44

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je Grčijo posvaril, da bo v primeru nadaljevanja z domnevnimi kršitvami zračnega prostora nad Egejskim morjem plačala "visoko ceno". Po navedbah Ankare je Grčija nedavno s sistemom zračne obrambe S-300 ruske izdelave nadlegovala izvidniška letala turške vojske, poročajo tuje tiskovne agencije.

Ukrajinci na Kačjem otoku izobesili zastavo, sledilo rusko bombardiranje

07. 07. 2022 14.34

Kljub umiku ruskih sil s Kačjega otoka na 662 metrov dolgi 'pusti skali' v severzahodnem delu Črnega morja kot kaže še nekaj časa ne bo miru. V zgodnjih jutranjih urah so namreč na otok prispeli ukrajinski vojaki in na zapuščenih objektih izobesili ukrajinske zastave. Nato pa je sledil ruski letalski napad. Moskva trdi, da naj bi v bombardiranju umrlo več ukrajinskih vojakov, vendar zaenkrat teh informacij ni mogoče neodvisno preveriti. Uničen pa naj bi bil pomol na otoku.

'Ukrajinci nam s svojo krvjo kupujejo čas'

18. 05. 2022 06.00

Markko Kallonen se je rodil v finski prestolnici. Študiral je zgodovino, politologijo in človekove pravice na Finskem in v tujini. V različne države ga je kasneje zaneslo tudi delo. Živel je v Gruziji, pa tudi v Ukrajini, kjer je bival tako v Kijevu kot v trenutnem žarišču vojne med Rusijo in Ukrajino – Donbasu. Sodelovanje pri evropskem projektu ga je zdaj zaneslo v Slovenijo, z njim pa smo se pogovarjali od finskem vključevanju v zvezo Nato in vojni, ki jo označuje kot popolnoma nesmiselno.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti

17. 05. 2022 07.00

Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Ruska raketa zadela strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo

26. 04. 2022 06.38

V okviru diplomatskih prizadevanj za ustavitev vojne je generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres obiskal Moskvo, kjer se je srečal z zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Ministru je dejal, da je ena stvar jasna: "Medtem ko na ozemlju Rusije ni ukrajinskih tankov, pa so ruske čete prisotne na ozemlju Ukrajine." ZDA pa v ameriškem letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji gostijo pogovore o dolgoročnih varnostnih potrebah Ukrajine, ki se trenutno še vedno brani pred rusko ofenzivo. Poljski pa se obeta ukinitev dobave ruskega plina. Ruski energetski gigant Gazprom je namreč sporočil, da bodo vse dobave plina v državo ustavljene. Ruska raketa pa naj bi med obstreljevanjem zadela tudi strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo.

Poboj civilistov v Buči je bil 'načrtovan masaker', Rusija zanika odgovornost

03. 04. 2022 07.50

Na 39. dan vojne v Ukrajini so svet šokirale podobe iz kijevskega predmestja Buča. "Vse je bombardirano in požgano. Mlade družine so pobite, moški pogrešani, ženske posiljene," je sporočil svetovalec ukrajinskega zunanjega ministra Anton Geraščenko. Da gre za "načrtovan masaker" in "genocid nad Ukrajinci", menijo številni evropski politiki. Rusija medtem zanika odgovornost, na tamkajšnjem obrambnem ministrstvu pa poudarjajo, da so ruske sile Bučo zapustile že v sredo, 30. marca, dan po tem, ko je Moskva napovedala bistven umik svojih sil. Posnetki trupel so nato v javnost prišli šele v soboto, so opozorili.

Zelenski v knesetu primerjal invazijo na Ukrajino z dokončno rešitvijo nacistov

20. 03. 2022 07.36

25. dan ruske invazije na Ukrajino. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v video nagovoru izraelskih poslancev rusko invazijo na Ukrajino primerjal z dokončno rešitvijo - izraz, ki so ga nacisti uporabili za pregon in poboje Judov. Zelenski, ki je tudi sam Jud, je pozval Izraelce, naj pomagajo ukrajinskemu uporu proti ruski vojski. Že pred tem je pogajanja z Rusijo izpostavil kot edini način za končanje vojne v Ukrajini. Rusija medtem trdi, da je na ukrajinske cilje spet izstrelila hipersonične rakete. Poleg tega so v Rusiji na protestih proti vojni v Ukrajini ponovno aretirali več ljudi.

Putin: Interesi Rusije in varnost državljanov niso predmet pogajanj

23. 02. 2022 10.02

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je pozval Rusijo, naj v celoti spoštuje ustanovno listino Združenih narodov in obsodil rusko priznanje neodvisnosti dveh separatističnih ukrajinskih regij. "Načela ustanovne listine ZN niso poljuben meni. Države članice so sprejele vsa načela in jih morajo tudi uporabljati," je povedal. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem dejal, da je Moskva pripravljena poiskati diplomatske rešitve ob naraščajočih napetostih z Zahodom zaradi Ukrajine. Obenem je poudaril, da se o njenih interesih ni mogoče pogajati.

Na meji s Poljsko umrlo že najmanj deset ljudi, Lukašenko napovedal pomoč otrokom

13. 11. 2021 10.31

Na zunanji meji EU v Belorusiji je ob temperaturah blizu ledišča obtičalo na tisoče migrantov, zaradi nevzdržnih razmer je umrlo že najmanj deset ljudi. Nevladne humanitarne organizacije opozarjajo, da grozi humanitarna katastrofa. Beloruski diktator Aleksander Lukašenko, ki se sooča s kritikami, da je on tisti, ki je migrante spravil v sedanji položaj, je danes napovedal humanitarno pomoč, predvsem otrokom. Med drugim bodo uredili skupne šotore, v katerih bodo delili hrano.

Z veljavnimi dokumenti in s komercialnimi letali iz Afganistana tudi po 31. avgustu?

25. 08. 2021 06.16

ZDA vztrajajo, da bodo Afganistan dokončno zapustile 31. avgusta, a napovedujejo, da bodo množične evakuacije do takrat zaključene. Ob tem sicer priznavajo, da je uspeh odvisen predvsem od sodelovanja talibanskih oblasti. Je pa ameriški državni sekretar Antony Blinken v sredo zvečer zatrdil, da bodo prizadevanja za evakuacijo Američanov in ogroženih Afganistancev trajala tako dolgo, kot bo potrebno. Dodal je, da je Afganistanu še okoli 1500 Američanov.

Borrell: Nemogoče je, da bi do 31. avgusta evakuirali vse afganistanske sodelavce

21. 08. 2021 08.49

Kaos v Afganistanu se nadaljuje, množice ljudi še vedno upajo na evakuacijo z letališča v Kabulu, ki je glavni izhod za vse tujce in Afganistance, ki iz države bežijo pred talibani. Ameriški predsednik Joe Biden zatrjuje, da bodo na varno prepeljali vse ameriške državljane, enako naj bi veljalo za tisoče domačinov, ki so sodelovali z ameriškimi silami. A prvi diplomat EU Josep Borrell opozarja, da gre za 60.000 ljudi do konca meseca, kar je "matematično nemogoče". V Kabulu medtem oblikujejo novo afganistansko vlado.

Tonin: Na varno nam je uspelo spraviti družino enega od dveh afganistanskih tolmačev

18. 08. 2021 07.41

Trije slovenski državljani, ki so delali za zasebno varnostno službo in ostali med zadnjimi v Afganistanu, so se varno umaknili v Katar, eden pa po svoji volji ostaja v Kabulu. Slovenija je s pomočjo zaveznikov uspela družino enega od dveh tolmačev, ki so sodelovali s Slovensko vojsko, spraviti na varno in jim zagotoviti sedeže na letalu. Za drugega tolmača in njegovo družino pa rešitev še iščejo. Po Logarjevih besedah je Slovenija v okviru porazdelitve bremena med državami članicami EU pripravljena sprejeti do pet oseb.

Talibani patruljirajo po Kabulu, Evropa evakuira svoje državljane in sodelavce

17. 08. 2021 08.48

Letališče v Kabulu spet deluje, letala vzletajo in pristajajo. Ves svet skuša čim hitreje varno evakuirati svoje državljane, diplomate, pa tudi vojaške sodelavce in njihove najbližje. Talibani so medtem zavzeli vse kontrolne točke v prestolnici, do zob oboroženi patruljirajo po mestu. Na drugem koncu sveta pa je najmočnejša velesila sporočila, da bo talibansko vlado priznala, glede na njihova dejanja – v kolikor bodo denimo spoštovali pravice žensk in se izogibali ekstremizmu. Ameriški predsednik Biden še vedno vztraja, da so ZDA v Afganistanu dosegle svoje cilje. Pa je bilo vredno?

Genocid v Srebrenici: 'Zanikanje in relativizacija dogodkov sta nesprejemljiva'

11. 07. 2021 10.15

Mineva 26 let od srebreniškega genocida, ko so enote bosanskih Srbov v Srebrenici in njeni okolici ubile okrog 8000 ljudi, predvsem odraslih moških in mladoletnih fantov. Julija 1995 so v muslimansko enklavo na vzhodu Bosne vdrle enote vojske Republike Srbske pod poveljstvom generala Radka Mladića in prevzele nadzor nad "varnim območjem" pod zaščito Združenih narodov. V naslednjih dneh so v mestu in na območju nekdanje enklave izvršile več množičnih pobojev.