tumorjev

Britanec v Šanghaju uspešno prestal revolucionarno operacijo pljučnega raka
25. 03. 2025 11.51Pri Andrewu, Britancu, ki dela v Šanghaju, so lani med zdravstvenim pregledom ugotovili več kot 10 zgodnjih stadijev raka na obeh pljučnih krilih. Zaradi nove revolucionarne operacije, ki jo je neodvisno začela izvajati šanghajska vzhodna bolnišnica, se je Andrew odločil, da se na zdravljenje ne bo vrnil v Veliko Britanijo.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik
16. 03. 2025 07.00Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

'Potem začnejo na vrata trkati še rubežniki, ti pa moraš otroku razložiti, zakaj'
26. 01. 2025 13.15Po tihem se vsak zaveda, da je življenje nepredvidljivo in se nam lahko čez noč obrne na glavo, a se nam revščina vseeno pogosto zdi precej oddaljena stvar. Mislimo, da bi znali prepoznati, kdaj stvari uhajajo izpod nadzora, in poiskati pomoč oziroma bi znali preprečiti, da bi sploh prišlo tako daleč. Da imamo močno mrežo ljudi, na katere se lahko obrnemo, stabilno službo, nekaj prihrankov za "hude čase", da živimo preprosto življenje in ne potrebujemo veliko ... Pa vendar sem na svojem prvem terenu z Verigo dobrih ljudi hitro spoznala, da na stisko ni nihče imun.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku
22. 01. 2025 14.54Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'
24. 11. 2024 07.00Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Kirurg na Škotskem možganski tumor odstrani skozi obrvi pacientov
25. 10. 2024 08.40Nevrokirurg iz Škotske je za odstranitev velikega možganskega tumorja prilagodil obstoječo tehniko in poseg prvič opravil tako, da je tumor pacientu odstranil s predela okoli obrvi.

Nobelova nagrada za kemijo za dosežke na področju raziskovanja proteinov
09. 10. 2024 12.20Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli ameriški znanstvenik David Baker za računalniško načrtovanje proteinov ter britansko-ameriški znanstveni dvojec Demis Hassabis in John Jumper za delo na področju napovedovanja strukture proteinov, je v Stockholmu sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

Študija: Rak na možganih ni povezan z uporabo mobilnih telefonov
04. 09. 2024 17.46Povezave med uporabo mobilnih telefonov in povečanim tveganjem za raka na možganih ni, kaže doslej najbolj izčrpen pregled vodilnih svetovnih znanstvenih študij. Analizo so raziskovalci iz desetih držav izvedli po naročilu Svetovne zdravstvene organizacije.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?
22. 06. 2024 15.13V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Poziv lastnikom: odločite se za kastracijo ali sterilizacijo živali
02. 03. 2024 18.27Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin lastnike hišnih ljubljenčkov poziva, naj zanje skrbijo odgovorno. To vključuje tudi nadzorovano vzrejo, preprečevanje paritve ter sterilizacijo ali kastracijo, jim polagajo na srce. Posebej so poudarili nenadzorovano razmnoževanje mačk. Nakup živali naj ne bo impulzivna odločitev, dodajajo.

Boj z rakom: najprej zbolela mlada mamica, nato njena šestletna hči
16. 02. 2024 19.33Ena od srečnih, pa tudi neverjetnih zgodb, je boj z boleznijo najprej mlade mamice, nato pa še njene šestletne hčerke. Nea Čepelnik, mama treh otrok, je zbolela za rakom dojke pri le 29 letih. Ko se je njeno intenzivno zdravljenje končalo in so kot družina končno spet normalno zadihali, pa je diagnozo Burkittov limfom, ki je eden izmed najhitreje rastočih tumorjev, dobila še njena hčerka Elly.

V Franciji uspešno ozdravili dečka z nevarnim možganskim tumorjem
14. 02. 2024 09.43Belgijski deček Lucas je prvi otrok na svetu, ki so ga ozdravili glioma možganskega debla. Omenjeni tumor s polnim imenom difuzni intrinzični pontinski gliom (DIPG) letno prizadene približno 300 otrok v ZDA in do 100 v Franciji. Večina jih ne preživi niti prvega leta po diagnozi.

Nobelova nagrada za kemijo trem raziskovalcem kvantnih pik
04. 10. 2023 10.58Letošnji Nobelovi nagrajenci za kemijo so Moungi Bawendi, Louis E. Brus in Aleksej Ekimov za prispevek na področju kvantnih pik, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Imena treh raziskovalcev, ki delujejo v ZDA, so v javnost sicer pricurljala že štiri ure pred uradno razglasitvijo.

'Zavedaj se svojih meja in jih skušaj prestopiti'
21. 09. 2023 07.00Tomi Jakša je eden tistih, ki svetijo bolj kot drugi. Je pomočnik, prostovoljec in predvsem sočuten sopotnik otrokom in mladostnikom, ki se soočijo z diagnozo rak. Je član društva Zlata pentljica, gasilec, pa tudi strasten športnik, kljub temu, da je zaradi zahrbtnega raka pred šestimi leti izgubil del noge. Danes teče, kolesari, smuča, predvsem pa se veseli teka na VW 27. Ljubljanskem maratonu.

Nova obetavna metoda za zdravljenje rakavih tumorjev na mišicah
30. 08. 2023 11.03Znanstveniki so odkrili novo obetavno terapijo za zdravljenje mišičnega raka, ki pogosto prizadene otroke in mladostnike. Kot so v študiji opisali ameriški molekularni biologi, terapija temelji na deaktivaciji pomembne beljakovine, ki zavira rast celic, s tem pa povzroča mutacijo. Ob tem mutirane celice začnejo ponovno rasti, ob njih pa se množijo zdrave celice.

ChatGPT kot zdravnik? 'Zaenkrat je to zelo nevarno'
27. 08. 2023 15.10Bi umetna inteligenca lahko zamenjala zdravnike? Kot ugotavljajo znanstveniki s Harvarda, je do tja še dolga pot. Njegovi nasveti glede zdravljenja so namreč v več kot tretjini primerov napačni, približno desetina ocen in odgovorov pa je popolnoma izmišljenih. "To je lahko zelo nevarno," je opozorila ena od avtoric študije.

Igralec Dolph Lundgren se je po bitki z rakom poročil
20. 07. 2023 13.53Dolph Lundgren je poročen. Igralec, ki je leta 2015 prejel diagnozo raka, je večno zvestobo obljubil 38 let mlajši osebni trenerki Emmi Krokdal, s katero se je zaročil junija 2020. Poročila sta se na grškem otoku Mikonos v zasebnosti svoje vile, pridružili pa so se jima družinski člani in najožji krog prijateljev, sta sporočila mladoporočenca.

Igralec Dolph Lundgren razkril, da že osem let bije bitko z rakom
13. 05. 2023 07.00Švedski igralec Dolph Lundgren je nedavno razkril, da se v zasebnosti že osem let bori s težko boleznijo. Kot je dejal, je diagnozo raka ledvic prejel leta 2015, ko je bival v Los Angelesu, naslednjih pet let pa se je redno udeleževal zdravniških pregledov. Bolezen se je ponovila leta 2020, ko so odkrili več manjših tumorjev na območju ledvic.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'
11. 04. 2023 13.36Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

Raziskava: rakotvorne spojine prisotne v številnih vsakdanjih živilih
28. 03. 2023 13.55Raziskovalci so v številnih vsakdanjih živilih odkrili rakotvorne kemične spojine, imenovane nitrozamini, ki bi lahko predstavljale tveganje za zdravje potrošnikov, je opozorila Evropska agencija za varnost hrane (Efsa). Nitrozamini so bili odkriti v suhem mesu, predelanih ribah, kakavu, pivu in drugih alkoholnih pijačah, je sporočila Efsa.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa
06. 03. 2023 10.15V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Letošnji mednarodni dan epilepsije posvečen destigmatizaciji bolezni
13. 02. 2023 06.29Vsak drugi ponedeljek v februarju zaznamujemo mednarodni dan epilepsije. Letošnji je posvečen destigmatizaciji bolezni, saj se mnogi bolniki težje kot z dejansko boleznijo soočajo prav s stigmo, povezano z boleznijo. Strokovnjaki opozarjajo, da se bo zaradi staranja prebivalstva delež starostnikov z epilepsijo v prihodnje še povečeval.

Požar v londonski stolpnici Grenfell: več gasilcev zbolelo za rakom
13. 01. 2023 18.08Junija bodo v Veliki Britaniji zabeležili šesto obletnico požara v stolpnici Grenfell, ki velja za najhujši požar v državi po drugi svetovni vojni. Že takoj po požaru so zdravniki pri vsaj eni osebi zaznali zastrupitev s cianidom, so takrat poročali britanski mediji. A še več let po nesreči se na zdravnike, predvsem zaradi težav s pljuči, obračajo gasilci s kraja dogodka. Pri več kot desetih so odkrili raka.

Urgence pokajo po šivih: manko zdravnikov in čas gripe
29. 12. 2022 15.42Ob pomanjkanju osebnih zdravnikov in kroženju respiratornih obolenj na več urgencah po Sloveniji poročajo o velikem navalu in preobremenjenosti. Na Golniku decembra obravnavajo za 50 odstotkov več bolnikov kot v tednih pred tem, v Ljubljani, Kranju in Mariboru pa pacienti zaradi prezasedenih postelj na urgencah preživijo več ur.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom
14. 12. 2022 06.00Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.

Havana: Kubansko cepivo proti pljučnemu raku kaže visoko učinkovitost
08. 12. 2022 19.02Kubanski Center za molekularno imunologijo je sporočil, da njihovo cepivo proti pljučnemu raku pri bolnikih z napredno obliko bolezni dosega zelo dobre rezultate. Doslej je cepivo, ki je prestalo fazo kliničnih preizkušenj, prejelo več kot 5000 oseb. Pljučni rak je eden od najbolj diagnosticiranih rakavih obolenj in povzroči približno četrtino smrti na letni ravni.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni
02. 12. 2022 06.00V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Slovenski in češki javni mediji v boju za depolitizacijo medijev
27. 11. 2022 15.05V zadnjih nekaj letih se je srednja Evropa izkazala kot regionalno žarišče v boju za prihodnost neodvisnih javnih medijev v EU. V tem sta tudi naša država in Češka. Na spletnem seminarju 'Grožnje neodvisnim javnim medijem v srednji Evropi' so govorci razpravljali o situaciji na javnem medijskem parketu v obeh državah in raziskovali vzporednice pri izzivih, s katerimi se soočajo. Češka nova vlada je namreč blizu sprejetja zakonodaje, namenjene omejevanju političnega vmešavanja in krepitvi institucionalne neodvisnosti izdajateljev televizijskega programa.

Najsodobnejša obravnava bolnikov z možgansko kapjo v Sloveniji
25. 11. 2022 14.48Nevroradiologi UKCL bodo, zahvaljujoč novemu aparatu, zdaj pacientom z akutno možgansko kapjo in tistim, ki jim to grozi, omogočili najsodobnejše zdravljenje. Aparat je najsodobnejša naprava za invazivne intervencijske posege in preiskave žilja možganov in hrbtenjače.

Redka vrsta raka zarodnih celic, s katero se je boril 25-letni glasbenik
02. 11. 2022 12.45Po enoletnem boju z redko vrsto raka zarodnih celic je umrl mlad in talentiran glasbenik Cormac Roth. Po podatkih medicinskega centra Univerze Rochester takšni tumorji predstavljajo le okoli dva do štiri odstotke vseh rakov pri otrocih in mladostnikih, mlajših od 20 let. V veliki večini primerov je horiokarcinom ozdravljiv, kažejo podatki o tej redki vrsti raka. "Tudi rak, ki se je razširil, je s kemoterapijo še vedno zelo ozdravljiv," pravijo v britanski organizaciji Cander Research.