tuji kapital

Finančni komentar: Rjoveča mucka je nazaj

21. 05. 2024 07.01

Špekulant ali moderni Robin Hood, rjoveča mačka (Roaring Kitty) ostaja nočna mora hedge skladov, ki stavijo na padec določenih delnic. Po treh letih se je vplivnež vrnil na družabna omrežja in mali vlagatelji so znova pokazali interes, da so pripravljeni slediti špekulativnim naložbam.

Finančni POPkast: Manipulacija z razprodajo državne srebrnine

09. 05. 2024 07.00

Panvita gre v roke tujim strategom. Slovenska podjetja redkeje prevzemajo tuje družbe in ustvarjajo regijske prvake, kot to počnejo Hrvati, Madžari ali Romuni. Rešitev ponuja Ljubljanska borza, ki želi Slovenijo postaviti na zemljevid trgov v razvoju ter tako v gospodarstvo privabiti tuji kapital.

Delavci Salonita Anhovo in domačini na nasprotnih bregovih

04. 03. 2024 19.52

Bodo v torek poslanci zaščitili obstoj cementarne v Anhovem, kot pravijo zaposleni, ali bodo odločili v prid zdravju tamkajšnjih prebivalcev, ki pravijo, da obolevajo in umirajo zaradi izpustov? "Posledica te proizvodnje je genocid v naših krajih," pravi članica enega od društev, ki zakon podpirajo. Ima azbestozo, zaradi nje ali raka je izgubila pet sorodnikov v srednjih letih. Po dveh protestih delavcev Salonita Anhovo so svoj glas v prid noveli zakona predstavili člani različnih domačih društev in organizacij.

Finančni POPkast: Iz obrobnega v razviti trg

15. 02. 2024 07.00

Vodilna ideja državnih obveznic je spodbuditi ljudi, da odprejo trgovalni račun in z začetno varno naložbo postopno odkrijejo, kaj vse ponuja slovenski kapitalski trg. Cilj je postati razviti trg, ki zna privabiti tuji kapital.

Strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig: delavci napovedujejo protest

13. 02. 2024 17.25

V sindikatu in svetu delavcev Salonita Anhovo so kritični do Zakona o varstvu okolja. "Ta zakon žal ne prinaša rešitev za okolje, ampak diskriminatorne ukrepe za uspešna podjetja," so prepričani in napovedujejo protestni shod. Tamkajšnji župan Miha Stegel zatrjuje, da občina v ničemer ne omejuje dela delavcev. "Naše prvo sporočilo je: Pustite prebivalcem živeti. Vemo, da se dimne pline, ki so enaki kot pri sosežigalnicah, da očistiti. Prepričan sem, da se nobeno podjetje ne bo zaprlo zaradi očiščenja plinov," je dejal. Po njegovi oceni se bo podjetje zaprlo le, če bo še naprej kršilo okoljevarstveno dovoljenje.

Finančni komentar: Tokrat bo drugače, če verjamete v pravljice

30. 01. 2024 07.00

Ameriški delniški trg je pet zaporednih dni dosegal rekordno visoke vrednosti, predvsem zaradi zgodbe o umetni inteligenci. A vsake pretirane rasti je enkrat konec.

Hotel Delfin v Izoli pripravljen na novo sezono

23. 01. 2024 00.15

Pogovor z Milošem Milivojevićem, direktorjem hotela Delfin

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice

21. 10. 2023 09.03

Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.

16. 09. 2023 07.00

Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah

11. 07. 2023 06.00

V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Golob ni naklonjen prodaji Športne loterije tujim skladom

22. 05. 2023 14.51

Predsednik vlade Robert Golob si prodaje Šporne loterije, ki so jo napovedali nekateri lastniki, ne želi. "Izkušnje z dosedanjimi prodajami našega premoženja tujim skladom so brez izjeme slabe," je danes v DZ odgovoril na poslansko vprašanje. A kot je opozoril, vlada v tem prodajnem postopku nima pristojnosti.

Ukrajinska vojna in geopolitične spremembe

09. 04. 2023 16.37

Minilo je že 13 mesecev od začetka ruskega napada na Ukrajino. Čeprav so številni verjeli, da bo ruska vojska brez težav zasedla večji del Ukrajine, se to ni zgodilo, saj je ukrajinska vojska visoko motivirana in z najsodobnejšim orožjem s strani Zahoda opremljena vojska. Poskus ukrajinske jesenske kontraofenzive se je hitro ustavil. In medtem ko se vse bolj se zdi, da je na bojišču prišlo do pat položaja in do vojne izčrpavanja, so se v preteklih 13 mesecih zgodili pomembni geopolitični in geoekonomski premiki, ki nakazujejo smeri prihodnjega razvoja in spreminjanje konstelacij sil v mednarodni politiki.

80 odstotkov podjetij v Črni gori lani registrirali tujci, največ Rusi

08. 04. 2023 14.44

Od skupno 9060 podjetij, ki so jih lani ustanovili v Črni gori, so jih skoraj 80 odstotkov registrirali tujci. Rusi so denimo ustanovili 3830 podjetij, kažejo podatki državne carinske uprave. Največ novoustanovljenih podjetij v lasti tujcev se v Črni gori ukvarja s trgovino.

Pokrito smučišče pod Joštom? 'Skrivnostni projekt' razburja krajane

08. 03. 2023 14.15

Kot blisk so se razširile govorice, da naj bi tuji investitor ob podpori Mestne občine Kranj na gozdnatem področju pod Joštom nameraval zgraditi velikanski projekt snežne dvorane Besnica. V kompleksu naj bi bilo pokrito smučišče, ob njem bi postavili hotele, 160 metrov višje pa naj bi se bohotila še panoramska restavracija. Za projekt, ki naj bi bil ocenjen na več kot 100 milijonov evrov, bi bilo treba posekati več kot 20 hektarjev gozda. Krajani so na nogah. Občina priznava, da na območju Besnice preverja možnost prostorske umestitve športnega objekta, a gre le za predlog, ki morda sploh ne bo prišel do javne obravnave, in da investitorjev v tej fazi ni.

Časovnica gradnje drugega tira se je podaljšala za pol leta

11. 01. 2023 16.27

Investicijska vrednost drugega tira v tekočih cenah je po novem ocenjena na 1,027 milijarde evrov. V primerjavi z zadnjo oceno se je projekt podražil za 9,3 odstotka. Spremenjena je tudi časovnica; drugi tir bodo brez sodelovanja zaledne države gradili pol leta dlje.

Kapital je plaha ptica

07. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Vrstijo se pozivi za uveljavljanje predkupne pravice za delež v Savi

09. 02. 2022 11.32

Medtem ko imata SDH in Kad do konca meseca čas za odločitev o uveljavitvi predkupne pravice za Yorkov delež v Savi, se vrstijo pozivi za zaščito strateške turistične infrastrukture. V ZSSS so tak poziv posredovali v DZ, v Zavezništvu za demokratično in pravično Slovenijo pa so politiko pozvali k uveljavitvi predkupne pravice.

Sindikat: Tuji kapital pred delavske pravice postavlja predvsem dobiček

28. 01. 2022 19.39

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je svoje nasprotovanje prodaji slovenskih hotelov in term madžarskim lastnikom naslovil tudi na vlado in državni zbor. Dosedanji vstop tujega kapitala je pokazal, da ta pred temeljne delavske pravice postavlja predvsem dobiček in svoje interese, so zapisali v pismu, ki so mu priložili manifest.

Barack Obama objavil seznam 60 aktivistov za boljši jutri, med njimi tudi Nika Kovač

20. 08. 2021 19.20

Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama med voditelji prihodnosti vidi tudi Slovenko. Ob 60. rojstnem dnevu je na seznam 60 aktivistov za boljši jutri uvrstil tudi Niko Kovač, direktorico nevladnega Inštituta 8. marec. V fundaciji 44. ameriškega predsednika so izpostavili njen civilnodružbeni boj na področju spolnega nasilja. Niso pa spregledali niti njene vloge pri referendumski zavrnitvi vladnega zakona o vodah.

Slovenija: 30 let kapitalizma

03. 07. 2021 15.30

Ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije smo slišali veliko hvalospevov požrtvovalnosti, boju za narodno samostojnost in uporu zoper "totalitarizem", ki so pripeljali do zmage v vojni. Takšni prazniki vedno služijo izgradnji mita o narodovi moči in enotnosti in seveda večnim vprašanjem, zakaj danes nismo tako enotni kot takrat. Temeljna predpostavka je, da če bi bili enotni, potem bi tudi bolje živeli. Enotnost naroda je pot do uspeha. Vendar temeljni problem "neuspeha" države ni neenotnost. Osnovni problem je treba iskati v spremembi gospodarskega sistema ter drugačnih življenjskih pogojih ljudi v zadnjih treh desetletjih.

Covid-19, politika in pravo

22. 05. 2021 07.00

Pandemija covida-19 je razgrnila temeljna protislovja kapitalistične družbe in države in jih še dodatno zaostrila. V zadnjem letu smo lahko še bolj jasno videli številne neenakosti v družbi, privilegije bogatih, sam smoter kapitalističnega gospodarstva in razkroj družbe. Bistveno pa je, da covid-19 kriza ni le medicinska kriza niti zgolj ekonomska – gre za vsesplošno predrugačenje odnosov v družbi in za radikalno spremembo v načinu samega vladanja. Covid-19 je zato tudi politična kriza, saj je prišlo tudi do pravno formalne redefinicije samega koncepta svobode, državljanstva, države in demokracije.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Slovenski turizem kipi, na drugi strani birokracija duši oddajanje sob prek Airbnb

14. 07. 2018 07.00

Kako je mogoče, da v cvetoči turistični destinaciji, kot je Slovenija, ne moremo v polni meri žeti sadov, ki jih prinaša turizem? Čeprav zasebni ponudniki v svetu že desetletja uspešno oddajajo svoje nepremičnine turistom prek platforme Airbnb, so slovenski zakoni še vedno svetlobna leta za sodobnim turizmom. Zaradi neskončnih pravil in nasprotovanj etažnih lastnikov je nepremičnino prek Airbnb praktično nemogoče oddajati popolnoma legalno.

ECB ima pomisleke glede predloga zakona o posojilih v frankih

24. 04. 2018 12.46

Evropska centralna banka je v mnenju glede predloga zakona za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih, ki so ga pripravili v Združenju Frank, v parlamentarni postopek pa ga je vložila skupina poslancev, izrazila več pomislekov. Izpostavljajo med drugim njegovo retroaktivnost in učinek na bančni sektor.

SDS na pomoč civilni iniciativi, referendum o drugem tiru vse bolj verjeten. ZL pa skrbi 'tuji kapital'

16. 05. 2017 19.12

Referendum o drugem tiru postaja vse bolj verjeten, največja opozicijska stranka - SDS - je namreč Civilni iniciativi Vilija Kovačiča obljubila pomoč pri zbiranju 40 tisoč podpisov. Referendumsko pobudo podpirajo tudi ostale opozicijske stranke, saj je večina prepričana, da se da projekt zgraditi ceneje.

Energetika lani za več kot tretjino znižala dobiček izvoznikov

25. 07. 2016 12.45

Slovenija je izvozno gospodarstvo. Prihodki ustvarjeni na tujih trgih predstavljajo že več kot tretjino vseh prihodkov in se še vedno povečujejo. A kdo so največji slovenski izvozniki in kako so poslovali v letu 2015?

Kovač o davčnih oazah: 'Veliki in bogati' nimajo volje, da bi to uredili, saj so si prav oni ta sistem izmislili

04. 04. 2016 12.29

Ustanavljanje offshore podjetij je povsem legalno, a to morajo podjetja izkazati. So pa številna podjetja v davčnih oazah seveda namenjena pranju denarja in izogibanju plačila davkov. Sistem deluje, ker se ''veliki in bogati'' s tem strinjajo.

Terjatve do ACH, Elana, Polzele in Adrie Airways kupil Merrill Lynch

31. 03. 2015 18.43

DUTB in ameriška banka Bank of America, Merrill Lynch International Limited sta podpisali pogodbo o prodaji terjatev do Proteja in skupine ACH, Elana, Polzele in Adrie Airways. Koliko znaša kupnina, ne razkrivajo.

Kako si je slaba banka gradila sloves, vreden njenega imena ...

04. 03. 2015 09.03

DUTB je stara približno 2 leti. Ustanovljena je bila, da bi nam pomagala povrniti zaupanje v naš bančni sistem. Govorilo se je o novih standardih upravljanja, ob tem pa je bilo vseskozi veliko zavitega v tančico "poslovnih skrivnosti". Danes je zaupanje javnosti v ustanovo skoraj ničelno.