tujerodna

Napad invazivnih stenic hrastovo listje že poleti obarval rjavo
25. 09. 2024 08.15Po Sloveniji se je letos močno namnožila tujerodna hrastova čipkarka, ki napada predvsem hrast. Listje teh dreves je že nekaj časa marsikje povsem rjavo. Po oceni stroke za zdaj še ni večje škode, bo pa ta nastala, če se bo invazivna žuželka množila več zaporednih let. Učinkovitih selektivnih ukrepov za zatiranje ni.

Bodo biseri po novem 'rasli' tudi ob obali Italije?
10. 09. 2024 18.49Čeprav biserov v hladnejših evropskih morjih niso gojili še nikoli, se bo to morda zdaj spremenilo. Segrevanje morja je namreč v naš okoliš privabilo tudi tuje vrste, ki to omogočajo. V Zalivu pesnikov, ki leži ob severozahodni obali Italije, so že lani opazili prve primerke biserne ostrige, letos pa ugotavljajo, da se je ta "tropski vsiljivec" močno razširil. Če bo šlo vse po sreči, bi lahko torej prve bisere začeli "žeti" že prihodnje leto.

Ob italijanski in vzhodni obali Jadranskega morja se širi strupen ognjeni črv
22. 06. 2024 09.49Ob italijanski obali se zaradi vročinskih valov in višje temperature v morju širi ognjeni črv, ki bi lahko povzročal nevšečnosti turistom. Ob stiku s to vrsto morskih črvov se sproščajo toksini, zaradi česar lahko ljudje utrpijo srbečico, dražeč občutek in otrplost na prizadetem mestu. Po dosedanjih podatkih ob slovenski obali ognjenega črva še ni. Črv lahko v dolžino meri do 30 centimetrov.

Odlov nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo stekel konec meseca
13. 07. 2023 08.53Operativni del odlova nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo predvidoma stekel konec meseca oz. v začetku avgusta, je pojasnil direktor Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje Janez Kastelic. Ob tem je dodal, da zaradi časa dopustov aktivnosti trenutno potekajo v skladu v s razpoložljivimi kadrovskimi možnostmi.

Je zatajila stroka? 'O tem lahko razpravljamo, a problem se bo še razširil'
26. 05. 2023 06.00Več kot 22.000 podpisov v le šestih dneh, na družbenih omrežjih pa vroča razprava o tem, ali je prav, da se nutriji na Ljubljanskem barju naredi konec. Najava odlova je bila namreč povod, da so zaščitniki živali odprli bitko proti stroki, ki je sledila predpisu Evropske unije, da se morajo vse invazivne tujerodne vrste popolnoma odstraniti.

'Če vse prepustimo naravi, se sprijaznite, da bodo določene vrste izginile'
23. 05. 2023 17.31Na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bodo v kratkem začeli izvajati poskus popolne odstranitve nutrij. Te veljajo za invazivno tujerodno vrsto, katere populacija se je v zadnjih letih razširila tako, da povzroča škodo. Odlov nutrij medtem v delu javnosti sproža neodobravanje in pozive k podpisu peticije proti "poboju nutrij".

Poljski inštitut domače mačke uvrstil med 'invazivne tujerodne vrste'
31. 07. 2022 10.14Domače mačke je poljski znanstveni inštitut uvrstil na seznam invazivnih tujerodnih vrst. Razlog? Škoda, ki jo povzročajo pticam in drugim divjim živalim. Poteza je razburila mačjeljubce, ki so tem priljubljenim hišnim ljubljenčkom stopili v bran.

Občani zaskrbljeni zaradi sečnje v Rakovem Škocjanu
19. 01. 2022 18.24Na območju Rakovega Škocjana so občani opazili sečnjo dreves in številni so izrazili zaskrbljenost, saj se s sečnjo na tem območju namreč ne strinjajo. V Notranjskem parku, kjer so dobili številne pritožbe, so pojasnili, da sami nimajo nobene povezave s sečnjo. Lastnik gozdov v Rakovem Škocjanu je namreč Republika Slovenija, v njenem imenu pa z gozdovi upravlja državno podjetje SiDG, ki tudi izvaja oz. naroča in plačuje sečnjo. Občane mirijo, da se izvaja sečnja dreves, ki se sušijo.

Invazivne vrste slepi potniki na ladjah do Antarktike
11. 01. 2022 08.59Morske vrste z vsega sveta, ki se kot slepi potniki prevažajo na ladjah, ogrožajo nedotaknjen morski ekosistem Antarktike. To je zaključek študije, ki je spremljala raziskovalna, ribiška in turistična plovila, ki redno obiskujejo zaščiteno, sicer izolirano regijo. Antarktiko namreč obiščejo ladje iz kar 1500 pristanišč po vsem svetu.

Začenja se sezona alergenega cvetnega prahu ambrozije
13. 08. 2021 08.50Sončno vreme v tem tednu je ugodno za sproščanje cvetnega prahu v zrak, kar prinaša težave ljudem z alergijami nanj. Še vedno poteka sezona pelina, v nižinah se začenja tudi sezona ambrozije. Pomembno vlogo bodo imele tudi trave in trpotec, vendar bo njihova obremenitev nizka. V zraku bodo večje količine cvetnega prahu kopriv in konopljevk.

Morje tudi letos polno rebrač: niso nevarne, le neprijetne na dotik
15. 08. 2020 11.25Tudi letos naši bralci poročajo o pojavu sluzastih jajčkov v Jadranskem morju, ki so sicer povsem nenevarni, povzročajo pa neprijeten občutek med plavanjem. "Sluzkoti", kot jim radi rečejo otroci, se pri nas pojavljajo od leta 2016, ena od teorij morskih biologov pa je, da so bili v naše morje vneseni z balastnimi vodami. Posebnost letošnje sezone je tudi pozno cvetenje uhatega klobučnjaka.

Prvi letošnji dolenjsko-japonski sviloprejec pozdravil domačine
28. 07. 2020 16.32Nočni metulj sviloprejec jamamaj je zaščitni znak Velikega Slatnika na Dolenjskem, pa čeprav ima svoje korenine na Japonskem. Domačini ga vsako poletje nestrpno pričakujejo. Prvega so že opazili pred Gostilnico Slatnik. Po dobrih 150 letih je ta metulj v Sloveniji še vedno označen kot tujerodna invazivna vrsta, čeprav ne povzroča škode v našem okolju.

Vodja gradbišč: Za zrušenje krivo v zid ukoreninjeno drevo, stolp se ne seseda
15. 05. 2019 10.30Znano je, zakaj se je zrušil del nekdanjega obrambnega stolpa, enega od simbolov Maribora. Po besedah vodje gradbišč, ki si je ogledal škodo na Čeligijevem stolpu, je za zrušitev kriva tujerodne drevesna vrsta, ki se je ukoreninila med kamnito konstrukcijo stolpa. Potrebna bo takojšnja sanacija, da se prepreči nadaljnja poškodba objekta oziroma povzročanje splošne nevarnosti v okolici, pa je dejal mariborski župan Arsenovič.

Vam cvetoča pomlad predstavlja veselje ali nočno moro?
06. 04. 2019 07.00Med 300.000 in 400.000 Slovencev se od konca zime pa vse do poznega poletja bori z bolj ali manj izrazitimi simptomi cvetnega prahu. Poleg vodenega izcedka iz nosu nastopijo močno kihanje v napadih, zamašen nos, oteženo dihanje in srbenje nosu. Oči so pekoče, srbijo lahko tudi ušesa in žrelo. Pa veste, kateri alergen je kriv za nočno moro, ki jo prestajate?

Sezona cvetnega prahu zaradi globalnega segrevanja vedno daljša
07. 03. 2019 19.26Sezona cvetnega prahu se je letos začela že v začetku februarja, kar je približno dva tedna prej kot običajno. Cvetenje leske se počasi končuje, v drugi polovici marca pa bo zacvetela breza, ki marsikomu povzroča največ težav. Koncentracija cvetnega prahu v zraku je najvišja v obdobju stabilnega in sončnega vremena, peloda je največ proti večeru in zgodaj dopoldne.

'Zloraba otroške literature za rasistično propagando'
10. 10. 2018 15.17Razpis za »izvirno slovensko pravljico, ki sta ga objavili Tednik Demokracija in Založba Nova Obzora, je izzval protest Društva slovenskih pisateljev in več deset drugih organizacij, saj so prepričani, da razpis "nedopustno zlorablja otroško literaturo za rasistično propagando", otroci pa da si zaslužijo pravljice, ki ne netijo sovraštva.

Razpis za 'izvirno slovensko pravljico', ki spodbuja sovraštvo
05. 10. 2018 17.21Časnik Demokracija, ki ga izdaja Nova Obzorja d.o.o., je objavil sporen razpis za "izvirno slovensko pravljico", ki je povzročil splošno razburjanje in tudi številne obsodbe na družbenih omrežjih. V razpisu za otroško pravljico, ki je mišljena za mlajše od 10 let, je recimo zahteva, da se obravnavajo nevarnosti, ki jih prinašajo multikulturalizem in ilegalni migranti.

Želite z dopusta v eksotični deželi prinesti tudi koreninico lepe rože? Nikar ...
09. 08. 2017 09.06V zadnjem času je vse več novih rastlinskih škodljivih organizmov na območjih, kjer jih prej ni bilo. To lahko povzroči pravo katastrofo in opustošenje. Prav zato na upravi za varstvo rastlin začenjajo z akcijo osveščanja mednarodnih potnikov o tveganju za zdravje rastlin, kadar prinašajo preko meja Evropske unije žive rastline ali njihove proizvode.

Tujerodne vrste predstavljajo nevarnost za slovensko biotsko raznovrstnost
20. 05. 2017 13.01Skupina Life Artemis je objavila opozorilni seznam tujerodnih vrst - 12 vrst gliv, 51 vrst rastlin, 13 vrst žuželk in sedem vrst sesalcev, ki jih še ni pri nas, a je njihov pojav pričakovati v prihodnjem obdobju.

Ob odprtju ribolovne sezone ribiči opozarjajo na problem tujerodnih vrst v naših jezerih in ribnikih
03. 04. 2017 17.42V Sloveniji se je začela ribolovna sezona. V zadnjih petih letih ribiči izlovijo okrog 150 ton rib na leto. Po nekaterih revirjih rib primanjkuje, drugod jih je preveč. Velik problem predstavljajo v visokogorskih jezerih predvsem tujerodne ribje vrste.

Mesta spreminjajo živali: nekatere postajajo iznajdljivejše in uspešnejše, druge množično poginjajo
25. 03. 2017 06.30Globalno gledano več kot 50 odstotkov populacije živi v urbanih središčih. A mesta še zdaleč niso le življenjski prostor ljudi. Delimo si ga z živalmi, ki se spreminjajo. Če nekatere vrste postajajo uspešne, so mesta oziroma mestne luči za veliko vrst smrtna obsodba. In kako poteka sobivanje živali in ljudi pri nas?

Mariborčan: To je bil dinozaver, ne pa želva
31. 05. 2016 11.35Želva, ki so jo opazili v mariborskem parku, je navadna hlastavka. Spada med večje in bolj agresivne predstavnice vrste. Če je izzvana, napade, njene čeljusti pa so tako močne, da lahko odgrizne prst. Strokovnjak za te živali zato pravi, da je imel tisti, ki jo je našel in odnesel v vodo, res veliko srečo.

V mariborskem parku opazili nenavadno sprehajalko: če opazite želvo, se ji ne približujte
30. 05. 2016 16.21Pri zgornjih ribnikih v mariborskem mestnem parku so opazili želvo hlastavko, tujerodno vrsto, ki pri nas ne živi prosto v naravi. Če jo opazite, se ji ne približujte in pokličite 112. Sprehajalka ima namreč izjemno močne čeljusti, tehta pa do 60 kilogramov. Na mariborski občini so sprožili ukrepe za njen ulov in njeno varno odstranitev.

Komarji – nadležni in nevarni
15. 06. 2015 07.47Poleg tega, da so izjemno nadležni, so komarji tudi nevarni, saj lahko prenašajo nalezljive bolezni. Za zaščito pred njihovimi piki se danes vse bolj uveljavljajo zaščitna sredstva z učinkovinami rastlinskega izvora. Zelo učinkoviti so repelenti iz evkaliptusovega olja.

Da bi zatrli bolezen na kostanju, so v naravo spustili parazitsko osico
22. 04. 2015 17.12V nasadu za pridelavo pravega kostanja na Primorskem so, da bi zatrli bolezen, imenovano kostanjeva šiškarica, v naravo izpustili parazitske osice, za kar so morali pridobiti dovoljenje Arsa. Izkušnje iz Italije in Francije, ki že dlje časa uporabljajo ta način zatiranja bolezni, so zelo pozitivne.

FOTO: Takole so v Ljubljani rešili srno
04. 02. 2015 16.46Med pohodom po Ljubljani se je srna zagozdila v ograjo. Na pomoč so ji priskočili gasilci ljubljanske gasilske brigade in jo osvobodili ter jo predali v veterinarsko oskrbo.

Slaba novica za Bohinjsko jezero
29. 08. 2013 17.47Sončni ostriž ogroža živelj v Bohinjskem jezeru. Pisana riba je doma v Severni Ameriki, pri nas pa velja za invazivno vrsto, saj jé ikre avtohtonih vrst. V našem gorskem biseru menda plavajo že cele jate, najbrž zato, ker je nekdo svoj akvarij preprosto izpraznil v jezero.

FOTO in VIDEO: Tujerodna zebrasta školjka še vedno ogroža Blejsko jezero
23. 05. 2013 16.35Blejski potapljači se še vedno trudijo odstraniti tujerodno zebrasto školjko, ki se množi z izjemno hitrostjo in ogroža Blejsko jezero. Menijo, da so školjko odkrili dovolj zgodaj in da njeno širjenje še lahko ustavijo.

VIDEO: Z nožem ubil 5,7 metra dolgega pitona
21. 05. 2013 19.34Neki Američan je na delu ceste opazil burmanskega pitona, ki ga je celega zvlekel na plano. Ko se mu je želel oviti okrog roke, je 58 kilogramov težkega plazilca pokončal z nožem.