tuja vlaganja

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Na slovesnosti podjetja Carthago Pirc Musarjeva zapeljala prvo vozilo

15. 04. 2023 17.25

Podjetje Carthago, ki se ukvarja s proizvodnjo počitniških vozil, je slovesno odprlo svoj novi obrat v Ormožu, kjer bodo izdelovali predelane kombije Malibu Van. Proizvodnjo s sprva 180 zaposlenimi in okoli 40 izdelanimi vozili na teden bodo zagnali 3. maja, nato pa po besedah direktorice Sandre Županec postopoma širili zmogljivosti.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije

11. 02. 2022 06.01

V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

'Ne žrtvujte Evrope, da bi ustvarili koalicijo'

27. 09. 2021 10.52

Razplet nemških volitev je prinesel precej bolj razpršene glasove, kot so bili Nemci doslej vajeni, s tem pa se močno spreminja razmerje moči v novi vladi, pa naj bo "semafor" ali "Jamajka", kar sta možnosti, če se bosta akterki velike koalicije držali izjav, da ne želita še enkrat vladati skupaj – novi kancler bo imel namreč precej omejeno moč, usklajevati bo treba veliko želja. To pa pomeni posledice tudi za EU ter globalno vlogo Evrope in Nemčije.

Srdit boj za slovenske inženirje in inženirke

08. 04. 2021 06.00

Rakete, roboti, merilni sistemi na izstreliščih vesoljskih agencij, nanosateliti. Če bi ob tem najprej pomislili na ZDA, Kitajsko, Rusijo, bi se motili. Slovenska visokotehnološka podjetja kraljujejo v nišnih panogah in se na vrhu lahko kosajo z najboljšimi. In to zahvaljujoč slovenskim naravoslovnim fakultetam, kjer pa diplomante domača in tuja podjetja razgrabijo še pred diplomo. Srdit boj za inženirje in inženirke se odvija ne le pri nas, ampak tudi na svetovnem parketu, korona kriza je namreč v gospodarstvu dokazala, da so znanje in inovacije edina stabilnost v podjetništvu.

Janša in Kurz na vrhu: 'Čudovito vreme, odlična družba in vsebinski pogovori'

08. 09. 2020 06.12

Avstrijski kancler Sebastian Kurz in slovenski premier Janez Janša sta si bila na pogovorih enotna v nasprotovanju, da bi jeseni za obvladovanje okužb z novim koronavirusom ponovno sledilo popolno zaprtje javnega življenja in gospodarstva, kot je to bilo spomladi ob začetku pandemije covida-19. Ob koncu srečanja sta se podala na skupno plezanje v Triglavsko severno steno. "Čudovito vreme na vrhu. Odlična družba izvrstnega gornika in vsebinski pogovori," se je glasilo sporočilo Janše, ko jima je uspelo.

Skrbno režiran kitajski politični dogodek leta: nad nasprotnike in slabe številke

22. 05. 2020 09.20

Za dva meseca je novi koronavirus premaknil izvedbo kitajskega političnega dogodka leta, zdaj pa se je kitajski partiji le uspelo zbrati na srečanju, kjer je večina delegatov – razen nekaj najpomembnejših predstavnikov partije – nosila maske. Cilj dogodka, ki bo tokrat pol krajši kot običajno, bo seveda (predvsem domači) javnosti pokazati, kako trdna in na vseh področjih uspešna je oblast. In kako krivična so nekatera tuja poročanja.

ZDA in talibani podpisali zgodovinski mirovni dogovor

29. 02. 2020 13.32

ZDA in talibani so v Dohi podpisali zgodovinski mirovni dogovor, ki naj bi Afganistanu po več kot 18 letih prinesel konec nasilja. Dogovor predvideva postopen umik ameriških vojakov iz države in odpira pot pogovorom med talibani in afganistansko vlado.

Pred poroko živela v celibatu, zdaj je njuno spolno življenje 'noro'

14. 02. 2020 08.00

Zvezdnik Justin Bieber, ki je z izbranko Hailey Bieber do poroke živel v popolnem celibatu, je z javnostjo delil nekaj zelo osebnih podrobnosti o njunem zdajšnjem spolnem življenju. Zakonca se namreč kar naprej predajata posteljnim užitkom.

Blondie ubežala serijskemu morilcu Tedu Bundyju

02. 10. 2019 08.30

Ameriška glasbenica Debbie Harry in nekdanja članica skupine Blondie, ki je pred kratkim izdala knjigo spominov z naslovom Face It, je v svojem delu spregovorila o zlorabi drog, posilstvu in času, ko se je družila z glasbenikom Davidom Bowiejem. Napisala je, da ji je Bowie po zaužitem kokainu vsakič pokazal svoj spolni ud.

Američani s tožbami nad podjetja, ki so se okoristila z nacionalizirano lastnino

04. 05. 2019 18.28

Ameriški predsednik Donald Trump je ponovno obudil zakon Helms-Burton, ki ameriškim državljanom omogoča, da tožijo posameznike in tuja podjetja, ki na Kubi uporabljajo nacionalizirano premoženje kubanskih Američanov. Na sodišču v Miamiju sta dediča dveh ameriških družin vložila prvi tožbi proti podjetju Carnival Cruise. 

Popoln celibat do poroke: 'Menim, da lahko seks povzroči veliko trpljenja'

08. 02. 2019 06.00

Zakonca Justin Bieber in Hailey Baldwin sta v nedavnem intervjuju za revijo Vogue presenetila s priznanjem, da sta se do poroke vzdržala spolnih odnosov. Čeprav se za današnji čas to sliši nenavadno, trdita, da sta bila v popolnem celibatu in da je to najboljša odločitev, ki sta jo kdaj sprejela.

Iranski predsednik: Sankcije ZDA so gospodarski terorizem

08. 12. 2018 09.48

Iranski predsednik Hasan Rohani se je odzval na ameriške sankcije proti Iranu in jih označil za gospodarski terorizem. Kot je dejal na regionalni konferenci v Teheranu, na kateri so bili predstavniki Afganistana, Kitajske, Pakistana, Rusije in Turčije, so ameriške sankcije nepravične in nezakonite. Pozval je tudi k enotni fronti proti ZDA.

'Pot do pekla je tlakovana z dobrimi nameni' – zakaj pretirana regulacija držav ne dosega 'dobrih' ciljev?

29. 05. 2018 10.08

Davki, zdravstvena opozorila, enotne embalaže, omejitve, zapovedi, prepovedi. Države z regulacijami skušajo urejati različna področja, zato da bi vnesle stabilnost in določen red v življenja svojih državljanov. A nemalokrat se je izkazalo, da pretirana skrb, doseže ravno nasprotne učinke. Ali ima država pravico, da se vpleta v naše vsakdanje življenje? Pogovarjali smo se s predstavniki Inštituta za svobodno kritiko Libertas.

Evropski 'roadshow' Violete Bulc pritegnil tudi investitorje drugega tira

30. 03. 2017 08.10

Medtem ko se v Sloveniji krešejo mnenja, ali si bomo s projektom drugi tir nakopali še en predrag projekt, so se v Sofiji zbrali tisti, ki jih zanimajo vlaganja v transport. Evropska komisarka za promet je na svoji turneji v bolgarski prestolnici vabila vse zainteresirane, da izkoristijo nepovratna sredstva, ki so na voljo. Med zbranimi je bila tudi slovenska delegacija, ki pri gradnji drugega tira računa na četrt milijarde evropskih sredstev.

FOTO: 10 krajev, kjer dopust ne bo poceni: kam se odpraviti z manj denarja in katere so turistično najbolj konkurenčne države na svetu

13. 05. 2015 07.08

Turistični sektor je globalno gledano med najhitreje rastočimi. Vendar pa se sooča tudi s številnimi izzivi, oziroma se posledice povečanega gibanja turistov po planetu odražajo v drugih sektorjih.

Erjavec o izzivih za 2015: Boljši odnosi z Rusi, odločitev glede meje s Hrvaško, več tujih vlaganj

08. 12. 2014 12.54

Zunanji minister Karl Erjavec je obelodanil glavne izzive za leto 2015. Omenil je krepitev strateških partnerstev, boljše odnose z Rusijo in morebitno priznanje Palestine. Sredi leta pričakuje odločitev arbitražnega sodišča glede meje s Hrvaško.

50 kitajskih podjetij na obisku v Sloveniji: izdelovalci pohištva, graditelji železnic, nepremičninarji ...

20. 11. 2014 10.33

V Sloveniji so na obisku gospodarstveniki iz 50 kitajskih podjetij. Evropa je do kitajskih investitorjev sicer tradicionalno zadržana in to ne povsem neupravičeno. A trend rasti kitajskih investicij na stari celini naj bi se nadaljeval z veliko rastjo.

Cerar bi državno premoženje prodajal 'preudarno', Janković uvedel družbeno lastništvo, Janša in Novakova bi prodajala 'odgovornim lastnikom'

11. 07. 2014 11.57

Stranke smo vprašali, kako bi se lotile reševanja opešanega gospodarstva, ali bi obdržale tradicionalne gospodarske panoge, ki v več primerih še komaj dihajo in kako - če sploh - bi privatizirale državno lastnino.

Komisija prižgala zeleno luč za banke. NLB, NKBM in Abanka spet državne

18. 12. 2013 11.50

Država je po prejemu soglasja s strani Evropske komisije izpeljala ukrepe za pomoč NLB, NKBM in Abanki ter Probanki in Factor banki. DUTB je z NLB in NKBM tudi že podpisal pogodbo o prenosu terjatev na slabo banko. Prenos prvega paketa je predviden za petek.

FOTO: V rokah davčne tudi ferrari in gliser, skupaj vredna pol milijona evrov

21. 10. 2013 16.16

Ekipa oddaje 24UR si je kot prva lahko ogledala zasežene jeklene lepotce v Dursovi garaži. Med njimi je kar nekaj prestižnih primerkov, na primer več kot 200 tisočakov vreden ferrari. V marini pa je zasidran 300 tisoč evrov vreden gliser, ki bo morda že v kratkem zamenjal lastnika.

Pahor: Slovenija potrebuje razumevanje, ne denarja

25. 04. 2013 17.02

Predsednik Pahor je med obiskom v Nemčiji še enkrat zatrdil, da je Slovenija v realnem času sposobna rešiti svoje težave. Kot pravi, je tako v Franciji kot v Nemčiji "zastavil svojo besedo" in mu obe državi zaupata.

FOTO: Pahor ob pozabi zamer vidi tudi izhod iz krize

22. 12. 2012 07.11

Borut Pahor je v državnem zboru prisegel kot četrti predsednik republike. Povedal je, da so štiri leta krize Slovenijo izčrpala, vendar pa je izhod iz krize še vedno mogoč, predvsem ob pozabi zamer. Čestital mu je tudi že premier Janša.

'Težave niso priletele z neba in zanje obstajajo rešitve'

13. 10. 2012 11.53

Situacija je izjemno resna, a ni katastrofalna, je poudaril premier Janez Janša. Je pa opozoril, da bo leta 2014 kritična točka, na katero se je treba že zdaj pripravljati, sicer bo država bankrotirala. Dodal je, da vlada v tem trenutku vlaga skrajne napore v to, da bi se to padanje ustavilo.

SDS podprla Timošenkova in Orban

27. 11. 2011 18.00

Stranko SDS sta pred volitvami podprla nekdanja ukrajinska premierka Timošenkova, ki je trenutno v zaporu, in madžarski premier Orban. Sicer pa je Janša odgovarjal na vprašanja spletnih uporabnikov.

Ministrica, ali bi pustili npr. Gorenje umreti?

29. 07. 2010 10.07

Radićeva: (premislek) Če se izkaže, da družba v Sloveniji ne more preživeti, potem mora umreti. Upajmo pa, da še ima potencial za preživetje in razvoj.

'Od tu naprej vodi pot v elitni klub'

27. 05. 2010 07.56

Premier Pahor je tudi uradno prejel povabilo za vstop v OECD. Slovenija bi morala postati članica OECD v dveh mesecih, je prepričan minister Gaspari, ki upa, da bo ves postopek potekal gladko.

17.000 ljudi na ulicah Bangkoka

19. 09. 2009 14.38

Na ulicah Bangkoka se je zbralo na tisoče protestnikov, ki se spominjajo tretje obletnice strmoglavljenja premierja Shinawatre. Za red skrbi več kot 9000 vojakov in policistov.

Naj gospodarstvo zacveti

03. 09. 2008 11.10

Dvig pestrosti turistične ponudbe, Slovenci naj bodo tuji investitorji in svetovalci po svetu, povečanje podjetniške dejavnosti ...

Kupil prvi rudnik zlata

19. 07. 2007 15.08

Eden najbogatejših Zemljanov Roman Abramovič je v avtonomni ruski pokrajini Čukotka kupil nahajališče zlata.