tuberkuloza

WHO: V Evropi in osrednji Aziji vse več primerov tuberkuloze med otroki

24. 03. 2025 12.11

Mlajši od 15 let so leta 2023 predstavljali 4,3 odstotka novoodkritih ali ponovljenih primerov tuberkuloze v evropski regiji, kot jo definira Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kar glede na objavljeno poročilo o razširjenosti tuberkuloze pomeni zaskrbljujoč porast. WHO ob tem poziva k ukrepanju in preventivnemu zdravljenju.

Ukinitev agencije Usaid: kakšne bodo posledice in koga bo najbolj prizadelo?

04. 02. 2025 16.25

Trumpov svetovalec za vladno učinkovitost Elon Musk je napovedal ukinitev ameriške agencije za mednarodni razvoj Usaid. Organizacija financira številne zdravstvene, humanitarne in druge projekte v vrednosti več deset milijard evrov letno. Kaj pomeni ukinitev organizacije in katere države bodo to najbolj občutile?

Okužba s tuberkulozo v ljubljanskem zaporu

26. 08. 2024 08.07

V ljubljanskem zaporu imajo primer tuberkuloze. Zbolel je tujec, ki je v priporu od začetka leta, zdravi se v bolnišnici na Golniku. V zaporu so v obravnavo vključili vse osebe, ki so bile z obolelim v stiku. Pred nami sta dve ključni nalogi: pozdraviti pacienta in preprečiti širjenje bolezni, je dejala Vodja Nacionalnega programa za tuberkulozo Petra Svetina. Ob tem miri, da je Slovenija država z nizko incidenco bolnikov s tuberkulozo, na leto jih obravnavamo med 70 in 80.

Nenavadno vedenje delfina: 'Dovoli, da se mu približate, a tega ne počnite'

03. 08. 2024 18.21

Zavod Modri svet opozarja na nenavadno vedenje kratkokljunega delfina, ki so ga opazili ob Krku. Delfin se namreč zadržuje v pristanišču in dovoli, da se mu ljudje približajo. A zavod ob tem kopalce opozarja, naj tega nikar ne počnejo. Interakcija bi namreč lahko predstavljala nevarnost tako za žival kot za človeka, saj lahko delfini prenašajo številne resne in težko ozdravljive bolezni.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'

11. 07. 2023 14.06

"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Upanje v 'škatli': odmerki, ki bi rešili življenja, so plavali v mlačni vodi

27. 03. 2023 12.26

V Afriki vsako leto umre na tisoče otrok zaradi bolezni, proti katerim dejansko obstajajo cepiva. Vendar pa zaradi pomanjkanja možnosti hlajenja cepiva, četudi prispejo do tistih, ki jih potrebujejo, postanejo neuporabna. Iskanje rešitev že daje rezultate, kontinent pa si želi okrepiti lastno proizvodnjo cepiv.

Ukrajinski begunci kmalu na pomoč slovenskemu zdravstvu?

06. 05. 2022 18.46

V Sloveniji je trenutno 5.738 ukrajinskih beguncev. Številka ne narašča, prej upada. Na uradu za migracije s presenečenjem ugotavljajo, da se mnogi od 21.980 beguncev, ki so k nam začasno ali trajno pribežali, v teh dneh že vračajo v Ukrajino, in sicer na mirnejša območja, denimo okoli mesta Lvov. Še več jih Slovenijo dojema bolj kot tranzitno točko, od koder se nato odpravijo v druge evropske države ali celo čez lužo. Med tistimi, ki so ostali, je 70 usposobljenih zdravstvenih delavcev, ki bi kmalu lahko začeli delati v slovenskem zdravstvu.

BLOG: Addisonova bolezen

30. 01. 2022 07.04

V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Je bila Geronimova usmrtitev nepotrebna? Dodatni testi niso odkrili tuberkuloze

11. 12. 2021 17.38

Že preliminarne ugotovitve obdukcije britanske alpake so pokazale, da evtanazirana žival ni imela tuberkuloze, zdaj pa so to pokazali tudi dodatni testi. Alpaka Geronimo je bila kljub boju njene lastnice Helene Macdonald in večjim protestom pred britanskim ministrstvom avgusta evtanazirana. Dva predhodna testa sta namreč pokazala okužbo z govejo tuberkulozo.

V nekdanjem staroselskem internatu v Nebraski umrli 102 osebi

14. 11. 2021 15.29

Raziskovalci ugotavljajo, da so odkrili imena 102 domorodnih študentov, ki so umrli v državnem internatu v Nebraski. Ko so šolo zaprli, so bili številni dokumenti uničeni, nekateri so bili raztreseni po vsej državi, zato so številna imena, povezana s tem internatom, odkrili s pomočjo časopisnih arhivov. Veliko otrok je umrlo zaradi bolezni, med katerimi je bila tudi tuberkuloza. Za nekatere druge smrti je bila medtem kriva tudi utopitev.

Mariborska osnovnošolka s tuberkulozo v bolnišnici, zdravljenje poteka dobro

07. 10. 2021 18.02

Osnovnošolka iz Maribora, ki je zbolela za tuberkulozo, je hospitalizirana. Njeno zdravljenje sicer poteka dobro, v bolnišnici pa bo ostala, dokler bo še kužna, pojasnjujejo na Kliniki za pljučne bolezni Golnik. Kje se je okužila, ni znano, lahko pa se je že pred leti in je zdaj izbruhnila bolezen zaradi oslabitve imunskega sistema. V tem tednu bodo na tuberkulozo testirali vse njene družinske člane in jih začeli, če bo okužba potrjena, tudi preventivno zdraviti. V Sloveniji sicer naštejejo okoli 100 primerov tuberkuloze na leto, lani so potrdili 76 takih primerov.

Za tuberkulozo zbolel otrok iz Maribora

06. 10. 2021 21.44

Klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik se je aktivno vključila v primer otroka na Osnovni šoli Toneta Čufarja v Mariboru, ki je zbolel za tuberkulozo, boleznijo, za katero danes redko slišimo. Slovenija je zaradi uspešnega zdravljenja bolezni in majhnega števila obolelih dosegla kriterije Svetovne zdravstvene organizacije in se tako uvrstila med države, v katerih tuberkuloza spada med redke bolezni. Do leta 2005 smo proti tuberkulozi cepili vse novorojenčke, od takrat naprej pa se cepljenje izvaja le za tiste, ki kažejo dejavnike tveganja.

Sodišče zavrnilo pritožbo lastnice, Geronimo bo usmrčen

19. 08. 2021 06.00

Kljub protestiranju množice, ki je pred britanskim ministrstvom za prehrano, okolje in podeželje dvigovala plakate "Pravica za Geronima" in "Rešimo Geronima", kljub peticiji, ki je zbrala več kot 100 tisoč podpisov, in kljub pritožbi lastnice na višje sodišče, bo alpaka po imenu Geronimo usmrčena. Ministrstvo je usmrtitev živali odredilo potem, ko sta dva izvedena testa pokazala pozitiven rezultat na okužbo s tuberkulozo goveda.

Tuberkuloza je poleg aidsa in malarije ena najbolj smrtonosnih nalezljivih bolezni

24. 03. 2021 06.00

Leta 2005 je bilo obvezno cepljenje novorojenčkov proti tuberkulozi zaradi nizkega števila tuberkuloznih bolnikov v Sloveniji ukinjeno. V Sloveniji je v zadnjih letih število bolnikov s tuberkulozo vedno manjše, kar je posledica stalnega nadzora nad boleznijo, a to ne pomeni, da smo pred tuberkulozo povsem varni. Še vedno po svetu za tuberkulozo vsak dan umre skoraj štiri tisoč ljudi in dnevno zboli približno 28.000 ljudi.

Bi nas cepilni potni listi osvobodili ali še dodatno omejili?

01. 03. 2021 06.00

Na eni strani dodatna spodbuda za cepljenje in možnost potovanj brez odhoda v karanteno, na drugi pa številni pomisleki na področju etike, prava, tehnologije in zdravstva. Covid cepilni potni listi dvigujejo ogromno prahu. O uveljavitvi enotnega evropskega cepilnega certifikata je razpravljal tudi vrh držav članic Evropske unije. "Na ravni Unije menim, da bi jih morali uporabiti za zagotovitev delovanja enotnega trga," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Slovenija sicer dokončnega stališča o cepilnih potnih listih še ni sprejela, jih pa po podatkih Mediane podpira skoraj 47 odstotkov anketiranih Slovencev.

Cepivo ne povzroča neplodnosti. 'Za to ni popolnoma nobene osnove'

10. 02. 2021 06.00

Več kot 500 okuženih nosečnic, 12 so jih sprejeli na infekcijsko kliniko, ena je umrla. To so slovenski podatki o okužbah z novim koronavirusom pri nosečnicah. Teorija zarote pa: cepivo povzroča neplodnost. "Če bi cepivo povzročalo neplodnost, bi jo tudi okužba z novim koronavirusom, zmanjšano plodnost po okužbi pa bi zaznale vse svetovne statistike," poudarja dr. Mojca Lunder s Fakultete za farmacijo. Čeprav obsežnejše klinične študije na nosečnicah še niso bile opravljene, pa podatki za zdaj ne kažejo, da bi cepivo v resnici vplivalo na plodnost. Nekaj udeleženk kliničnih študij je med izvajanjem raziskav celo zanosilo.

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19?

22. 11. 2020 07.00

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19? Kakšna je, kako zbolevamo, kakšni so poteki bolezni, kako trenutno poteka zdravljenje? O virusu, cepljenju, ukrepih. O zdravstvenih delavcih na robu zmogljivosti. In o vseh drugih boleznih, ki niso izginile. Za 24ur Fokus o vsem tem govori predstojnica infekcijske klinike UKC Ljubljana, doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc.

Na Poljskem največ novih okužb po mesecu dni, Belgija ostreje za nošenje mask

23. 07. 2020 09.51

Kalifornija je po številu okužb prehitela New York. Samo v sredo je potrdila rekordnih 12.807 novih okužb. Število okuženih skokovito narašča tudi v Latinski Ameriki in na Karibih, kjer je število okužb z novim koronavirusom preseglo štiri milijone, polovico teh okužb so potrdili v Braziliji. Belgija je zaostrila ukrepe glede nošenja zaščitnih mask, na Poljskem pa so v zadnjem dnevu zabeležili 418 primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je največ po več kot enem mesecu.

Zaradi številnih nevšečnosti trgovine za male živali znova odprle svoja vrata

23. 03. 2020 12.42

V preteklem tednu so so zaradi vladnega odloka med drugim zaprle tudi trgovine za male živali. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so lastnikom svetovali, da hrano za svoje hišne ljubljenčke naročajo preko spleta, saj je, kot so dejali, dostava blaga preko spleta še vedno dovoljena. A kaj ko nekatere spletne trgovine zaradi prevelikega števila obiskovalcev več dni niso normalno delovale.

11 let nepregledana oprema, laži in pomisleki: Smrtonosen kovinski okus

01. 08. 2019 11.43

"Zagovorniki jedrske energije izkoriščajo dejstvo, da vse več ljudi skrbi ohranjanje planeta, močno poškodovanega zaradi onesnaževanja in pretiranega izkoriščanja virov, za to, da dosežejo 'renesanso jedrske energije. Postavljajo jo v vlogo vira, ki je okolju prijazen in zanesljiv v nezanesljivem svetu, kjer si nihče ne želi energetske odvisnosti, čeprav gre za umazan, nevaren in drag energetski vir." Tako jedrsko energijo opisuje organizacija PSR – Physicians for social responsibility.

Maduro 'ugasnil' BBC in CNN, ko so vojaška vozila zapeljala na protestnike

01. 05. 2019 07.10

"Ostanite na ulicah, uspelo nam bo," tako venezuelski samooklicani predsednik Juan Guaido, ki uživa tudi podporo kar nekaj držav po svetu, pravi ljudem po hudih nemirih na venezuelskih ulicah. Medtem pa se je več vojakov, ki so obrnili hrbet voditelju Nicolasu Maduru, zateklo po pomoč na tuje ambasade.

Tretjina svetovnega prebivalstva okužena s tuberkulozo

24. 03. 2019 10.18

Kar tretjina svetovnega prebivalstva je okuženega z eno najsmrtonosnejših bolezni na svetu – tuberkulozo. Samo v Evropi vsak dan s to boleznijo diagnosticirajo kar 30 ljudi. Ob svetovnem dnevu tuberkuloze se vrstijo opozorila, da je treba okrepiti prizadevanja za boj proti tej bolezni.

Zaradi sovražnega govora o migrantih televizije začasno ne bodo oddajale

26. 11. 2018 17.22

Hrvaški svet za elektronske medije je odločil, da bodo šestim lokalnim televizijam, ki so predvajale sovražni govor v oddaji Bujica, začasno odvzeli koncesije za oddajanje. Tri lokalne televizije v Zagrebu, Osijeku in Slavonskem Brodu ne bodo oddajale 24 ur, še tri lokalne televizije pa štiri ure.

Superbakterije v Evropi vsako leto ubijejo 33.000 ljudi

06. 11. 2018 10.56

Breme, ki ga prinašajo superbakterije, je podobnega obsega kot tisto, ki ga pred nas postavljajo hiv/aids, gripa in tuberkuloza skupaj, opozarjajo avtorji študije, ki ugotavljajo tudi, da je smrti zaradi na antibiotike odpornih bakerij vse več. Med državami so velike razlike, v Italiji je tako v letu, ki so ga preučevali, umrlo več kot 10.000 pacientov, v Sloveniji jih je 96.

Na ladji gladovno stavkajo, izbruhnila je tuberkuloza, za 150 ljudi le dve kopalnici

25. 08. 2018 21.25

Zdravstvene oblasti so danes v pristanišču na Siciliji, kjer že več dni stoji ladja Diciotti z rešenimi migranti, iz zdravstvenih razlogov ukazale takojšnje izkrcanje 16 ljudi na krovu. Razmere na ladji so katastrofalne, bojijo se izbruha nalezljivih bolezni, saj sta za 150 ljudi na voljo le dve kopalnici. 120 ujetih na ladji gladovno stavka.

Venezuelci na begu iz 'socialističnega pekla'

25. 08. 2018 10.25

Se spomnite migrantske krize, ki je leta 2015 pretresala Evropo? Združeni narodi so prepričani, da se nekaj podobnega pravkar dogaja na meji med Venezuelo in sosedami, kamor Venezuelci, sestradani in brez zdravil, množično bežijo.

Tudi kozarec alkohola na dan pomeni tveganje za zdravje

24. 08. 2018 14.38

Tudi kozarec vina ali piva na dan predstavlja tveganje za zdravje, so ugotovili v obsežni globalni študiji o pogostosti pitja in vplivu alkohola na zdravje ljudi. Zaradi alkohola je sicer leta 2016 na svetu umrlo 2,8 milijona ljudi.

Zaradi lakote iz Venezuele zbežalo že 2,3 milijona ljudi

15. 08. 2018 14.26

Združeni narodi so opozorili, da je okoli 2,3 milijona Venezuelcev zbežalo iz Venezuele predvsem zaradi pomanjkanja hrane. Zaradi pomanjkanja zdravil pa je v državi ogroženih več sto tisoč ljudi. Venezuelci bežijo v Kolumbijo, Ekvador, Peru in Brazilijo.

Tržaška pediatrinja s tuberkulozo: se je kakšen otrok nalezel?

29. 09. 2016 17.39

Pediatrinja v Trstu je kljub bolezni - imela naj bi agresivno obliko tuberkuloze - opravljala svoje delo. V stiku z njo naj bi bilo skoraj 3500 otrok, ki so jih starši pripeljali na redna cepljenja. Starši so zdaj razumljivo prestrašeni, tržaški župan pa miri, da je skoraj gotovo vse pod kontrolo.

Virusni hepatitis povzroči več smrti kot aids, tuberkuloza in malarija

08. 07. 2016 15.03

Virusni hepatitis je postal pomemben vzrok za smrti in invalidnost na svetu, saj na leto povzroči več smrti kot aids, tuberkuloza in malarija. Število smrti v 23 letih naraslo za 63 odstotkov. Pri hepatitisu gre za vnetje jeter, ki ga najpogosteje povzroči virus, lahko pa tudi droge, alkohol, druge okužbe ali avtoimunske bolezni.