trump. clinton

Trump uresničil napoved: Bidnu ukinil dostop do zaupnih podatkov

22. 03. 2025 11.58

Ameriški predsednik Donald Trump je uresničil napoved ter svojemu predhodniku Joeju Bidnu ter več drugim demokratom, med njimi nekdanji podpredsednici Kamali Harris in nekdanjemu zunanjemu ministru Antonyju Blinknu, ukinil dostop do zaupnih podatkov. Kot je sporočila Bela hiša, njihov dostop do tajnih podatkov ni več v nacionalnem interesu.

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

09. 03. 2025 08.49

Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

Trump v kongresu: Ameriške sanje so neustavljive, Grenlandija bo naša

05. 03. 2025 06.16

Ameriški predsednik Donald Trump je v torek zvečer v najdaljšem predsedniškem govoru v zgodovini pred obema domovoma ameriškega kongresa (trajal je približno uro in 40 minut) napovedal začetek zlate dobe Amerike ter nizal in hvalil svoje dosedanje ukrepe po šestih tednih vladanja. Napovedal je prevzem Panamskega prekopa in omenil pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, da je pripravljen na mirovna pogajanja. Dejal je, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz Kanade, Mehike, Kitajske in drugih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj", ter zagotovil, da bo Grenlandija postala del ozemlja ZDA.

Slovenija ovita v črnino, slovesna prisega Trumpa in klobuk prve dame

26. 01. 2025 16.09

Po hudi nesreči v Premogovniku Velenje, v kateri so umrli trije rudarji, Slovenija žaluje. "Srečno, kameradi! S spoštovanjem in žalostjo," so sporočili iz sindikata in sveta delavcev. Teden pa je zaznamoval tudi povratek Donalda Trumpa, ki je že drugič prevzel položaj ameriškega predsednika. Pozornost na inavguraciji je ukradla prva dama Melania, močan vtis pa je pustil tudi 18-letni Barron Trump. Več v foto pregledu tedna.

Donald Trump prisegel kot 47. predsednik ZDA

20. 01. 2025 06.09

Kontroverzni poslovnež Donald Trump, ki je po porazu na volitvah leta 2020 lani prepričljivo osvojil nov mandat, je slovesno zaprisegel in po današnji inavguraciji uradno znova zasedel položaj predsednika ZDA. V Sloveniji rojena Melania Trump pa je drugič postala prva dama ZDA. Trump je v prvem govoru napovedal, da se začenja zlata doba Amerike.

Trump obljubil najmočnejšo vojsko na svetu in zlato dobo Amerike

20. 01. 2025 18.23

Začenja se zlata doba Amerike, zatona ZDA je konec, je v govoru ob inavguraciji dejal novi predsednik ZDA Donald Trump. Ob tem je kritiziral vlado svojega predhodnika Joeja Bidna in napovedal vrsto ukrepov, med njimi izgon na milijone priseljencev, razglasitev izrednih razmer na meji z Mehiko in prevzem nadzora nad Panamskim prekopom.

Kdo vse se bo udeležil Trumpove inavguracije?

20. 01. 2025 11.45

Že v času volitev se hollywoodski zvezdniki aktivno vključujejo v predsedniško kampanjo in podprejo eno od strani, zato ni nič nenavadnega, če jih pozneje izvoljeni kandidat povabi na svojo inavguracijo kot del programa slovesne zaprisege ali kot svoje osebne goste. Kdo so torej tisti, ki bodo prisostvovali drugi Trumpovi inavguraciji in z njim nazdravili, ko bo tudi uradno prevzel svoj drugi mandat predsednika ZDA?

Zadnje priprave na zaprisego, kaj je počel Trump?

19. 01. 2025 18.21

V Washingtonu potekajo še zadnje priprave na slovesno zaprisego, ko bo Donald Trump tudi uradno postal 47. ameriški predsednik. Zaradi mraza je inavguracija preseljena v kongresno palačo, tradicionalna parada je odpovedana. To je pravilna odločitev, pravi Trump. Kljub neprijaznemu vremenu in strogim varnostnim ukrepom je v Washingtonu več deset tisoč Trumpovih podpornikov in tudi na tisoče protestnikov.

Je imela poslikava na plašču Melanie Trump poseben pomen?

10. 01. 2025 14.15

Melania Trump se je ob svojem soprogu, novoizvoljenem ameriškem predsedniku Donaldu Trumpu, udeležila pogreba Jimmyja Carterja v Washingtonski nacionalni katedrali, oblečena v črn plašč. S tem kosom oblačila s posebno poslikavo pa je vzbudila ogromno zanimanja, mnogi namreč menijo, da je z njim počastila znameniti poljub med Carterjem in Leonidom Brežnjevom.

Slovo od Jimmyja Carterja prineslo trenutek narodne enotnosti

09. 01. 2025 07.15

V nacionalni katedrali v Washingtonu se je odvil sklepni del pogrebnih slovesnosti preminulega nekdanjega predsednika ZDA Jimmyja Carterja. Udeležili so se je vsi še živeči bivši predsedniki ZDA, slovesnost pa je v razdeljeni državi prinesla kratek trenutek narodne enotnosti. Trenutni predsednik Joe Biden je v govoru posvaril pred sovraštvom.

Od gojitelja arašidov do predsednika ZDA

30. 12. 2024 06.24

Umrl je najstarejši še živeči nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Jimmy Carter. Novico je za ameriške medije potrdil njegov sin. Star je bil 100 let. Carter je od skromnih začetkov na podeželju Georgie vodil državo med letoma 1977 in 1981. Leta 2002 je dobil Nobelovo nagrado za mir.

Biden pomilostil sina Hunterja: 'Upam, da bodo Američani razumeli'

02. 12. 2024 06.49

Predsednik ZDA Joe Biden je podpisal odlok o pomilostitvi sina Hunterja Bidna, ki je bil obsojen zaradi laganja pri nakupu pištole in je priznal krivdo za utaje davkov, čeprav je od junija letos trdil, da pomilostitve ne bo. Predsednik Biden trdi, da je bil sin žrtev političnega pregona.

Manjkajo le še glasovi dveh držav, nagibajo se na stran Trumpa

07. 11. 2024 11.01

Zmaga na ameriških volitvah je zanesljivo že pripadla republikanskemu kandidatu Donaldu Trumpu. Manjkajo le še glasovi Arizone in Nevade, ki pa se prav tako nagibajo na Trumpovo stran. Kakšen bo torej končni rezultat volitev in kakšni so bili izidi preteklih tesnih bojev na volitvah čez lužo.

'To je poraz svetopisemskih razsežnosti': kdo je kriv za padec demokratov?

07. 11. 2024 06.37

Po dveh porazih predsedniških kandidatov proti Donaldu Trumpu je za ameriško demokratsko stranko napočil čas za samoizpraševanje in iskanje krivcev v lastnih vrstah, še posebej ob dejstvu, da so poleg Bele hiše izgubili tudi večino v senatu. Krivdo nekateri pripisujejo konkretnim osebam, drugi pa strategiji in usmeritvam stranke. Senator Bernie Sanders pravi, da poraz ne bi smel biti tako veliko presenečenje. "Američani jezni in hočejo spremembe," meni. Trump se medtem pripravlja na sestavo svojega kabineta. Njegova ekipa je sporočila, da je pripravila "široko paleto strokovnjakov, med katerimi bo lahko izbral svojo ekipo".

Trump osvojil latinoameriške moške, Harrisova ob glasove manjšin

06. 11. 2024 18.44

Donaldu Trumpu je uspela zgodovinska vrnitev na predsedniški položaj. Ne samo, da se je dokopal do zmag v večini "nihajočih zveznih držav", ampak je tokrat za razliko od leta 2016, kot kaže tudi skupno število glasov, precej gladko opravil z demokratsko tekmico. Pridobil je pri skoraj vseh demografskih skupinah, tudi pri manjšinah, kot so temnopolti, Latinoameričani in Arabci. Preseneča pa tudi podpora, ki jo je dobil pri mladih volivcih, ki so doslej bili tradicionalno bolj liberalnih nazorov.

(Še) brez Putinove čestitke, Kremelj bi Trumpa sodil po dejanjih

06. 11. 2024 11.58

Kremelj bo Donalda Trumpa, novega zmagovalca na predsedniških volitev v ZDA, sodil po dejanjih, je sporočil tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov. Kot pravi, pa ruski predsednik Vladimir Putin Trumpu ne namerava čestitati, češ da gre za sovražno državo. Putin in Trump sicer osebno delita veliko medsebojno naklonjenost.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih

05. 11. 2024 08.53

Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

Kje je Melania in kdo je morebitni prvi gospod ZDA?

05. 11. 2024 13.10

Prve dame niso le pomembne modne ikone, prav tako ne zasledujejo le družbenih ciljev. So tudi pomembne politične akterke, pa čeprav jim ljudstvo na volitvah te moči ne podeli. Melania Trump je to vlogo že prevzela, ko se je zavzemala za zmanjšanje spletnega nasilja in ustrahovanja. A njena vloga bi se lahko ob morebitni ponovni izvolitvi Donalda Trumpa močno spremenila. Iz predsedniške kampanje je bila namreč bolj kot ne odsotna, vprašanje pa je tudi, ali se bo v Belo hišo sploh vrnila. Po drugi strani Doug Emhoff skupaj z ženo orje ledino na tem področju. Kamala Harris bi se lahko namreč v zgodovino vpisala kot čisto prva ameriška predsednica, njen mož pa kot prvi 'prvi gospod Združenih držav Amerike'.

Kdo od zvezdnikov je na strani Trumpa in kdo podpira Harrisovo?

03. 11. 2024 20.28

Če bi o zmagovalcu ameriških volitev odločali hollywoodski igralci in glasbene zvezde, bi prepričljivo zmagala Kamala Harris. To ni presenetljivo, kajti zvezdniki že tradicionalno raje podprejo demokrate kot republikance. Zvezdniška podpora kandidatom prinese nekaj pozornosti in prestiža, vprašanje pa je, ali vpliva tudi na glasove volivcev.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Trump zbrane nagovoril kot 'smetar', je Biden z lapsusom škodoval Harrisovi?

31. 10. 2024 12.58

Donald Trump se je v sredo v zvezni državi Wisconsin odločil za nastop v delovni obleki smetarja. Zakaj? S tem se je odzval na Bidnov lapsus, da so Trumpovi volivci "smeti". S tem, ko je Trump kot "smetar" sedel v tovornjak za odvažanje smeti, je želel volivcem pokazati, da nikakor niso "izmečki", kakor jih po njegovih besedah obravnavajo demokrati. Mnoge sicer skrbi, da je Biden s svojim lapsusom škodil kampanji Harrisove.

Beyonce nagovorila množico na političnem shodu Kamale Harris

26. 10. 2024 16.41

Beyonce se je v Houstonu pojavila na političnem dogodku, kjer je javno podprla podpredsednico ZDA Kamalo Harris na njenem volilnem shodu, ko se poteguje za izvolitev v Belo hišo. Njen največji tekmec je Donald Trump. Dogodek, ki se je odvijal na stadionu pred več deset tisoč obiskovalci, je bil osredotočen na vprašanje dostopa do splava. Pevki se je pridružila tudi kolegica iz nekdanje skupine Destiny's Child Kelly Rowland.

'Proti medijem se lahko borimo tako, da prostor preplavimo s sranjem'

26. 10. 2024 08.00

"Da se pokoplje resnica, je potrebnih veliko lopat," pravi nemški pregovor. Pa vendar se zdi, da živimo v času, ko je laž v razcvetu, kraljica na prestolu, s katerega je ne more vreči niti resnica. Pa četudi resnica prihaja od priznanega, verodostojnega vira. Da se lažne novice in dezinformacije tako hitro širijo v javni sferi, je zagotovo omogočil tudi razvoj tehnologije in umetne inteligence. A nikakor se ne smemo slepiti, da so lažne novice nekaj novega, prav tako ne način komuniciranja, kot ga v javnosti uporablja nekdanji ameriški predsednik. S strokovnjakoma na področju medijev in politike smo se v luži prihajajočih ameriških volitev pogovarjali o lažnih novicah, dezinformacijah in njihovem vplivu na demokracijo in družbo.

Ameriški volilni sistem: daleč od vizije ustanovnih očetov

22. 10. 2024 07.11

Ameriški volilni sistem je bizarno unikaten. Zasnovan z namenom, da bi preprečil krivice pri koncentraciji politične moči, v resnici prav to omogoča in je pravzaprav daleč od neposredne demokracije. Tako je možno, da kandidat, ki na volitvah zbere največ glasov, na koncu ni zmagovalec. Ameriškega predsednika namreč ne izberejo neposredno volivci, pač pa ima škarje in platno v rokah t. i. elektorski kolegij. Tako je v najmočnejši demokraciji na svetu dva od zadnjih štirih predsednikov izbrala manjšina volivcev. Za spremembe, ki jih sicer podpira 58 odstotkov Američanov, bi bilo treba poseči v ustavo.

Putin 'podprl' Kamalo Harris: 'Smeje se zelo izrazito in nalezljivo'

06. 09. 2024 09.12

Ruski predsednik Vladimir Putin je "izrazil podporo" predsedniški kandidatki Kamali Harris in jo tudi malce nenavadno pohvalil. Ob tem je kritiziral nekdanjega predsednika in sedanjega republikanskega kandidata Donalda Trumpa, ker je proti Rusiji uvedel "veliko omejitev in sankcij, kot jih ni uvedel še noben predsednik pred njim". Bela hiša ga je v odzivu pozvala, naj se preneha vmešavati v ameriške volitve.

Kamala Harris z odločnim nastopom: 'Stopamo na novo pot naprej'

23. 08. 2024 06.39

Podpredsednica ZDA Kamala Harris je s sklepnim govorom nacionalne konvencije demokratske stranke sprejela predsedniško nominacijo za volitve 5. novembra. Obljubila je, da bo predsednica vseh Američanov, njen govor pa je bil še posebej odločen glede zunanje politike, kjer je iskala srednjo pot med podporo Izraelu in Palestincem.

Michelle Obama: S Kamalo Harris se v Ameriko vrača upanje

21. 08. 2024 07.28

Nekdanji predsednik ZDA Barack Obama in prva dama Michelle sta v torek sklenila drugi dan nacionalne konvencije demokratske stranke v Chicagu s pozivom demokratom, naj v naslednjih več kot 70 dneh trdo delajo za izvolitev Kamale Harris na položaj predsednice ZDA. V govorih sta bila večkrat kritična tudi do republikanskega kandidata Donalda Trumpa.

'Trumpu bomo v slogu Curryja rekli: noč, noč'

20. 08. 2024 09.15

Samo nekaj dni po tem, ko je reprezentanca ZDA pod njegovim vodstvom pobrala svojo peto zaporedno olimpijsko medaljo v košarki, je Steve Kerr zavzel prostor na odru Demokratične nacionalne konvencije. Kerr je javno podprl Kamalo Harris in Tima Walza za predsednico in podpredsednika že pred nastopom ekipe ZDA na olimpijskih igrah, zdaj pa je spregovoril tudi na konvenciji. Pri tem si je izposodil tudi znamenito izjavo igralca Stephena Currya, ki jo je podal ob slavju na Olimpijskih igrah v Parizu. V njegovem slogu je dejal, da bodo ob koncu volitev, ko bodo sešteti vsi glasovi, Trumpu lahko zaželeli: "Noč, noč".

Čustveni Biden si je med poslovilnim govorom brisal solze in napadal Trumpa

20. 08. 2024 07.42

Ameriški predsednik Joe Biden je z ognjevitim in čustvenim govorom, v katerem je našteval dosežke svoje vlade in napadal republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, sklenil uvodni dan nacionalne konvencije demokratske stranke v Chicagu in pozval Američane, naj volijo Kamalo Harris. Vidno ganjenega Bidna so pozdravile več kot štiriminutne ovacije in vzkliki "hvala, Joe".

Žensko ima za predsednico le vsaka sedma država - bo med njimi tudi ZDA?

18. 08. 2024 19.33

Mesec dni po konvenciji republikancev, kjer so že tretjič potrdili Donalda Trumpa za predsedniškega kandidata, se bo jutri začela še konvencija demokratov, na kateri bodo v boj za predsedniški stolček tudi uradno poslali Kamalo Harris. Zdajšnja podpredsednica je v javnomnenjskih anketah začela prevzemati vodstvo, kar pomeni, da bi Združene države lahko dobile prvo žensko na najvišjem položaju v državi. Žensko ima sicer za predsednico le vsaka sedma država na svetu, tudi Slovenija.