tristan rigler

Boj z duševno motnjo: 23-letnica o svoji bolezni odkrito tudi na TikToku
11. 01. 2025 09.00Veliko poguma je potrebnega, da človek javno spregovori o svoji bolezni, še toliko bolj, ko gre za duševne motnje, ki jih še vedno spremlja velika stigma. 23-letna Anja Križmančič na družbenem omrežju TikTok deli svoj boj s shizoafektivno motnjo. Gre za redko kombinacijo shizofrenije in bipolarne motnje. Kot pravi, ji to pomaga pri soočanju z boleznijo. S svojo zgodbo pa bi rada pomagala tudi drugim, saj se o tem še vedno premalo govori, čeprav je mentalno zdravje enako pomembno kot fizično.

Medvrstniško nasilje: Prevečkrat od staršev slišimo, 'naj se zmenijo sami'
25. 11. 2024 19.37Po razkritju novega primera medvrstniškega nasilja na eni od jeseniških osnovnih šol, ko je mlajši učenec v skupini na Vibru vrstnike spraševal, kdo si želi smrti enega od sošolcev, je dogajanje na šoli pod drobnogled vzel šolski inšpektorat. Prvi inšpektor sicer poudarja, da njihova naloga ni preiskovanje posameznih primerov, pač pa nadziranje, ali se šole v primeru nasilja ustrezno odzivajo. Klinični psiholog Tristan Rigler pa ob tem opozarja, da se pristojni na medvrstniško nasilje pogosto še vedno odzivajo preveč medlo. Ravnateljica osnovne šole pa sporoča, da morajo zaščititi vse vpletene otroke, stare komaj 10 let, ki se prvič soočajo s težo dejanj, ki jih niso znali predvideti.

Psiholog po razkritju nasilja v DSO: Videti je, da ni mej človeške zlobe
08. 09. 2023 06.00Bilo je le vprašanje časa, kdaj se bo nekaj takšnega zgodilo, zatrjuje predsednica zbornice zdravstvene nege ob izživljanju mladoletnice nad starejšimi v domu za starejše v Trebnjem. Kljub prepovedi uporabe telefona v domovih za starejše, je dijakinja svoje početje snemala in ga objavila na družbenem omrežju. Zadevo zdaj preiskuje Policija, vseeno pa ostaja vprašanje, kako to, da nihče ni opazil krutega početja 16-letnice, ki naj bi se nad starejšimi izživljala v času, ko njena mentorica ni bila prisotna.

'Božiček jih je lani odložil za Julijo in še kar čakajo nanjo'
18. 12. 2022 09.36S temi besedami nas je Peter Pogačar, oče 11-letne Julije, ki je izginila 3. novembra lani, pospremil do božičnega drevesca v dnevni sobi svoje hiše. Pod njim so v škatlice zavita darila, na čisto vseh piše Julija. Pokazal nam je Julijino sobo, v roza oblečeno posteljo, polno plišastih medvedkov in drugih živali. Pa Julijine stripe, ki jih je sama ustvarila.

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'
24. 10. 2022 11.58Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

'Obljubo, da bomo otroku pomagali, moramo držati. Sicer je zaupanje uničeno'
22. 10. 2022 17.06Kako prepoznati nasilje med mladimi in kako v takšnih primerih sploh ravnati? Toleranca nasilja se od posameznika do posameznika razlikuje, a pomembno je, da oseba, ki se počuti ogrožena ali da je žrtev nasilja, o tem obvesti odraslo osebo, je jasen Miha Dvojmoč, profesor na Fakulteti za varnostne vede, ki raziskuje področje spletnega nasilja med mladimi. "Če otroku obljubimo, da mu bomo pomagali, moramo narediti vse, da obljubo tudi držimo. Sicer je zaupanje do verige zaščitnikov uničeno," je poudaril. Meni, da bi se morale izobraževalne ustanove veliko bolj posvečati nasilju med mladimi, predvsem verbalnemu in spletnemu nasilju.

'Starši svojih otrok ne obvladajo več, učitelji pa so izgubili vso avtoriteto'
21. 10. 2022 08.08Slovenijo pretresajo posnetki še enega primera nasilja med najstniki. Skupina vrstnikov je pretepla 13-letnega osnovnošolca, posnetek dogajanja pa objavila na družbenem omrežju. Z medvrstniškim nasiljem se večina otrok sreča že kmalu ob vstopu v osnovno šolo. Klinični psiholog Tristan Rigler starše poziva, naj bodo pozorni na zunanje spremembe, kot so poškodbe, anksioznost, tesnobnost, če otrok ne želi v šolo ali kaže znake depresije, če njegova žepnina ali telefon iznenada izgineta. "Otrok potrebuje garancijo, da ga bodo starši zaščitili," o pomenu zaupanja med starši in otrokom dodaja Rigler.

Klinični psiholog: 'Vprašati se moramo, kako vzgajamo naše mladostnike'
04. 10. 2022 06.00Medtem ko je oče 17-letnika, ki ga je dve leti mlajši nasilnež večkrat zabodel z nožem, v pismu zapisal, da je življenje vredno več kot 400 evrov, so mariborski policisti predstavili svoje ugotovitve o krvavem obračunu. Osumljeni napadalec je zdaj v priporu, motiv za njegovo dejanje pa je že v pismu napadalčevim staršem razkril oče napadenega. Gosta v oddaji 24UR ZVEČER sta bila Tristan Rigler in predstavnik Dijaške organizacije Mark Djuraševič, ki sta spregovorila o medvrstniškem nasilju.

'Za krutimi dejanji vedno stojijo ekstremna čustva'
07. 09. 2022 06.1022-letnik, ki se je v nedeljo ponoči v mariborskem mestnem parku spravil nad 20-letno dekle s sekiro in nožem, je od ponedeljka v sodnem pridržanju zaradi ponovitvene nevarnosti. Preiskovalni sodnik ga bo zaslišal v sredo, ko bo tudi odločal o priporu. Policija okoliščine poskusa umora še preiskuje, a za takimi krutimi dejanji vedno stojijo ekstremna čustva, pojasnjuje klinični psiholog Tristan Rigler. Storilci pa se, dodaja sociologinja Jasna Podreka, svojega obnašanja zavedajo in dejanja vnaprej velikokrat tudi načrtujejo. Kakšne osebe stojijo za krutostmi in kakšni so njihovi značilni koraki?

Na vrhuncu priljubljenosti doživel prosti pad v temino, se pobral in vrnil močnejši kot kdaj koli
12. 06. 2022 07.00Jurij Zrnec zagotovo sodi med najbolj prepoznavne igralce v našem prostoru. Navdušuje v seriji Ja, Chef!, kjer v vlogi Ljubomira Bohinca blesti, nas zabava in osrečuje. Naravnost genialen je tudi v predstavi Veliki diktator, ki je v režiji Diega de Bree nastala po istoimenskem filmu Charlieja Chaplina iz leta 1940. Tako kot je Chaplin v filmu, Jurij Zrnec na odru ljubljanske Drame igra obe glavni vlogi. Poje, pleše, igra pantomimo in briljira.

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju
12. 01. 2022 07.00Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

'Mladostnikov ne učimo dovolj potrpeti in prenesti določene frustracije'
06. 01. 2022 10.51Po včerajšnjem dogodku v celjskem šolskem centru, ko je mladoletni dijak s škarjami napadel učiteljico matematike, ker je dobil nezadostno oceno, se številni sprašujejo, kako je lahko do tega sploh prišlo, še posebej zato, ker naj bi bil napadalec do sedaj miren in neproblematičen dijak.

Kruto dejanje: najstnik raci prerezal vrat, posnetek objavil na spletu
08. 11. 2021 17.49Pred dobrim mesecem je med mladimi po družbenem omrežju zaokrožil video posnetek, kako devetošolec raci prereže vrat, nato pa krvavo poginulo žival še pokaže v kamero. Posnetek ravnanja mladoletnika smo prejeli tudi v uredništvo. Policija je potrdila, da so kruto dejanje najstnika obravnavali. Ugotovila je, da je pri tem sodelovala še ena mladoletna oseba.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Kako pridemo od čustvene zamere do hladnokrvnega morilca? Na kaj je treba paziti?
29. 04. 2021 06.00Je epidemija covida-19 slo po maščevanju 20-letnega Gorenjca, ki je načrtoval množični poboj, še poslabšala? Kako prepoznati, da nekdo načrtuje nekaj podobnega? Je dolgotrajna čustvena zamera prerasla v morilsko osebnost? V oddaji 24UR ZVEČER so gostili kliničnega psihologa in sodnega izvedenca Tristana Riglerja.

'Ljudi najbolj razjezi, če ukrepi niso upravičeni'
31. 03. 2021 06.00Kako zelo politične odločitve vplivajo na naša življenja, spoznavamo tudi v času epidemije. V zadnjem letu dni se s prijatelji in širšo družino praktično ne družimo več, naše delo, šolanje, dopusti, vsakodnevne navade, vse to se je drastično spremenilo. In ko je že kazalo, da se bo življenje po drugem valu in začetku cepljenja počasi začelo vračati v običajne tirnice, je prišel tretji val in z njim novo zaprtje države.

Rigler: Iz nasilnega razmerja je treba čimprej oditi
09. 03. 2021 06.00Da je iz razmerja z nasilno osebo treba čim prej oditi, je prepričan klinični psiholog Tristan Rigler. Pojasnil je, da smo ob tako tragičnih dogodkih, kot je bil nedavni umor na območju Grosuplja, vsi pozorni, a da se nasilje dogaja vsak dan. Nekatere ženske so dolgotrajno trpinčene, okolica pa si večinoma zatiska oči. "Če govorimo o kakršnem koli približku civilizirane družbe, tega ne smemo dopuščati," je prepričan.

Pregled slovenskih družinskih tragedij, ki so vedno 'presenečenje za sosede'
11. 11. 2020 06.00Po tragičnem trojnem umoru v Jančah so v oddaji 24UR ZVEČER pogledali v preteklost, kaj kaže statistika umorov ter ubojev pri nas, pa tudi kako tragedije, ki jih ni malo, pospremijo tisti, ki so storilce in žrtve poznali.

'Takšno zgodbo smo že doživeli, zato opominjanja ne bo veliko'
27. 10. 2020 06.00Zasedenost bolnišnic zaradi okužb je velika, izziv za slovensko zdravstvo je vse večji. Bo na razpolago dovolj postelj? Na ministrstvu za zdravje so konec tedna pripravili načrt. Najpomembnejše vprašanje pa je – bo zdravstveni sistem vzdržal? Pa seveda tudi – zakaj je virus pri nas eksplodiral, kaj sploh še lahko stori stroka, lahko predlaga še kakšen nov učinkovit ukrep za zajezitev virusa? In pa – kako stroga bo policija pri nadzoru izvajanja odloka, ki omejuje gibanje med občinami?

Duševno stanje Abramovega očeta, odgovori zavarovalnic in rožnate visoke pete
17. 06. 2020 11.58Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje Juliji Adlešič, Sebastienu Abramovu, Gorazdu Colariču in Tinki Huskić Colarič, ki so obtoženi več kaznivih dejanj v zadevi Odrezana roka. Tokratni obravnavni narok je bil namenjen predvsem podaji ocene psihičnega stanja Abramovega očeta, ki je pred kratkim spremenil svoj zagovor. Pričanje izvedenke klinično-psihološke stroke je bilo zaradi varovanja občutljivih osebnih podatkov za javnost zaprto. Sodišče je zavrnilo tudi zahtevo za izločitev nekaterih dokazov. Tudi tokrat pa se prvoobtožena Adlešičeva ni mogla izogniti pozornosti, ki je je bila deležna zaradi svojega videza. Kaj želi z njim sporočati?

'Slovenska družina mora navzven delovati brezhibno, to pa je za nas prekletstvo'
16. 06. 2020 06.22Gosta v oddaji 24UR ZVEČER sta bila klinični psiholog Tristan Rigler in odvetnik Blaž Kovačič Mlinar, ki sta komentirala primer trojnega umora v vasi Škocjan. Prvi je spregovoril o specifiki slovenskih družin, ki "morajo navzven delovati brezhibne", drugi pa o možnosti, da 24-letnemu osumljencu dosodijo dosmrtno zaporno kazen.

Osumljenca za trojni umor v Splitu poslali na zagrebško psihiatrijo
13. 01. 2020 17.5825-letni mornar Filip Zavadlav, osumljeni za strelski pohod v Splitu, v katerem so umrle tri osebe, je stopil pred Županijsko državno tožilstvo v Splitu, da bi se izjasnil o krivdi. Toda Zavadlav ni bil v najboljšem stanju. Odredili so mu preiskovalni pripor in ga premestili v psihiatrični oddelek zaporniške bolnišnice v Zagrebu.

'Pri morilcu je šlo za hudo osebnostno patologijo, za občutek, da mu stvari pripadajo'
08. 10. 2019 07.42Na dan prihajajo nove podrobnosti o srhljivem petkratnem umoru, ki je pretresel tudi med Slovenci zelo priljubljeni Kitzbühel, ki je še vedno v šoku. O tem, zakaj 25-letnik ni mogel prenesti, da ga je nekdanje dekle zapustilo in je zato ubil vso družino, je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril klinični psiholog Tristan Rigler.

'Govorimo lahko o najhujši obliki osebnostne patologije – psihopatiji'
12. 03. 2019 21.31Poskus zavarovalniške goljufije, v kateri si je 21-letno dekle namerno odrezalo levo roko, da bi dobila visoko zavarovalnino, odmeva po državi. Komentirala sta ga tudi klinični psiholog Tristan Rigler in Boris Peršak iz Slovenskega zavarovalnega združenja. Objavljamo tudi daljši pogovor z očetom vpletenega Sebastiena Abramova.

'Ne zapadimo v množični tok, ki od nas pričakuje čustva, ki jih ne čutimo'
24. 12. 2018 07.53Na miljone luči, sreča, družina, veselje, zabava. Besede, ki odzvanjajo v božično-novoletnem času in jih je družba okronala za normative prazničnih dni. A kako to, da se ravno v tem času blišča številni počutijo še bolj osamljene kot sicer in doživljajo čustvene stiske? Ali osamljenost narašča v razvitem svetu? Kako praznike občutijo otroci? Kakšne so rešitve, kako si lahko pomagamo sami?

'Šlo je za vzgojiteljico, ki še ni bila vpeta v sistem'
05. 10. 2018 08.46Kaj je počela inšpekcija, da ni opazila, kaj se dogaja v zavodu Kengurujčki, zakaj so tako dolgo molčale nekdanje vzgojiteljice, kaj so spregledali starši? Vse to so vprašanja, ki se javnosti porajajo ob objavi pretresljivih posnetkov ravnanja z malčki v enem od ljubljanskih zasebnih varstev, ki pa je delovalo na črno.

TOM telefon: Halo, kaj naj naredim?
18. 05. 2018 07.11To ni branje za tiste, ki kličejo na brezplačno telefonsko številko 116 111, kjer vedno čaka 137 prostovoljcev, da pomagajo otrokom. To je branje za starše, prijatelje in tiste, ki mislimo, da te otroke razumemo. In da vemo več kot oni.

Izvedenec: Cakić je igralca ubil v afektu, ki je bil posledica dramatičnega dejanja
06. 04. 2018 13.57V sojenju Stefanu Cakiću, obtoženemu oboja Gašperja Tiča, so na ljubljanskem okrožnem sodišču zaslišali izvedenca psihiatrične stroke Gorazda Mrevljeta. Ta je ocenil, da je Cakić dejanje storil v afektu, ki je bil posledica nekega dramatičnega dogajanja pred tem. Ocenil je tudi, da obtoženi izpadov ne simulira namerno.

VIDEO: Za osumljenca, ki sta do smrti pretepla 26-letnika, je sodnica odredila pripor
14. 02. 2017 08.5526-letnik, ki je bil brutalno pretepen v Podbočju pri Krškem, je podlegel poškodbam. Novomeška policija je o dogodku, ki je pretresel Slovenijo, razkrila, da so osumljenca našli eno uro po prvi prijavi, še vedno sta se nahajala v bližini incidenta, bila sta alkoholizirana. Za oba osumljenca je preiskovalna sodnica odredila pripor zaradi ponovitvene nevarnosti.