trisat r

Za sliko tedna izbran posnetek Zemlje slovenskega satelita
09. 11. 2023 12.19Evropska vesoljska agencija (Esa) je fotografijo Zemlje, ki jo je posnela kamera na 6000 kilometrov oddaljenem satelitu Trisat-R, izbrala za fotografijo tedna na področju tehnologije, so sporočili iz podjetja Skylabs. Fotografija je bila posneta z izjemno miniaturno kamero velikosti manj kot dveh kubičnih milimetrov.

Slovenska vesoljska misija z nanosatelitom poteka po načrtih
23. 08. 2022 19.06Skoraj 6000 kilometrov nad nami kroži slovenski dosežek vesoljske tehnologije. Nanosatelit Trisat R, ki so ga razvili na mariborski univerzi, je že dober mesec v srednji zemljini orbiti, kar je desetkrat dlje od njegovega predhodnika. In je, pravijo njegovi snovalci, v mnogih pogledih prvi v svetovnem merilu. Med drugim zato, ker je na njem poseben procesor, ki naj bi ga zavidali celo pri Nasi. Slovenska vesoljska misija poteka po načrtih, pravijo v Mariboru.

V vesolje uspešno izstrelili nov slovenski satelit
13. 07. 2022 06.22Dve leti po izstrelitvi prvih dveh slovenskih satelitov v vesolje je v vesolje poletel tretji, poimenovan Trisat-R. Tako kot prvi slovenski nanosatelit so tudi tega razvili na Univerzi v Mariboru. Z novo evropsko nosilno raketo Vega-C bi ga morali sprva v vesolje z izstrelišča v Francoski Gvajani poslati predvidoma ob 13.13, vendar pa je svojo pot naposled začel dve uri kasneje. Naloga satelita, da na določeni višini izkaže svojo odpornost, s čimer bo njegova tehnologija lahko sodelovala pri aktivnostih na področju opazovanja vesoljskega vremena. Gospodarski minister pa je ob njegovi uspešni izstrelitvi izpostavil, da so vesoljske tehnologije odlična poslovna priložnost, saj da gre za industrijski sektor, ki beleži veliko rast.

Novi slovenski satelit Trisat-R pripravljen na polet v vesolje
14. 06. 2022 13.08Novi slovenski satelit Trisat-R so v preteklih dneh prepeljali iz Maribora na Francosko Gvajano, od koder bo predvidoma 7. julija poletel z raketo v vesolje. Njegov osnovni namen je opravljanje meritev ionizirajočega sevanja v srednji Zemljini orbiti z namenom modeliranja okolja magnetosfere in boljšega razumevanja vesoljskega vremena.