tridimenzionalno

Xiaomi predstavlja najnovejšo ponudbo naprav AIoT za pametnejši, elegantnejši in bolj povezan življenjski slog
03. 03. 2025 00.15Xiaomi, podjetje za potrošniško elektroniko in pametno proizvodnjo, katerega jedro so pametni telefoni in pametna strojna oprema, povezana s platformo interneta stvari (IoT), predstavlja najnovejšo linijo inovativnih naprav: brezžične slušalke Xiaomi Buds 5 Pro in Xiaomi Buds 5 Pro (Wi-Fi), pametno uro Xiaomi Watch S4, električni skiro Xiaomi Electric Scooter 5 Max in pametno zapestnico Xiaomi Smart Band 9 Pro v novi barvni različici. S tem je Xiaomi obogatil nabor z umetno inteligenco nadgrajenih naprav interneta stvari (AIoT), od poglobljene zabave do fitnesa, mode in pametne mobilnosti in okrepil zavezanost inovacijam v različnih kategorijah življenjskega sloga.

Rožnate plavutke v muljasti vodi
13. 10. 2024 19.00Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Znanstveniki dokončali rekonstrukcijo izumrlega dvometrskega hrošča
12. 10. 2024 17.42Ameriški raziskovalci so na podlagi analiziranih fosilov poustvarili model glave enega največjih hroščev, ki naj bi kadarkoli hodili po Zemlji. Fosile glav mladih hroščev so odkrili v francoskem premogovniku v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Odrasel primerek naj bi v dolžino meril več kot dva metra in tehtal 50 kilogramov.

Nobelova nagrada za kemijo za dosežke na področju raziskovanja proteinov
09. 10. 2024 12.20Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli ameriški znanstvenik David Baker za računalniško načrtovanje proteinov ter britansko-ameriški znanstveni dvojec Demis Hassabis in John Jumper za delo na področju napovedovanja strukture proteinov, je v Stockholmu sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

Lisa Marie Presley sinovo truplo še dva meseca po njegovi smrti imela doma
09. 10. 2024 12.59Lisa Marie Presley je bila po smrti sina Benjamina tako žalostna, da je njegovo truplo še dva meseca imela v svoji hiši, kjer ga je imela na suhem ledu, povabila pa je celo mojstra tetoviranja, da si ga je ogledal, saj je Elvisova hči želela tetovažo, ki bi bila narejena z enakim črnilom, kot jo je imel on, je v knjigi spominov, ki je izšla po njeni smrti, dokončala pa jo je njena hči, razkrila pokojna pevka.

Najboljše iz sveta prostornosti in razkošnega udobja. Mercedes-Benz razred V
05. 07. 2024 00.15Avtomobil razreda V z izjemno prostornostjo, ki udobno sprejme do osem potnikov, združuje vse, kar pričakujemo od vsestranskega avtomobila: vrhunsko varnost, napredne tehnologije povezljivosti in vozne lastnosti, ki se lahko primerjajo z najboljšimi osebnimi avtomobili znamke Mercedes-Benz.

Najboljši je še boljši
25. 03. 2024 00.15"Najboljši mali SUV" je bil pred meseci deležen oblikovne in tehnološke posodobitve, zaradi katere še bolj samozavestno stopa pred slovenske kupce.

Ameriška vlada zaskrbljena zaradi voznikov Tesle, ki se vozijo kar z VR-očali
06. 02. 2024 14.58Po družbenih omrežjih se pojavljajo posnetki voznikov "samovozečih" Tesel, ki med vožnjo uporabljajo očala za virtualno resničnost. Takšno početje bi bilo lahko zelo nevarno, ameriški sekretar pa opozarja, da morajo biti vozniki ves čas pozorni na cesto. Se pa sicer na spletu pojavljajo tudi posnetki nekaterih drugih posameznikov, ki po svetu korakajo z omenjenimi očali, ob tem pa z rokami krožijo po zraku in izbirajo aplikacije, ki jih vidijo le oni.

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov
31. 08. 2023 06.00V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

Evropski teleskop Evklid posnel svoje prve slike vesolja
01. 08. 2023 13.28Evropski teleskop Evklid je mesec dni po izstrelitvi z več kot milijon kilometrov oddaljene točke od Zemlje posnel svoje prve fotografije galaksij in zvezd, je v ponedeljek sporočila Evropska vesoljska agencija (ESA). Fotografije je označila za pomemben mejnik, saj dokazujejo, da bodo s pomočjo teleskopa lahko raziskovali temno snov in temno energijo.

Raketa v vesolje ponesla evropski teleskop Evklid
01. 07. 2023 18.20Iz ameriškega vesoljskega izstrelišča na Floridi so izstrelili raketo s teleskopom Evropske vesoljske agencije (ESA), poimenovanim Evklid. S pomočjo teleskopa bodo znanstveniki raziskovali temno snov in temno energijo v vesolju.

Najbolj nazorna fotografija naše galaksije: 3,32 milijarde vesoljskih teles
19. 01. 2023 10.48Če ob jasnem vremenu ponoči dvignemo pogled v nebo, lahko skozi celo leto opazujemo del rokava naše galaksije Rimska cesta. Nova raziskava astronomov v Čilu pa je pokazala, da se v njeni ravnici skriva več kot 3,32 milijarde kozmičnih objektov. Znanstveniki so v do sedaj najbolj natančno fotografijo galaksije strnili 21.400 posnetkov.

Novi modeli Cayenne Platinum Edition s posebej bogato serijsko opremo
21. 11. 2022 00.15Mineva dvajset let, odkar je na ceste zapeljal prvi Porschejev predstavnik prestižnega športnega segmenta SUV.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov
30. 10. 2021 08.2860 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

V Celju že 11 let operirajo s pomočjo robotskega kirurga
03. 04. 2021 07.00Bi operacijo tumorja zaupali robotu? V celjski bolnišnici so pred skoraj 11 leti kot prvi v Sloveniji začeli operirati s pomočjo robota, pred slabimi tremi leti so ga nato začeli uporabljati tudi v ljubljanskem UKC. A robotski sistem seveda ne operira sam, pač pa le pomaga kirurgu, saj mu večkratno poveča sliko in odpravi tresenje rok, s tem pa omogoči izredno natančno gibanje instrumentov.

JTAC – eno najmočnejših orožij Slovenske vojske
27. 02. 2021 07.00Slovenska vojska je zadnji teden februarja urila kontrolorje združenega ognja – JTAC. Človek, ki ne nastopa v prvi vrsti, redko se pojavi v filmih, v realnosti pa je najmočnejše orožje, ki ga ima poveljnik na tleh. Močnejši od tanka, močnejši od vojaka – ker je on tisti, ki lahko nad nasprotnikove enote spravi na stotine kilogramov eksploziva.

Nad Makarsko gradijo 'sprehajališče v oblakih'
30. 12. 2019 11.00Gorovje Biokovo, ki se v osrednjem delu Dalmacije dviguje nad Makarsko, bo v roku dveh let dobilo posebno razgledno ploščad. S fotografij je razvidno, da bo ta v obliki podkve, z zaščitno ograjo, tla pa bodo steklena. Gre za edino tovrstno konstrukcijo na Hrvaškem.

Rekonstrukcija nosu: 'Kot da bi iz teme prišla na svetlobo'
09. 10. 2018 10.44Slovenski kirurgi so ženski, ki so ji zaradi invazivnega kožnega raka amputirali nos, kot prvi na svetu s pomočjo 3D-modela napravili nos na podlakti. Nato so ga kot ožiljen in oživčen oblikovan del telesa prenesli na obraz. "To je tako, kot da bi se na novo rodila," je povedala. "Vrhunska medicina mora ostati ponos Slovenije," pa je jasen kirurg Uroš Ahčan.

'Novo obdobje v biokemiji' trem znanstvenikom prineslo Nobelovo nagrado
04. 10. 2017 12.40Znani so tudi dobitniki letošnje nagrade za kemijo. Prejmejo jo Švicar Jacques Dubochet, Američan Joachim Frank in Britanec Richard Henderson za razvoj krioelektronske mikroskopije, revolucionarne metode za določanje strukture biomolekul v raztopinah. Akademija je ob tem zapisala, da je metoda omogočila novo obdobje v biokemiji.

Velik uspeh naših kirurgov: pri dveh bolnicah uspešno popravili mitralni zaklopki na delujočem srcu
01. 03. 2017 10.57Na Kliničnem oddelku za kirurgijo srca in ožilja Kirurške klinike UKC Ljubljana so prvič v Sloveniji pri dveh bolnicah uspešno popravili mitralni zaklopki na delujočem srcu. V popolno funkcionalno stanje so ju spravili brez zunajtelesnega krvnega obtoka skozi minimalni rez v predelu levega prsnega koša. Po svetu so do zdaj naredili le približno 160 takih posegov.

FOTO: Slovenec, ki ustvarja prihodnost avtomobilskih oblik
21. 02. 2017 10.38Roberta Lešnika je ljubljanska akademija za likovno umetnost in oblikovanje trikrat zavrnila. Zdaj razume, zakaj. Želel je oblikovati avtomobile, Slovenija pa je bila majhen trg. Tako je odšel v tujino, pri avtomobilskem velikanu pa vodi ekipo 110 inženirjev zunanjega avtomobilskega oblikovanja.

Waters bi The Wall ponovil na ameriško-mehiški meji
19. 02. 2017 15.55"Tridimenzionalna postavitev o tridimenzionalnem bendu," sta londonsko razstavo ob 50-letnici izida debitantskega albuma skupine Pink Floyd opisala ustanovna člana skupine Roger Waters in Nick Mason. Ob spremljavi glasbe in videov bo na ogled več kot 350 predmetov iz njihove zgodovine. Waters je dejal, da je pripravljen na novo izvedbo plošče The Wall, saj je z izvolitvijo Donalda Trumpa dobila nov pomen.

Rekordna steklena piramida
17. 11. 2016 19.00Slovenci imamo nov svetovni rekord. V Ljubljani so postavili piramido iz steklenih posodic, zloženih v prav posebno tridimenzionalno sestavljanko. Visoka je skoraj tri metre in tehta 8,5 ton. Ustvarjalci upajo, da steklena piramida, za razliko od Keopsove, ne bo grobnica, ampak spodbuda za proizvodnjo.

Avstralskemu bolniku glavo ločili od vratu, odstranili tumor in znova namestili glavo
03. 03. 2016 17.59Tridimenzionalno tiskanje premika meje v medicini. Izdelujejo umetne ude, organe, celo kožo in kosti. Avstralski kirurgi pa so se lotili doslej enega najbolj tveganih posegov. Rakavo vratno vretence so bolniku uspešno nadomestili z natisnjenim vretencem iz titana.

FOTO in VIDEO: New York znova na ogled iz najvišje stolpnice v ZDA
29. 05. 2015 08.47Obiskovalci New Yorka lahko zdaj znova občudujejo mesto iz najvišje stolpnice na Manhattnu. 14 let po napadu na newyorška dvojčka v ZDA je zdaj namreč razgledna ploščad na novi najvišji stolpnici odprta za obiskovalce. Do 100. nadstropja na zastekljeno panoramsko ploščad dvigala pripeljejo v 47 sekundah. Razgled z vrha pa jemlje dih.

Kaj imata skupnega Sahara in Amazonski pragozd?
25. 02. 2015 09.03Znanstveniki so s pomočjo podatkov Nasinega satelita izračunali, koliko puščavskega peska oziroma prahu iz Sahare prepotuje dolgo pot preko Atlantskega oceana in doseže Amazonski pragozd. Prahu je veliko, igra pa zelo pomembno vlogo, saj rastlinam prinaša hranilne snovi.

Na mariborski fakulteti razvili najnatančnejše algoritme na svetu za razpoznavanje površja
09. 01. 2015 06.31S takšnimi algoritmi je mogoče spremljati razvoj velikih geografskih območij. "Ugotavljamo lahko, kaj so kateri objekti, koliko hiš je bilo zgrajenih, kako hitro rastejo drevesa. Spremljamo lahko tudi velike spremembe, kot so simulacije poplav ali nadzor zemeljskih plazov''.

Nov uspeh slovenskih znanstvenikov: z objavo članka v prestižni reviji razlagajo nerešeno uganko
18. 08. 2014 12.10V prestižni znanstveni reviji Science so objavili članek Janeza Kosa in Tomaža Zwittra s Fakultete za matematiko in fiziko. V članku prvič raziščejo tridimenzionalno prostorsko strukturo medzvezdnih oblakov makromolekul.

Si morete misliti? Model bolj sposoben od ameriškega guvernerja!
19. 08. 2013 12.00Donald Trump vodstvene sposobnosti zvezdniških kandidatov za pripravnika preizkuša na več načinov, pri čemer ne manjka razprtij in rivalstva. Zlasti tekmovalec Rod Blagojevich dokaže, da vsi guvernerji ne obvladajo računalnikov, telefonov, in še česa. Ne zamudi humorne in napete 4. oddaje serije Pripravnik!

Nova zmaga Slovencev na Nasinem tekmovanju
03. 07. 2013 13.13Ekipa slovenskega podjetja Xlab je na Nasinem tekmovanju v Firencah dosegla prvo mesto. S svojimi orodji so močno izboljšali Nasino orodje World Wind, ki omogoča vizualizacijo in obdelavo geografskih podatkov.