triaža

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov
18. 12. 2024 15.32Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

'Težko spoštujem politika, ki skuša na volitvah zmagati z nestrpnostjo'
18. 06. 2024 06.00Namesto predsednika vlade Roberta Goloba se je udeležila mirovne konference v Švici, po kateri je sporočila, da je bil storjen korak naprej. Kakšen je ta korak in kako komentira, da je Golob raje odletel v ZDA na finale lige NBA kot pa na mirovno konferenco? Predsednica države Nataša Pirc Musar je odgovarjala tudi na vprašanja o delovanju vlade, o nasilju nad osebami LGBTIQ+, ki zadnja leta spremljajo parade ponosa v Sloveniji, pa tudi evropskih volitvah in izvoljenih poslancih ter prihodnosti Evropske unije. In kako ocenjuje delo vlade na polovici njenega mandata?

Zakaj bi ministrstvo podaljšalo dopustno čakalno dobo pri stopnji zelo hitro?
18. 04. 2024 13.03Ministrstvo za zdravje v predlogu pravilnika o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah med drugim določa podaljšanje dopustne čakalne dobe pri stopnji nujnosti zelo hitro s 14 na 30 dni ter določa dopustne čakalne dobe za nekatere posege. Kot pravijo, je razlogov več. V preteklem obdobju se je delež izdanih napotnic s stopnjo nujnosti zelo hitro najbolj povečal na račun zmanjšanja deleža izdanih napotnic s stopnjo redno. Drugi razlog pa je ugotovitev, da pri izvajalcih, ki ne beležijo nedopustno čakajočih pri stopnjah nujnosti hitro in redno, beležijo nedopustno čakajoče pri stopnji nujnosti zelo hitro.

Kakšna bo nova zdravstvena strategija?
11. 09. 2023 15.48Kakšne so smernice zdravstvene politike za leti 2024 in 2025, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje? Neuradni dokument med drugim predvideva povečanje ekip v ambulantah družinske medicine, ukinitev stopnje nujnosti napotnic zelo hitro ter uvajanje plačevanja po kakovosti. Pripravlja se tudi platforma za samotriažo pacientov, kjer bodo lahko preverili svoje simptome pred vzpostavljanjem stika z zdravstveno službo.

ZD Velenje: Spremembe v primeru klica na 112
01. 06. 2023 08.17S 1. junijem prične veljati sprememba v primeru klica na 112. Prek povezave z Regionalnim regijskim centrom bo klic sprejel Dispečerski center Maribor in ne več ZD Velenje, sporočajo iz Zdravstvenega doma Velenje. Klic na 112 bo namenjen zgolj v primerih nujnih stanj, nikakor za dogovarjanje vnaprej naročenih prevozov ali za posvete z zdravnikom, opozarjajo v zdravstvenem domu.

'Direktorji zdravstvenih zavodov so nagrajeni slabše kot sodelavci, ki jih vodijo'
21. 02. 2023 14.38V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije opozarjajo, da so direktorji zdravstvenih zavodov nagrajeni precej slabše kot sodelavci, ki jih vodijo. Njihove plače močno zaostajajo za plačami velikega števila zdravnikov, ponekod jih prekašajo celo najbolje plačane medicinske sestre, so opozorili. Dodali so še, da direktorji niso upravičeni do plačila za nadurno delo in ne do dodatkov, do katerih so upravičeni ostali zaposleni.

Po smrti pacienta bolnišnica obvestila napačne svojce, pokojnega že pokopali
15. 09. 2022 08.53Vodstvo Splošne bolnišnice Celje je potrdilo, da so po smrti starejšega pacienta obvestili napačne svojce. Kot so pojasnili, so iz doma starejših občanov v enem rešilcu prepeljali dva pacienta, ki nista imela identifikacijskih oznak, prav tako pa nista mogla komunicirati z osebjem bolnišnice, zaradi česar so ju že ob sprejemu narobe identificirali. Ena oseba je medtem umrla, to so tudi že pokopali, v sredo popoldan pa so v bolnišnici za napako izvedeli, ko so iz bolnišnice odpustili drugega bolnika. Direktor Trubarjevega doma upokojencev Robert Potočnik pa nam je povedal, da je v sredo v njihov dom prišla oseba, za katero so mislili, da je umrla.

Posebna reševalna vaja: trk avtobusa in vlaka, tavajoči poškodovanci
12. 09. 2022 06.00Več kot 300 pripadnikov vseh struktur zaščite, reševanja in pomoči se je v soboto zbralo na železniški postaji Kranj. Razlog pa - obsežna regijska reševalna vaja 'Železniška nesreča Kranj 2022', katere namen je bil preveriti in okrepiti usposobljenost za ukrepanje ob nesreči na železnici vseh nosilcev sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v gorenjski regiji. Scenarij je predvideval hudo prometno nesrečo - trk avtobusa in vlaka, naokoli pa tavajoči poškodovanci.

Kljub sprostitvam ukrepov maske v nekaterih bolnišnicah ostajajo obvezne
01. 06. 2022 16.06Večina bolnišnic po vladni sprostitvi zadnjih epidemičnih ukrepov še vedno ohranja nekatere zaščitne ukrepe, predvsem uporabo zaščitnih mask. Prav tako večinoma še vedno veljajo strožji režimi za obiskovalce. V UKC Ljubljana maske ostajajo obvezne, v UKC Maribor pa priporočljive.

Življenje najhuje poškodovanega ogroženo, utrpel hude opekline po telesu
12. 05. 2022 10.42Po eksploziji v kočevskem Melaminu so se aktivirali tudi v ljubljanskem UKC, kamor so prepeljali dve najhuje poškodovani osebi. Zvečer pa je za TV Slovenija direktor podjetja dejal, da je eden od huje poškodovanih umrl, tako da je nesreča skupaj zahtevala šest življenj, en hudo poškodovan pa se še vedno zdravi v UKC-ju. Kmalu po nesreči so sicer aktivirali načrt za množične nesreče, saj so pričakovali večje število poškodovancev, a so nekaj ur kasneje stopnjo pripravljenosti znižali.

Ponekod podaljšujejo delovnik, drugod opozarjajo na pomanjkanje kadra
15. 09. 2021 12.13Ob obveznem pogoju PCT se zanimanje za cepljenje povečuje. Na nekaterih cepilnih centrih vlada "skoraj izredno stanje". Samo včeraj so cepili več kot 11 tisoč ljudi, kar je največ po 15. juniju. Medtem ko je ministrstvo za zdravje z dopisom že pozvalo k organizaciji, ki bo omogočila hitrejše cepljenje, pa iz ZD Izola sporočajo, da dopisa z obstoječim kadrom ne morejo realizirati. "Ne vemo, komu in kaj tu ni jasno," se sprašujejo.

Zdravstveni domovi pri cepljenju in testiranju ne bodo preverjali pogoja PCT
15. 09. 2021 14.41Zdravstveni domovi so se po pojasnilih direktorja ZD Trbovlje Denisa Tomšeta na sestanku Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije dogovorili, da bodo pogoj PCT dosledno preverjali, razen pri testiranju in cepljenju proti covidu-19. V ZD Trbovlje večjih težav niso beležili, v ZD Kamnik je nekaj posameznikov želelo vstopiti brez pogoja.

Kakšen je v času epidemije protokol na ljubljanski urgenci?
13. 04. 2021 20.02Je dovoljeno spremstvo bolnikov, kako poteka triaža, da ne bi v istih prostorih obravnavali bolnikov, ki imajo tudi covid in drugih bolnikov? Izkušnje so različne. 90-letni sorodnik enega od naših sogovornikov je moral na urgenco sam, bil je tudi testiran, kljub temu, da je bil že dvakrat cepljen. Drug sogovornik - oba želita ostati neimenovana - pa je bil presenečen nad pomanjkljivo triažo na vhodu. Preverili smo, zakaj so zgodbe bolnikov različne in kako so na urgenci urejene bele, sive in rdeče cone.

Na SP v Cortini testiranje vsakih 72 ur, do tekmovanja na lastne stroške
03. 02. 2021 11.50V Cortini d'Ampezzo bo od 8. do 21. februarja svetovno prvenstvo v alpskem smučanju. Na prvenstvu tudi 16 slovenskih tekmovalcev lahko pričakuje zelo stroge ukrepe za zajezitev okužb z novim koronavirusom. Ti med drugim zajemajo testiranje na virus SARS-CoV-2 na vsakih 72 ur. Dva negativna testa pa bosta predpogoj za prihod v Cortino.

Študenti medicine priskočili na pomoč: garajo v težkih razmerah, a za kakšno plačilo?
02. 11. 2020 10.15Poziv bolnišnic, ki so se za pomoč pri reševanju kadrovske stiske ob navalu bolnikov s covidom-19 obrnile na študente zdravstvenih smeri, ni naletel na gluha ušesa. Kot so nam povedali na Zvezi študentov medicine Slovenije (ZŠMS), je v njihovi bazi prostovoljcev prijavljenih že 590 študentov. Absolvent zdravstvene nege pa razkriva: plačilo za delo v covid ambulanti, kjer je moral biti v polni varovalni opremi brez odmora za malico, je znašalo pet evrov neto na uro. Kot pravijo na ZŠMS, pa je problem širši, saj niti zaposleni največkrat niso plačani dosti več.

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'
02. 11. 2020 10.40Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

Samoplačniško testiranje že možno v Novem mestu, Celju in Mariboru, zanimanje veliko tudi v Ljubljani
20. 05. 2020 10.59V novomeški in celjski bolnišnici ter ZD Maribor je samoplačniško testiranje za okužbo z novim koronavirusom že mogoče, na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana pa bodo začeli jutri. Cena je dobrih 90 evrov, izvid pa dobite v roku 24 ur po odvzemu brisa. Vladni podatki medtem kažejo, da je bilo v torek opravljenih 981 testiranj, okužbo pa so potrdili pri eni osebi. Umrl ni nihče.

56 novih okužb s koronavirusom, štiri osebe medtem odpustili iz bolnišnice
02. 04. 2020 09.31V Sloveniji smo zabeležili eno novo smrtno žrtev koronavirusa, skupaj jih je torej 16. V sredo so opravili 1095 testiranj, 56 okužb je bilo potrjenih. Skupno število okuženih je tako že skoraj 900. Hospitaliziranih je 112 oseb, od tega jih je 29 na intenzivni negi. Tudi v domovih za starejše število okuženih še naprej narašča.

Slovenska zdravnica o tem, kako se z izbruhom COVID-19 spopadajo na Otoku
10. 03. 2020 06.27Na Otoku širjenje novega koronavirusa za zdaj obvladujejo s sledenjem in izolacijo stikov obolelih, življenje še vedno poteka kot ponavadi, stroka za zdaj odsvetuje zapiranje šol in podjetij, prav tako še ne prepovedujejo množičnih dogodkov. Pri obvladovanju širjenja koronavirusa v Londonu sodeluje tudi slovenska zdravnica, specialistka javnega zdravja, s katero smo se pogovarjali o tem, kako se z izzivom spopadajo v milijonskem mestu.

Bolnišnice se resno pripravljajo na morebitne izredne razmere: 'Življenje se ne sme ustaviti'
25. 02. 2020 14.58Zaenkrat v Sloveniji še ni potrjenega primera s koronavirusom. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek je na seji odbora DZ za zdravstvo sicer pojasnila, da so doslej opravili 49 testov na koronavirus, vsi pa so bili negativni. Bolnišnice se resno pripravljajo na morebitne izredne razmere. "S strokovnega vidika ni razloga za odpovedovanje javnih prireditev. Življenje se ne sme ustaviti. Maske niso potrebne,'' je še izpostavila.

Vsi udeleženi v hudi prometni nesreči na gorenjski avtocesti so tujci
21. 01. 2020 04.33Na gorenjski avtocesti se je zgodila huda prometna nesreča, v kateri so bila udeležena tri vozila. Posledice so po več urah odstranili in promet je sproščen v obe smeri. Vsi udeleženi v prometni nesreči so bili tujci. Gre za državljane Hrvaške in BiH. Voznik tovornega vozila je lažje poškodovan.

Na Obali z delom začenjajo reševalci na kolesih
12. 07. 2019 14.55Po lanskoletnem testnem obdobju letos Reševalna služba slovenske Istre vstopa v pilotni projekt izvajanja reševalne službe na območju Izole z reševalci na kolesih. V projekt bo vključenih 12 reševalcev, prvi z delom začnejo v soboto. V času poletne turistične sezone na Obali sicer zdravstveno oskrbo dopolnjujejo tudi turistične ambulante.

'Triaža rešuje življenja'
15. 06. 2019 07.00Vsi smo že kdaj potrebovali nujno medicinsko pomoč ali pa smo šli v ambulanto nujne medicinske pomoči s svojimi bližnjimi. Pred leti se je Slovenija odločila za t. i. manchesterski sistem triaže v nujni medicinski pomoči, a ga, kot ugotavlja ekipa 24ur Inšpektor, upoštevajo le v dveh zdravstvenih domovih v Sloveniji.

Kako nujno je stanje pacienta? Kako hitro mora biti pregledan?
14. 06. 2019 06.00Vsi smo verjetno že kdaj obiskali nujno medicinsko pomoč v katerem od zdravstvenih domov v Sloveniji. Novinarja Tina Kristan in Domen Anderle sta preverjala, ali ti domovi izvajajo triažo oziroma ali jo izvajajo tako, kot bi jo morali in kot je najbolje za bolnike. Vas je, ko ste obiskali nujno medicinsko pomoč, zdravstveni tehnik pogledal, govoril z vami in določil stopnjo nujnosti vašega primera?

Dnevnik Anite Ogulin
26. 05. 2019 07.00Že ob šestih zjutraj telefon. "Gospa, ne morem več. Res ne morem več, svet se mi ruši, otroci mi gredo na živce, nihče me ne razume ..." Klic obupane mamice je resno opozorilo. Sledi dolg pogovor, želi si biti slišana, potrebuje besede podpore, potrebuje čutenje …

Triaža v zdravstvenih domovih: v celoti jo izvajata le dva
30. 08. 2018 11.32Pred osmimi leti je 48-letni makedonski delavec umrl v svoji sobi v hotelu Lipa – le nekaj ur po tem, ko je obiskal ambulanto nujne medicinske pomoči in kjer se kljub hudim bolečinam ni odločil za pregled pri zdravniku, saj bi morda moral zanj, če bi se izkazalo, da ta ni bil nujen, plačati 100 evrov. Nadzor ministrstva je pokazal, da je bil eden od krivcev za smrt gospoda tudi neurejena triaža.

Danis Tanović: Jaz sem oskarja že dobil. Naj ga zdaj dobi kdo drug
10. 10. 2016 06.30Za svoj prvi celovečerec Nikogaršnja zemlja je stal na odru 74. podelitve oskarjev. Letos je z novim filmom Smrt v Sarajevu že osvojil berlinskega srebrnega medveda, z njim pa je celo v igri za še enega oskarja. A raje bi ga privoščil nekomu, ki takšne nagrade, ki spremeni življenje in delo, še ni prejel. Z bosanskim režiserjem smo se pogovarjali v Piranu.

Zobobol
09. 06. 2014 10.19Zobobol je lahko samo neprijeten občutek ob stiku zob s hladnim, vročim, kislim ali sladkim. Razvije pa se lahko v nevzdržno bolečino, za katero tisti, ki jo je občutil pravi, da ni hujše.

Pličanič pripravljen zamenjati vodstvo vrhovnega sodišča in državnega tožilstva
31. 05. 2013 12.52Pravosodni minister Pličanič je napovedal nov korak k boljšemu delovanju pravne države. Kako bo torej zagotovil, da bodo sodni mlini v Sloveniji mleli hitreje in da se ne bodo več pojavljale napake, ki dvigujejo prah v javnosti?