trgi

Trump Američanom: Zdržite, ne bo lahko, a rezultat bo zgodovinski
05. 04. 2025 06.52Veljati začenjajo 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, ki jih je pod oznako vzajemne carine za večino držav in ozemelj po svetu, tudi Evropsko unijo, uvedel ameriški predsednik Donald Trump. Za okoli 60 držav in EU pa bodo 9. aprila uvedene še višje carine. Za Unijo bo skupna dodatna carinska stopnja pri 20 odstotkih. Kitajska bo zaradi ameriških carin prizadeta veliko huje kot ZDA zaradi kitajskih, je prepričan ameriški predsednik. Američane je na svojem družbenem omrežju Truth Social pozval, naj zdržijo, češ da ne bo lahko, a da bo končni rezultat zgodovinski.

Na borzah izpuhtele milijarde, Trump medtem: Odličen čas, da postanete bogati
04. 04. 2025 07.58Medtem ko je 500 najbogatejših ljudi na svetu izgubilo skoraj 193 milijard evrov in strmoglavljajo tudi ostali finančni trgi, evropski vlagatelji pa se za glavo držijo zaradi povračilnih ukrepov Kitajske, ameriški predsednik ostaja dobre volje. Nocoj ga čaka večerja ob svečah, na družbenih omrežjih pa objavlja: "To je odličen čas, da postanete bogati, bogatejši kot kadarkoli prej." Na evropskih borzah je danes izpuhtelo več kot 819 milijard evrov, potem ko jih je dan prej 422 milijard evrov. Trumpa je medtem razburil komentar predsednika ameriške centralne banke Federal Reserve.

Trumpova igra z ognjem: do kam bodo potonile borze, kaj čaka potrošnike?
04. 04. 2025 09.49"Trumpovanje" se nadaljuje in 2. april 2025 je zanj mogoče prinesel dan osvoboditve, za delniške trge pa dan potopa. Delniški indeksi so se obarvali rdeče, saj vlagatelji reagirajo vnaprej, potem pa postavljajo vprašanja, pojasnjuje finančni analitik iz Optimtraderja Nikola Maljković. Kaj nas čaka? Veliko negotovosti, vse pa je odvisno, kako se bosta odzvali Evropska unija in Kitajska. Če to ne bo s hladno glavo, bo nastal problem, poudarja. In Kitajska je že napovedala protiukrepe. Kako pa se v tem času vesti na kapitalskih trgih?

'Dan osvoboditve ZDA', Trump: Nove carine bodo prizadele vse države
31. 03. 2025 07.30Predsednik ZDA Donald Trump nadaljuje s svojimi napovedmi, ki tresejo trge. Zdaj je oznanil, da bodo nove carine, ki jih bo objavil ta teden, prizadele 'vse države', ne le tiste, ki imajo največja trgovinska nesoglasja z ZDA.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija
16. 03. 2025 07.08Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Borze krvavijo. Kaj pa zdaj? Kdaj bo trg okreval?
15. 03. 2025 08.20Borze, ki so vlagatelje lep čas razvajale z zelenimi krivuljami, že več kot mesec dni krvavijo. Vlagatelji ob trgovinskih napetostih, ki jih je z različnimi carinami sprožil ameriški predsednik Donald Trump, ostajajo previdni, delnice pa posledično izgubljajo vrednost. Kako vlagati, da nas bodo takšni padci čim manj iztirili? Ko govorimo o kapitalskih trgih in o investiranju v delnice, je pomembno, da se zavedamo, da kapitalski trgi nihajo, rastejo in tudi padajo, vendar pa je na dolgi rok splošen trend eksponentno naraščajoč, pojasnjuje svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc.

Pomemben mejnik: Slovenske delnice končno poslali 'v svet'
09. 03. 2025 07.10Delnice, ki kotirajo na Ljubljanski borzi, so odslej na voljo na eni izmed vodilnih trgovalnih platform Interactive Brokers. Ljubljanska borza je ponosna na ta pomemben mejnik. Investitorji z vsega sveta bodo lahko zdaj na zelo enostaven in relativno ugoden način dobili dostop do našega trga. "Investiranje na slovenskem trgu bo zdaj postalo dostopno za bistveno širši krog oseb, s čimer bi lahko prišlo do pritoka novega kapitala in s tem večje likvidnosti," si obetajo.

Table z zgodovinskimi imeni ulic in trgov v Kopru se bodo kmalu vrnile
22. 02. 2025 20.04Table z zgodovinskimi imeni ulic, trgov in nabrežij v Kopru se bodo kmalu vrnile. Potem ko so jih morali lani zaradi odločbe inšpektorata za kulturo, češ da niso dvojezične, odstraniti, so že v izdelavi nove. Tudi te sicer ne bodo imele prevodov iz stare italijanščine, saj ti v večini primerov niso niti možni, bodo pa nove table še bolj nazorno nakazovale, da ne gre za uradno poimenovanje, ampak poklon dediščini mesta.

Črna gora – poletni hit Jadrana
21. 02. 2025 00.15Ste vedeli, da je Črna gora poletni hit Jadrana? Ljubitelji morja se boste zaljubili v očarljivo budvansko riviero in Kotorski zaliv, ki velja za pravcati Jadranski biser in zaradi svoje edinstvenosti spada pod Unescovo zaščito. Neokrnjena narava globoko zarezanih rečnih kanjonov ter gorovij, poraščenih s strnjenimi gozdovi, bo navdušila vse pustolovce in dogodivščin željne počitnikarje. Redkokje boste na tako majhnem območju spoznali toliko znamenitosti. Ta majhna, a doživetij polna dežela, ponuja nešteto kulturnih in naravnih znamenitosti, ki vas bodo navdušile s svojo pristnostjo in neverjetno raznolikostjo.

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?
14. 02. 2025 06.09Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Prešernova statistika: 46 ulic, 15 cest, štirje trgi
08. 02. 2025 13.29Slovenci 8. februarja obeležujemo Prešernov dan, ki velja za praznik kulture in je tudi dela prost dan. Posvečen je spominu na Franceta Prešerna, po katerem je v Sloveniji poimenovanih kar več ulic, cest in trgov.

Trump priznava: Carine bodo morda boleče tudi za Američane
02. 02. 2025 16.16Evropska unija obžaluje odločitev ZDA o uvedbi carin na uvoz iz Kanade, Mehike in Kitajske, je dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije v odzivu na potezo Washingtona. Če bo ameriški predsednik Donald Trump uresničil svojo grožnjo in uvedel carine na uvoz iz EU, se bo povezava odločno odzvala, so opozorili v Bruslju. Da svet ne bo stal križem rok, se očitno zaveda tudi Trump, ki je v objavi na družbenem omrežju Truth Social priznal, da bodo morda carine "boleče" tudi za Američane.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?
26. 12. 2024 17.11Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

Noveli zakona o evidentiranju delovnega časa prižgali zeleno luč
18. 12. 2024 16.51Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je sporočil, da so na seji vlade potrdili novelo zakona o evidencah dela. Povedal je, da so z Ekonomsko-socialnim svetom sklenili dogovor ter določili tri spremembe: podjetja se bo administrativno spremenilo, odmora za malico ne bo treba več beležiti, poslovodne osebe pa se izvzema iz obveznosti vodenja evidence delovnega časa.

Finančni POPkast: naložbene priložnosti in tveganja v 2025
12. 12. 2024 07.06Leto 2025 bo zaznamovano z izjemnim napredkom umetne inteligence in robotike, ki bosta temeljito preoblikovala tako industrijske panoge kot tudi vsakdanje življenje. Pomembno vlogo bi lahko imeli tudi Bitcoin in druga kriptosredstva, ki bodo ostala v trendu. Ključ do uspeha bo verjetno dobra diverzifikacija.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka
10. 12. 2024 07.00Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?
06. 12. 2024 06.00Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Južnokorejska policija preiskuje predsednika Juna, po državi protesti in stavke
05. 12. 2024 09.28Po spodletelem poskusu uvedbe vojnega stanja so južnokorejskemu predsedniku Junu "šteti dnevi". Policija je sporočila, da so uvedli preiskavo proti njemu zaradi suma vstaje, odstopljenemu obrambnemu ministru pa so prepovedali potovanja. Po južnokorejski zakonodaji je vstaja zločin, ki presega predsedniško imuniteto in lahko pomeni smrtno kazen. Opozicija je v parlament vložila tudi predlog za odstavitev predsednika, o katerem bodo poslanci glasovali v soboto. Po državi pa se vrstijo tudi protesti in stavke proti predsedniku.

Finančni POPkast: zanimive priložnosti na borznih trgih
28. 11. 2024 07.00Globalna dinamika trgov: od ZDA, EU in Kitajske do analize cene bitcoina, trajne vrednosti zlata, premikov na razvijajočih se trgih in ključnih delnic, kot sta Amazon in Snowflake, ki oblikujejo prihodnost vlaganja v povezanem gospodarstvu.

Finančni komentar: Stabilnost, rast in prilagodljivost
26. 11. 2024 07.00Na podlagi analize poslovnih poročil Zavarovalnice Triglav, Luke Koper in Skupine Sava je mogoče opaziti, da vse tri skupine dokazujejo odpornost in sposobnost prilagajanja spreminjajočim se tržnim razmeram, kar obeta uspešno poslovanje tudi v prihodnjih letih.

Finančni komentar: Bitcoin predsednik
12. 11. 2024 07.16Bitcoin dosega rekordne vrednosti, ker se Trump vrača v Belo hišo in mnogi pričakujejo, da bo nova administracija postavila bitcoin za strateško rezervo ter da bo "digitalno zlato" del ameriške finančne strategije. Bitcoin maksimalist Michael Saylor pravi Trumpu "bitcoin predsednik", ker lahko sproži novo ero v globalnem gospodarstvu.

Kako bo videti prenovljena ljubljanska tržnica z garažno hišo?
05. 11. 2024 15.44Na ljubljanski občini so pridobili vseh 16 soglasij, potrebnih za izdajo gradbenega dovoljenja za projekt prenove osrednje mestne tržnice z gradnjo garažne hiše. Župan Zoran Janković pravi, da je na to novico čakal 18 let. Izdajo gradbenega dovoljenja pričakuje še letos, izvedba prenove bi se lahko začela prihodnje leto in bi trajala poltretje leto. Cene projekta pa za zdaj še ne razkrivajo. Ta je sicer največjo spremembo doživel pri načrtovanju podzemnih etaž, ki so razburjale. Parkirnih mest bo zdaj za polovico manj.

Finančni komentar: kralj umetne inteligence
05. 11. 2024 07.00Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

Trenutek, ko je Valencio preplavila 'reka smrti'
02. 11. 2024 16.33Mestece Paiporta je med najbolj prizadetimi kraji v poplavljeni Španiji. Prav tam so našteli že 62 smrtnih žrtev, marsikdo pa je umrl v blatni podzemni ječi. Ker nič ni nakazovalo, da bi bilo neurje kaj drugačno od preteklih, so se namreč številni odpravili do podzemnih garaž, da bi prestavili in tako zaščitili svoje jeklene konjičke, ko je prišla "reka smrti". Več prebivalcev pa je kasneje povedalo, da so jih poplave ujela nepripravljene tudi zato, ker na območju takrat ni deževalo.

Obala poka po šivih
01. 11. 2024 20.09Sončno vreme, visoke temperature - tako zraka kot morja ravno v času praznikov oziroma krompirjevih počitnic. Preplet dejavnikov zaradi katerih Obala te dni poka po šivih. Polni trgi, ulice, promenade in plaže, kamorkoli se ozremo - ogromno ljudi, predvsem tujih turistov. In to se pozna tudi pri turističnih kapacitetah, saj v tem času praktično ni moč dobiti proste sobe.

Pod Trumpom višje cene nafte in okrepitev dolarja, pod Harrisovo razcvet OVE?
31. 10. 2024 12.18S finančnim analitikom Tilnom Šarlahom iz podjetja Acex smo se pogovarjali o tem, kaj bo na gospodarskem področju prineslo, če se v ovalno pisarno preseli Trump ali če jo zavzame Harrisova. Kot pojasnjuje, bo na ceno nafte bolj kot same volitve verjetno vplivala geopolitika na Bližnjem vzhodu, ki se ne umirja. Eskalacija bi lahko kratkoročno pognala cene precej višje, opozarja. Zmaga Trumpa bi povečala pričakovanja glede gospodarske rasti v sektorjih, kot so nafta, obramba in bančništvo. Zmaga Harrisove pa bi lahko povzročila negotovost v nekaterih sektorjih, kot so finance in energija, koristilo pa bi drugim, kot sta obnovljiva energija in zdravstvo, pojasnjuje.

Mistična filmska kulisa in umetniški navdih: popotovanje po zahodni Srbiji skozi 7 zanimivosti
25. 10. 2024 00.15Kako je videti, ko na enem mestu najdeš neokrnjeno naravo, vrhunsko kulinariko iz lokalnih sestavin, prijazne gostitelje, ki komaj čakajo, da te sprejmejo odprtih rok in ti z njoki pripovedujejo zgodbo kraja, v katerem živijo, torej je vse to še vedno zavito v mistiko, ki je pritegnila številne umetnike in navdihnila svetovno znana dela?

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti
22. 10. 2024 07.09Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Slovenski izvozniki: 'V evropskem prostoru ni optimizma'
12. 10. 2024 11.00Izvozniki so hrbtenica slovenskega gospodarstva, generatorji rasti in napredka. Več kot 26 tisoč jih imamo in zanje je ključno predvsem, da so korak pred drugimi, boljši od konkurence. A srečujejo se s številnimi izzivi: od birokratskih ovir in visokih obdavčitev, do negotovih razmer, nemškega gospodarskega zastoja in naraščajočih geopolitičnih napetostih. Se vse to že pozna tudi pri njihovem poslovanju? Še vedno drži rek: ko Nemčija kihne, se Slovenija prehladi?